Справа № 761/3680/24
Провадження № 1-кс/761/2990/2024
31.01.2024 рік м. Київ
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання детектива першого відділу детективів Підрозділу детективів із захисту економіки у сфері обігу підакцизних товарів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,
До Шевченківського районного суду міста Києва надійшло погоджене з прокурором клопотання детектива про тимчасовий доступ до речей та документів, які зберігаються у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 в якому вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_2 за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72023000310000035 від 23.05.2023 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 333, ч. 2 ст. 366 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з метою ухилення від сплати митних платежів, отримання незаконного прибутку, налагоджено протиправний механізм переміщення через державний кордон України товарів військового призначення та подвійного використання на підставі товаросупровідних документів, які містять недостовірні відомості про кінцевих споживачів, за рахунок чого ухиляюся від заходів нетарифного регулювання та справляння митних платежів, після чого здійснюють реалізацію незаконно ввезених товарів військового призначення та подвійного використання через інтернет-магазин та магазин, без відображення операцій з реалізації в податковій звітності, чим завдали державному бюджету шкоду в особливо великих розмірах.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 із залученням митного брокера ОСОБА_7 ,в період дії воєнного стану, через підконтрольний суб'єкт зовнішньо-економічної діяльності - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »,організували канал незаконного ввезення на територію України спеціальних засобів індивідуального захисту (шоломів), бронежилетів та матеріалів для виготовлення бронежилетів та шоломів, шляхом незаконного застосування преференцій №161, №244 та №255, передбачених п. 41 прикінцевих та перехідних положень Митного кодексу України затверджених Наказами міністерства фінансів України від 07.04.2022 №114 та від 26.04.2013 №219 щодо непоширення вимог державного експортного контролю (нетарифного регулювання) та звільнення від справляння митних платежів під час митного оформлення товарів військового призначення та подвійного застосування на підставі Сертифікатів кінцевого споживача ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), які містять недостовірні відомості щодо отримувачів товарів та їх підписантів, які в подальшому реалізуються за готівкові кошти за допомогою сайту в мережі інтернет « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та магазин роздрібної торгівлі товарами військової амуніції та засобів індивідуального захисту.
Зокрема, ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " на підставі митних декларацій типу ІМ 40 ЕА від 19.04.2022 № UA209170/2022/025432, від 05.05.2022 №UA209170/2022/030031 та від 28.04.2022 № UA209170/2022/028002 з неправомірним використанням преференцій - без сплати митних платежів, переміщено товари військового призначення - «бронежилети в комплекті з балістичними плитами, клас захисту NID IV - 7145 шт.» та захисні шоломи, класу захисту NIJ IIA - 1500 шт.».
Як підстави для митного оформлення вказаних товарів, з використанням преференцій, службовими особами ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " були подані сертифікати кінцевого споживача (EndUserCertificate) від 15.04.2022, від 25.04.2022, від 30.04.2022 які видані уповноваженою особою Військової частини НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Згідно листа від 14.02.2023 № 6/54/12-95 військової частини НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_6 вказані Сертифікати кінцевого споживача не видавався, уповноваженою особою не підписувався.
01.07.2022 службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за МД №UA100360/2022/703200, із застосуванням преференцій, було переміщено товари військового призначення - «бронежилети в комплекті з балістичними плитами, клас захисту NIJ I NIJ IV - 372 шт.», вартістю 116 400,0 доларів США. Листом від 02.07.2022 №6/54/12-288 військова частина НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_6 інформувала, що сертифікат кінцевого споживача (EndUserCertificate) від 03.06.2022 на товари «бронежилети в комплекті з балістичними плитами», рівень захисту NIJ IV» у кількості 372 шт. останньою не видавався, уповноваженою особою не підписувався.
Громадяни ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 на даний час продовжують здійснювати вказану протиправну діяльність, зокрема в березні 2023 року в обхід заходів нетарифного регулювання та без сплати митних платежів, на підставі сертифікату кінцевого споживача що містить недостовірні відомості ввезено чергову партію товарів військового призначення та подвійного використання, реалізація яких відбувається через сайт в мережі інтернет « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та магазин роздрібної торгівлі товарами військової амуніції та засобів індивідуального захисту.
Так, 21.03.2023 службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на підставі митної декларації №UA100340/2023/313122 з використанням преференцій на підставі використання Сертифікату кінцевого споживача ввезено чергову партію товарів військового призначення, а саме спеціальні засоби індивідуального захисту - захисних шоломів торгівельної марки «FAST», матеріал арамід, кількість 1200 шт., фактурною вартістю 312 тис. доларів США. Підставою для ввезення товарів на територію України та подальшого випуску у вільний обіг, слугував сертифікат кінцевого споживача виданий в/ч НОМЕР_3 у жовтні - листопаді 2022 року. За попередніми перевірочними заходами вказаний сертифікат кінцевого споживача має ідентичні ознаки підробки.
В серпні 2023 через проведено негласну слідчу (розшукову) дію - слідчий експеримент у формі контрольованої закупки товарів індивідуального захисту - захисних шоломів торгівельної марки «FAST» у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 596 від 09.08.2017 (зі змінами та доповненнями) бронежилети та захисні шоломи включені до списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю.
Відповідно до Положень про порядок надання гарантій та здійснення державного контролю за виконанням зобов'язань щодо використання у заявлених цілях товарів, які підлягають державному експортному контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.1999 №920 (із змінами), на бронежилети в комплекті з балістичним плитами та захисні шоломи поширюється дія порядку надання державних гарантій і гарантій українських кінцевих споживачів щодо використання у заявлених цілях імпортованих в Україну товарів, які підлягають державному експортному контролю, які оформлюються у тому числі й у вигляді сертифікату кінцевого споживача.
Тобто, в контексті статті 2 Закону України від 20.02.2003 № 549 - ІV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», в умовах запровадженого воєнного стану сертифікат кінцевого споживача є документом, що підтверджує непоширення вимог державного експортного контролю під час ввезення в Україну спеціальних засобів індивідуального захисту (каски, виготовленні відповідно до військових стандартів або технічних умов, чи їх еквіваленти та спеціально призначені для них компоненти тобто підшоломи, амортизатори), код товару згідно УКТ ЗЕД 650610 80 00; бронежилети, код товару УКТ ЗЕД 6211 43 90 00, за умови їх використання для потреб оборони держави правоохоронними органами, Збройними силами України, іншими військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, іншим суб'єктами, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону.
Також, вказані факти порушення з боку службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » пов'язані з ухиленням від сплати митних платежів, порушенням порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, реалізацією ввезених товарів військового призначення та подвійного використання через інтернет-магазин, підтверджуються матеріалами, що надійшли з ГУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_7 , допитами свідків, протоколами про порушення митних правил та аналітичним дослідженням, відповіддю Держекспорт контролю від 14.09.2023.
При цьому, в ході проведення аналітичного дослідження, з урахуванням отриманих під час досудового розслідування відомостей щодо встановлення фактів використання Сертифікатів кінцевого споживача в яких зазначені недостовірні відомості, а саме від 15.04.2022, від 25.04.2022, від 30.04.2022 та неправомірного переміщення через митний кордон України, за митними деклараціями типу ІМ40ЕА від 19.04.2022 №UA209170/2022/025432, від 05.05.2022 №UA209170/2022/030031 та від 28.04.2022 №UA209170/2022/028002, товарів військового призначення та подвійного використання з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів, вбачається порушення: - пункту 9-11 «Прикінцевих та перехідних положень, Розділу ХХІ, Митного кодексу України», - пункту 4-1 «Прикінцевих та перехідних положень, Розділу ХХІ, Митного кодексу України»; - підрозділу 2, пункту 32, Розділу ХХ, Податкового кодексу України; - п.180.1 ст. 180, ст. 185, п.193.1 ст. 193, п.194.1 ст. 194 Податкового кодексу України; - наказу Міністерства фінансів від 17.02.2015 № 152; - ст. 75, ст.275, ст.276 Митного кодексу України, що призвело до ухилення від сплати митних платежів за митними деклараціями типу ІМ40ЕА від 19.04.2022 № UA209170/2022/025432 від 05.05.2022, №UA209170/2022/030031 та від 28.04.2022 року № UA209170/2022/028002 на загальну суму 15 247 513,46 грн., в т.ч. ПДВ - 9 983 21,22 грн. та мито - 5 264 302,24 грн.
Згідно митної декларації ІМ40ДЕ №23UA100340313122U3 від 21.03.2023 року, за умови встановлення та доведення в ході досудового розслідування факту підробки сертифікату кінцевого споживач на захисні шоломи в кількості 1200 шт. (видавник - ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_1 ), вбачається неправомірне переміщення за митною декларацією типу ІМ40ДЕ від 21.03.2023 року № №23UA100340313122U3, спеціальних засобів індивідуального захисту через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів, що свідчить про порушення: -пункту 4-1 «Прикінцевих та перехідних положень, Розділу ХХІ, Митного кодексу України»; - підрозділу 2, пункт 32, Розділу ХХ, Податкового кодексу України; - п.180.1 ст. 180, ст. 185, п.193.1 ст. 193, п.194.1 ст. 194 Податкового кодексу України; - наказу Міністерства фінансів від 17.02.2015 № 152; - ст. 75, ст.275, ст.276 Митного кодексу України, що призвело до можливого ухиленні від сплати митних платежів за митною декларацією типу ІМ40ДЕ від 21.03.2023 №23UA100340313122U3, на загальну суму 3 651 009 грн., в т.ч. ПДВ - 2 510 068,7 грн. та мито - 1 140 940,32 грн.
Крім цього, встановлено, що службові особи ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " ввозило на територію України товари військового призначення та подвійного використання у якості гуманітарної допомоги для потреб ІНФОРМАЦІЯ_9 та інших формувань, утворених відповідно до Законів України, інших суб'єктів, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону на підставі гарантійних листів кінцевого споживача які містять недостовірні відомості.
Так, допитано водія вантажного автомобіля з д.р.н. НОМЕР_4 ОСОБА_9 та директора транспортної компанії ОСОБА_10 , які повідомили що здійснили доставку з Республіки Польща партії балістичних плит в адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », а саме на складське приміщення в м. Бровари. Встановлено що вказаний вантаж був переміщений через державний кордон України в якості гуманітарної допомоги на підставі гарантійного листа кінцевого споживача товарів гуманітарної допомоги виданий командиром військової частини НОМЕР_2 . Водночас відповідю на запит командування військової частини повіомило про те що вказаної гуманітарної військова частина не отримувала та що вказаний гарантійний лист посадовими особами військової частини не оформлявся.
Шляхом аналізу отриманих в ході досудового розслідування даних,отримано відомості про додаткові випадки ввезення на митну територію України товарів військового призначення та подвійного використання на підставі сертифікатів кінцевого споживача, гарантійних листів кінцевих користувачів гуманітарної допомоги, які містять недостовірні відомості, а саме:
-25.02.2023 вантажним транспортним засобом з д.н.з. НОМЕР_5 / НОМЕР_6 ;
-04.02.2023 вантажним транспортним засобом з д.н.з. НОМЕР_7 / НОМЕР_8 ;
-30.12.2022 вантажним транспортним засобом з д.н.з. НОМЕР_9 / НОМЕР_10 ;
-02.02.2023 вантажним транспортним засобом НОМЕР_11 ;
-10.05.2022 вантажним транспортним засобом НОМЕР_12 ;
-23.02.2023 вантажним транспортним засобом НОМЕР_13 .
На даний час у органу досудового розслідування виникла необхідність здійснити тимчасовий доступ до речей і документів (проведення їх виїмки), з можливістю вилучення копіївсіх митних декларацій поданих щодо ввезення товарів на митну територію України у вищезазначених випадках разом з товаросупровідними документами, документами на право ввезення товарів військового призначення та подвійного використання.
Детектив ОСОБА_3 у судове засідання не прибув, але до суду надійшло клопотання стосовно розгляду клопотання за його відсутності, вказавши що клопотання підтримує та просить задовольнити.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно вимог ч.1 та 2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
За змістом п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
У відповідності з вимогами ч. 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що отримані документи та інформація, може бути використана під час досудового розслідування кримінального провадження за № 72023000310000035 від 23.05.2023 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 333, ч. 2 ст. 366 КК України, як докази у вказаному кримінальному провадженні.
Отже, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст. ст.132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання детектива першого відділу детективів Підрозділу детективів із захисту економіки у сфері обігу підакцизних товарів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати слідчому у кримінальному провадженні № 72023000310000035 - детективу першого відділу детективів Підрозділу детективів із захисту економіки у сфері обігу підакцизних товарів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 /або іншим слідчим (детективам) слідчої групи та прокурорам, які здійснюють нагляд у формі процесуального керівництва за здійсненням досудового розслідування у кримінальному провадженні № 72023000310000035 від 23.05.2023 дозвіл на проведення тимчасового доступу до речей і документів,які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю вилучення оригіналів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_14 )., а самевсіх митних декларацій та товаросупровідних документів (інвойсів, товаро-транспортних накладних, маршрутних листів, листів третіх сторін, заяв, квитанцій, тощо), сертифікатів кінцевого споживача, гарантійних листів кінцевого користувача гуманітарної допомоги, які були підставою для пропуску на митну територію України та митного оформлення товарів в наступних випадках ввезення:
- 25.02.2023 вантажним транспортним засобом з д.н.з. НОМЕР_5 / НОМЕР_6 ;
- 04.02.2023 вантажним транспортним засобом з д.н.з. НОМЕР_7 / НОМЕР_8 ;
- 30.12.2022 вантажним транспортним засобом з д.н.з. НОМЕР_9 / НОМЕР_10 ;
- 02.02.2023 вантажним транспортним засобом НОМЕР_11 ;
- 10.05.2022 вантажним транспортним засобом НОМЕР_12 ;
- 23.02.2023 вантажним транспортним засобом НОМЕР_13 .
Строк дії ухвали не може перевищувати 2 (двох) місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
31 січня 2024 року