Рішення від 12.02.2024 по справі 756/16421/23

12.02.2024 Справа № 756/16421/23

Справа № 756/16421/23

Провадження № 2/756/1424/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

( заочне)

12 лютого 2024 року Оболонський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Луценко О.М.,

при секретарі Галелюк Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру виплачених коштів,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2023 року УПСЗН Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру виплачених коштів.

Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що у відповідності до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п.33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1715 ОСОБА_1 отримувала вищевказану допомогу на утримання неповнолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно якої відомості про батька до книги реєстрації актів про народження, у відділі реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції м. Києва, записані за заявою матері згідно з частиною першою ст. 135 Сімейного кодексу України.

Рішенням управління про призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям від 13.07.2020 призначено допомогу на період з 01.02.2020 по 31.07.2020 у розмірі 1392,33грн., щомісячно.

Управлінням було використано відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДПС для перевірки інформації про дохід та майно, що була надана Відповідачем для призначення державної допомоги.

На підставі висновків проведеної перевірки з'ясовано, що інформація про дохід відповідача надана при оформленні державної допомоги є недостовірною, а саме, у 4 кварталі 2019 року відповідачем було отримано дохід у вигляді виграшів та призів (код ознаки 111) від ТОВ «НЕСТЛЕ УКРАЇНА» на загальну суму 18166,80 грн., що підтверджується довідкою про завантажені доходи від 13.07.2020.

Не задекларована сума доходу призвела до невірного обрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї відповідача. У разі взяття до уваги вищевказаного доходу, відповідач з 01.07.2019 по 31.12.2019 взагалі не мала права на отримання зазначеної допомоги, оскільки середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців перевищив установлений Законом України «Про державний "бюджет України на 2020 рік» з 01.01.2020 прожитковий мінімум.

Таким чином відповідачу припинено виплату державної допомоги на дітей одиноким матерям з 13.07.2020р. таким чином відповідачу були безпідставно виплачені кошти за період з 01.02.2020 по 31.07.2020 у сумі 8433,98грн.- допомога одиноким матерям.

Відповідач визнала свою вину щодо надання недостовірних даних про доходу та нею в добровільному порядку на рахунок центру було частково повернуто переплату в розмірі 1500,00грн., що підтверджується відповідними квитанціями.

В зв'язку з чим УПСЗН Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат безпідставно виплачені кошти за період з 01.02.2020 по 31.07.2020 у сумі 6933,98грн.- допомога одиноким матерям.

Представник позивача в судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву, якою позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити та не заперечувала проти заочного розгляду справи.

Відповідач в судове засідання не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, причини неявки суду невідомі.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відповідності до ст.ст.280,281 ЦПК України на підставі наявних у справі доказів, оскільки представник позивача не заперечує проти заочного розгляду справи, а від відповідача, яка належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, відомостей про причини неявки не надійшло.

Представник Київського МЦНЗСВ у судове засідання не з'явились про день, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили, заяви про розгляд справи за їх відсутності до суду не надходило.

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у зв'язку з наступним.

В Управлінні праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації (далі Управління) перебувала на обліку ОСОБА_1 як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям.

У відповідності до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п.33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1715 ОСОБА_1 отримувала вищевказану допомогу на утримання неповнолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно якої відомості про батька до книги реєстрації актів про народження, у відділі реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції м. Києва, записані за заявою матері згідно з частиною першою ст. 135 Сімейного кодексу України.

Рішенням управління про призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям від 13.07.2020 призначено допомогу на період з 01.02.2020 по 31.07.2020 у розмірі 1392,33грн., щомісячно.

Управлінням було використано відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДПС для перевірки інформації про дохід та майно, що була надана Відповідачем для призначення державної допомоги.

На підставі висновків проведеної перевірки з'ясовано, що інформація про дохід відповідача надана при оформленні державної допомоги є недостовірною, а саме, у 4 кварталі 2019 року відповідачем було отримано дохід у вигляді виграшів та призів (код ознаки 111) від ТОВ «НЕСТЛЕ УКРАЇНА» на загальну суму 18166,80 грн., що підтверджується довідкою про завантажені доходи від 13.07.2020.

Не задекларована сума доходу призвела до невірного обрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї відповідача. У разі взяття до уваги вищевказаного доходу, відповідач з 01.07.2019 по 31.12.2019 взагалі не мала права на отримання зазначеної допомоги, оскільки середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців перевищив установлений Законом України «Про державний "бюджет України на 2020 рік» з 01.01.2020 прожитковий мінімум.

Відповдно до ч.22 статті 184 Закону 2811-XII та пункту 36 Порядку 1751 визначено, що виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання. Виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування за поданням центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді або уповноваженої особи, визначеної виконавчим органом об'єднаної територіальної громади, до органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Відповідно до статті 22 Закону 2811-ХІІ та пунктів 46, 49 Порядку 1751 особам, яким виплачується державна допомога, у разі виникнення обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо) або які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Таким чином відповідачу припинено виплату державної допомоги на дітей одиноким матерям, а відповідачу були безпідставно виплачені кошти за період з 01.02.2020 по 31.07.2020 у сумі 6933,98грн.- допомога одиноким матерям.

Зазначена допомога призначається Управлінням, а виплата вказаної допомоги здійснюється Центром відповідно до положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, оскільки Центр має відкриті рахунки в органах державного казначейства за відповідною бюджетною програмою.

Станом на сьогоднішній день відповідачем добровільно не повернуто кошти, які були надміру сплачені.

За приписами ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та п. 33 Порядку встановлено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до п. 36 Порядку виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування за поданням центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді або уповноваженої особи, визначеної виконавчим органом об'єднаної територіальної громади, до органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Згідно з частиною 1 статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації є законними та обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд присуджує з відповідача в дохід держави судовий збір у сумі 2684,00 грн.

З огляду на вищенаведене, відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. 1215 Цивільного кодексу України, Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 141, 259, 263, 264, 265, 280-281 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , що зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37445416) надмірно виплачені кошти у сумі 6933,98грн.- допомоги одиноким матерям, зарахувавши кошти на розрахунковий рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , що зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37445416) витрати по сплаті судового збору в розмірі 2684,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду Києва шляхом подання апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: О.М. Луценко