Тарутинський районний суд Одеської області
Справа № 514/122/24
Провадження по справі № 1-в/514/3/24
05 лютого 2024 року смт Тарутине
Тарутинський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
за участю представника відділення поліції №2 Болградського РВП ГУНП в Одеській області - ОСОБА_3 ,
засудженого ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Тарутине подання Тво начальника відділення поліції №2 Болградського РВП ГУНП в Одеській області майора поліції ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Новомиколаїв, Красноперекопського району АР Крим, мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, з неповно середньою освітою, не працюючого, раніше засудженого: 02.12.2003 року Конотопським районним судом за ст.. 185 ч. 3 КК України до 2 років позбавлення волі, 21.07.2004 року Бахчисарайським районним судом за ч. 3 ст. 185, ст. 70 ч. 4 КК України до 3 років 6 місяців позбавлення волі, 02.11.2006 року Конотопським районним судом за ч.1 ст. 115, 71 КК України до 13 років 8 місяців позбавлення волі, умовно - достроко звільнений 24.04.2019 року,
Тво начальника відділення поліції №2 Болградського РВП ГУНП в Одеській області майора поліції ОСОБА_5 звернувся до суду із поданням про продовження адміністративного нагляду і обмежень по відношенню до засудженого ОСОБА_4 строком на 6 (шість) місяців, посилаючись на те, що засуджений ОСОБА_4 , знаходячись під адміністративним наглядом, порушував встановлені відносно нього обмеження, внаслідок чого був неодноразово притягнутий до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечував проти подання.
Співробітник поліції відділення №2 Болградського РВП ГУ НП в Одеській області ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримав подання та просив його задовольнити, посилаючись на доводи викладені в ньому.
Вислухавши пояснення учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи суд дійшов до наступного.
Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами внутрішніх справ. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно ч. 2 ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Пунктом 9 частини 1 статті 89 КК України передбаченого, що такими, що не мають судимості, визнаються особи засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за особливо тяжкий злочин, якщо вони протягом восьми років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення.
Згідно зі ч. 3 ст. 90 КК України, якщо особу було достроково звільнено від відбування покарання, то строк погашення судимості обчислюється з дня дострокового звільнення її від відбування покарання (основного та додаткового).
Тож, на теперішній час судимість ОСОБА_4 не погашена та не знята у встановленому законом порядку.
Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 був засуджений 02.11.2006 року вироком Конотопського районного суду Сумської області за ч.1 ст. 115, 71 КК України до 13 років 8 місяців позбавлення волі. Звільнений з місць позбавлення волі умовно-достроково 24.04.2019 року.
Після звільнення з місць позбавлення волі, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, на шлях виправлення не став у зв'язку з чим притягувався до адміністративної відповідальності.
19 січня 2023 року ухвалою Тарутинського районного суду Одеської області відносно ОСОБА_4 був встановлений адміністративний нагляд строком на 12 місяців з певними обмеженнями.
Враховуючи, що після звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_4 на шлях виправлення не встав, неодноразово порушував встановлені відносно нього правила адміністративного нагляду у зв'язку з чим притягувався до адміністративної відповідальності, на попередження не реагує суд приходить до висновку, що по відношенню до нього необхідно продовжити адміністративний нагляд строком на 6 (шість) місяців із застосуванням певних обмежень.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 3-6, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", ст. 372 КПК України, суд
Продовжити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 6 (шість) місяців.
Застосувати до ОСОБА_4 наступні обмеження:
1) знаходитись за місцем проживання: АДРЕСА_1 , з 22:00 години вечора до 06:00 години ранку наступного дня;
2) з'являтися 1-й понеділок кожного місяця з 09:00 до 13:00 години на реєстрацію до відділення поліції №2 Болградського РВП ГУНП в Одеській області в кабінет № 6;
3) заборонити виїзд в особистих справах за межі Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області без дозволу вповноважених осіб відділення поліції №2 Болградського РВП ГУНП в Одеській області.
4) заборонити відвідувати ресторани, бари, кафе, магазини, торгові точки, де реалізуються на розлив алкогольні напої.
Ухвалу направити до відділення поліції №2 Болградського РВП ГУНП в Одеській області для виконання.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1