Справа № 500/6639/23
09 лютого 2024 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень, -
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (надалі, відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області: №0210195-2407-1915 від 31.08.2022 на суму 44202,00 грн., №0210201-2407-1915 від 31.08.2022 на суму 103056,00 грн., №0002858-2407-1915 від 06.03.2023 на суму 167466,00 грн., №0002859-2407-1915 від 06.03.2023 на суму 71828,25 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до оскаржуваних у даній справі податкових повідомлень-рішень, ОСОБА_1 нарахований податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 та за 2022 роки. Позивач вказав, що відповідно до податкових повідомлень-рішень об'єктом оподаткування, за яким визначено суму податку, є нежитлові приміщення, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 та будинок АДРЕСА_2 . Позивач просить врахувати, що не являється власником зазначених нежитлових приміщень з 2006 року. Вказав, що 24.05.2005 спеціалізоване державне підприємство "Укрспецюст» провело прилюдні торги по реалізації свинарників №1, №2, №3, які розташовані по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 . Переможцем даних торгів було визнано ОСОБА_1 , на підставі чого і було внесено дані до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна на підставі свідоцтва НОМЕР_1 за реєстром №1195, видане10.03.2005 приватним нотаріусом Тернопільського районного нотаріального округу Чолач Г.Д. Проте, вказав, що рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21.09.2006 року у справі №2-1835/06 за позовом ВАТ «Ангелівка» до СДП «Укрспецюст», ДВС Тернопільського району, ОСОБА_1 про визнання прилюдних торгів недійсними, позов задоволено та визнано недійсними прилюдні торги по реалізації арештованого майна, свинарників №1, №2. №3, які належали ВАТ «Ангелівка» Тернопільського району Тернопільської області, які проведені Тернопільською філією СДП «Укрспсцюст» 24.02.2005. Позивач вважає, що оскільки результати прилюдних торгів по реалізації арештованого майна, свинарників №1, №2, №3, які належали ВАТ "Ангелівка" Тернопільського району Тернопільської області, які проведені Тернопільською філією СДП "Укрспецюст", 24.05.2005 визнано недійсними відповідним судовим рішенням, яке набрало законної сили, правовстановлюючий документ, на підставі якого було набуто право власності, є недійсним в силу положень частини третьої ст. 55 Закону №2343 (нікчемний правочин), що не потребує визнання його недійсним в судовому порядку. Отже, позивач не погоджується з оскаржуваними у даній справі податковими повідомленнями - рішеннями, що і слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 20.10.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Заперечуючи проти позовних вимог, представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Вказав, що відповідно до інформації щодо позивача, яка міститься в інформаційній системі «Податковий блок. Облік платежів», а саме: розділ «Реєстр об'єктів житлової нерухомості», відомо, що ОСОБА_1 , має у власності нежилі приміщення: що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , площею 1717,6 кв.м, та будинок і, площею 736,7 кв.м. Просить врахувати, що з урахуванням вказаних даних, ОСОБА_1 , були сформовані податкові повідомлення-рішення від 31.08.2023 №0210195-2407-1915, №0210201-2407-191 та від 06.03.2023 №0002858-2407-1915 та №0002859-2407-19153, якими визначено податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплачуваного фізичними особами, які є власниками об'єкту нежитлової нерухомості, податковий період 2021 та 2022 роки. До того ж, звернув увагу суду на тому, що згідно з витягу з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 нерухоме майно, на яке нараховується податок набув на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_1 , видане приватним нотаріусом Тернопільського районного нотаріального округу Чолач Г.Д., проте будь-які інші відомості, зокрема про припинення права власності, у відповідному реєстрі відсутні. Вважає, що за умови, що результат господарської діяльності відповідає критеріям сільськогосподарського товаровиробника, визначеного чинним законодавством і відповідатиме основному виду економічної діяльності, то саме тоді позивач матиме підстави для застосування норм п. «ж» пп.266.2.2 п.266.2 ст.266 ПК України до приналежних йому об'єктів нерухомості, які класифікуються у класі 1271 «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісництва та рибного господарства» Класифікатора, що в даній справі не підтверджено. На думку представника відповідача, позивачем не було надано жодного документу на підтвердження того, що на момент формування спірних ППР він був сільськогосподарським товаровиробником, внаслідок чого був би звільнений від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; позивачем не представлено будь-яких документів про те, що дійсно така будівля, яка за своїм прямим призначенням призначена для використання в сільськогосподарській діяльності, приймала участь (прямо чи побічно) у виробництві сільськогосподарської продукції. Отже, вважає, що спірні податкові повідомлення-рішення, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, прийняті відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та ПК України, а тому позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення - рішення №0210195-2407-1915 від 31.08.2022, загальна сума податкового зобов'язання становить 44202,00 грн по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізособами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2021 рік (код платежу 18010300)
Головним управлінням ДПС у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення - рішення №0210201-2407-1915 від 31.08.2022, загальна сума податкового зобов'язання становить 103056,00 грн по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізособами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2021 рік (код платежу 18010300).
Головним управлінням ДПС у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення - рішення №0002859-2407-1915 від 06.03.2023, загальна сума податкового зобов'язання становить 71828,25 грн по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізособами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2022 рік (код платежу 18010300).
Головним управлінням ДПС у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення - рішення №0002858-2407-1915 від 06.03.2023, загальна сума податкового зобов'язання становить 167466,00 грн по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізособами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2022 рік (код платежу 18010300).
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями - рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються ПК України.
Згідно із статтею 265 ПК України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю.
За правилами підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (підпункт 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України).
Підпунктами 266.3.1 та 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України передбачено, що базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Отже, за загальним правилом, об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Згідно із статтею 10 ПК України податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є місцевим податком.
За змістом підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 ПК України органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості інформацію щодо ставок та наданих пільг юридичним та/або фізичним особам зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Згідно з підпунктом 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпункт 266.6.1. пункту 266.2 статті 266 ПК України).
Підпунктом 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України встановлено пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Так, відповідно до підпункту ж підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України (в редакції, яка діяла до 1 січня 2019 року) не є об'єктом оподаткування: будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності.
Законом України від 23 листопада 2018 року №2628-VIII, який набрав чинності 1 січня 2019 року, внесено зміни до ПК України й підпункт «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 викладено в такій редакції: не є об'єктом оподаткування будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
Тобто, умовою звільнення подібних об'єктів від оподаткування законодавець визначив цільове призначення їх фактичного використання та встановив вичерпний перелік підстав, коли податкова пільга не надається, а саме: у випадках, коли нерухомість здається власниками в оренду, лізинг, позичку.
Встановлена підпунктом «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України пільга стосується діяльності сільськогосподарських товаровиробників і направлена на створення сприятливих умов для її ведення, зокрема стимулювання такої діяльності та досягнення її збалансованого податкового навантаження.
Здійснивши аналіз приписів підпункту «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України суд дійшов висновку, що її застосування передбачає наявність двох умов, перша з яких - власник об'єкта нерухомості (будівлі, споруди) є сільськогосподарським товаровиробником, а друга - об'єкт нерухомості (будівля, споруда) призначений для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності (що, власне, випливає із обраного законодавцем класу будівель). Залежно від періоду (до і після 01 січня 2019 року) застосовувалася додаткова умова - безпосереднє використання власником (без здачі в оренду лізинг, позичку).
Відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого і введеного в дію наказом Держстандарту України №507 від 17 серпня 2000 року, клас Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства (1271) включає: будівлі для використання в сільськогосподарській діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники, кошари, кінні заводи, собачі розплідники, птахофабрики, зерносховища, склади та надвірні будівлі, підвали, винокурні, винні ємності, теплиці, сільськогосподарські силоси та ін. Цей клас не включає: споруди зоологічних та ботанічних садів.
Також, частиною першою статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01 липня 2004 року №1952-IV (далі - Закон від 01.04.2004 року №1952-IV) передбачено, що 1) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; 2) Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав; 3) заявник: власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав.
Згідно частини першої статті 3 Закону від 01.04.2004 №1952-IV загальними засадами державної реєстрації прав є: 1) гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; 2) обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; 3) публічність державної реєстрації прав;4) внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом;5) відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.
Статтею 4 Закону від 01.04.2004 №1952-IV передбачено, що державній реєстрації прав підлягають:1) право власності; 2) речові права, похідні від права власності: право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; іпотека; право довірчої власності; інші речові права відповідно до закону; 3) право власності на об'єкт незавершеного будівництва; 4) заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
Як слідує з матеріалів справи, об'єктом оподаткування у спірному випадку є нежитлові приміщення, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та будинок 1.
Згідно з витягу з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_1 нерухоме майно, на яке нараховується податок набув на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_1 , видане приватним нотаріусом Тернопільського районного нотаріального округу Чолач Г.Д.
В той же час, суд зазначає, що станом на час прийняття спірних у даній справі податкових повідомлень - рішень відомості про припинення права власності у вказаному реєстрі відсутні.
Відтак, суд вважає, що станом на дату формування спірних податкових повідомлень - рішень контролюючим органом було визначено базу оподаткування об'єкту нежитлової нерухомості на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Доводи позивача про протиправність спірних податкових повідомлень - рішень з огляду на відсутність у нього права власності на нежитлові будівлі за адресою: Тернопільська обл., Тернопільський р-н, село Ангелівка, згідно рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21.09.2006 у справі №2-1835/06, суд не приймає до уваги, оскільки, на думку суду, відомості державного реєстру вказують на офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, яке на час прийняття оскаржуваних рішень було зареєстровано за позивачем, у податкового органу існував обов'язок прийняти податкове повідомлення-рішення щодо нарахування податку на нерухоме майно.
Щодо правової позиції, викладеної Верховним Судом у справі № 911/3594/17, суд звертає увагу, що правові висновки, викладені у вказаних справах, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки вони стосуються іншого предмету спору та інших обставин справи.
Крім цього, вирішуючи даний спір по суті, суд враховує, що поняття сільськогосподарський товаровиробник міститься у статті 1 Закону України «Про стимулювання розвитку сільського господарства на період 2001 - 2004 років» №2238-III від 18 січня 2001 року, під яким законодавець визначає фізичну або юридичну особу, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції, переробкою власновиробленої сільськогосподарської продукції та її реалізацією.
З метою визнання осіб такими, що займаються сільськогосподарською діяльністю, законодавцем вживається також поняття виробники сільськогосподарської продукції.
Так, відповідно до приписів статті 1 Закону України «Про сільськогосподарський перепис» виробники сільськогосподарської продукції - це юридичні особи всіх організаційно-правових форм господарювання та їх відокремлені підрозділи, фізичні особи (фізичні особи - підприємці, домогосподарства), які займаються сільськогосподарською діяльністю, передбаченою класифікацією видів економічної діяльності, мають у володінні, користуванні або розпорядженні землі сільськогосподарського призначення чи сільськогосподарських тварин.
Будь-яких доказів того, що позивач безпосередньо займається сільськогосподарською діяльністю та є сільськогосподарським товаровиробником (договорів, обладнання, наявності сільськогосподарських тварин, доказів зберігання кормів, в тому числі зерна тощо) матеріали справи не містять і судом не встановлено.
Варто додати, що фізична особа, яка є лише власником нерухомості відповідного класу, і не займається виробництвом сільськогосподарської продукції, переробкою власновиробленої сільськогосподарської продукції та її реалізацією, не звільняється від сплати податку на нерухомість за підпунктом ж підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України. Тобто, значення має не тільки вид нерухомості (зокрема, її призначення), а й безпосередньо сама діяльність, якою займається платник податку (а саме - чи відноситься він до сільськогосподарських товаровиробників).
Зазначені правова позиція відображена, зокрема, у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 11.04.2023 у справі №380/18104/21, від 11.04.2023 у справі №380/2434/20.
Крім цього, вирішуючи даний спір по суті, суд враховує те, що позивач не значиться у переліку суб'єктів підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем, також керівником (засновником) юридичної особи, що здійснює господарську діяльність у сферi сiльського господарства (товаровиробництва), не звiтує про результати господарської діяльності до податкового органу та не сплачує податки.
Це, на думку суду, не є безумовною підставою для нарахування податку, але також може враховуватись судом у разі відсутності первинних доказів щодо використання будівлі у безпосередній господарській діяльності.
Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність прийнятих рішень, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено та підписано 09 лютого 2024 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач - Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46003 код ЄДРПОУ:44143637).
Головуюча суддя Дерех Н.В.