06 лютого 2024 року Справа № 280/10367/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_2 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову відповідача, що оформлена довідкою №8215 від 02 серпня 2023 року про визнання обмежено придатним ОСОБА_1 ;
- зобов'язати відповідача провести повторне обстеження та огляд з подальшим винесенням постанови про визначення придатності/ непридатності до військової служби відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України;
- прийняти нову постанову ВЛК відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України про визнання ОСОБА_1 непридатним відповідно до статей 26-А, 31-А та 75-А графи 2 Розкладу хвороб Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_1 з 01 липня 2008 року рішенням МСЕК визнаний інвалідом третьої групи. Однак, не зважаючи на це, 26 лютого 2022 року позивача призвано на військову службу ІНФОРМАЦІЯ_1 за мобілізацією та наказом командира військової частини №6 від 26 лютого 2022 року зараховано до списку особового складу військової частини НОМЕР_4 . 9 червня 2022 року після неодноразового звернення з відповідними рапортами до командування в/ч НОМЕР_4 ОСОБА_1 отримав довідку ВЛК №1369, якою його визнано обмежено придатним до проходження військової служби на підставі графи ІІ, статей: 77Б, 31Б, 26В, 75Б, 53В, 54Г, 49Б розкладу хвороб. Вказану довідку позивач не мав можливості оскаржити своєчасно. Також, 02 серпня 2023 року позивач пройшов огляд військово-лікарською комісією у Військовій частині НОМЕР_2 та отримав постанову військово-лікарської комісії, оформленою довідкою військово-лікарської комісії №8215, якою він також визнаний обмежено придатним до військової служби на підставі графи ІІ статей 26Б, 31Б, 23В, 39В, 40В, 41В, 45В, 64В, 77В, 75Г розкладу хвороб. Вказана постанова, на думку позивача, є незаконною, необґрунтованою, та сформованою без проведення належного медичного огляду та обстеження, винесеною з порушенням вимог чинного законодавства. З огляду на вказане, позов просить задовольнити.
Ухвалою суду від 18 грудня 2023 відкрито провадження у справі № 280/10367/23, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи; витребувано від відповідача докази по справі.
Також, вказаною ухвалою судді від Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_2 витребувано засвідчену належним чином копію постанови Військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_2 , що оформлена довідкою №8215 від 02 серпня 2023 року про визнання обмежено придатним ОСОБА_1 , а також пакет документів, з урахуванням якого відповідачем приймалась оскаржувана в адміністративній справі № 280/10367/23.
18 січня 2024 року представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву у якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог з огляду на наступне. Оскаржувана в адміністративній справі № 280/10367/23 прийнята у відповідності та з дотриманням вимог Положення про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14 червня 2008 року № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року. Також, вказує про те, що Військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_2 має статус позаштатної постійно діючої ВЛК, відтак з урахуванням Положення №402 у разі незгоди із висновками відповідача, викладеними в оскаржуваній постанові, позивач мав можливість звернутись до ЦВЛК, а не до суду із позовною заявою. Враховуючи вищевикладене, у задоволенні позову просить відмовити.
26 січня 2024 року від представника позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив у якому зазначає, що з урахуванням Положення № 402 постанова ВЛК може бути оскаржена в судовому порядку. Також, зауважує, що відповідач у відзиві на позовну заяву не спростовує аргументи позивач, викладені у позовній заяві. Позов просить задовольнити.
01 лютого 2024 року представником відповідача до суду подано заперечення, у яких останній заперечує проти задоволення позову та зазначає, шо рішення позаштатної постійно діючої військової лікарської комісії не підлягають оскарженню в судовому порядку. У задоволенні позову просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.
Молодший сержант ОСОБА_1 1970 р.н. є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_4 , який призваний у лютому 2022 року Нікопольським МТЦК та СП, Дніпропетровської області та 24 липня 2023 року був направлений на медичний огляд до військової частини НОМЕР_2 на військово-лікарську комісію з метою визначення ступеню придатності до військової служби.
09 червня 2022 року позивачем отримно довідку військового-лікарської комісії ВЧ НОМЕР_5 №1369, якою позивача визнано обмежено придатним до проходження військової служби на підставі графи ІІ, статей: 77Б, 31Б, 26В, 75Б, 53В, 54Г, 49Б розкладу хвороб.
Вказана довідка позивачем не оскаржувалась.
02 серпня 2023 року позивач повторно пройшов медичний огляд, за наслідками якого військово-лікарською комісією у Військовій частині НОМЕР_2 винесено постанову про обмежену придатність позивача до несення військової служби, оформлену довідкою №8215 від 02 серпня 2023 року.
Не погодившись із постановою Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_2 , оформленою довідкою №82158215 від 02 серпня2023 року, позивач звернувся до суду із позовом в адміністративній справі.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам в адміністративній справі № 280/10367/23 суд зазначає наступне.
Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402, відповідно до частини 10 статті 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.
Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.
Підпунктом 2.4.4 пункту 2.4 розділу ІІ Положення №402 визначено, що на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов'язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.
Відповідно до пункту 2.4.5 розділу І Положення №402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.
В той же час, приписами підпунктів 2.3.5 та 2.4.10 розділу І Положення №402 визначено, що постанови ВЛК регіонів та ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_2 прийняла рішення, оформлене довідкою № 8215 від 02 серпня 2023 року про обмежену придатність позивача до військової служби, з яким останній не згоден.
При цьому, згідно підпункту 2.5.6. розділу І Положення № 402, Перелік закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, в яких організовуються позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК), разом зі списком голів та заступників голів цих ВЛК (ЛЛК) на наступний календарний рік затверджується щорічно до 25 грудня начальником ЦВЛК за поданням начальників штатних ВЛК регіонів.
Відповідно до пункту 2.5.7. розділу І Положення № 402 на підставі затвердженого переліку (начальник ВМКЦ регіону, до змін) своїм наказом призначає позаштатні постійно діючі ВЛК, їх персональний склад і визначає порядок їх роботи.
Пунктом 2.5.11. розділу І Положення № 402 передбачено, що документи позаштатних ВЛК скріплюються гербовою печаткою закладу охорони здоров'я (установи), військової частини, в яких ці комісії утворені.
При цьому, військова частина НОМЕР_2 входить до переліку військових та цивільних лікувальних (військових частин, ВВНЗ тощо) Південного регіону, в яких організовуються позаштатні постійні (тимчасово) діючі військово-лікарські комісії на 2023 рік.
Копія вищезазначеного переліку міститься в матеріалах справи.
З вищевикладеного вбачається, що Військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_2 має статус позаштатної постійно діючої ВЛК, яка підпорядковується ВЛК регіону та оскарження постанов якої в судовому порядку з урахуванням Положення № 402 не передбачено.
З огляду на вказане, при наявності сумніву щодо правильності висновку даної комісії щодо придатності до військової служби, позивач мав право звернутись до ВЛК регіону щодо перегляду рішення ВЛК військової частини, яка наділена таким правом.
Абзацом 4 пункту 2.4.5 розділу І Положення №402 визначено, що ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
У разі незгоди з рішенням ВЛК регіону таке рішення може бути оскаржено до ЦВЛК.
Крім того, враховуючи вищенаведену норму абзацу 4 пункту 2.4.5 розділу І Положення №402, суд зазначає, що остаточне рішення про придатність чи непридатність військовослужбовця до військової служби може бути прийнято ЦВЛК.
Відповідно, підпунктом 2.3.3 пункту 2.3 розділу І Положення №402 встановлено, що на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
Згідно з підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення №402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Матеріали справи містять докази звернення позивача до ЦВЛК з питання перегляду висновку відповідача щодо обмеженої придатності позивача, оформленого довідкою № 8215 від 02 серпня 2023 року. В той же час, рішення ЦВЛК, ухвалене а результатами звернення позивача, в рамках даної адміністративної справи не оскаржується.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до Положення №402 в судовому порядку можуть бути оскаржені саме рішення ВЛК регіону чи ЦВЛК.
Враховуючи той факт, що позивач в судовому порядку оскаржує рішення позаштатної постійно діючої ВЛК, позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Виходячи з заявлених позовних вимог, положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).
Оскільки суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_2 про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії, - -відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 06 лютого 2024 року.
Суддя Д.В. Татаринов