Рішення від 06.02.2024 по справі 560/19648/23

Справа № 560/19648/23

РІШЕННЯ

іменем України

06 лютого 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області", в якому просить:

1. Визнати дії державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України" по Хмельницькій області щодо відмови зарахувати до вислуги років позивача період проходження ним військової служби в період з 30 березня 2022 року по 22 липня 2022 року, протиправними.

2. Зобов'язати державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" зарахувати до вислуги років позивача період проходження ним військової служби в період з 30 березня 2022 року по 22 липня 2022 року та скласти нову довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги років під час проходження військової служби та індексації грошового забезпечення за посадою, прирівняною до поліцейського, та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач протиправно відмовив у зарахуванні до його вислуги років часу служби у Збройних Силах України за мобілізацією з 30 березня 2022 року по 22 липня 2022 року.

Ухвалою від 14.11.2023 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначив за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що під час проходження служби в ЗСУ відбулася зміна уповноваженого структурного підрозділу - Міністерства внутрішніх справ України на Міністерство оборони України.

Питання призначення та перерахунку пенсії за період проходження військової служби в Збройних Силах України є в підпорядкуванні Міністерства оборони України. Тому, Позивачу було рекомендовано звернутися в територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій з доводами відповідача не погоджується та вважає їх необґрунтованими. Просить задовольнити позовні вимоги.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

З 11 травня 2022 року позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до прийнятого Наказу №732 о/с, яким внесено зміни до Наказу (витягу з наказу) №23 о/с від 25.03.2002 року (складеного Ліквідаційною комісією УМВС в Полтавській області), вислуга років для призначення пенсії позивача склала у календарному обчислені - 17 років 07 місяців 24 дні, з пільговою - 20 років 00 місяців 04 дні.

В період з 30 березня 2022 року по 13 травня 2022 року позивач проходив військову службу за мобілізацією у складі Чернівецького зонального відділу військової служби правопорядку та з 15 травня 2022 року по 22 липня 2022 року у складі служби правопорядку, що підтверджується Довідкою №74 від 20.10.2023 року.

22 липня 2022 року позивач звільнений з військової служби у відставку за підпунктом «б» (за станом здоров'я) пунктом 2 частини четвертої статті 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», що підтверджується витягом з наказу начальника Хмельницького зонального відділу Військової служби правопорядку № 208 від 22.07.2022 року.

До загального трудового (страхового) стажу позивача не зараховано проходження ним військової служби в період з 30 березня 2022 року по 22 липня 2022 року.

25 жовтня 2023 року позивач звернувся із письмовою заявою до державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України" по Хмельницькій області з проханням зарахувати до вислуги років проходження ним військової служби в період з 30 березня 2022 року по 22 липня 2022 року та направити відомості до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, для перерахунку пенсії.

26 жовтня 2023 року відповідач листом від 26.10.2023 №33/43- М-653 повідомив про відмову зарахуванні до вислуги років позивача часу служби у Збройних Силах України за мобілізацією.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262).

Згідно ст.1-2 Закону №2262, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України.

Згідно ч.1 ст.2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до ч. 6 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", до видів військової служби належить військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу.

Відповідно до ч.ч. 4,5 ст.2 Закону №2262, пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Статтею 17-1 Закону №2262 визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України,

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону №2262, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно ч.2 ст.51 цього Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Абзацом 11 пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" визначено, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 232 від 04 червня 2014 року внесено зміни до п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" - до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови (особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону) зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Пунктом 1 частини 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" передбачена виплата надбавки за стаж служби в поліції понад 25 років в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням.

Згідно статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що до вислуги років підлягає включенню додаткова вислуга років часу військової служби.

З матеріалів справи суд встановив, що з 30 березня 2022 року по 13 травня 2022 року позивач проходив військову службу за мобілізацією у складі Чернівецького зонального відділу військової служби правопорядку та з 15 травня 2022 року по 22 липня 2022 року у складі служби правопорядку, що підтверджується довідкою №74 від 20.10.2023 року.

22 липня 2022 року позивач звільнений з військової служби у відставку за підпунктом «б» (за станом здоров'я) пунктом 2 частини четвертої статті 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», що підтверджується Витягом з наказу начальника Хмельницького зонального відділу Військової служби правопорядку № 208 від 22.07.2022 року.

З огляду на викладене, до вислуги років позивача підлягає включенню додаткова вислуга років під час проходження ним військової служби з 30 березня року по 22 липня 2022 року.

Окрім того, згідно статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011 -XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою па підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Вказаний правовий висновок сформований в постанові Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі № 638/9697/17. Зазначивши, що він не суперечить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 6 лютого 2019 року у справі №522/2738/17, оскільки Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10 березня 2015 року (справа №21-70а15) щодо наявності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сформулювала критерії включення до нього саме тих складових, які передбачені Законом №2262. Разом з тим, питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої індексації грошового забезпечення, не було предметом розгляду Великою Палатою Верховного Суду у справі №522/2738/17.

Отже, позивач, як особа, яка отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", має право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, сум отримуваної ним індексації доходів.

Щодо доводів відповідача про покладення такого обов'язку на Департамент пенсійних питань та соціального захисту, суд зазначає таке.

Наказом МВС України від 16.04.2021 №291 внесені зміни до пункту 1 наказу МВС України від 25.02.2019 №129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» та відповідно до цих змін територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києві визначені уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.

Відповідно до наказу МВС України від 18.04.2022 № 219 «Про внесення зміни до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року № 129» внесено зміни до підпункту 1 пункту 1 наказу МВС від 25.02.2019 №129, виклавши його в такій редакції: «1) Департамент пенсійних питань та соціального захисту уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій».

Разом з тим, підпункт 2 пункту 1 наказу МВС від 25.02.2019 №129 залишився незмінним та відповідно до нього територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києві визначено уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.

Таким чином, на теперішній час питання стосовно видачі довідки про розмір грошового забезпечення для колишніх працівників міліції, які проходили службу в територіальних органах внутрішніх справ покладено на територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що дії державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України" по Хмельницькій області щодо відмови зарахувати до вислуги років позивача період проходження ним військової служби в період з 30 березня 2022 року по 22 липня 2022 року, є протиправними.

Як наслідок, слід зобов'язати державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" зарахувати до вислуги років позивача період проходження ним військової служби в період з 30 березня 2022 року по 22 липня 2022 року, скласти нову довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги років під час проходження військової служби та індексації грошового забезпечення за посадою прирівняною до поліцейського, та направити її до Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України" по Хмельницькій області щодо відмови зарахувати до вислуги років ОСОБА_1 період проходження ним військової служби з 30 березня 2022 року по 22 липня 2022 року.

Зобов'язати державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" зарахувати до вислуги років ОСОБА_1 період проходження ним військової служби з 30 березня 2022 року по 22 липня 2022 року, скласти нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги років під час проходження військової служби та індексації грошового забезпечення за посадою, прирівняною до поліцейського, та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України" по Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" (вул. Проскурівського Підпілля, 112,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 08734575)

Головуючий суддя В.К. Блонський