вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"15" січня 2024 р. Справа№ 920/267/23
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пономаренка Є.Ю.
суддів: Руденко М.А.
Кропивної Л.В.
при секретарі судового засідання Гуменюк І.О.,
за участю представників:
від позивача - Дудник Н.В.,
від відповідача - Скубира О.М.,
розглянувши апеляційні скарги Акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" та Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради на рішення Господарського суду Сумської області від 09.08.2023 у справі №920/267/23 (суддя - Вдовенко Д.В.) за позовом Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради до Акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" про стягнення 748 835 грн 39 коп.
ВСТАНОВИВ наступне.
До господарського суду Сумської області надійшла позовна заява, в якій позивач просить стягнути з відповідача 748 835 грн 39 коп., в тому числі 546 980 грн 92 коп. заборгованості за об'єми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод, 26776 грн 94 коп. 3% річних, 175 077 грн 53 коп. інфляційних втрат відповідно до договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення від 31.12.2016 № 1, укладеного між сторонами.
Рішенням Господарського суду Сумської області від 09.08.2023 у справі №920/267/23 позов задоволено частково; стягнуто з Акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" на користь Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради 9116 грн. 02 коп. заборгованості за об'єми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод, 447 грн. 31 коп. 3 % річних, 2917 грн. 85 коп. інфляційних втрат, 2684 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору; у задоволенні позову в іншій частині відмовлено.
На підставі встановлених обставин, суд дійшов висновку про те, що позивачем доведено у встановленому порядку підстави проведених нарахувань відповідачу за перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин у його стічних водах, а також встановлено правильність проведених розрахунків в сумі 9116 грн. 02 коп. (по акту відбору проб стічних вод від 24.05.2021 №482).
Відмова у стягненні 537 864,90 грн. (по акту відбору проб стічних вод від 20.05.2021 №475) мотивована судом тим, що відбір позивачем проб 20.05.2021 по вул. Привокзальній, 1 проведено з порушенням вимог п. 5.1.2. ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод", що виключає достовірність результатів проведених аналізів, згідно з якими у пробах виявлені перевищення ДК забруднюючих речовин, що стало підставою для нарахування позивачем заявленої до стягнення плати.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вказане рішення суду в частині відмови в задоволенні позову та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що відбір проб було проведено 20.05.2021 в умовах турбулентної течії.
Також, не погоджуючись із вказаним рішенням, Акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" оскаржило його в апеляційному порядку, просило скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на наступне:
застосування у відборі Керівного нормативного документа (КНД) 211.1.0.009-94 "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод", що встановлює загальні вимоги до відбору проб з метою подальшого визначення хімічних та фізичних властивостей показників складу і властивостей вод;
невідповідність в актах відбору проб відібраних об'ємів проби мінімально встановленим у відповідних методиках обсягам проб для тих величин, аналіз яких проводився позивачем;
дотримання вимог відповідних державних стандартів (ДСТУ) щодо типу посудин, у які повинна відбиратися проба стічних вод, способу консервування відібраних проб, максимально рекомендованого часу консервування перед аналізуванням;
відсутність в актах відбору стічних проб відомостей про обробку контрольної проби, про особливості відбору проб;
неповне дотримання виробником визначеної додатком № 4 до Правил №4 форми акта відбору стічних вод.
Представники апелянтів - позивача та відповідача у справі в судовому засіданні підтримали вимоги кожен за своєю апеляційною скарго та заперечили проти скарг один одного.
Згідно з ч. 1 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у Главі 1 Розділу ІV.
Частинами 1 та 2 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційних скарг, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, дійшла до висновку про те, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду не підлягає зміні або скасуванню з наступних підстав.
31.12.2016 між сторонами укладений договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення № 1 за умовами якого позивач зобов'язується своєчасно надавати відповідачу відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.
Згідно з п. 1.3. договору послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення надаються за об'єктами виробничі майданчики по пл. Привокзальній 1, пр. Курський, 18-18-а, вул. Скрябіна, 11, 2-га Залізнична, 2-2-а та фонтан по пл. Привокзальній, 1.
Відповідно до п. 4.2.15 договору споживач зобов'язаний дотримуватися встановлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках. Оплачувати рахунки за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням при порушенні встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин у концентрації, визначеної місцевими правилами приймання стічних вод.
Пунктом 4.3.7. договору визначене право виконавця контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод споживача. Пред'являти споживачу рахунки при порушенні місцевих правил приймання стічних вод та скиду стічних вод з понаднормативним забрудненням.
Згідно з п. 4.4.16. договору виконавець зобов'язаний здійснювати нагляд за умовами скиду стічних вод споживача, за виконанням споживачем місцевих правил приймання стічних вод і вимог договору. При виявленні перевищення допустимих концентрацій або інших порушень місцевих правил стічних вод, виконавець зобов'язаний у встановленому порядку пред'явити споживачу рахунок.
Договір укладається на строк з 01 січня 2017 року та діє до 31 грудня 2022 року Термін дії договору може бути подовжений шляхом підписання додаткової угоди до договору (п. 9.1. договору в редакції додаткової угоди № 6 від 28.12.2021 до договору).
20 та 24 травня 2021 року позивачем були відібрані проби стічних вод на об'єктах відповідача, зокрема: 1) 20 травня 2021 року за адресою: м. Суми, пл. Привокзальна, 1, пункт та місце відбору проби - каналізаційний колодязь 1; 2) 24 травня 2021 року за адресою: м. Суми, пр. Курський, 18-18а, пункт та місце відбору проби - каналізаційний колодязь 1.
Щодо проведеного відбору проб складено акти відбору проб № 475 від 20.05.2021 та № 482 від 24.05.2021.
Лабораторією виробника КП "Міськводоканал" СМР проведено лабораторне дослідження якості стічних вод за відібраними пробами, результати якого зафіксовані у протоколах дослідження якості стічних вод № 103 від 25.05.2021 та № 107 від 27.05.2021.
В результаті проведеного лабораторного дослідження встановлено перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах на об'єктах споживача, в тому числі: за адресою: м. Суми, пл. Привокзальна 1 перевищення азоту амонійного (26,17 мл/л при дозволеній нормі 20 мл/л), фосфатів (6,1 мл/л при дозволеній нормі 4,9 мл/л) та СПАР аніонні (0,94 мл/л при дозволеній нормі 0,43 мл/л); за адресою: м. Суми, пр. Курський, 18/18А перевищення азоту амонійного (21,11 мл/л при дозволеній нормі 20 мл/л) та фосфатів (6,28 мл/л при дозволеній нормі 4,9 мл/л).
У зв'язку з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах відповідача, позивач здійснив розрахунок плати за скид стічних вод споживача з понаднормативними забрудненнями на загальну суму 546 980 грн 92 коп., в тому числі по об'єкту м. Суми, пл. Привокзальна, 1 - 537 864 грн. 90 коп., по об'єкту м. Суми, пр. Курський, 18/18А - 9116 грн 02 коп.
На підставі актів відбору проб стічних вод від 20.05.2021 № 475, від 24.05.2021 № 482 та протоколів дослідження якості стічних вод від 25.05.2021 №103, від 27.05.2021 № 107 позивачем складено листи-повідомлення про виявлені перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин від 25.05.2021 №05/3550 та від 28.05.2021 № 05/3602, які надіслані відповідачу згідно з фіскальними чеками 26.05.2021 та 28.05.2021.
Згідно з листом № 21/4093 від 18.06.2021 позивач надіслав відповідачу рахунки № 37, 39 від 17.06.2021 на оплату плати за скид стічних вод споживача з понаднормативними забрудненнями, а також листи-повідомлення про виявлені перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, акти відбору проб стічних вод, протоколи дослідження якості стічних вод (копії фіскального чеку від 18.06.2021, поштової накладної № 4003101672925 від 18.06.2021 та опису вкладення від 18.06.2021 - а.с. 38, том 1).
Оскільки відповідач не оплатив рахунки за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням, позивач звернувся з позовом до суду.
Колегія суддів погоджується із висновком місцевого господарського суду щодо часткової обґрунтованості позовних вимог, враховуючи наступне.
Спір у справі стосується правомірності нарахування позивачем та стягнення з відповідача плати за скид стічних вод з понаднормативних вмістом допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин у систему каналізації міста Суми, розрахованої позивачем на підставі положень, визначених місцевими правилами приймання стічних вод.
Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави згідно з ст.16 Конституції України.
Згідно з преамбулою Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України. З цією метою Україна здійснює на своїй території екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування живої і неживої природи навколишнього середовища, захисту життя і здоров'я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів.
Як зазначено у постанові Верховної Ради України №188/98-ВР від 05.03.1998 "Про Основні напрями державної політики України у галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки" порушення норм якості води досягло рівнів, які ведуть до деградації водних екосистем, зниження продуктивності водойм. Для переважної більшості підприємств промисловості та комунального господарства скид забруднюючих речовин істотно перевищує встановлений рівень гранично допустимого скиду (далі - ГДС). Це призводить до забруднення водних об'єктів, порушення норм якості води.
Порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначають Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190 (далі - Правила №190). Ці Правила є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.
Згідно з п.1.4 Правил №190 (тут і далі - в редакції чинній на момент здійснення відбору проб) приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002 №37, зареєстрованих у Мін'юсті 26.04.2002 за №403/6691, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.
Оплата споживачами за скид промислових стічних вод здійснюється згідно з Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженою наказом Держбуду від 19.02.2002 №37, зареєстрованою в Мін'юсті 26.04.2002 за №402/6690 (п.3.6 Правил №190).
На момент укладення позивачем та відповідачем договору на водопостачання та прийом стічних вод (31.12.2016) діяли Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 №37 (далі - Правила №37).
Згідно з п.1.5 Правил №37 на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.
Відповідно до п.1.6 Правил №37 місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.
Згідно п. 4 Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316, на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів.
Так, рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 15.01.2019 №4 були затверджені Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Суми (далі Правила № 4).
Згідно з п. 3.1 Правил № 4 до систем централізованого водовідведення приймаються стічні води споживачів, які не призводять до порушення роботи каналізаційних мереж та очисних споруд, безпеки їх експлуатації та можуть бути очищені на КОС виробника відповідно до вимог Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 1999 року № 465.
Стічні води споживача, що приймаються до систем централізованого водовідведення, не повинні містити речовин, зазначених в п. 3.2 Правил № 4. Крім того забороняється скидати до системи централізованого водовідведення без попереднього знешкодження та знезараження на локальних очисних спорудах з обов'язковою утилізацією або захороненням утворених осадів стічні води, що містять забруднюючі речовини, визначені у переліку забруднюючих речовин, що заборонені до скидання до системи централізованого водовідведення згідно з додатком 2 до Правил № 4.
Відповідно до розділу 2 Правил № 4 споживачі повинні:
дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів, вимагати від субспоживачів виконання вимог цих Правил (пп. 2.2.1);
здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, згідно з графіком відбору проб, погодженим із виробником, надавати виробнику інформацію про обсяги та якісний склад стічних вод, які скидають до систем централізованого водовідведення (пп. 2.2.2);
надавати працівникам виробника необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї, а також допомогу під час відбору проб стічних вод споживачів, вивчення режиму їх скиду, обстеження системи водовідведення та локальних очисних споруд (пп. 2.2.7);
визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виробника у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником (пп. 2.2.8).
У відповідності до п. 6.1 Правил № 4 споживачі здійснюють контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виробника. Перелік забруднень, на наявність яких робиться аналіз, встановлюються додатками 2, 3 до цих Правил. Періодичність контролю визначається не менше одного разу на три місяці.
Споживач зобов'язаний дотримуватися встановлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках. Оплачувати рахунки за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням при порушенні встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин у концентрації, визначеної місцевими правилами приймання стічних вод.
Підпунктом 2.1.3 пункту 2.1. Правил № 4 визначено, що виробник повинен контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами.
При цьому підпунктом 2.1.5 пункту 2.1. Правил № 4 встановлено, що виробник повинен здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб. Механізм контролю, зокрема порядок відбору проб встановлюється розділом 6 цих Правил.
Пунктом 6.6 Правил № 4 передбачено, що з метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
Для всіх споживачів, що скидають стічні води до системи централізованого водовідведення м. Суми або безпосередньо на очисні споруди м. Суми, встановлюються максимально допустимі концентрації забруднюючих речовин (ДК) (п. 4.2 Правил № 4).
У разі визначення ДК забруднюючої речовини в стічних водах, що скидаються до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на очисні споруди м. Суми, за ДК у каналізаційній мережі приймають ДК, визначені додатком 3 до цих Правил. У разі виявлення у стічних водах споживачів речовин, ДК яких не передбачені цими Правилами, виробник визначає ДК забруднюючих речовин у стічних водах згідно з Правилами № 316 (п. 4.3 Правил № 4).
Виконавець зобов'язаний здійснювати нагляд за умовами скиду стічних вод споживача, за виконанням споживачем місцевих правил приймання стічних вод і вимог договору. При виявленні перевищення допустимих концентрацій або інших порушень місцевих правил приймання стічних вод, виконавець зобов'язаний у встановленому порядку пред'явити споживачу рахунок.
У п. 8.3. Правил № 4 визначено формулу, за якою виробник розраховує величину плати за скид стічних вод у систему централізованого водовідведення.
Виходячи із складових цієї формули, величина плати за скид стічних вод у систему централізованого водовідведення виробника (Рс) складається із суми:
- плати за скид стічних вод споживача у межах, обумовлених договором (Т х Qd);
- плати за скид стічних вод споживача понад обсяги, обумовлені договором (5Т х Qpd);
- плати за скид стічних вод споживача з понаднормативними забрудненнями (Кк х Т х Qpz).
Тариф, встановлений з 01.01.2021 за надання послуг з централізованого водовідведення споживачам, згідно постанови НКРЕКП від 16.12.2020 №2499 та наказу КП "Міськводоканал" СМР від 21.12.2020 №544 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення" складав 13,368 грн/м3 (з ПДВ).
Об'єм скинутих відповідачем стічних вод у межах, обумовлених договором (Qd), згідно показників лічильників по об'єктам АТ "Насосенергомаш" за травень 2021 року склав: пл. Привокзальна, 1, - 7 236,00 м3; по пр-т Курський, 18/18а - 677,00 м3.
Об'єм скинутих споживачем стічних вод понад обсяги, обумовлені договором № 1 (Qpd), склав 0 м3, оскільки в травні 2021 року скид стічних вод понад обсяги, обумовлені договором № 1, АТ "Насосенергомаш" не здійснювало.
20 та 24 травня 2021 року позивачем були відібрані проби стічних вод на об'єктах відповідача, зокрема: 1) 20 травня 2021 року за адресою: м. Суми, пл. Привокзальна, 1, пункт та місце відбору проби - каналізаційний колодязь 1; 2) 24 травня 2021 року за адресою: м. Суми, пр. Курський, 18-18а, пункт та місце відбору проби - каналізаційний колодязь 1.
Щодо проведеного відбору проб складено акти відбору проб № 475 від 20.05.2021 та № 482 від 24.05.2021.
Лабораторією виробника КП "Міськводоканал" СМР проведено лабораторне дослідження якості стічних вод за відібраними пробами, результати якого зафіксовані у протоколах дослідження якості стічних вод № 103 від 25.05.2021 та № 107 від 27.05.2021.
В результаті проведеного лабораторного дослідження встановлено перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах на об'єктах споживача, в тому числі: за адресою: м. Суми, пл. Привокзальна 1 перевищення азоту амонійного (26,17 мл/л при дозволеній нормі 20 мл/л), фосфатів (6,1 мл/л при дозволеній нормі 4,9 мл/л) та СПАР аніонні (0,94 мл/л при дозволеній нормі 0,43 мл/л); за адресою: м. Суми, пр. Курський, 18/18А перевищення азоту амонійного (21,11 мл/л при дозволеній нормі 20 мл/л) та фосфатів (6,28 мл/л при дозволеній нормі 4,9 мл/л).
У зв'язку з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах відповідача, позивач здійснив розрахунок плати за скид стічних вод споживача з понаднормативними забрудненнями на загальну суму 546 980 грн 92 коп., в тому числі по об'єкту м. Суми, пл. Привокзальна, 1 - 537 864 грн. 90 коп., по об'єкту м. Суми, пр. Курський, 18/18А - 9116 грн 02 коп.
На підставі актів відбору проб стічних вод від 20.05.2021 № 475, від 24.05.2021 № 482 та протоколів дослідження якості стічних вод від 25.05.2021 №103, від 27.05.2021 № 107 позивачем складено листи-повідомлення про виявлені перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин від 25.05.2021 №05/3550 та від 28.05.2021 № 05/3602, які надіслані відповідачу згідно з фіскальними чеками 26.05.2021 та 28.05.2021.
Приписами статті 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до п. 8.13 Правил № 4 плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у разі порушення вимог щодо якості і режиму їх скидання вноситься споживачем на розрахунковий рахунок виробника протягом десяти днів з дня отримання рахунку.
Споживач зобов'язаний дотримуватися встановлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках. Оплачувати рахунки за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням при порушенні встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин у концентрації, визначеної місцевими правилами приймання стічних вод.
Згідно з листом № 21/4093 від 18.06.2021 позивач надіслав відповідачу рахунки № 37, 39 від 17.06.2021 на оплату плати за скид стічних вод споживача з понаднормативними забрудненнями, а також листи-повідомлення про виявлені перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, акти відбору проб стічних вод, протоколи дослідження якості стічних вод (копії фіскального чеку від 18.06.2021, поштової накладної № 4003101672925 від 18.06.2021 та опису вкладення від 18.06.2021 - а.с. 38, том 1).
Вказані рахунки за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням відповідачем не оплачені.
Відповідно до статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до вимог статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Стосовно доводів скаржника (відповідача у справі) про допущення порушень при відборі проб, слід зазначити, що відповідно до п. 6.9 Правил № 4 у разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач мав право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі для проведення аналізу арбітражних проб, які відбиралися виробником одночасно з контрольною пробою і зберігалися належним чином виробником та споживачем, з урахуванням вимог та положень ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами". Відкриття арбітражної проби та її аналіз в незалежній лабораторії проводиться в присутності представників споживача, виробника та незалежної лабораторії, в якій проводився даний аналіз. Відкриття арбітражної проби оформлюється відповідним актом згідно з додатком 6 до цих Правил.
В свою чергу, апелянт наведеним правом на звернення до незалежної лабораторії не скористався, що свідчить про його погодження з отриманими результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод.
Стосовно доводів апелянта (відповідача у справі), наведених в апеляційній скарзі, слід зазначити наступне.
Так, підставою нарахування відповідачу плати за понаднормове забруднення та відповідно виставлення до оплати рахунків № 37, 39 від 17.06.2021 за скид стічних вод відповідача з понаднормативними забрудненнями стало виявлене хімічною лабораторією контролю промстоків КП "Міськводоканал" Сумської міської ради перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах відповідача та порушення останнім місцевих Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 15.01.2019 р. № 4 (далі - Правила № 4).
На КП "Міськводоканал" Сумської міської ради, як єдиного виробника та виконавця послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в місті Суми, Правилами № 4 покладено обов'язок здійснення контролю (нагляду) за умовами скиду стічних вод Споживачів, за виконанням Споживачами місцевих Правил приймання стічних вод № 4 і вимог укладених Договорів. При виявленні перевищення допустимих концентрацій або інших порушень Правил № 4, Позивач зобов'язаний у встановленому порядку пред'явити Споживачу рахунок.
Виробником при здійсненні контролю за скидом забруднюючих речовин виявлено факт скиду відповідачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням вмісту рівня забруднюючих речовин порівняно з встановленими місцевими Правилами №4.
Відбори проб стічних вод відповідача здійснювалися представниками КП "Міськводоканал" Сумської міської ради.
Стосовно Акту відбору проб від 24.05.2021 №482, то він підписаний як представником позивача, так і представником відповідача. При цьому, представник відповідача його не оскаржував. Дані вказаного акту відбору проб стічних вод містять наступну інформацію:
назву споживача, у якого відбирається проба;
об'єкт контролю;
кількість контрольних проб;
пункт та місце відбору проб;
назва проб;
мета відбору проби;
вид проби;
спосіб відбору проби;
дата та час відбору проби;
об'єм проби;
номер проби;
номер та характеристика тари (посудини), (тип матеріалу тари, його об'єм);
візуальна органолептична характеристика проби;
процедура попередньої обробки проб (спосіб консервування);
інформування споживача про можливість бути присутнім під час дослідження якості відібраних у нього проб стічних вод;
інше (особа, в якої зберігається арбітражна проба відібраних у споживача стічних вод, показники лічильника води);
посада, ініціали, підпис пробовідбірника та представника споживача.
Крім того, остання графа акту відбору проб містить інформацію коли (дата і час) дана проба отримана інженером-лаборантом для виконання аналізів та почато його проведення, а також ініціали та підпис інженера-лаборанта.
Згідно абз. 3 п. 6.6. Правил № 4 акт відбору проб стічних вод складається виробником за формою, визначеною, додатком 4 до цих Правил.
Згідно з п.п. 3.1., 3.2, 9.3 КНД "Гідросфера, відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод" КНД 211.1.0.009-94 способи відбору та зберігання проб мають забезпечити сталість складу та властивостей об'єкту контролю в інтервалі часу між відбором проб та їхнім аналізом. Зберігання проб припустиме лише у разі неможливості проведення аналізу відразу після відбору. Для збільшення строку зберігання проби її консервують.
Пунктом 5.4. ДСТУ ISO 5667-10-2005 визначено, що за температури від 0 до 4 °С і зберігання проби в темноті проби є стабільними протягом 24 год.
З метою зберігання та транспортування відібраних проб, позивач на виконання п.п. 9.4, 9.5 КНД 211.1.0.009-94, п. 5. ДСТУ ISO 5667-3-2001, п. 5.4. ДСТУ ISO 5667-10-2005 здійснює упаковку посуду з пробами у тару (сумки - холодильники) та транспортує з додержанням необхідних заходів безпеки автотранспортом закріпленим за лабораторією підприємства. Це забезпечує не пошкодженість відібраних проб, запобігання впливу світла та температури, а також своєчасну доставку. Оскільки, аналіз та попередню обробку проб стічних вод відповідача, позивач виконує протягом 24 год. в день відбору проб, та згідно відповідних настанов (стандартів).
Так, відповідно до Акту відбору проб стічних вод від 24.05.2021 №482 проба стічних вод № 14 у відповідача була відібрана 24.05.2021 з 11-40 до 12-00 та о 14-10 год. цього ж дня передано інженеру - лаборанту для виконання аналізу проби.
Таким чином, відповідно до вказаного акту відбору стічних вод, що є в матеріалах справи, аналіз проб проводився в день відбору проб.
При необхідності збільшення строку зберігання проб, їх консервування, зокрема, при одночасному відборі контрольної та арбітражної проби, представник КП "Міськводоканал" Сумської міської ради консервує арбітражну пробу стічних вод споживача.
Відповідно до таблиці 1 ДСТУ ЩО 5667-3-2001 "Настанови щодо зберігання та поводження з пробами" та п. 4.1. Національних стандартів України ДСТУ 180 5667-10-2005 "Настанови щодо відбирання проб стічних вод" у 180 5667-2 і 180 5667-3 надано детальну інформацію щодо вибору посуду для проб. Посуд для проб має запобігати втратам через адсорбцію, випаровування або забруднення проб сторонніми речовинами. Для відібрання проб стічних вод, зазвичай застосовують пластиковий посуд, проте існує ряд винятків, коли потрібно використовувати тільки скляний посуд, наприклад, коли пробу аналізують на вміст: нафтопродуктів і жирів; вуглеводів; детергентів; пестицидів.
Позивачем відбір проб стічних вод проводився відповідно до п. 4.1 ДСТУ ЩО 5667-10-2005, а саме, загальна кількість контрольної проби 5 л 250 мл із них: 4 л у спеціальний дезінфікований пластиковий посуд із хімічно стійких матеріалів для визначення: хлоридів, сульфатів, мінералізації загальної (сухий залишок), завислі речовини, азот амонійний, рН; 250 мл у спеціальний дезінфікований пластиковий посуд із хімічно стійких матеріалів для визначення металів (залізо, мідь, цинк, хром, нікель, свинець); 500 мл у спеціальний дезінфікований посуд із темного скла для визначення ХСК; 250 мл у спеціальний дезінфікований пластиковий посуд із хімічно стійких матеріалів для визначення фосфатів; 250 мл у спеціальний дезінфікований посуд із темного скла для визначення нафтопродуктів, жирів та СПАР, а також арбітражної проби - 5 л 400 мл із них: 4 л у спеціальний дезінфікований пластиковий посуд із хімічно стійких матеріалів для визначення: хлоридів, сульфатів, мінералізації загальної (сухий залишок), завислі речовини, азот амонійний, рН; 100 мл у спеціальний дезінфікований пластиковий посуд із хімічно стійких матеріалів для визначення металів (залізо, мідь, цинк, хром, нікель, свинець); 500 мл у спеціальний дезінфікований посуд із темного скла для визначення ХСК; 250 мл у спеціальний дезінфікований пластиковий посуд із хімічно стійких матеріалів для визначення фосфатів; 250 мл у спеціальний дезінфікований посуд із темного скла для визначення СПАР; 250 мл у спеціальний дезінфікований посуд із темного скла для визначення нафтопродуктів, жирів; 50 мл у спеціальний дезінфікований пластиковий посуд із хімічно стійких матеріалів для визначення азоту амонійного.
Згідно з актом відбору проб стічних вод пробовідбірником було відібрано проби в обсязі, достатньому для виконання досліджень якості стічних вод відповідача за відповідними Методиками у повному обсязі по всім показникам, зокрема: завислі речовини від 50 до 200 см3 (п.10. КНД 211.1.4.039-95); БСК5 від 0,5 до 20 см3(п.10.2. КНД 211.4.024-95); ХСК від 1 до 20 см3 (п. 10.1, п.10.3. КНД 211.1.4.021-95); азот амонійний до 50см3 (п.11.1. КНД 211.1.4.030-95); фосфати до 40 см3 (п.8.6.2., п.8.6.4. MBB 081/12-0005-01); нафтопродукти до 100 см3 (п.9 MBB 081/12-0230-05); СПАР 5 см3 (п.9.2. ПНД Ф 14.1:2:4.158-2000); залізо (загальне), мідь, цинк, нікель, хром (Сг3+), свинець 100 см3 (п.7.4., п.8.2.3. ДСТУ ISO 11885:2005); жири рослинні та тваринні від 100 до 500 см3 (Ю.Ю.Лур'є Аналітична хімія промислових стічних вод); хлориди 100 см3 (п.10.1.2. КНД 211.1.4.037-95); сульфати від 100 до 250 см3 (Уніфіковані методи аналізу вод); мінералізація загальна (сухий залишок) від 50 до 100 см3(п.10. КНД 211.1.4.042-95); рН (водневий показник) до 250 см3(MBB № 081/12-0317-06).
Беручи максимальний об'єм, необхідний для проведення досліджень згідно Методик, відібраного у АТ "Сумський завод "Насосенергомаш" об'єму контрольної проби (5 л 250 мл) достатньо для проведення досліджень по всім показникам за якими таке дослідження проводилось.
В акті відбору проб від 24.05.2021 представник споживача зазначив, що проба взята шляхом забору з контрольного колодязя стоків двома пластиковими відрами, частково долита пробовідбірником із заліза. Потім стоки були перелиті у ємності з цих відер.
Відповідно до п. 4.2.1.(Засоби для ручного відбирання проб) ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод", як найпростіший засіб для ручного відбирання проб можна використовувати цеберку, черпак або бутель із широкою шийкою, до яких можна прикріпити держак потрібної довжини. Об'єм повинен становити не менше 100 см3.
Засоби для ручного відбирання проб потрібно виготовляти з інертного матеріалу, що не впливає на склад проби, яку буде проаналізовано не відразу після відбирання.
Перед відбиранням проб засоби треба вимити водою з мийним засобом або ж так, як описано в інструкції виробника, потім ретельно прополоскати водою. Засоби для відбирання проб перед використанням можна прополоскати стічною водою, в якій буде відібрано пробу, щоб у такий спосіб мінімізувати ризик забруднення проби.
Відповідачем не доведено, що використані представниками позивача засоби для ручного відбирання проб були виготовлені не з інертного матеріалу, що впливає на склад проби.
Отже, позивачем дотримано процедуру відбирання, зберігання та транспортування проб. Аналіз (дослідження) стічних вод позивачем проведено своєчасно, в строки, визначені чинним законодавством. Акт відбору проб стічних вод від 24.05.2021 та протокол дослідження якості стічних вод від 27.05.2021 складені з дотриманням вимог Правил № 4; п. 9.1. КНД 211.1.0.009-94, а отже є належними доказами по справі.
Крім того, правомірність дій Хімічної лабораторії контролю промстоків КП "Міськводоканал" Сумської міської ради та дотримання нею процедури відбирання, зберігання, транспортування та дослідження проб стічних вод в строки, визначені чинним законодавством, підтверджується чинним Свідоцтвом про атестацію від 23.02.2018 р. № РУ-0110/18, виданим ДП "Сумський регіональний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" (ДП "Сумистандартметрологія"), копія якого знаходиться в матеріалах справи.
Крім того, органом атестації - ДП "Сумистандартметрологія" щороку проводиться аудит дотримання атестованою хімлабораторією підприємства вимог СОУ РУ 74.90-02568064.001:2015 "Атестація вимірювальних лабораторій. Загальні вимоги та порядок проведення". Так, згідно Звіту про проведений аудит від 27.12.2019 р., виданого ДП "Сумистандартметрологія", фактичний склад фахівців Лабораторії та їх кваліфікація забезпечує виконання обсягів проведення вимірювань у заявленій галузі атестації на належному рівні; протоколи вимірювань оформлені правильно; внутрішній лабораторний контроль якості проведення вимірювань функціонує; комісією проконтрольовано правильність виконання вимірювань фахівцями лабораторії при визначенні масової частки заліза загального, міді, цинку, нікелю, свинцю хрому, хлоридів, сульфатів у воді стічній (п.п. 2.2., 2.10, 2.11, 4 Звіту); за результатами аудиту комісія вважає за доцільне рекомендувати органу з атестації визнати роботу хімічної лабораторії контролю промстоків КП "Міськводоканал" Сумської міської ради задовільною (п. 5 Звіту) (є в матеріалах справи).
Щодо законності підстав нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями, слід зазначити наступне.
Стосовно попереднього оброблення проб:
Акти відбору проб стічних вод складаються виробником за формою, визначеною додатком 4 до Правил № 4, та містять інформацію, окрім іншого, стосовно процедури попередньої обробки проб (спосіб консервування).
Зберігання проб припустиме лише у разі неможливості проведення аналізу відразу після відбору. Для збільшення строку зберігання проби її консервують, (п.п. 3.1, 3.2, 9.3 КНД "Гідросфера, відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод" КНД 211.1.0.009-94).
За температури від 0 до 4 °С і зберігання проби в темноті проби є стабільними протягом 24 год (п.5.4. ДСТУ ISO 5667-10-2005).
На виконання вимог п.п. 9.4, 9.5 КНД 211.1.0.009-94, п. 5. ДСТУ ISO 5667-3-2001, п. 5.4. ДСТУ ISO 5667-10-2005, позивач здійснює упаковку посуду з відібраними пробами стічних вод у тару (сумки - холодильники) та транспортує з додержанням необхідних заходів безпеки автотранспортом закріпленим за лабораторією підприємства, що забезпечує не пошкодженість відібраних проб, запобігання впливу світла та температури, а також своєчасну доставку.
Слід зазначити, що остання графа акту відбору проб містить інформацію коли (дата і час) дана проба отримана інженером-лаборантом для виконання аналізів та почато його проведення, а також ініціали та підпис інженера-лаборанта.
Аналіз контрольної проби стічних вод (дослідження якості стічних вод) виконаний в день відбору проб, попередня обробка (консервування) арбітражних проб виконана позивачем на місці відбору проб, про що зазначено в актах відбору проб.
Оскільки аналіз контрольної проби та попередню обробку проб стічних вод відповідача, позивач виконав протягом 24 годин в день відбору проб, про що зазначено в актах відбору проб стічних вод, тому була відсутня необхідність у збільшенні строку зберігання контрольної проби.
Слід також зазначити, що Протоколи дослідження якості стічних вод складені за формою, встановленою додатком 5 до Правил № 4, яка не містить графи для зазначення похибок.
Форма Протоколу дослідження якості стічних вод затверджена Правилами № 4 (додаток 5 до Правил № 4).
Протоколи дослідження якості стічних вод складені з дотриманням вимог п. 6.8. Правил № 4, в якому зазначено, що у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами, виробник у строк не більше п'яти робочих днів з дати відбору контрольної проби направляє споживачу лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та протокол дослідження якості стічних вод, оформлений згідно з додатком 5 до цих Правил.
В цілому типова форма протоколу дослідження якості стічних вод не передбачає зазначення прізвища, ім'я спеціаліста, опломбування й маркування посуду при відборі проби, похибки вимірювання тощо. Прізвище спеціаліста, що проводив аналіз стічних вод, зазначено у актах відбору проб стічних вод.
В протоколах дослідження якості стічних вод зазначено, які саме проби досліджувались, а саме зазначено: дата та номер акта відбору проб стічних вод, підприємство у якого відбиралися стічні води, місце відбору проби, назва проби, дата та час відбору проби, кількість відібраної проби, номер проби та результати аналізів стічних вод, що є визначальним.
На виконання п. 6.8. Правил № 4, КП "Міськводоканал" Сумської міської ради за результатами дослідження якості стічних вод у строк п'яти робочих днів склало протоколи дослідження якості стічних вод, які оформлені згідно з додатком 5 до Правил № 4.
Дата протоколів дослідження якості стічних вод є не датою проведення аналізу, а є датою складання даних протоколів. Дата проведення аналізу стічних вод зазначена в актах відбору проб стічних вод ("Проба отримана для виконання аналізів і результат почато ").
Стосовно строків проведення дослідження, повторно слід зазначити, що проведення дослідження (аналіз) якості стічних вод відповідача по контрольним пробам здійснювалося в день відбору проб, про що вказано в акті відбору проб від 24.05.2021.
Протокол дослідження якості стічних вод від 27.05.2021 №107 складено з дотриманням вимог п. 6.8. Правил № 4, яким передбачено, що у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами, виробник у строк не більше п'яти робочих днів з дати відбору контрольної проби направляє споживачу лист - повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та протокол дослідження якості стічних вод, оформлений згідно з додатком 5 до цих Правил.
В протоколі дослідження якості стічних вод № 107 зазначено, які саме проби досліджувались, а саме зазначено: дата та номер акта відбору проб стічних вод, підприємство у якого відбиралися стічні води, місце відбору проби, назва проби, дата та час відбору проби, кількість відібраної проби, номер проби та результати аналізів стічних вод, що є визначальним.
На виконання п. 6.8. Правил № 4, КП "Міськводоканал" Сумської міської ради за результатами дослідження якості стічних вод у строк п'яти робочих днів склало протоколи дослідження якості стічних вод, які оформлені згідно з додатком 5 до Правил № 4.
Дата протоколу дослідження якості стічних вод № 107 є не датою проведення аналізу, а є датою складання даного протоколу. Дата проведення аналізу стічних вод зазначена в акті відбору проб стічних вод від 24.05.2021.
Таким чином, надані суду першої інтонації позивачем докази, а саме: акт відбору проб стічних вод відповідача від 24.05.2021, підтверджує, що проби стічних вод відповідача були відібрані у різний тип посудини (тари), консервувалися різними способами в залежності від показників ДК, що досліджуватимуться, та аналізувалися протягом дня відбору проб, тобто підтверджують дотримання представниками позивача ДСТУ ISO 5667-3-2001 (ISO 5667-3:1994, IDT) Якість води. Відбирання проб, ч.3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами, та інших ДСТУ та КНД, визначених п. 6.11. Правил № 4.
Доводи апелянта щодо недотримання позивачем національних стандартів при відборі проб стічних вод та їх дослідженні, а також щодо неможливості визнання актів відбору проб стічних вод AT "Сумське НВО" та відповідних протоколів дослідження якості стічних вод належними доказами по справі є необґрунтованими враховуючи вищевикладене.
Таким чином, вимоги позивача до відповідача стосовно стягнення з останнього плати за понаднормовий скид забруднених стічних вод по об'єкту: пр. Курський, 18/18А є правомірними та підлягають задоволенню.
В цілому форма акту відбору проб та протоколу дослідження якості стічних вод не передбачає наявність посилань на методики дослідження, національні стандарти, якими керувалися відповідні спеціалісти, оскільки використовуються форми Акту відбору та Протоколу дослідження якості стічних вод, що затверджені Правилами № 4 (додаток 4, та додаток 5 Правил № 4).
Натомість, інформація щодо методик та національних стандартів міститься у Паспорті хімічної лабораторії контролю промстоків (Інформація щодо об'єктів вимірювання, методик виконання (MBB) Форма 5, що є атестаційними документами хімічної лабораторії контролю промстоків КП "Міськводоканал" Сумської міської ради.
Відбір проб стічних вод AT "Сумське НВО", який відбувся 24.05.2021 здійснювався відповідно до п. 6.11. Правил № 4, що підтверджується відповідним актом відбору проб стічних вод, що міститься в матеріалах справи.
Відповідно до п. 1.3. Правил № 4; п. 3. Правил № 316, контрольна проба - проба стічних вод споживача (субспоживача), відібрана виробником з контрольного колодязя з метою визначення складу стічних вод, що відводяться до системи централізованого водовідведення виробника, а арбітражна проба - частина контрольної проби, аналіз якої здійснюється за рахунок споживача за його незгоди з результатами аналізу контрольної проби, яку провів виробник.
Відповідно до п. 6.8. Правил № 4, відповідач був повідомлений про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах листами повідомленнями, що маються в матеріалах справи.
Згідно до п. 6.9. Правил № 4; п. 9. розд. VI Правил № 316, у разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виробником та споживачем.
Крім того, про вищезазначені права відповідача зазначалось в акті відбору проб стічних вод від 24.05.2021.
Однак, відповідач не скористався своїм правом, що свідчить про згоду з процедурою відбору проб стічних вод та результатами дослідження якості стічних вод.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції в частині задоволення вимог про стягнення основного боргу в сумі 9 116,02 грн.
Стосовно відмови суду першої інстанції у задоволенні вимоги про стягнення з відповідача плати за скид стічних вод споживача з понаднормативними забрудненнями на суму 537 864 грн. 90 коп. та непогодження із таким висновком апелянта (позивача у справі), слід зазначити наступне.
Відповідно до зауважень представника відповідача в акті відбору проб від 20.05.2021 по вул. Привокзальній, 1, під час відбору проб спостерігалась ламінарна течія.
Пунктом 5.1.2. ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод" визначено, що перед відбиранням проби потрібно вибирати місця із сильною турбулентною течією, що забезпечить добре перемішування. Часто найпридатніші місця не можна використовувати через те, що вони важкодоступні, їх не охороняють або ж там немає електропостачання. Оскільки канали для стічних вод є зазвичай загальносплавними, тобто для стічних вод і поверхневого стоку, їх розраховано на витрати, що перевищують ті, які найчастіше виникають. Через це в каналах часто виникає ламінарна течія.
За відсутності турбулентної течії її треба створити, звузивши потік, наприклад перегородкою або водозливом, але так, щоб вище цієї перепони не осаджувалися тверді частинки; точку відбирання проб завжди потрібно розташовувати нижче за течією від місця звуження, як правило, на відстані, яка дорівнює не менше ніж трьом діаметрам даної труби. Бажано отвір для відбирання повертати за напрямком потоку, за течією, але у випадках, якщо це призведе до забивання, його можна спрямовувати у бік витікання потоку (також див. 4.2.2 l)).
Обставини, вказані представником відповідача в акті від 20.05.2021 щодо ламінарної течії під час відбору проб не спростовані позивачем ні в акті відбору проб, ні під час розгляду справи в суді першої інстанції, позивач не подав доказів на підтвердження відбирання проби у місці із сильною турбулентною течією чи її створення відповідно до п. 5.1.2. ДСТУ ISO 5667-10:2005 (фото, відео фіксації відбору проб, заяви свідків - пробовідбірників, тощо).
За цих обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відбір позивачем проб 20.05.2021 по вул. Привокзальній, 1 з порушенням вимог п. 5.1.2. ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод", що виключає достовірність результатів проведених аналізів, згідно з якими у пробах виявлені перевищення ДК забруднюючих речовин, що стало підставою для нарахування позивачем заявленої до стягнення плати.
Апелянт (позивач у справі) з метою спростування наведених висновків місцевого господарського суду надав до апеляційної скарги додаткові докази, які не були прийняті апеляційним судом (мотивування наведено в ухвалі від 11.12.2023).
Враховуючи те, що позивач не подав доказів на підтвердженні відбирання проби у місці із сильною турбулентною течією чи її створення відповідно до п. 5.1.2. ДСТУ ISO 5667-10:2005 висновок місцевого господарського суду в частині відмови у задоволенні вимоги про стягнення з відповідача 537 864 грн. 90 коп. визнається апеляційним судом обґрунтованим.
Позивачем також було заявлено до стягнення 3% річних в сумі 2676,94 грн. та інфляційні втрати в сумі 175 077,53 грн, виходячи з загальної суми заборгованості в розмірі 546 980 грн 92 коп.
Згідно ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачена вказаною статтею сплата суми боргу за грошовим зобов'язанням з урахуванням встановленого індексу інфляції, а так само трьох процентів річних від простроченої суми, здійснюється незалежно від наявності відповідного положення в договорі.
З урахуванням того, що плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням є грошовим зобов'язанням, що виникає на підставі Договору та визначених законодавчих приписів, а відповідач, в свою чергу, прострочив виконання вказаного зобов'язання, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення вимог про стягнення з відповідача на користь позивача 3 % річних в сумі 447,31 грн, інфляційних втрат в сумі 2917,85 грн., виходячи із визнаної обґрунтованою суми боргу у розмірі 9116,02 грн.
З урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку про те, що оскаржуване рішення місцевого господарського суду прийнято з повним, всебічним та об'єктивним з'ясуванням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, правові підстави для задоволення апеляційних скарг відсутні.
Оскільки, у задоволенні апеляційних скарг відмовлено, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за їх подання покладаються на позивача та відповідача (апелянтів).
Керуючись ст.ст. 240, 269, 275, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційні скарги Акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" та Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Сумської області від 09.08.2023 у справі №920/267/23 - без змін.
2. Судові витрати зі сплати судового збору за подачу апеляційних скарг покласти на їх заявників.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складання її повного тексту.
Повний текст постанови складено: 01.02.2024 року.
Головуючий суддя Є.Ю. Пономаренко
Судді М.А. Руденко
Л.В. Кропивна