06 лютого 2024 року Справа № 280/8525/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В. розглянувши в письмовому проваджені за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Військова частина НОМЕР_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -
12 жовтня 2023 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (далі по тексту - відповідач), в якому позивач просить суд:
- поновити пропущений строк звернення з позовом до адміністративного суду;
- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі ОСОБА_1 , додаткової винагороди на період дії воєнного стану за період часу з 13.07.2022 по 30.11.2022 включно;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду на період дії воєнного стану, згідно Постанови КМУ № 168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", - як особі, яка безпосередньо брала участь у бойових діях у періоди часу з 13.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, та з 01.11.2022 по 30.11.2022, з розрахунку: 100 000 (сто тисяч) гривень на місяць, з урахуванням раніше сплачених сум.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що він є військовослужбовцем, та за контрактом від 01.02.2020, проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 . За наказом № 169 від 12.07.2022 позивач відряджений відряджений у встановленому порядку до оперативно-тактичного угруповання ''Донецьк", з метою виконання службових (бойових) завдань. З 13.07.2022 і до листопада 2022 року, проходячи під час відрядження військову службу в ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (позначення на документах - військова частина НОМЕР_3 -ІІ), він приймав безпосередню участь у бойових діях - забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії. За час відрядження йому додаткова винагорода в сумі 100 000 гривень не виплачувалась у повному обсязі. Тому, позивач вважає, що такими діями відповідач порушує його законні права та інтереси, тому й змушений звернутись до суду з позовною заявою про захист своїх прав.
Справі за цією позовною заявою присвоєно № 280/8525/23 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Сацькому Р.В.
Одночасно із поданням позовної заяви, представник позивача в клопотанні просить поновити пропущений процесуальний строк на звернення до суду, у зв'язку з поважністю його пропуску.
Ухвалою суду від 18.10.2023 клопотання про поновлення строку звернення до суду задоволено. Відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Ухвалою суду від 18.10.2023 залучено до участі у справі № 280/8525/23 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Військову частину НОМЕР_4 -ІІ. Клопотання представника позивача Кофтанова Андрія Валентиновича про витребування документів задоволено.
Відповідачем 06.11.2023 за вх. № 49033 в порядку ст. 162 КАС України подано, відзив на позовну заяву, в якому вказав, що відповідач позов не визнає, вважає його безпідставним, необґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню так як, позивач не звертався до військової частини НОМЕР_1 з приводу нарахування йому додаткової винагороди. А надані позивачем довідки від військової частини НОМЕР_4 -ІІ не можуть підтверджувати факт виконання завдань, пов'язаних із безпосередньою участю військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. Зазначив, що довідки видані неіснуючою частиною, право підпису довідок стосовно військовослужбовців, які не перебувають (не перебували на службі саме в цій частині) нічим не підтверджено. Крім цього, позивачем не додано до свого позову, а судом не витребувано жодного документу, який би визначав місцезнаходження позивача в районах ведення бойових дій за спірні періоди, а саме за період липня по листопад 2022 року. Зауважив, що сам факт перебування в районі ведення воєнних (бойових) дій не є підставою для виплати збільшеної додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, якщо військовослужбовець не виконує бойових завдань, передбачених абзацами третім - тринадцятим пункту 1 Окремого доручення № 912/з/29. На підставі викладеного, просить у задоволенні позову відмовити.
Позивач, скориставшись своїм правом 13.11.2023 за вх. № 50049 в порядку ст. 163 КАС України надав суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву є безпідставними. Його права на отримання додаткової винагороди порушені. Надані ним довідки є належними доказами. Вони підтверджують його перебування й виконання ним бойових завдань та військових обов'язків. Тому, просить суд його позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, а доводи відповідача при винесенні рішення не брати до уваги.
Третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Військова частина НОМЕР_5 правом подати пояснення не скористалась.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь - якої зі сторін про інше.
Згідно з частиною 4 статті 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, має ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , що підтверджується копією паспорту НОМЕР_7 виданого Мелітопольським МВ УМВС України в Запорізькій області від 12.05.1998, та довідкою про присвоєння ідентифікаційного номера від 06.02.2001.
ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 за контрактом від 01.02.2020, тому за наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 169 від 12.07.2022 старшого лейтенанта ОСОБА_1 командира роти інженерної розвідки військової частини НОМЕР_1 відряджено до с. Новопавлівка, Дніпропетровської області до ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з 12.07.2022 до окремого розпорядження , для виконання службових (бойових) завдань. Підставою стало: бойове розпорядження командира військової частини НОМЕР_8 від 14.12.2021 № 2393/23/46. Що підтверджується копією посвідчення про відрядження № 224 від 09.07.2022, що міститься в матеріалах справи.
Витягом з наказу командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по стройовій частині №30 від 15.07.2022 старший лейтенант ОСОБА_1 , командир роти інженерної розвідки військової частини НОМЕР_1 вважається таким, що прибув до складу сил та засобів оперативного - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який залучається та бере безпосередню участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, з метою виконання службових (бойових) завдань. Копія наказу міститься в матеріалах справи.
Довідками № 2022/окп/478 від 04.08.2022 (п. 122), № 2022/окп/1324 від 20.10.2022 (п. 111), № 2022/окп/1322 від 20.10.2022 (п. 105), № 2022/окп/1548 від 09.11.2022 (п. 100), № 2022/окп/38/1818 від 07.12.2022 (п. 96). військової частини НОМЕР_2 , останні видані військовослужбовцям, 16 окремого полку підтримки, які проходили службу у військовій частині НОМЕР_1 зокрема, ОСОБА_1 зазначено що він приймав безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії), у наступних періодах: 13.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, та з 01.11.2022 по 30.11.2022. Копії довідок містяться в матеріалах справи.
Витягом з наказу командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по стройовій частині № 119 від 05.12.2022 капітан ОСОБА_1 , командир роти інженерної розвідки військової частини НОМЕР_1 вважається таким, що вибув зі складу сил та засобів оперативного - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який залучався та брав безпосередню участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, з метою виконання бойових (спеціальних) завдань. Копія наказу міститься в матеріалах справи.
З витягу із журналу бойових дій зведеного загону підтримки військової частини НОМЕР_1 інв. № 3дск: «… ОСОБА_1 08.10.2022 проводив рекогносцировку району мінування південно-східніше від н.п Велика - Новосілка; 09.10.2022 - проводив рекогносцировку району мінування південно-східніше від н.п. Велика - Новосілка, група потрапила під кулеметний обстріл противника, у вогневий контакт не вступали: 10.10.2022 - проводив мінування південно-східніше від н.п. Велика - Новосілка, встановлено ПТМП з ТМ - 62М; 11.10.2022 - проводив мінування південно-східніше від н.п. Велика - Новосілка, встановлено ПТМП з ТМ - 62М; 01.11.2022 - виконував прикриття інженерно - саперного взводу та двох автомобілів підвозу БП під час виконання бойового завдання в районі Вугледар, здійснено переміщення в район Новотроїцьке. Згідно до розпорядження з підтримки військ оперативно - тактичного угруповування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 04.07.2022 № 2022_окп_204_251дск, бойового наказу командира ЗЗП 16 опп № 146дск/КП від 20.11.22 в інтересах ОТУ "Донецьк" - здійснювали виїзд в район н.п. Ілінка - Степанівкка, Андріївка - Константинопіль, Олексіївка - Богатир, Перебудова - Піддубне». Копія журналу міститься в матеріалах справи.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не виплати у повному обсязі додаткової винагороди передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в розмірі 100 000,00 грн у вказані періоди, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд виходить з того, що відповідно до статті 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією в межах і відповідно до законів України.
Зокрема, статтею 8 Конституції України в Україні встановлено, що в країні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Крім цього, правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі регулюються законами України та підзаконними нормативними актами.
Таким чином, надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) визначено основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлено єдину систему їх соціального захисту, гарантовано військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та врегульовано відносини у цій галузі.
Згідно із частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частина друга статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова КМУ № 704), яка набрала чинності з 01.03.2018.
Пунктом 2 постанови КМУ № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 3 постанови КМУ № 704 передбачено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Пунктом 8 постанови КМУ № 704 установлено, що умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються цією постановою та іншими актами Кабінету Міністрів України.
На виконання постанови КМУ № 704 наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за № 745/32197, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України (надалі - Порядок № 260), який застосовується з дня набрання чинності постановою КМУ № 704.
Згідно з пунктом 2 розділу I Порядку №260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту), а також додаткова винагорода на період дії воєнного стану; допомоги.
Пунктом 8 розділу I Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення виплачується в межах асигнувань, передбачених у кошторисі військової частини на грошове забезпечення військовослужбовців.
Грошове забезпечення виплачується:
щомісячні основні та додаткові види - в поточному місяці за минулий;
одноразові додаткові види - в місяці видання наказу про виплату або в наступному після місяця, в якому наказом оголошено про виплату (з урахуванням вимог Бюджетного кодексу України).
Грошове забезпечення виплачується за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні на підставі наказу командира (начальника, керівника) (далі - командир).
Грошове забезпечення командиру військової частини виплачується за місцем перебування на грошовому забезпеченні на підставі наказу вищого командира за підпорядкованістю.
Згідно з положеннями пункту 14 розділу I Порядку № 260 грошове забезпечення, не виплачене своєчасно або виплачене в меншому, ніж належало, розмірі, виплачується за весь період, протягом якого військовослужбовець мав право на нього.
Суд зазначає, що у зв'язку із розпочатою військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.
Указом Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 внесені зміни до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, та продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України № 341/2022 від 17.05.2022 внесені зміни до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указами від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-ІХ, та від 18.04.2022 № 259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-ІХ), яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України № 573/2022 від 12.08.2022 внесені зміни до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указами від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-ІХ, та від 18.04.2022 № 259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-ІХ), яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 07.11.2022 № 757/2022, який затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16.11.2022 № 2738-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 Про введення воєнного стану в Україні та № 69 Про загальну мобілізацію Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Провівши аналіз наведених приписів пункту 1 Постанови № 168, суд зазначає, що умовою для виплати додаткової винагороди у розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць є безпосередня участь військовослужбовцям Збройних Сил у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди виплачується пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 . Наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 169 від 12.07.2022 його відряджено до с. Новопавлівка, Дніпропетровської області до ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з 12.07.2022 до окремого розпорядження, для виконання службових (бойових) завдань. Витягом з наказу командира оперативно - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по стройовій частині № 30 від 15.07.2022 позивач вважався таким, що прибув до складу сил та засобів оперативного - тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який залучається та бере безпосередню участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, з метою виконання службових (бойових) завдань.
Дослідженими судом довідками військової частини НОМЕР_2 , останні видані військовослужбовцям, 16 окремого полку підтримки, які проходили службу у військовій частині НОМЕР_1 зокрема, ОСОБА_1 підтверджено факт, що він приймав безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії), у наступних періодах:
- з 13 по 31липня 2022 року, № 2022/окп/478 від 04.08.2022 (п. 122),
- з 01 по 31серпня 2022 року, № 2022/окп/1324 від 20.10.2022 (п. 111),
- з 01 по 30 вересня 2022 року, № 2022/окп/1322 від 20.10.2022 (п. 105),
- з 01 по 31жовтня 2022 року, № 2022/окп/1548 від 09.11.2022 (п. 100),
- з 01 по 30 листопада 2022 року, № 2022/окп/38/1818 від 07.12.2022 (п. 96).
Щодо тверджень відповідача про те, що довідка не є належним документальним підтвердженням безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, суд зазначає наступне.
У своїх запереченнях відповідач посилається на телеграму Міністра оборони України № 248/1298 від 25.03.2022 абзацом 3 пункту 3 якого встановлювалось, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів:
1) бойовий наказ (бойове розпорядження);
2) журнал бойових дій (вахтовий журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);
3) рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Суд, дослідивши та вивчивши зміст виданих позивачу довідок вказує на наступне:
У довідці від 04.08.2022 № 2022/окп/478, (видана Військовою частиною НОМЕР_3 - ІІ, підписана Начальником штабу - першим заступником командира оперативно-тактичного угруповання Донецьк оперативно-стратегічного угруповання військ Хортиця бригадним генералом та Начальником адміністративної групи оперативно-тактичного угруповання Донецьк оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» майором), зазначено як підставу видачі:директиву оперативно- стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 11.06.2022 № 116/1Д-34-т, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 11.06.2022 № 2, бойове розпорядження оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 06.07.2022 № БР-1Т/СП, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 17.06.2022 № 7, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 22.06.2022 № 10, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 25.06.2022 № 13, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 12.07.2022 № 28, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" віл 05.07.2022 № 30, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 22.07.2022 № 34, рапорт командира зведеного загону підтримки 16 окремого полку підтримки про безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях складі зведеного загону підтримки 16 окремого полку підтримки в період з 01 липня по 31 липня 2022 року.
У довідці від 20.10.2022 № 2022/окп/1324, (видана Військовою частиною НОМЕР_3 - ІІ, підписана Начальником штабу - першим заступником командира оперативно-тактичного угруповання Донецьк оперативно-стратегічного угруповання «Хортиця» бригадним генералом та Начальником адміністративної групи оперативно - тактичного угруповання Донецьк оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » майором), зазначено як підставу видачі: наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 06.07.2022 № БР-1Т/СП, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 17.06.2022 № 7, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 22.06.2022 № 10, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 25.06.2022 № 13, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 12.07.2022 № 28, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 05.07.2022 № 30, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 26.08.2022 № 57, журнал ведення бойових дій військової частини НОМЕР_1 № 3 ДСК, рапорт командира зведеного загону підтримки військової частини НОМЕР_1 про безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) у складі зведеного загону підтримки в період з 01серпня по 31 серпня 2022 року.
У довідці від 20.10.2022 № 2022/окп/1322, (видана Військовою частиною НОМЕР_3 - ІІ, підписана Начальником штабу - першим заступником командира оперативно-тактичного угруповання Донецьк оперативно-стратегічного угруповання «Хортиця» бригадним генералом та Начальником адміністративної групи оперативно-тактичного угруповання Донецьк оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» полковник), зазначено як підставу видачі: наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" №2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 06.07.2022 №БР-1Т/СП, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 17.06.2022 №7, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 22.06.2022 №10, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 25.06.2022 №13, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 12.07.2022 №28, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 05.07.2022 №30, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 26.08.2022 №57, журнал ведення бойових дій військової частини НОМЕР_1 № 3ДСК, рапорт командира зведеного загону підтримки військової частини НОМЕР_1 про безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) у складі зведеного загону підтримки в період з 01 вересня по 30 вересня 2022 року.
У довідці від 20.10.2022 № 2022/окп/1548, (видана Військовою частиною НОМЕР_3 - ІІ, підписана Начальником штабу - першим заступником командира оперативно-тактичного угруповання Донецьк оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» бригадним генералом та Начальником адміністративної групи оперативно-тактичного угруповання Донецьк оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» полковник), зазначено як підставу видачі: наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" № 2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 06.07.2022 №БР-1Т/СП, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 17.06.2022 №7, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 22.06.2022 №10, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 25.06.2022 №13, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 12.07.2022 №28, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 05.07.2022 №30, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 26.08.2022 №57, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 11.09.2022 №66, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 24.09.2022 №78, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 11.10.2022 №87, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 17.01.2022 №91, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 23.10.2022 № 94, журнал ведення бойових дій військової частини НОМЕР_1 № 3ДСК, рапорт командира зведеного загону підтримки військової частини НОМЕР_1 про безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) у складі зведеного загону підтримки в період з 01 жовтня по 31 жовтня 2022 року.
У довідці від 08.12.2022 №2022/окп/38/1818 (видана Військовою частиною НОМЕР_3 -ІІ, підписана Начальником штабу - першим заступником командира оперативно-тактичного угруповання Донецьк оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» бригадним генералом та Начальником групи обліку особового складу штабу оперативно-тактичного угруповання Донецьк оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » полковником), зазначено як підставу видачі: наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" № 2 від 11.06.2022, бойове розпорядження оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 06.07.2022 № БР-1Т/СП, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 17.06.2022 №7, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 22.06.2022 №10, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 25.06.2022 №13, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 12.07.2022 №28, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 05.07.2022 №30, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 26.08.2022 №57, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 11.09.2022 №66, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 24.09.2022 №78, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 11.10.2022 №87, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 17.01.2022 №91, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 23.10.2022 №94, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 01.11.2022 №99, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 06.11.2022 №101, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 16.11.2022 №107, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 22.11.2022 №110, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 27.11.2022 №114, наказ командира оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" від 05.12.2022 №119 журнал ведення бойових дій зведеного загону підтримки військової частини військової частини НОМЕР_1 № 3ДСК, рапорт командира військової частини НОМЕР_1 про безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) у складі зведеного загону підтримки в період з 01 листопада по 30 листопада 2022 року.
Отже, вищевказані довідки місять посилання на підстави їх видачі із зазначенням реквізитів наказів командира, бойових розпоряджень, журналів ведення бойових дій, рапорти.
При цьому, щодо змісту вказаних довідок та підстав їх видання відповідачем заперечень не наведено, жодних доказів невідповідності довідок чи їх недійсності відповідачем не надано.
Одночасно, суд зауважує, що відповідач, посилаючись на ненадання позивачем підтверджуючих документів, в свою чергу не надав суду відповідних документів на підтвердження чи спростування своїх доводів та обставин, на які посилається позивач.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що в діловодстві штабу ОКП ОТУ "Донецьк" зберігаються рапорти командира зведеного загону підтримки 16 окремого полку підтримки, до яких було включено позивача, однак такі рапорти суду не надано. Також вказав, що всі накази, які було видано в оперативно-тактичному угрупованні " Донецьк " в розпорядженні ОКП ОТУ "Донецьк" не перебувають, та не можуть бути надані.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з частиною 4, 6 статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Тому, суд відхиляє вимогу відповідача витребувати від позивача документальне підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за періоди з липня 2022 року по листопад 2022 р., оскільки такі документи не можуть знаходитись у позивача, а перебувають у розпорядженні суб'єкта їх видання.
Враховуючи, що у довідках містяться відомості про проходження військовослужбовцем ОСОБА_1 , служби у Військовій частині НОМЕР_3 -ІІ та прийняття безпосередньої участі у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії) у спірних періодах, оскільки такі довідки видані на підставі зазначених вище наказів командира, бойового розпорядження, журналу ведення бойових дій, рапортів, суд дійшов висновку, що вказані довідки підтверджують безпосередню участь позивача у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії), перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, а тому вони є належними, допустимими, достатніми.
Тобто, такими, що містять інформацію щодо предмета доказування, одержані в порядку, встановленого законом, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Крім цього, доказами, які за внутрішнім переконанням суду у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Таким чином суд приходить до висновку про те, що у спірних періодах позивачу, відповідно до абзацу 1 пункту 1 Постанови № 168, підлягала виплаті додаткова винагорода у збільшеному розмірі до 100 000,00 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав задовольнити позовні вимоги позивача.
Доказів протилежного або виплати додаткової винагороди у збільшеному розмірі за зазначені періоди, відповідачем не надано.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В силу положень статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Ухвалюючи це судове рішення, суд керується ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення «Серявін та інші проти України») та Висновком № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п. 41) щодо якості судових рішень.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі «Серявін та інші проти України»(п. 58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Пунктом 41 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
За приписами частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. На думку суду, в даній справі, відповідачем не доведено правомірності своїх дій у спірних правовідносинах.
Згідно положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За наслідком здійснення аналізу оскаржуваної діяльності на відповідність наведеним вище критеріям, не виходячи за межі заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, з мотивів та обґрунтування наведених судом вище.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, однак, відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий Збір» у зв'язку із звільненням позивача від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись статтями 2, 86, 94, 159-163, 167, 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_9 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача - Військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі ОСОБА_1 , додаткової винагороди на період дії воєнного стану за період часу з 13.07.2022 по 30.11.2022 включно;
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду на період дії воєнного стану, згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", - як особі, яка безпосередньо брала участь у бойових діях у періоди часу з 13.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, та з 01.11.2022 по 30.11.2022, з розрахунку: 100 000 (сто тисяч) гривень на місяць, з урахуванням раніше сплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 06 лютого 2024 року.
Суддя Р.В. Сацький