Ухвала від 12.02.2024 по справі 300/788/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"12" лютого 2024 р. Справа № 300/788/24

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправними дії щодо відмови в нарахуванні та виплаті з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії розмір 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб; зобов'язати нарахувати та виплатити з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії у розмір 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.

Одночасно із позовною заявою позивачем подано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду. На обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду позивач зазначає, що дізнався про порушення своїх прав у другій половині жовтня 2023 року від інших пенсіонерів. Вважає, що відлік строку на звернення до суду з цим позовом необхідно розпочинати з дня, наступного за днем коли позивач дізнався про відмову пенсійного органу задовольнити його прохання про виплату доплати до пенсії. Також покликається на постанови Верховного Суду від 26.09.2023 в справі №320/3106/22, від 26.01.2021 в справі №520/11178/2020 та на постанову Великої Палати Верховного Суду від 20.05.2020 в справі №815/1226/18.

Приписами пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України) передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до частин 1, 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно із частиною 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, під поняттям “дізнався” необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.

Поняття “повинен був дізнатися” необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.

Поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Суд наголошує, що встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

Зі змісту прохальної частини позову слідує, що позивач просить суд зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії у розмір 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що пенсійний орган на виконання рішення суду від 13.11.2020 у справі №300/2281/20 здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 з 01.07.2021 встановлено щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. Проте, пенсійний орган таку доплату позивачу не здійснив. У зв'язку з цим позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати та виплатити щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб”, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.11.2020 в адміністративній справі №300/2281/20, яке набрало законної сили 05.02.2021, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на підставі оновленої довідки, виданої управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області здійснити, починаючи з 01 квітня 2019 року, перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням проведених платежів, однією сумою.

Згідно листа пенсійного органу від 11.01.2024 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 внаслідок перерахунку на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.11.2020 в адміністративній справі №300/2281/20 збільшився більше ніж на 2000,00 грн., тому ОСОБА_1 не мав права на встановлення щомісячної доплати відповідно до Постанови №713.

Отже, перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду від 13.11.2020 в адміністративній справі №300/2281/20 здійснено пенсійним органом до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Постанову №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" Кабінетом Міністрів України прийнято 14.07.2021. Вказана постанова набрала чинності 16.07.2021 та застосовується з 1 липня 2021 року.

Постанова №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" офіційно опублікована, а відтак належним чином доведена до відома, зокрема й позивачу.

Таким чином, з часу офіційного оприлюднення наведеної Постанови №713 позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав щодо виплати доплати в сумі 2000,00 грн., оскільки розмір його пенсії повинен був збільшитись на 2000,00 грн.

До суду із цим позовом позивач звернувся 03.02.2024.

Стосовно доводів позивача про те, що про порушення своїх прав щодо невиплати вказаної допомоги він дізнався в другій половині жовтня 2023 року суд зауважує, що усвідомлення позивачем вчинення відповідачем порушення не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду. Пенсія є щомісячним періодичним платежем, внаслідок чого, в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує.

Також не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду отримання позивачем листа від відповідача у відповідь на його звернення, оскільки вказаний документ свідчать лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в спірному випадку.

Стосовно покликання позивача на постанову Верховного Суду від 26.09.2023 в справі №320/3106/22 суд зауважує, що у вказаній постанові не зазначено коли позивач дізнався про порушення своїх прав та про дату звернення із позовом до суду. Така інформація відсутня також і в судових рішеннях першої та апеляційної інстанції в справі №320/3106/22. В цій постанові судом не досліджувалося питання дотримання строків звернення до суду, передбачених статтею 122 КАС України.

Також помилковими є покликання позивача на висновки, викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.05.2020 в справі №815/1226/18 та в постанові Верховного Суду від 26.01.2021 в справі №520/11178/20, оскільки висновки суду в цих справах щодо застосування строків звернення до суду сформовані за інших обставин.

Крім зазначеного вище, згідно даних комп'ютерної програми “Діловодство спеціалізованого суду” позивач звертався до Івано-Франківського окружного адміністративного суду із позовними заявами до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області після перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 13.11.2020 в адміністративній справі №300/2281/20, до яких долучав протоколи за своєю пенсійною справою та при зверненні отримував відповідні протоколи, а відтак був обізнаний про складові пенсійної виплати.

Отже, із змісту позовної заяви слідує, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду із вказаним позовом за період з 01.07.2021 по 02.08.2023. Позивачем не зазначено обставин та не надано доказів, що об'єктивно унеможливили б своєчасне звернення до суду в строк встановлений КАС України. Наведені в заяві про поновлення пропущеного строку звернення до суду обставини, не є поважними.

Частинами 1, 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 123, 160, 161,169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, - залишити без руху.

Надати позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних в ній недоліків шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.

Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.