Справа № 420/24886/23
09 лютого 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Ак.Філатова, 15А, м.Одеса, 65080, код ЄДРПОУ 40108740) про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області в якому позивач просить суд:
визнати противоправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Одеській області № 1070 о/с від 14.08.2023 «По особовому складу» про призначення майора поліції, ОСОБА_1 старшим дільничним офіцером поліції сектору превенції відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУПН в Одеській області, з посадовим окладом 2500 грн., установивши надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за специфічним званням та надбавки за стаж служби, звільнивши його з посади начальника сектору моніторингу цього ж відділу поліції;
поновити майора поліції, ОСОБА_1 на посаді начальника сектору моніторингу відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області;
стягнути з Головного управління Національної поліції в Одеській області на користь позивача витрати на правничу допомогу у сумі 25 000 ,00 грн.;
стягнути з Головного управління Національної поліції в Одеській області на користь позивача суму відшкодування моральної шкоди 20 000 гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 23..04.1978 р.н, майор поліції, відповідно до наказу №636 від 31.05.2023р. «По особовому складу» відповідно до пункту 2 частини першої статті 65 ЗУ «Про національну поліцію» призначений начальником сектором моніторингу відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Одеській області, за ініціативою поліцейського, з посадовим окладом 2950 гривень, установивши надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 60% посадового окладу з урахуванням окладу за специфічним званням та надбавки за стаж служби, звільнивши його з посади начальника сектору превенції відділення поліції №1 Роздільнянського районного відділу поліції цього ж Головного управління. Підстава: рапорт О. Мицикова від 10 травня 2023р. Відповідно до наказу №1070 о/с від 14.08.2023р.ГУНП в Одеській області «По особовому складу», відповідно до п.2 (для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби) частини першої та абзацу другого частини восьмої ст. 65 ЗУ «Про національну поліцію» майора поліції, ОСОБА_1 призначено старшим дільничним офіцером поліції сектору превенції відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУПН в Одеській області , з посадовим окладом 2500 грн., установивши надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за специфічним званням та надбавки за стаж служби, звільнивши його з посади начальника сектору моніторингу цього ж відділу поліції. Підстава: подання про призначення на посаду від 07.08.2023р. та доповідна записка начальника відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області полковника поліції В. Барби від 04 серпня 2023р. Позивач вважає його призначення на посаду старшим дільничним офіцером поліції сектору превенції відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУПН в Одеській області незаконним, а вище зазначений наказ №1070 о/с від 14.08.2023р противоправним та таким що підлягає скасуванню, у зв'язку із чим звернувся з позовом до суду за захистом своїх прав.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України.
Від відповідача - Головного управління Національної поліції в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву в якому позов не визнає, зазначивши, що Начальником відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП В Одеській області ОСОБА_2 04.08.2023 було подано доповідну записку на ім'я начальника ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 .
14 лютого 2023 року наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 13 лютого 2023 року № 129 о/с підполковника поліції ОСОБА_4 , начальника сектору моніторингу відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області звільнено зі служби в поліції за пунктом 6 частини першої статті 77 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у виді звільнення за служби в поліції) Закону України «Про Національну поліцію».
31 травня 2023 року наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 31 травня 2023 року № 636 о/с на вакантну посаду начальника сектору моніторингу відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області призначений майор поліції ОСОБА_1 .
01 серпня 2023 року до Головного управління Національної поліції в Одеській області надійшла постанова Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2023 року по справі № 420/4456/23 якою, крім іншого, зобов'язано ГУНП в Одеській області негайно поновити ОСОБА_4 на посаді начальника сектору моніторингу відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління в Одеській області, з 01 березня 2023 року.
З метою своєчасного виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2023 року по справі № 420/4456/23, відповідно до пункту 6 частини 1 статті 40 КЗпП України (поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу), пункту 2 частини 1 та частини 8 статті 65 Закону України «Про Національну поліції» (переміщення поліцейських в органах поліції на рівнозначні посади для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби), керівництвом відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області прийнято рішення про доцільність переміщення майора поліції ОСОБА_1 , начальника сектору моніторингу відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області на рівнозначну вакантну посаду старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області.
На виконання зазначеної доповідної записки на підставі п. 2 ч. 1 та ч. 8 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» наказом ГУНП в Одеській області № 1070 о/с від 14.08.2023 року для більш ефективної служби виходячи з інтересів служби майора поліції ОСОБА_1 призначено старшим дільничним офіцером поліції сектору превенції відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області, звільнивши з посади начальника сектору моніторингу цього ж відділу поліції.
Відповідач зазначає, що головною підставою переміщення позивача на посаду старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області відповідно до доповідної записки було рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2023 року по справі № 420/4456/23 якою, крім іншого, зобов'язано ГУНП в Одеській області негайно поновити ОСОБА_4 на посаді начальника сектору моніторингу відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління в Одеській області, з 01 березня 2023 року.
Частиною 7 ст. 235 КАС України передбачено, що рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, прийняте органом, який розглядає трудовий спір, підлягає негайному виконанню. Тобто, добровільне виконання рішення суду боржником є його законодавчо встановленим обов'язком.
На підставі зазначеного 14.08.2023 Головне управління видало наказ № 1070 o/c відповідно до якого ОСОБА_1 згідно п. 2 (для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби) частини першої та абзацу другого чистини восьмої статті 65 Закону України «Про Національну поліцію» було переведено на посаду старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області.
Відповідач зазначає, що спеціальне законодавство, чинне на момент виникнення спірних правовідносин, не вимагало згоди поліцейського при прийнятті рішення про його переміщення в інтересах служби на рівнозначну посаду у цю або іншу місцевість.
Також відповідач вважає, що враховуючи правову позицію Верховного Суду від 16 квітня 2020 року по справі №825/896/18 Головним управлінням видано наказ ГУНП в Одеській області № 1070 о/с від 14.08.2023 на законних підставах, керуючись нормами чинного законодавства, жодним чином не порушуючи прав та законних інтересів ОСОБА_1 . Посилання позивача на різницю в окладах посад начальника сектору моніторингу відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області та старшого дільничного офіцера поліції відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області також не береться до уваги, враховуючи позицію Верховного Суду від 16 квітня 2020 року по справі №825/896/18.
Ухвалою суду від 07 листопада 2023 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 . Відмовлено в задоволенні клопотання представника Головного управління Національної поліції в Одеській області про залучення співвідповідача.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне: 14 лютого 2023 року наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 13 лютого 2023 року № 129 о/с підполковника поліції ОСОБА_4 , начальника сектору моніторингу відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області звільнено зі служби в поліції за пунктом 6 частини першої статті 77 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у виді звільнення за служби в поліції) Закону України «Про Національну поліцію».
31 травня 2023 року наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 31 травня 2023 року № 636 о/с на вакантну посаду начальника сектору моніторингу відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області призначений майор поліції ОСОБА_1 .
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2023 року по справі № 420/4456/23 якою, крім іншого, зобов'язано ГУНП в Одеській області негайно поновити ОСОБА_4 на посаді начальника сектору моніторингу відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління в Одеській області, з 01 березня 2023 року.
З метою своєчасного виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2023 року по справі № 420/4456/23, відповідно до пункту 6 частини 1 статті 40 КЗпП України (поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу), пункту 2 частини 1 та частини 8 статті 65 Закону України «Про Національну поліції» (переміщення поліцейських в органах поліції на рівнозначні посади для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби), керівництвом відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області прийнято рішення про доцільність переміщення майора поліції ОСОБА_1 , начальника сектору моніторингу відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області на рівнозначну вакантну посаду старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області.
Начальником відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП В Одеській області ОСОБА_2 04.08.2023 було подано доповідну записку на ім'я начальника ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 .
На виконання зазначеної доповідної записки на підставі п. 2 ч. 1 та ч. 8 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» наказом ГУНП в Одеській області № 1070 о/с від 14.08.2023 року для більш ефективної служби виходячи з інтересів служби майора поліції ОСОБА_1 призначено старшим дільничним офіцером поліції сектору превенції відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області, звільнивши з посади начальника сектору моніторингу цього ж відділу поліції.
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов'язки регулюється Законом України від 02 липня 2015 року № 580-VІІІ "Про Національну поліцію" (далі - Закон) та Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 № 114 (далі - Положення № 114).
Згідно із частиною першою статті 13 Закону України "Про Національну поліцію" систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.
Частиною першою статті 17 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Згідно з частиною першою статті 59 Закону служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Положеннями частин третьої та четвертої статті 59 Закону передбачено, що рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України. Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.
Відповідно до пункту 8 частини десятої статті 62 Закону поліцейський може бути переміщений по службі залежно від результатів виконання покладених на нього обов'язків та своїх професійних, особливих якостей.
В свою чергу порядок та умови переміщення поліцейських в органах, закладах та установах поліції врегульовано статтею 65 Закону, частиною першою якою визначено, зокрема, що переміщення поліцейських здійснюється: 1) на вищу посаду - у порядку просування по службі; 2) на рівнозначні посади: для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби; за ініціативою поліцейського; у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації; у разі необхідності проведення кадрової заміни в місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами; за станом здоров'я - на підставі рішення медичної комісії; з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних і особистих якостей - на підставі висновку атестації; у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри відповідно до статті 87 цього Закону.
Разом з цим, підпунктом "а" пунктом 40 Положення № 114 обумовлено, що призначення на посади рядового і начальницького складу провадиться відповідними начальниками згідно з номенклатурою посад, що визначається Міністром внутрішніх справ відповідно до його компетенції. При цьому враховується, в тому числі, що при призначенні на посади і переміщенні по службі осіб рядового і начальницького складу має забезпечуватися використання їх за основною чи спорідненою спеціальністю або згідно з набутим досвідом, а при необхідності використання на посадах за новою для них спеціальністю призначенню має передувати відповідна перепідготовка.
Згідно з підпунктом "б" пункту 42 Положення № 114 переміщення по службі осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу провадиться: на рівнозначні посади - у разі службової необхідності, проведення планової заміни в місцевостях, що зазнали радіоактивного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС, а також для доцільнішого використання з урахуванням їх ділових і особистих якостей, стану здоров'я, віку та підготовки за новою спеціальністю.
Умови визнання посади поліцейських нерівнозначною визначені частиною другою статті 65 Закону, а саме посада вважається вищою, якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачене вище спеціальне звання поліції.
З аналізу викладених норм слідує, що переміщення поліцейського на рівнозначну посаду в поліції з метою забезпечення більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби можливе за умови, якщо спеціальне звання за займаною ним посадою відповідає спеціальному званню посади, на яку він переміщується.
Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що посада на яку переведено ОСОБА_1 є такою, що перебуває у межах рівнозначності тій з якої позивача переведено.
Варто також зазначити, що видача наказу №1070 о/с від 14 серпня 2023 року відбулась у зв'язку із тим, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2023 року по справі №420/4456/23, яким, крім іншого, зобов'язано ГУНП в Одеській області негайно поновити ОСОБА_4 на посаді начальника сектору моніторингу відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління в Одеській області, з 01 березня 2023 року.
Згідно матеріалів справи, позивач займав посаду начальника сектору моніторингу відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Одеській області з посадовим окладом 2950 гривень, з установленою надбавкою за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 60% посадового окладу з урахуванням окладу за специфічним званням та надбавки за стаж служби, та з 14.09.2023р. призначено старшим дільничним офіцером поліції сектору превенції відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУПН в Одеській області , з посадовим окладом 2500 грн., установивши надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за специфічним званням та надбавки за стаж служби.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що переміщення позивача на підставі оскаржуваного наказу №1070 о/с від 14 серпня 2023 року на посаду старшим дільничним офіцером поліції сектору превенції відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУПН в Одеській області відбулося в межах рівнозначних посад.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 28 листопада 2018 року по справі № 820/6677/16 та від 16 квітня 2020 року по справі № 825/896/18.
Крім того, суд враховує, що таке переміщення відбулося в адміністративних межах м. Одеса.
При розгляді даної справи, суд, крім іншого зазначає, що згідно із статтею 3 Закону України "Про Національну поліцію" завданням поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
На переконання суду, забезпечення виконання вищевказаних завдань може здійснювати шляхом оптимізації роботи самих поліцейських, зокрема переміщенням поліцейських на рівнозначні посади.
При цьому саме на керівника поліції покладено обов'язки із забезпечення виконання покладених на поліцію завдань (пункт 1 частини першої статті 22 Закону України "Про Національну поліцію").
Розглядаючи дану справу судом не встановлено створення з боку керівництва ГУ НП в Одеській області штучних умов та підстав для переміщення позивача на посаду старшого дільничного офіцеру поліції сектору превенції відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУПН в Одеській області.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведено відсутність правових підстав для визнання протиправним та скасування оскаржуваного наказу, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Ак.Філатова, 15А, м.Одеса, 65080, код ЄДРПОУ 40108740) про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Суддя Д.К. Василяка
.