Справа № 209/7965/23
Провадження № 2/209/204/24
Іменем України
08 лютого 2024 року м. Кам'янське
Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Шендрика К.Л.,
за участі секретаря Драгунцевої С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманих коштів державної допомоги,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача на їх користь на користь держави кошти, надміру виплачені їй по допомозі на дітей одиноким матерям в сумі 5898,00 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач в позовній заяві зазначив, що відповідач перебуває на обліку в Дніпровському управлінні соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради, як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям на доньку - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Звернувшись до позивача із заявою про призначення допомоги, відповідач подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій вказала, що доходів вона не має. Рішенням управління від 13.07.2018 року ОСОБА_1 призначено допомогу на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) на період з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року у розмірі 1494,00 грн. щомісячно. Однак, під час перевірки виявлено, що ОСОБА_1 нараховані і виплачені наступні доходи, що не були задекларовані та враховані під час нарахування допомоги за період з вересня 2017 року по червень 2018 року в розмірі 79954,44 грн. під ознакою «заробітна плата» від ТОВ «М'ясна фабрика «Фаворит Плюс». Управлінням проведений перерахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї та допомоги на дітей одиноким матерям, після чого рішенням управління від 28.08.2018 року в допомозі ОСОБА_1 було відмовлено. За результатами зроблених перерахунків в жовтні 2018 року відповідачу був виставлений борг за надміру отримані нею кошти в загальному розмірі 13242,00 грн. На особистій зустрічі в управлінні ОСОБА_1 повідомлена про виявлену переплату в сумі 13242,00 грн. та здійснила часткове погашення заборгованості. Станом на 19.12.2023 року сума надміру виплачених ОСОБА_1 коштів допомоги на дітей одиноким матерям становить 5898,00 грн. та на момент подання позовної заяви до суду залишається несплаченою.
11.01.2024 року було відкрито провадження у вказаній цивільній справі і призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачка відзив на позов не подала.
Суд ухвалив проводити заочний розгляд справи у відсутність відповідача на підставі наявних у справі даних та доказів, відповідно до ст. ст. 279, 280 ЦПК України.
В порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню за наступних підстав.
Судом встановлено, що 18.01.2018 року ОСОБА_1 звернулась до органу праці та соціального захисту населення із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг та заповнила декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 13-16).
Рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 13.07.2018 року відповідачу було установлено розмір допомоги у розмірі 1494 грн. за період з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року (а.с. 13).
Відповідно до довідки про доходи (а.с. 19-20), відповідач за період з серпня 2017 року по червень 2018 року працювала оператором розфасувально-пакувального автомата на ТОВ «М'ясна фабрика «Фаворит Плюс» та отримала заробітну плату у розмірі 79954, 44 грн.
Відповідно до акту № 136 проведення перевірки повноти та достовірності інформації про діяльність фізичних осіб, що надається заявником для призначення соціальної допомоги від 28.08.2018 року (а.с. 21), було виявлено, що дохід отриманий ОСОБА_1 не був врахований при призначенні соціальної допомоги та було запропоновано здійснити перерахунок суми допомоги.
ОСОБА_1 була повідомлена про виявлений дохід та зобов'язалась здійснити погашення заборгованості у розмірі 13242 грн., що підтверджується копіями заяв ОСОБА_1 (а.с. 22-23).
Станом на 15.12.2023 року розмір переплати по державній допомозі на дітей одиноким матерям становить 5898 грн. за період з 01.08.2018 року по 30.09.2018 року, що підтверджується довідкою № 2123 від 15.12.2023 року (а.с. 31).
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
На теперішній час відповідачем не повернута сума надмірно нарахованої та виплаченої допомоги.
Вказаний спір регулюється положеннями ЦК України, Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24 лютого 2003 року, Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року, постановою Кабінету Міністрів України № 264 від 08 квітня 2020 року «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», які були чинні на час виникнення спірних правовідносин, які регулюють спірні правовідносини, на які посилались і сторони у заявах по суті.
Відповідно до ст.ст. 3, 5 ЗУ «Про державну допомогу сім'я з дітьми» державна допомога призначається одиноким матерям. Така допомога призначається органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Статтею 1 вказаного закону визначено, що Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 статті 18-1 ЗУ «Про державну допомогу сім'я з дітьми» визначено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п. 35-2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року, допомога на дітей одиноким матерям, не призначається, якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах дванадцятому - шістнадцятому цього пункту). Допомога на дітей одиноким матерям у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховується доходи сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарного протягом трьох місяців.
Відповідно до п.п. 48, 49 Порядку органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги. Особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім'ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім'ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім'ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку. Органи соціального захисту населення мають право перевіряти матеріальне та майнове становище сімей з дітьми.
Враховуючи вищезазначене, обсяг надмірно виплачених коштів за період з 01.08.2018 року по 30.09.2018 року становить 5898 грн.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї. Також, повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення та у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Пунктом 49 Порядку № 1751 передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Ґрунтуючись на засадах верховенства права, повно та всебічно з'ясувавши обставини, на які посилалися сторони та які були досліджені у судовому засіданні, суд прийшов до висновку про задоволення позовної заяви, оскільки зазначена сума боргу залишилась не поверненою.
Відповідно ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судові витрати у справі, пропорційно задоволеним позовним вимогам.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1212 ЦК України, ст.ст. 141, 223, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд -
Позов Департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради (ЄДРПОУ 41490026, юридична адреса: Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, пр-т Василя Стуса, 10/12) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) про стягнення надміру отриманих коштів державної допомоги - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради (Держказначейська служба України м.Київ, МФО 820172, п/р НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ 41490026) кошти, надміру виплачені їй по допомозі на дітей одиноким матерям в сумі 5898 (п'ять тисяч вісімсот дев'яносто вісім) грн.
Стягнути ОСОБА_1 на користь держави в особі департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради (Держказначейська служба України м.Київ, МФО 820172, п/р НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ 41490026) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири)грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, протягом 30 днів з дня його проголошення, шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя К.Л.Шендрик