Справа № 909/1145/23
06.02.2024 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Стефанів Т. В.,
секретар судового засідання Оліфіренко О. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу
за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро"
про стягнення плати в розмірі 8118 грн 44 к. за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні,
за участю:
представника позивача Крайник О. В.,
ухвалив таке рішення.
Під час судового розгляду справи здійснювалося фіксування судових засідань за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Рішення у даній справі ухвалено у нарадчій кімнаті за результатами оцінки поданих доказів.
У судовому засіданні 06.02.2024 суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору.
Державна служба України з безпеки на транспорті звернулась до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ТОВ "Європа Транс Агро" про стягнення плати в розмірі 8118 грн 44 к. за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
Ухвалою від 25.12.2023 суд постановив: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи по суті призначити на 23.01.2024, встановити строки сторонам на подачу відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечення.
23.01.2024 суд ухвалою відклав розгляд справи по суті на 06.02.2024.
Сторін належним чином було повідомлено про дату та час розгляду справи.
Явка в судове засідання представника позивача підтверджує наведений факт.
Докази отримання процесуальних документів відповідачем наявні у матеріалах справи.
Позиції сторін.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач здійснив перевезення вантажу з перевищенням допустимих габаритно-вагових параметрів, як наслідок йому нараховано плату за такий проїзд в сумі 8118 грн 44 к., що підлягає стягненню до державного бюджету.
У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задоволити.
Відповідач відзиву на позов не подав, проти позову не заперечив.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області 17.07.2020 проводився габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на перехресті а/д М-05 Київ-Одеса 210 км+450 м (щотижневий графік проведення рейдових перевірок у період 13.07.2020 - 19.07.2020, направлення на рейдову перевірку № 010970 від 09.07.2020).
За результатами здійснення габаритно-вагового контролю 17.07.2020 складено довідку № 043904, у якій вказано таке: тип транспортного засобу автомобіль (тягач) марки DAF FT XF 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом (напівпричепом) марки KOGEL SN 24, реєстраційний номер НОМЕР_2 ; водій - ОСОБА_1 ; результат вагового контролю - навантаження на осі, тонн: 1) 6,35; 2) 10,35; 3) 8,50; 4) 8,75; 5) 8,65; повна маса транспортного засобу - 42,60 т.
Під час проведення вказаної перевірки складено акт проведення перевірки від 17.07.2020 № 236466 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 17.07.2020 № 044503. У цих актах зазначено, що суб'єктом перевірки є ТОВ "Європа Транс Агро", а також відображено перевищення нормативно допустимого осьового навантаження.
На підставі акта від 17.07.2020 № 044503 здійснено розрахунок від 17.07.2020 № 1385 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування і визначено плату в розмірі 260,80 євро, що станом на день проведення розрахунку відповідно до курсу НБУ (1 євро/31,1290 грн) складає 8118 грн 44 к.
Позивач звертався до відповідача з листами від 28.07.2020 за № 55882/39-1/24-20, від 26.04.2023 за № 28282/41/24-23 про добровільну сплату плати за проїзд у розмірі 260,80 євро. Однак, такі листи залишились без належного реагування з боку відповідача.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 48 ЗУ "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
За приписами ст. 33 ЗУ "Про автомобільні дороги" рух транспортних засобів, навантаження на вісь яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 (далі - Порядок № 879).
Пунктом 3 Порядку встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі - Правила дорожнього руху).
Згідно з п. 22.1 Правил дорожнього руху, маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.
У п. 22.5 ПДР (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Пунктом 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначаються окремими актами законодавства.
Згідно з п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до положень п. 28 Порядку № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
При цьому, п. 31 Порядку № 879 врегульовано, що при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу. Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.
Відповідно до п. 31-1 Порядку № 879 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортною засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник мав намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
Матеріалами справи підтверджено, що Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки DAF FT XF 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом-контейнеровозом марки KOGEL SN 24, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належать ТОВ "Європа Транс Агро".
За результатами здійснення вказаної перевірки встановлено факт перевищення нормативно допустимого осьового навантаження, а також здійснено розрахунок плати, яку слід було внести.
Відповідачу нарахована плата за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідно до формули:
П= (Рзм + Рнв + Рг) * В * К, де
Рзм - 0 євро/км (перевищення загальної маси).
Рнв - 0,2 євро/км (перевищення навантаження на строєну вісь від 5% до 10% включно з одиночними шинами - 0,1 євро/км*2 =0,2 євро/км. (п. 31 Порядку № 879).
Рг - 0 євро/км (перевищення габаритних параметрів). В - відстань перевезення 652 км. к - до 10% - у подвійному розмірі (коефіцієнт 2)
П = (0+0,2+0) * 652 (відстань) * 2 (коефіцієнт) = 260,80 євро.15:35
Відповідно до п. 26, 27 Порядку № 879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Пунктом 31-1 Порядку габаритно-вагового контролю (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Однак, ТОВ "Європа Транс Агро" у визначений п. 31-1 Порядку габаритно-вагового контролю строк, плату за проїзд автомобільними дорогами великоваговим транспортним засобом не сплачено.
Пунктами 37, 41 Порядку № 879 визначено, що учасники відносин у сфері габаритно-вагового контролю несуть відповідальність згідно із законодавством, а дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.
Доказів оскарження відповідачем дій посадової особи управління Укртрансбезпеки щодо проведення габаритно-вагового контролю та складання розрахункової плати за проїзд суду не подано.
Висновок суду.
У контексті наведеного позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України передбачено, що судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи той факт, що позов задоволено в повному обсязі, судовий збір у розмірі 2684 грн 00 к. слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. 2, 13, 73, 74, 86, 129, 165, 202, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов Державної служби України з безпеки на транспорті до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" про стягнення плати в розмірі 8118 грн 44 к. за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні - задоволити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" (вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018; ідентифікаційний код 41101091) на користь Державного бюджету України (отримувач: ГУК у Черк.обл. / тг м. Черкаси/22160100, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37930566, Банк: Казначейство України (ел. адм. подат.), р/р UA868999980313020087000023759, призначення платежу: плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні) 8118 (вісім тисяч сто вісімнадцять) грн 44 к. плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" (вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018; ідентифікаційний код 41101091) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150; ідентифікаційний код 39816845, р/р UA138201720343160001000092021, Державна казначейська служба України у місті Києві) 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 к. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 08.02.2024.
Суддя Т. В. Стефанів