Справа № 183/1100/24
№ 2-о/183/118/24
12 лютого 2024 року м.Новомосковськ
Суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області Оладенко О.С. ознайомившись із заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про встановлення факту, який має юридичне значення,
05.02.2024 ОСОБА_1 звернулася до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області із вищезазначеною заявою у якій просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме, встановити факт того, що вона працювала на посаді вчителя в Губиниській середній школі № 2 у період з 22.04.1997 по 09.09.2000 та на посаді вчителя з 02.09.2002 у Губиниській загальноосвітній школі № 1.
Ознайомившись зі змістом заяви та доданих до неї документів, доходжу такого висновку.
У відповідності до статті 1 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Так, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Нормами ст. 315 ЦПК України передбачено, що 1. Суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Частиною 2 статті 315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Таким чином, в порядку окремого провадження можуть бути встановлені факти, що мають юридичне значення, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
В той же час, законодавством України визначений порядок встановлення фактів, які просить встановити заявник, а саме - Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 (надалі за текстом - Порядок № 637).
Так, у відповідності до п. 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 2 Порядку № 637 передбачено, що у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Крім того, Правлінням Пенсійного фонду України 10.11.2006 р. за № 18-1 прийнята Постанова про затвердження Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (надалі за текстом - Порядок № 18-1).
Пунктом 3 Порядку № 18-1 передбачено, що підтвердження періодів роботи що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років. (далі - Комісії).
Зазначені Комісії створюються при головних Управліннях Пенсійного фонду України ( п. 4 Порядку № 18-1).
Відповідно до п.2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою КМУ №1191 від 23.11.2022, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. N 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Правовідносини щодо зарахування роботи ОСОБА_1 у відповідний період на відповідній посаді не можуть бути розглянуті в порядку окремого провадження в порядку цивільного судочинства, оскільки законодавством України визначений інший порядок встановлення фактів зазначених заявником.
Таким чином, у заявника ОСОБА_1 виникло право на звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про підтвердження стажу роботи.
На підставі п. 15 Порядку № 18-1 рішення Комісії можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.
В той же час, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є органом державної влади та в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, є суб'єктом владних повноважень.
У відповідності до п.7 ч.1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єктом владних повноважень є - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
Таким чином спори фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень розглядаються в порядку адміністративного судочинства та ОСОБА_1 має право оскаржити рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за результатами розгляду її заяви про підтвердження стажу роботи до суду у порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене, заява не може розглядатися в порядку цивільного судочинства.
У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі вищевикладеного, керуючись пунктом 1 частини 1 статті 186 ЦПК України,
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про встановлення факту, який має юридичне значення.
Роз'яснити заявнику ОСОБА_1 право на звернення до відповідного адміністративного суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів.
Ухвала суду складена і підписана 12 лютого 2024 року .
Суддя Оладенко О.С.