Справа №760/26336/23
1-кс/760/10889/23
09 листопада 2023 року м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі: слідчого ОСОБА_3 ,захисника - ОСОБА_4 , розглянувши клопотання слідчого в ОВС 1 відділу слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023101110000762 від 03 жовтня 2023 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України,
08 листопада 2023 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого в ОВС 1 відділу слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023101110000762 від 03 жовтня 2023 року, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України.
Клопотання обґрунтовується тим, що слідчим управлінням ГУ СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023101110000762, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03 жовтня 2023 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних формувань інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права Президент Російської Федерації приблизно о 5 годині 00 хвилин 24 лютого 2022 року оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних формувань РФ про вторгнення на територію суверенної України.
Так, 24 лютого 2022 року, на виконання вищевказаних наказів, військовослужбовці ЗС РФ, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі Чернігівської селищної територіальної громади Бердянського району Запорізької області.
З метою відсічі військовій агресії Указом Президента України ОСОБА_6 № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено воєнний стан на всій території України, дія якого продовжена на даний час.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року (в редакції від 07 травня 2022 року), тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація Російською Федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав.
Починаючи з 26 лютого 2022 року невстановлені представники ЗС держави-агресора РФ спільно з представниками окупаційної адміністрації Скадовського району Херсонської області спрямовують свою діяльність на створення незаконних органів влади, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора на тимчасово окупованій території Скадовського району Херсонської області всупереч порядку, передбаченому чинним законодавством України, з метою встановлення тотального контролю та закріплення окупаційної влади, яка сприятиме у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України, а також впливу на мешканців Скадовського району Херсонської області з метою виконання останніми вказівок та розпоряджень окупаційної влади, в тому числі мінімізації акцій спротиву представникам країни-агресора та окупаційної адміністрації.
В подальшому, у невстановлений період часу, але не пізніше 27 грудня 2022 року, на території окупованого з моменту вторгнення с. Широке Скадовського району Херсонської області, в окупаційній адміністрації держави-агресора створене так зване «Государственное бюджетное образовательное учреждение Херсонской области «Широковская школа Скадовского муниципального округа».
В свою чергу ОСОБА_5 , розуміючи, що навчальний заклад має продовжувати надавати освітні послуги за українським законодавством, діючи умисно, з метою завдання шкоди Україні, реалізуючи рішення та дії держави-агресора, спрямовані на організацію освітнього процесу, впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти на захоплених РФ територіях Херсонської області, добровільно погодився на пропозицію невстановлених представників так званої «адміністрації Херсонской области», щодо незаконного проголошення його «директором» у так званому «Государственном бюджетном образовательном учреждении Херсонской области «Широковская школа Скадовского муниципального округа».
Усвідомлюючи викладене, а також злочинний характер та суспільну небезпечність своїх дій, діючи з прямим умислом, не пізніше 27 грудня 2022 року, більш точна дата в ході досудового розслідування не встановлена, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Скадовського району Херсонської області, діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, з метою впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти на захоплених РФ територіях Херсонської області, а також з метою вчинення умисних дій, спрямованих на руйнування загальної системи освіти, як фахової української, тобто державної освіти в цілому, не маючи законних підстав та повноважень, перебуваючи на посаді директора, запровадив в так званому «Государственном бюджетном образовательном учреждении Херсонской области «Широковская школа Скадовского муниципального округа» навчальні програми держави агресора та побудував навчальний процес на основі підручників держави агресора за стандартами освіти держави-агресора з загальним застосуванням російської мови.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 14 «Федерального закона «Об образовании в Российской Федерации» від 29 грудня 2012 року № 273-ФЗ,в освітніх організаціях освітня діяльність здійснюється на державній мові Російської Федерації, якщо цією статтею не встановлено інше. Викладання та вивчення державної мови Російської Федерації в рамках освітніх програм, що мають державну акредитацію, здійснюються відповідно до федеральних державних освітніх стандартів та освітніх стандартів.
Відповідно до п. 6 ст. 2 закону № 273-ФЗ федеральний державний освітній стандарт - сукупність обов'язкових вимог до освіти певного рівня та (або) до професії, спеціальності та напряму підготовки, затверджених залежно від рівня освіти федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері загальної освіти, або федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері вищої освіти.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 закону № 273-ФЗ федеральні державні освітні стандарти загальної освіти розробляються за рівнями освіти.
Так, ОСОБА_5 , з метою реалізації свого кримінально-протиправного наміру, направленого на здійснення дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти, визначених «Федеральным законом «Об образовании в Российской Федерации» від 29 грудня 2012 року № 273-ФЗ, отримав у окупаційній адміністрації держави-агресора навчальні підручники російською мовою за освітньою програмою РФ, які відповідно до змісту та довідкових відомостей, зазначених у них, відповідають стандартам освіти держави-агресора, зазначеним у ФГОС № 287 та ФГОС № 413, та забезпечив видачу вказаних підручників учням для здійснення навчання за освітньою програмою РФ.
Крім того, ОСОБА_5 , використовуючи становище директора в так званому «Государственному бюджетному образовательному учреждении Херсонской области «Широковская школа Скадовского муниципального округа» організував розміщення в навчальному закладі прапорів РФ, а також іншої символіки, спрямованої на впровадження російських стандартів освіти в навчальному закладі.
08 серпня 2023 року, встановивши наявність достатніх доказів для підозри особи у вчиненні злочину, у порядку визначеному ч. 1 ст. 278, ч. 3 ст. 111, ч. 1 ст. 135 КПК України, повідомлено про підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами, копії яких надаються суду, а саме:
- повідомленням про виявлене кримінальне правопорушення від 14 липня 2023 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_7
- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 ;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками;
- протокол огляду відкритих джерел інформації від 10 липня 2023 року;
- протокол огляду відкритих джерел інформації від 25 липня 2023 року;
- висновком судово-портретної експертизи №СЕ-19/111-23/46696-ФП від 18 вересня 2023 року;
- відповідями оперативного підрозділу на виконання доручення слідчого;
- іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
08 серпня 2023 року слідчим вручено повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, пам'ятку про процесуальні права та обов'язки підозрюваного та повістки про виклик на допит в якості підозрюваного на 09 серпня 2023 року, 10 серпня 2023 року, 11 серпня 2023 року шляхом опублікування на офіційних веб-сайтах Офісу Генерального прокурора та шляхом публікування в газеті «Урядовий кур'єр».
Однак підозрюваний ОСОБА_5 до слідчого управління СУ ГУ СБ України у м. Києві та Київській області для проведення процесуальних дій не з'явився та про поважні причини неприбуття на виклик не повідомляв.
18 жовтня 2023 року слідчим вручено повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, шляхом опублікування на офіційних веб-сайтах Офісу Генерального прокурора та шляхом публікування в газеті «Урядовий кур'єр».
Згідно з матеріалами кримінального провадження підозрюваний ОСОБА_5 перебуває на території Херсонської області, яка на даний час тимчасово окупована.
Разом з тим, враховуючи, що встановити фактичне місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_5 не виявилося за можливе, 05 вересня 2023 року його оголошено в розшук.
Беручи до уваги викладене, зважаючи на наявність достатніх доказів вчинення ОСОБА_5 інкримінованого йому злочину, а також враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, вважає за необхідне застосувати процедуру спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного у кримінальному провадженні ОСОБА_5 .
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав з підстав, викладених у ньому та просив його задовольнити.
Захисник в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання.
Наголосив на тому, що повідомлення про підозру та повістка про виклик ОСОБА_5 не були вручені останньому належним чином, а тому він не був належним чином повідомленим, у зв'язку з чим останній не набув статусу підозрюваного, а тому немає підстав для здійснення спеціального досудового розслідування.
Крім того, відмітив, що із ОСОБА_5 немає зв'язку, тому позиція захисту є неузгодженою.
В задоволенні клопотання просив відмовити.
Вислухавши слідчого та захисника, вивчивши клопотання та дослідивши матеріали, додані до клопотання, суд приходить до наступного висновку.
Встановлено, що слідчим управлінням ГУ СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023101110000762 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03 жовтня 2023 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень врегульовані главою 24-1 КПК України.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Частинами 1 та 2 ст. 297-4 КПК України визначено, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
При розгляді клопотання про спеціальне досудове розслідування слідчий суддя повинен встановити:
1) чи передбачає КПК України спеціальне досудове розслідування щодо злочину, який розслідується у межах того чи іншого кримінального провадження;
2) чи набула особа, щодо якої подано клопотання про спеціальне досудове розслідування, статусу підозрюваного у кримінальному провадженні;
3) чи наявні достатні докази для підозри особи, щодо якої подано клопотання про спеціальне досудове розслідування, у вчиненні нею кримінального правопорушення;
4)чи переховується особа від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності;
5) чи оголошена особа у міждержавний та/або міжнародний розшук.
Згідно з ч. 2 ст. 297-4 КПК України під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи, щодо якої подано клопотання, у вчиненні кримінального правопорушення.
Європейський Суд з прав людини у справах «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства», «Кавала проти Туреччини» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
Слідчим у клопотанні доведено наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме у вчиненні дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.
Факт вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, підтверджується:
- протоколом допиту свідка ОСОБА_7
- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 ;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками;
- протокол огляду відкритих джерел інформації від 10 липня 2023 року;
- протокол огляду відкритих джерел інформації від 25 липня 2023 року;
- висновком судово-портретної експертизи №СЕ-19/111-23/46696-ФП від 18 вересня 2023 року;
- відповідями оперативного підрозділу на виконання доручення слідчого;
- іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Відповідно до ч.1 ст. 42 КПК України підозрюваним є, зокрема, особа щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України, для вручення повідомлень.
Частиною 1 ст. 278 КПК України визначено, що письмове повідомлення про підозру вручається у день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Порядок здійснення повідомлень передбачений ст.135 КПК України.
Згідно з ч.ч.1,2 135 КПК України особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім'ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.
Частиною 8 ст. 135 КПК України передбачено, що повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
З матеріалів клопотання вбачається, що повідомлення про підозру ОСОБА_5 08 серпня 2023 року опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» та того ж дня 08 серпня 2023 року опубліковано на офіційному веб-сайті Офісу генерального прокурора.
Крім того, повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_5 18 жовтня 2023 року опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» та того ж дня 18 жовтня 2023 року опубліковано на офіційному веб-сайті Офісу генерального прокурора.
08 серпня 2023 року у відповідності до п. 8 ст. 135 КПК України повістки про виклик ОСОБА_5 на 09 серпня 2023 року, 10 серпня 2023 року, 11 серпня 2023 року було опубліковано на сайті «Офіс Генерального прокурора», на сайті загальнодержавного засобу масової інформації - «Урядовий кур'єр» та у самій газеті «Урядовий кур'єр», за якими підозрюваний не з'явився.
Крім того, 31 серпня 2023 року у відповідності до п. 8 ст. 135 КПК України повістки про виклик ОСОБА_5 на 04 вересня 2023 року, 05 вересня 2023 року було опубліковано на сайті «Офіс Генерального прокурора», на сайті загальнодержавного засобу масової інформації - «Урядовий кур'єр» та у самій газеті «Урядовий кур'єр», за якими підозрюваний також не з'явився.
Таким чином, слідчим було вжито усіх заходів, передбачених чинним законодавством, щодо повідомлення підозрюваного ОСОБА_5 про підозру та про виклики на допит, а тому твердження захисника про неналежне повідомлення ОСОБА_5 є необґрунтованими та не беруться судом до уваги.
Таким чином, у відповідності до вимог ст. 42 КПК України ОСОБА_5 має статус підозрюваного у цьому кримінальному провадженні і щодо нього може вирішуватися питання про здійснення спеціального досудового розслідування.
Крім того, з точки зору закону слідчий суддя має також перевірити наявність достатніх підстав вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
05 вересня 2023 року підозрюваного ОСОБА_5 оголошено у розшук, цього ж дня винесено постанову про оголошення останнього у міжнародний розшук.
Таким чином, зазначені матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 умисно переховується від слідства та суду на тимчасово окупованій території України з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Враховуючи викладене вище, є достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, яке, відповідно до статті 12 КК України, відноситься до категорії нетяжких злочинів та за вчинення якого передбачене покарання у виді, зокрема, виправних робіт на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років.
Відповідно до положень ст. 297-1 КПК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 111-1 КК України, визначене таким, при розслідуванні якого можливе здійснення спеціального досудового розслідування.
Оскільки підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, оголошений в розшук, та після вручення повідомлення про підозру не з'являвся на виклики слідчого, прокурора, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування.
Враховуючи викладене вище, клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись статтями 3, 9, 22, 42, 297-1, 297-3, 297-4, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023101110000762 від 03 жовтня 2023 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1