Провадження 3/557/219/2024
Справа 557/178/24
05 лютого 2024 року селище Гоща
Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Оленич Ю.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з відділення поліції №5 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої продавцем у магазині «Ольга», за ч. 1 ст. 156 КУпАП,
Відносно ОСОБА_1 інспектором СРПП ВП №5 Волянюк Х.Т. 29 січня 2024 року складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №988766, з якого вбачається, що ОСОБА_1 29 січня 2024 року о 13 год. 30 хв. на вул. Центральна у с. Річиця, в магазині «Ольга», порушила правила торгівлі, а саме: здійснювала роздрібну торгівлю тютюнових виробів без марок акцизного податку в кількості 10 (десять) пачок.
Суддя, перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст. 278 КУпАП, дійшла висновку про необхідність повернення таких матеріалів для належного оформлення, виходячи з наступного.
За змістом ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, в тому числі, питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 156 КУпАП адміністративна відповідальність настає за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Зазначена норма є бланкетною, що вимагає встановлення не тільки факту вчинення певного діяння, а також встановлення факту порушення цим діянням певних положень закону (або підзаконного акту), з посиланням на цей закон (або підзаконний акт).
Всупереч вищевказаному, в протоколі про адміністративне правопорушення не міститься відомостей щодо посилань на Закон/підзаконний акт, певні положення якого було порушено.
За таких обставин суд позбавлений можливості перевірити наявність чи відсутність в діях ОСОБА_1 об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Окрім того, протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей за якою ціною проводилася реалізація тютюнових виробів без марок акцизного податку, не зазначено особу, якій було такі реалізовано, кількість та вартість, а також не зафіксовано факту продажу означених виробів та отримання грошей.
Також слід зазначити, що в матеріалах справи відсутні відомості щодо вилучення виручки, одержаної внаслідок вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, яке останній ставиться у провину, у зв'язку з чим, суд, у разі притягнення її до адміністративної відповідальності, буде позбавлений можливості застосувати такий вид адміністративного стягнення, як штраф з конфіскацією виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Окремо суддею звертається увага на те, що долучений до протоколу про адміністративне правопорушення акт вилучення від 29 січня 2024 року, не містить підпису особи, яка такий акт склала.
За наявності вказаних недоліків у відповідності до вимог ст.ст. 256, 278 КУпАП, справа підлягає поверненню на доопрацювання органу, від якого надійшов до суду протокол про адміністративне правопорушення.
При доопрацюванні адміністративних матеріалів необхідно усунути вищенаведені недоліки із врахуванням при цьому положень ст. 38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, суддя
Матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП, відносно ОСОБА_1 повернути до відділення поліції № 5 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В. Оленич