02 лютого 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/18561/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/18561/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
19.12.2023 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУПФ), в якому просить суд:
- визнати противоправними дії відповідача з приводу відмови у здійсненні з 01.01.2016 перерахунку його пенсії у розмірі 82% грошового забезпечення на підставі довідки №4/9634 від 23.03.2018 Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області та довідки №33/37-4/9634 від 03.03.2023 Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області» про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ;
- зобов'язати ГУПФ перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у розмірі 82% від грошового забезпечення, відображеного у довідках №4/9634 від 23.03.2018 Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області та №33/37-4/9634 від 03.03.2023 Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області» з урахування фактично виплачених сум пенсії.
Мотивуючи свої вимоги заявник вказує, що після його звільнення зі служби відповідно до наказу УМВС в Полтавській області №78 о/с від 10.08.1999 на пенсію відповідно до ст. 64 п. "а" (за віком у запас), до означеного наказу були внесені зміни в частині звільнення з ОВС за ст. 65 п. "а" (за віком у відставку), що надає право на отримання пенсії виходячи з її основного розміру 82% грошового забезпечення, а не 77% як було до цього. Незважаючи на це ГУПФ обраховує основний розмір його пенсії виходячи з 77% відповідних сум грошового забезпечення що, на переконання заявника, призводить до незаконного заниження соціальних виплат належних йому.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 25.12.2023 позовну заяву було залишено без руху та запропоновано усунути виявлені недоліки шляхом надання до суду доказів доплати судового збору в розмірі 1073,60 грн.
Після усунення недоліків, ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 05.01.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на обставини відсутності підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019, оскільки із втратою чинності положеннями Постанови №103 та окремих пунктів Порядку №45 алгоритм дій державних органів щодо порядку виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення та її направлення до органу пенсійного фонду для перерахунку пенсії не змінився, а відтак додаткового або нового порядку складання та направлення такої довідки не встановлено.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.02.2024 провадження у справі №440/18561/23 в частині вимог про визнання противоправними дій ГУПФ з приводу відмови у здійсненні перерахунку пенсії у розмірі 82% грошового забезпечення на підставі довідки №33/37-4/9634 від 03.03.2023 Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області» про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та вимог щодо зобов'язання ГУПФ перерахувати і виплатити пенсію ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» в розмірі 82% від грошового забезпечення, відображеного у довідці №33/37-4/9634 від 03.03.2023 Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області» про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахування фактично виплачених сум, було закрито на підставі на підставі п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України у зв'язку з наявністю такого, що набрало законної сили рішення суду у справі №440/5259/23 між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Тож спірною у цьому провадженні залишається лише вимога про визнання противоправними дій відповідача з приводу відмови у здійсненні з 01.01.2016 перерахунку пенсії у розмірі 82% грошового забезпечення на підставі довідки №4/9634 від 23.03.2018 Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області та про зобов'язання ГУПФ перерахувати і виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у розмірі 82% від грошового забезпечення, відображеного у довідці №4/9634 від 23.03.2018 Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області, з урахування фактично виплачених сум пенсії.
Розгляд справи, відповідно до частини другої статті 263 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Наказом УМВС в Полтавській області від 10.08.1999 №78 о/с "По особовому складу" підполковника міліції ОСОБА_1 , заступника начальника відділу ОГП УАСМ УМВС, з 11.08.1999 звільнено з органів внутрішніх справ за ст. 64 п. "а" (за віком у запас).
Як видно з розрахунку про призначення пенсії за вислугу років №94/9634, відповідно до ст. 13 "а" Закону пенсія призначена з 11.08.1999 в розмірі 77% грошового забезпечення.
У подальшому відповідно до наказу УМВС в Полтавській області від 06.01.2000 №2 о/с "Про особовому складу" пункт наказу УМВС №78 о/с від 10.08.1999 в частині звільнення з ОВС за ст. 64 п. "а" (за віком у запас) підполковника міліції ОСОБА_1 , заступника начальника відділу ОГП УАСМ УМВС змінено на ст. 65 п. "а" (за віком у відставку).
Позивач перебуває на обліку в ГУПФ, де отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
23.03.2018 Ліквідаційною комісією УМВС в Полтавській області на ім'я ОСОБА_1 було складено довідку №4/9634 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
На виконання приписів постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" ГУПФУ був здійснений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 з урахуванням 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у редакції ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чинної на час перерахунку пенсії.
03.03.2023 Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" на ім'я ОСОБА_1 складено нову довідку про розмір грошового забезпечення №33/37-4/9634 станом на листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яку направлено на адресу ГУПФ для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019.
Однак перерахунок на підставі оновленої довідки пенсійним органом здійснено не було.
На звернення позивача щодо проведення перерахунку пенсії ГУПФ повідомило про відсутність підстав для перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки.
Позивач оскаржив дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки до суду.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі №440/5259/23 позов ОСОБА_1 задоволено частково, суд визнав протиправними дії ГУПФ щодо відмови в перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області” про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на листопад 2019 року від 03.03.2023 №33/37-4/9634. Зобов'язано ГУПФ здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 0112.2019 в розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення на підставі оновленої довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області” про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на листопад 2019 року від 03.03.2023 №33/37-4/9634 з урахуванням проведених виплат. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 виходячи з 77% грошового забезпечення.
Проте, вже 27.11.2023 позивач звернувся до ГУПФ із заявою довільної форми, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.01.2016 у розмірі 82% відповідно до грошового забезпечення, відображеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС в Полтавській області №4/9634 від 23.02.2018, та з 01.12.2019 відповідно до грошового забезпечення, відображеного у довідці Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" №33/37-4/9634 від 03.03.2023.
З цього приводу відповідач своїм листом від 29.11.2023 повідомив позивача про те, що "...пенсія за вислугу років Вам була призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 82% грошового забезпечення. Під час проведення перерахунку Вашої пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" норми законодавства застосовані в редакції, яка чинна на момент перерахунку, а саме станом на 01.01.2016. 3 01.05.2014 по даний час чинною є редакція частини 2 ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% від грошового забезпечення. Тому при проведенні перерахунку починаючи з 01.01.2016 пенсія була встановлена в розмірі 70% від грошового забезпечення. Частиною 2 статті 14, статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, с обов'язковими до виконання на всій території України. На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 по справі №440/5259/23, Вам проведено перерахунок пенсії 01.12.2019 в розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення на підставі оновленої довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на листопад 2019 року від 03 березня 2023 року №33/37-4/9634 з урахуванням проведених виплат. Звертаємо Вашу увагу, що зобов'язання щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 y розмірі 82% грошового забезпечення, відсутні. Рішення суду виконано в межах покладених на Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зобов'язань та з урахуванням норм чинного законодавства. Підстави для перегляду розміру виплачуваної пенсії відсутні." .
Не погодившись із правомірністю мотивів відмови щодо перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 у розмірі 82% грошового забезпечення, ОСОБА_1 знову звернувся до суду з позовом, який є предметом аналізу у цій справі.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Предмет судової оцінки у цьому рішенні обмежується аналізом прийнятих до розгляду судом вимог про визнання противоправними дій відповідача з приводу відмови у здійсненні з 01.01.2016 перерахунку пенсії у розмірі 82% грошового забезпечення на підставі довідки №4/9634 від 23.03.2018 Ліквідаційної комісії УМВС в Полтавській області та про зобов'язання ГУПФ перерахувати і виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у розмірі 82% від грошового забезпечення, відображеного у довідці №4/9634 від 23.03.2018 Ліквідаційної комісії УМВС в Полтавській області, з урахування фактично виплачених сум пенсії.
Як встановлено судом вище, наказом УМВС в Полтавській області від 10.08.1999 №78 о/с "По особовому складу" підполковника міліції ОСОБА_1 , заступника начальника відділу ОГП УАСМ УМВС, з 11.08.1999 звільнено з органів внутрішніх справ за ст. 64 п. "а" (за віком у запас).
Як видно з розрахунку про призначення пенсії за вислугу років №94/9634, відповідно до ст. 13 "а" Закону пенсія призначена з 11.08.1999 у розмірі 77% грошового забезпечення.
У подальшому, відповідно до наказу УМВС в Полтавській області від 06.01.2000 №2 о/с "По особовому складу" пункт наказу УМВС №78 о/с від 10.08.1999 в частині звільнення з ОВС за ст. 64 п. "а" (за віком у запас) підполковника міліції ОСОБА_1 , заступника начальника відділу ОГП УАСМ УМВС змінено на ст. 65 п. "а" (за віком у відставку).
27.11.2023 позивач звернувся до ГУПФ із заявою про перерахунок з 01.12.2019 пенсії, у т.ч. і на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС в Полтавській області №4/9634 від 23.03.2018.
Однак ОСОБА_1 не надав суду доказів того, що він надавав відповідачу копію наказу УМВС в Полтавській області від 06.01.2000 №2 о/с "Про особовому складу", не повідомляє він про це і в позовній заяві.
Матеріали пенсійної справи, копія яких надана відповідачем, також не містить копії вказаного наказу.
У зв'язку з цим суд звертає увагу на приписи статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", частинами першою та другою якої передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Тож враховуючи обставини того, що позивач не надав до ГУПФ документів, які дають підстави для перерахунку пенсії у збільшеному відсотковому розмірі, у відповідача не виник обов'язок та підстави для здійснення перерахунку пенсії виходячи з 82% грошового забезпечення.
Разом з цим суд зазначає, що позивач не позбавлений права на повторне звернення до ГУПФ для перерахунку пенсії з підстав, зазначених у цьому позові, лише після надання до пенсійного органу відповідних доказів.
Відтак, заявлений позов суд визнає необґрунтованим, у зв'язку з чим залишає його без задоволення.
За відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат, які в межах розглянутих судом вимог складаються із сум сплаченого судового збору в розмірі 1073,60 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун