Постанова від 12.02.2024 по справі 947/34708/23

Номер провадження: 33/813/394/24

Номер справи місцевого суду: 947/34708/23

Головуючий у першій інстанції Войтов Г. В.

Доповідач Кострицький В. В.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.02.2024 року м. Одеса

Суддя Одеського апеляційного суду Кострицький В.В., за участю: секретаря судового засідання Пухи А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу адвоката Лапіна Кирила Анатолійовича, в інтересах ОСОБА_1 на постанову Київського районного суду м. Одеси від 13 грудня 2023 року по адміністративному правопорушенню передбаченому ч. 1 ст. 130 КУпАП стосовно ОСОБА_1 ,-

ВСТАНОВИВ:

Короткий виклад обставин справи

Оскаржуваною постановою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік, стягнуто судовий збір у розмірі 536,80 грн..

Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 426480 від 23.10.2023 року, 23.10.2023 року о 14:40 годин на вул. Довга, 63 в м. Одесі, ОСОБА_1 , керуючи мотоциклом Geon - Road 250, державний номер НОМЕР_1 , порушив вимоги п. 2.9 (а) «Правил дорожнього руху України», в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння зі згоди водія проводився у встановленому законодавством порядку із застосуванням газоаналізатора «Драгер Алкотест 7510», результат позитивний 3%, ( стрілки до гори). Такими діями ОСОБА_1 порушив пункт 2.9.(а) Правил дорожнього руху, відповідальність за що передбачено ч.1 ст.130 КУпАП.

Короткий виклад вимог та доводів апеляційної скарги

Не погоджуючись із вказаною постановою адвокат Лапін К.А. подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову Київського районного суду м. Одеси від 13 грудня 2023 року скасувати та закрити провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

В обґрунтування своїх вимог зазначає, що постанова суду першої інстанції є незаконною та підлягає скасуванню.

Вказує, що з дослідженого відеозапису, зробленого поліцейськими не зафіксовано ані руху жодного транспортного засобу, ані руху транспортного засобу зазначеного в протоколі, ані зупинки будь якого транспортного засобу, також не зафіксовано керування жодним транспортним засобом ОСОБА_1 , так і тим, що зазначений в протоколі, більш того не підтверджується жодним чином і інша інформація, яка стала підставою винесення постанови.

В протоколі були неправильно зазначені час та місце події, оскільки працівники поліції приїхали на місце події тільки в 10:17 ранку, а в протоколі зазначено що керування транспортним засобом відбулося о 10:07 ранку, це не відповідає дійсності, оскільки ніякого керування не було - власник мотоциклу знаходився у своєму будинку за адресою АДРЕСА_1 .

Зазначає, що в матеріалах справи відсутні допустимі та достовірні докази того, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом відповідно до обставин викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, а тому недоведеним є факт, що ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вказане в протоколі правопорушення, відповідальність за яке передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки без підтвердження факту, що останній керував транспортним засобом, не утворюється склад інкримінованого правопорушення.

Позиція апеляційного суду

Заслухавши пояснення ОСОБА_2 , перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 КУпАП України апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно з положеннями ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Пункт 2.9 а Правил дорожнього руху України забороняє водієві керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Невиконання пункту 2.9 а Правил дорожнього руху України має наслідком притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Частина 1 ст. 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

З огляду на визначену ст. 266 КУпАП процедуру особи, які керують транспортними засобами, тощо і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Такий огляд, за змістом частини другої вказаної норми, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засобі відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Частиною третьої статті 266 КУпАП визначено, що у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, тощо на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разу незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я (ч. 4 ст. 266 КУпАП).

Визнаючи винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, суд вважав доведеною його вину зібраними в справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, відеозаписом події та іншими матеріалами справи.

Висновок суду про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, відповідає фактичним обставинам справи, є законним та обґрунтованим, а вищезазначені вимоги закону судом першої інстанції виконані в повному обсязі.

Так, судом першої інстанції встановлені обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, на підставі яких суд зробив висновок про доведеність вчинення останнім інкримінованого йому адміністративного правопорушення, з яким погоджується апеляційний суд, оскільки такий висновок суду об'єктивно підтверджується належним чином дослідженими судом доказами в їх сукупності, що містяться в матеріалах справи, зокрема:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 426480 від 23.10.2023 року, 23.10.2023 року о 14:40 годин на вул. Довга, 63 в м. Одесі, ОСОБА_1 , керуючи мотоциклом Geon - Road 250, державний номер НОМЕР_1 , порушив вимоги п. 2.9 (а) «Правил дорожнього руху України», в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння зі згоди водія проводився у встановленому законодавством порядку із застосуванням газоаналізатора «Драгер Алкотест 7510», результат позитивний 3%, ( стрілки до гори). Такими діями ОСОБА_1 порушив пункт 2.9.(а) Правил дорожнього руху, відповідальність за що передбачено ч. 1 ст. 130 КУпАП. Протокол підписаний ОСОБА_1 без будь яких заперечень, написання пояснень відмовився;

- роздруківкою тесту №1179 здійсненого 23.10.2023 року о 10:46 год. за допомогою спеціального технічного засобу Drager Alcotest стосовно ОСОБА_1 , результат якого склав стрілки до гори, підписаний ОСОБА_1 без будь яких заперечень;

- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому міститься підпис ОСОБА_1 , з результатом згодний.

- відеозаписом, що міститься в матеріалах справи, з якого вбачається, що працівники поліції прибули за адресою: м. Одеса, вул.. Довга, 63 через виклик на «102», через те що мотоцикл під керуванням чоловіка потрапив в ДТП, чоловік їхав і впав з мотоцикла. На відеозапису чоловік, який назвався ОСОБА_1 пояснив на 0:01:01 хвилині на питання працівників поліції повідомив, що він керував мотоциклом Geon - Road 250 автомобіль державний номер НОМЕР_1 , але в ДТП не потрапляв, поставив мотоцикл біля свого будинку. Працівники поліції під час спілкування з ОСОБА_1 виявили ознаки алкогольного сп'яніння, на питання працівника поліції, чи вживав він алкогольні напої, ОСОБА_1 відповів, що вживав, ОСОБА_1 було запропоновано пройти тест на приладі «Драгер» на місці, на що він погодився, результат показав стрілки до гори, результат перевищив 3%, на питання чи він згодний з показами приладу Драгер згодний. Відносно ОСОБА_1 було складено протокол за ч.1 ст. 130 КУпАП. Від керування транспортним засобом був відсторонений.

Сукупність вищевказаних доказів підтверджують те, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, що утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Не заслуговує на увагу довід апеляційної скарги про те, що ОСОБА_1 не керував транспортним засобом, матеріали справи не містять жодного доказу на підтвердження зазначеного, оскільки вказане спростовується наявними в матеріалах справи відеозаписом долученим до матеріалів справи.

З відеозапису долученого до матеріалів справи вбачається, що працівники поліції прибули за адресою: м. Одеса, вул.. Довга, 63 через виклик на «102», через те, що мотоцикл під керуванням чоловіка потрапив в ДТП, чоловік їхав і впав з мотоцикла. На відеозапису чоловік, який назвався ОСОБА_1 пояснив на 0:01:01 хвилині на питання працівників поліції повідомив, що він керував мотоциклом Geon - Road 250 автомобіль державний номер НОМЕР_1 , але в ДТП не потрапляв, поставив мотоцикл біля свого будинку. Працівники поліції під час спілкування з ОСОБА_1 виявили ознаки алкогольного сп'яніння, на питання працівника поліції, чи вживав він алкогольні напої, ОСОБА_1 відповів, що вживав, ОСОБА_1 було запропоновано пройти тест на приладі «Драгер» на місці, на що він погодився, результат показав стрілки до гори, результат перевищив 3%, на питання чи він згодний з показами приладу Драгер згодний.

Крім того, безпосередньо під час складання протоколу про адміністративне правопорушення відсутні заперечення ОСОБА_1 щодо факту керування ним транспортним засобом, протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 426480 від 23.10.2023, в якому у графі пояснення по суті порушення ОСОБА_1 також не заперечувалась обставина керування ним транспортним засобом.

Відповідно до вимог ст. ст. 31, 40 Закону України «Про національну поліцію», поліція може застосовувати превентивні заходи, зокрема застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.

Поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на однострої, у/на службових транспортних засобах, у тому числі без кольорографічних схем, розпізнавальних знаків та написів, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель фото- і відеотехніку, у тому числі техніку, що працює в автоматичному режимі, технічні засоби з виявлення та/або фіксації правопорушень, радіаційних, хімічних, біологічних та ядерних загроз, а також використовувати інформацію, отриману з фото- і відеотехніки, що перебуває в чужому володінні, з метою: запобігання правопорушенню, виявлення або фіксування правопорушення, охорони та захисту публічної безпеки, особистої безпеки осіб і власності від протиправних посягань; забезпечення дотримання правил дорожнього руху.

Так, апеляційним судом був досліджений відеозапис, яким дійсно не зафіксований безпосередньо момент керування ОСОБА_1 транспортним засобом, при цьому встановлено, що ОСОБА_1 безпосередньо під час складання протоколу про адміністративне правопорушення не висловив заперечення щодо факту керування ним транспортним засобом та окрім нього на місці зупинки інші особи відсутні. Крім того , суд приймає до уваги час з моменту виявлення ДТП та складення протоколу у взаємозвязку зі станом алкогольного спяніння ОСОБА_1 .. Крім того, ОСОБА_1 підписав без будь яких зауважень: протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 426480 від 23.10.2023, акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та роздруківкою тесту №1179 здійсненого 23.10.2023 року о 10:46 год. за допомогою спеціального технічного засобу Drager Alcotest стосовно ОСОБА_1 , результат якого склав стрілки до гори.

Тому, доводи апеляційної скарги про те, що ОСОБА_1 не керував транспортним засобом, судом не приймаються, оскільки водій ОСОБА_1 під час складання протоколу про адміністративного протоколу жодним чином не заперечував факт керування транспортним засобом мотоциклом Geon - Road 250, державний номер НОМЕР_1 , а тому заявлення таких посилань лише суду, розцінюється як такий спосіб захисту, що має на меті уникнення від відповідальності за вчинене правопорушення.

Інших доводів апеляційна скарга не містить.

Отже, по справі не встановлено таких обставин, які б стали підставою для скасування судового рішення.

Доводи ж апеляційної скарги фактично зводяться до незгоди ОСОБА_1 зі складенням щодо нього протоколу та ухваленням постанови судом.

Аналізуючи досліджені докази, оцінюючи їх у сукупності, апеляційний суд доходить до переконання, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, повністю доведена, є встановленою згідно з критерієм її доведеності «поза розумним сумнівом». Так, стандарт доказування «поза розумним сумнівом» активно використовується Європейським судом з прав людини. У справі «Ушаков проти України» (рішення від 18 червня 2015 року, заява № 10705\12) ЄСПЛ визначає: «Суд, при оцінці доказів керується критерієм доведеності «поза розумним сумнівом». Згідно з його усталеною практикою доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій стосовно фактів, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою». Стандарт доказування «поза розумним сумнівом» не виключає будь-який сумнів взагалі, оскільки завжди можна припустити можливість існування навіть дуже маловірогідних обставин чи їх збігів. Проте, цей стандарт доказування означає, що особу необхідно виправдати не при наявності будь-якої «тіні» сумнівів, а при наявності лише «розумного сумніву». При цьому розумним є сумнів, який має під собою причину та здоровий глузд і випливає зі справедливого та розумного розгляду всіх доказів у справі або з відсутності доказів у справі. Цей сумнів не є ні смутним, ні гіпотетичним чи уявним або надуманим. А саме таким, який ґрунтується на конкретних обставинах або інших вагомих причинах, які б змусили розумну людину вагатися вдатися до певних дій у питаннях, що мають значення для неї.

Таким чином, порушень норм матеріального та процесуального права, які б були підставою для скасування постанови суду при її перегляді, апеляційним судом не встановлено.

З огляду на вищенаведене, підстав для скасування постанови суду і закриття провадження по справі з наведених в апеляції мотивів апеляційний суд не вбачає, а тому вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу адвоката Лапіна Кирила Анатолійовича, в інтересах ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Київського районного суду м. Одеси від 13 грудня 2023 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови виготовлений 14 лютого 2024 року.

Суддя

Одеського апеляційного суду В.В. Кострицький