Рішення від 06.02.2024 по справі 260/8763/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2024 року м. Ужгород№ 260/8763/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Закарпатській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТПК 2005» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТПК 2005», в якому просить надати дозвіл Головному управлінню ДПС у Закарпатській області на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна TOB «ТПК 2005», вказаного в Акті опису майна від 28.12.2021 №10/13-02 (номер запису про обтяження №29604308) та витягу з Державного реєстру речових прав №77247246 (з урахуванням проведених змін), та на яке поширюється право податкової застави.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що у відповідача наявний податковий борг у розмірі 205026,09 грн. З метою забезпечення стягнення такого боргу до бюджету контролюючий орган звертався з відповідними позовами до суду, а за результатами розгляду таких справ судовими рішенням було вирішено стягнути суму податкового боргу з відповідача. Для стягнення визначеної у судових рішеннях суми податкового боргу контролюючим органом скеровувались інкасовані доручення та платіжні інструкції до банківських установ, однак частина з них була поверунта у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках відповідача. Окрім того, Головним управлінням ДПС у Закарпатській області прийнято рішення про опис майна боржника у податкову заставу. Податковим керуючим складено акт про опис майна у податкову заставу, а відповідні відомості було внесено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна. Отже, контролюючим органом було вчинено всі передбачені ст. 95 Податкового кодексу України дії, спрямовані на забезпечення стягнення суми податкового боргу до бюджету, однак такі не призвели до позитивного результату, з огляду на що вважає за необхідне здійснювати подальше стягнення податкового боргу за рахунок майна боржника.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2023 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі, надано відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву та повідомлено, що згідно з вимогами ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Зазначену ухвалу направлено на адресу місця реєстрації відповідача, відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, рекомендованою кореспонденцією з повідомлення вручення поштового відправлення, однак така повернулася до суду без вручення з відміткою органу поштового зв'язку «за місцем обслуговування», датованою 20 листопада 2023 року.

Відповідно до ч. 10 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), ухвала про відкриття провадження у справі постановляється з додержанням вимог статті 126 цього Кодексу.

Згідно ч. 11 ст. 126 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Отже, суд вважає, що ухвала суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 01 листопада 2023 року є належним чином врученою відповідачу 20 листопада 2023 року. Проте відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не подав, про причини неподання суд не повідомив, про продовження процесуального строку для подання такого не клопотав.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У зв'язку з вищенаведеним, враховуючи положення ч. 6 ст. 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши подані позивачем документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Товариство з обмеженою відповідальністю «ТПК 2005» (далі - ТОВ «ТПК 2005») зареєстроване за адресою: вул. Гранітна, буд. 17, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, та йому присвоєно податковий номер - 38581200.

У зв'язку з наявним в ТОВ «ТПК 2005» податковим боргом 26 лютого 2020 року Головним управлінням ДПС у Закарпатській області (далі - ГУ ДПС у Закарпатській області) на підставі ст. 89 Податкового кодексу України прийнято рішення №5/10 про опис майна, що перебуває у власності ТОВ «ТПК 2005». Таке рішення вручено представнику боржника 26.02.2020, що підтверджується його особистим підписом.

28 грудня 2021 року податковим керуючим Левченко М.І. на підставі рішення про опис майна у податкову заставу проведено опис майна відповідача, про що складено акт від 28 грудня 2021 року №10/13-02. Відомості про встановлення публічного обтяження на майно боржника у формі податкової застави внесено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 26.11.2020 №260/3563/20 стягнуто з ТОВ «ТПК 2005» податковий борг у розмірі 526026,33 грн по наступним платежам: - 85 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» у розмірі 291643,70 грн, - 30 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 60796,17 грн, - 50 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» у розмірі 159014,76 грн, - 30 21081103 «Адміністративні штрафи та інші санкції» у розмірі 12240,00 грн, - 50 18010400 ««Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, шо сплачене юридичними особами, які є власністю об'єктів нежитлової нерухомості» (м.Ужгород) у розмірі 617,29 грн, - 50 18010400 ««Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачене юридичними особами, які є власністю об'єктів нежитлової нерухомості» (Ужгородський район) у розмірі 592,73 грн, - 50 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб» у розмірі 1121,68 грн. за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.

Вказане рішення суду набуло законної сили.

З метою забезпечення виконання вказаного судового рішення та стягнення податкового боргу, ГУ ДПС у Закарпатській області направлялись інкасовані доручення до банківських установ, у яких відкриті рахунки ТОВ «ТПК 2005», однак такі були повернуті без виконання за відсутності коштів на рахунках або у зв'язку з тим, що наявні кошти арештовані іншим виконавчим документом.

З метою погашення податкового боргу частина майна ТОВ «ТПК 2005», що перебувала у податковій заставі, була реалізована державним виконавцем в ході проведення електронних торгів, що підтверджується актами про проведені електронні торги від 14.02.2023 та від 03.03.2023.

Однак визначений у рішенні Закарпатського окружного адміністративного суду від 26.11.2020 №260/3563/20 податковий борг у повному обсязі погашений не був.

Окрім того, рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.05.2023 №260/1989/23 стягнуто з ТОВ «ТПК 2005» податковий борг у розмірі 171576,08 грн, у т.ч. пеня в розмірі 16796,42 грн за наступними платежами: - 85 11010100 «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати» у розмірі 65947,79 грн, у т.ч. пеня в розмірі 677,69 грн; - 30 11011000 «Військовий збір» у розмірі 5 694,57 грн, у т.ч. пеня в розмірі 56,47 грн; - 50 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» у розмірі 66283,79 грн; - 50 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб» у розмірі 640,91 грн; - 18010400 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» в розмірі 1968,87 грн.; - 85 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» у розмірі 30447,41 грн, у т.ч. пеня в розмірі 16062,26 грн за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, у тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.

Вказане рішення суду набуло законної сили.

З метою забезпечення виконання вказаного судового рішення та стягнення податкового боргу, ГУ ДПС у Закарпатській області направлялись інкасовані доручення до банківських установ, у яких відкриті рахунки ТОВ «ТПК 2005», однак такі були повернуті без виконання за відсутності коштів на рахунках або у зв'язку з тим, що наявні кошти арештовані іншим виконавчим документом.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Вказане кореспондується з положенням пп.16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №755-VI, із змінами і доповненнями (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - ПК України).

Згідно зі ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Податковий борг у розумінні пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України - це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до відомостей інтегрованої картки платника податків, станом на 08.09.2023 року за ТОВ «ТПК 2005» рахується податковий борг у розмірі 205026,09 грн за наступними платежами:

- 85 11010100 «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати» - 65947,79 грн;

- 30 11011000 «Військовий збір» у розмірі 5694,57 грн;

- 85 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» у розмірі 49007,36 грн;

- 30 21081103 «Адміністративні штрафи та санкції» у розмірі 12240,00 грн;

- 50 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» у розмірі 66623,79 грн;

- 50 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб» у розмірі 640,91 грн;

- 50 18010400 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості» в сумі 4278,93 грн;

- 50 18010400 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості» в сумі 592,74 грн.

Стверджуючи про неможливість погашення податкового боргу з огляду на відсутність коштів на рахунках відповідача у банках, ГУ ДПС у Закарпатській області звернулося до суду з даним позовом.

Нормами п. 95.1 ст. 95 ПК України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до пп. 20.1.34, 20.1.34-1 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право, в тому числі, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини; звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу або його частини за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 ПК України).

Згідно п. 87.2 ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до п.88.1 ст.88 ПК України, яка регулює питання податкової застави, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених вказаним Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Отже, з огляду на вищезазначені положення ПК України, податковий борг може бути погашений як за рахунок грошових коштів, так і за рахунок майна платника податків.

Згідно з ст. 89 ПК України право податкової застави виникає у разі:

- несплати у строки, встановлені вказаним Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;

- несплати у строки, встановлені вказаним Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Відповідно до пункту 89.2 ст. 89 ПК України, з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п. 89.3 ст. 89 ПК України).

Нормами п. 89.5 ст. 89 ПК України встановлено, що у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.

Нормами п. 95.3 передбачено право контролюючого органу звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Згідно п. 95.7 ст. 95 ПК України продаж майна платника податків здійснюється на публічних торгах та/або через торгівельні організації.

Провівши правовий аналіз положень ПК України, що регулюють алгоритм дій контролюючого органу, спрямованих на забезпечення стягнення з боржника суми наявного податкового бору, суд дійшов висновку, що достатньою умовою для звернення контролюючого органу до суду, за якої можливе надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, - є наявність податкового боргу та відсутність на рахунках такого платника податків грошових коштів, достатніх для його погашення.

Матеріалами справи підтверджується, що з метою вжиття заходів щодо погашення податкового боргу ТОВ «ТПК 2005» ГУ ДПС у Закарпатській області звертаюся до банківських установ, що обслуговують відповідача, з інкасовими дорученнями щодо списання коштів з рахунків боржника. Однак, такі були повернуті без виконання виконання за відсутності коштів на рахунках ТОВ «ТПК 2005» або у зв'язку з тим, що наявні кошти арештовані іншим виконавчим документом.

Враховуючи те, що податковий борг відповідачем не погашено, його стягнення з рахунків відповідача та за рахунок готівки не відбулося через відсутність грошових коштів на рахунках відповідача у банківських установах, суд дійшов висновку про наявність підстав для надання дозволу на погашення всієї суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, вказаного в акті опису майна від 28.12.2021 №10/13-02 та на яке поширюється право податкової застави.

Судові витрати по справі відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 241, 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позову Головного управління ДПС у Закарпатській області (місцезнаходження: вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДПРОУ ВП 44106694) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТПК 2005» (місцезнаходження: вул. Гранітна, буд. 17, м. Ужгород, Закарпатська область, 88006, код ЄДРПОУ - 38581200) про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, - задовольнити повністю.

2. Надати Головному управлінню ДПС у Закарпатській області дозвіл на погашення податкового боргу в розмірі 205026,09 (Двісті п'ять тисяч двадцять шість гривень 09 коп.) за рахунок майна Товариства з обмеженою відповідальністю «ТПК 2005», вказаного в Акті опису майна від 28.12.2021 №10/13-02 (номер запису про обтяження №29604308) та витягу з Державного реєстру речових прав №77247246 (з урахуванням проведених змін), та на яке поширюється право податкової застави.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяР.О. Ващилін