Рішення від 02.02.2024 по справі 300/8487/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" лютого 2024 р. справа № 300/8487/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Окуневич Михайло Валентинович в інтересах ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ), 11.12.2023 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі також - відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером та отримав пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Трудовий стаж державної служби станом на 01.05.2016 становить більше 20 років, тому він має право на переведення його з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України про державну службу". Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.01.2023 у справі №300/4674/23 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 27.10.2022 о/р №926100133281 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди з 11.05.1979 до 28.05.1981, з 31.08.1981 до 04.01.1988, з 05.07.2001 до 16.03.2005, з 16.11.2010 до 31.10.2015 та перевести його з 20.10.2022 на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу", з виплатою пенсії в розмірі 60 відсотків заробітної плати. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2023 дане рішення залишено без змін. Відповідач листом про виконання судового рішення у добровільному порядку від 01.11.2023 повідомило, що на виконання судового рішення в добровільному порядку позивачу забезпечено зарахування до стажу державної служби період роботи з 11.05.1979 до 28.05.1981, з 31.08.1981 до 04.01.1988, з 05.07.2001 до 16.03.2005, з 16.11.2010 до 31.10.2015 та переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу”, з 20.10.2022. 12.11.2023 позивач звернувся до відповідача з заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії. У відповіді від 05.12.2023 відповідачем зазначено, що підстав для перерахування пенсії з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця немає. Враховуючи викладене, позивач вважає, що відмова відповідача від 05.12.2023 у проведенні з 20.10.2022 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, що видані виконавчим комітетом Рогатинської міської ради №02-08/3157 та №02-08/3158 від 14.12.2021 є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.32-33).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 05.01.2023. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечила з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.36-41). Просила суд в задоволенні позову відмовити, вказавши на те, що у довідках №02-08/3157 та №02-08/3158 від 14.12.2021 виданих Виконавчим комітетом Рогатинської міської ради вказана заробітна плата особи місцевого самоврядування, то вони не можуть бути враховані при обчисленні пенсії державного службовця. Просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 5-9), перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Івано-Франківській області та отримує пенсію за віком, згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В листопаді 2021 року позивач звернувся з позовом до суду про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.01.2023 у справі №300/4674/22 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 27.10.2022 о/р №926100133281 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди з 11.05.1979 до 28.05.1981, з 31.08.1981 до 04.01.1988, з 05.07.2001 до 16.03.2005, з 16.11.2010 до 31.10.2015 та перевести його з 20.10.2022 на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу", з виплатою пенсії в розмірі 60 відсотків заробітної плати. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2023 дане рішення залишено без змін.

Відповідач листом про виконання судового рішення у добровільному порядку від 01.11.2023 повідомило, що на виконання судового рішення позивачу забезпечено зарахування до стажу державної служби період роботи з 11.05.1979 до 28.05.1981, з 31.08.1981 до 04.01.1988, з 05.07.2001 до 16.03.2005, з 16.11.2010 до 31.10.2015 та переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу”, з 20.10.2022.

12.11.2023 позивач звернувся до відповідача через Вебпортал електронних послуг з заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії.

У відповіді від 05.12.2023 №11402/10865/Г-02-0900/23 відповідачем зазначено, що підстав для перерахування пенсії з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця немає.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

При вирішенні вказаного спору суд виходив з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частини перша і друга даної статті).

Приписами частини 3 статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом, 15.11.2022 представник ОСОБА_1 адвокат Окуневич Михайло Валентинович звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про скасування рішення від 27.10.2022 о/р №926100133281 про відмову в переведенні на пенсію згідно Закону України “Про державну службу” та зобов'язання зарахувати періоди роботи до стажу державної служби та перевести на пенсію державного службовця з 20.10.2022, нарахувати та виплатити пенсію в розмірі 60 відсотків заробітної плати.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.01.2023 у справі №300/4674/22 позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 27.10.2022 о/р №926100133281 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди з 11.05.1979 до 28.05.1981, з 31.08.1981 до 04.01.1988, з 05.07.2001 до 16.03.2005, з 16.11.2010 до 31.10.2015 та перевести його з 20.10.2022 на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу", з виплатою пенсії в розмірі 60 відсотків заробітної плати.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2023 дане рішення залишено без змін.

У відповідності до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 20.10.2022, відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.01.2023 по справі №300/4674/22, з врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №02-08/3157 від 14.12.2021 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №02-08/3158 від 14.12.2021 та провести виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум, суд зазначає таке.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 2 Закону України Про державну службу: рівнозначна посада - посада державної служби, що належить до однієї групи оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15 Питання оплати праці працівників державних органів затверджено вичерпний перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних груп оплати праці.

Постановою правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017 року були затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889-VII від 10 грудня 2015 року Про державну службу пенсії відповідно до статті 37 Закону України №3723-XII від 16 грудня 1993 року Про державну службу, зокрема:

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Частиною 1 статті 1 Закону України Про оплату праці від 24.03.1993 встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Ст. 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з ч. 1 ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 Закону України Про загальнообов'язове державне пенсійне страхування до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, має враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки як перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме, за наведених обставин - стаття 41 Закону "Про загальнообов'язове державне пенсійне страхування".

Як встановлено матеріалами справи, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.01.2023 у справі №300/4674/22 зараховано до стажу державної служби період військової служби позивача в лавах Радянської Армії з 11.05.1979 до 28.05.1981, період його роботи механіком автоколони та контролером технічного стану автотранспортних засобів в Івано-Франківському лісокомбінаті з 31.08.1981 до 04.01.1988 та періоди роботи на посаді голови міської Ради народних депутатів з 05.07.2001 до 16.03.2005 та на посаді голови Рогатинської міської ради з 16.11.2010 до 31.10.2015.

Отже, він має право на обчислення пенсії державного службовця у порядку ст. 37 Закону України Про державну службу із врахуванням усіх складових її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

А тому, для проведення розрахунку та підтвердження розміру заробітної плати, в порядку п. 5 Порядку № 662 та постанови Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 р. № 1-3 ним надано довідки №02-08/3157 та №02-08/3158 від 14.12.2021, які протиправно невраховані відповідачем.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Зважаючи на вищевказане, дії відповідача щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для обчислення і виплати позивачу пенсії державного службовця після його звільнення з посади державної служби є неправомірними, що й призвело до прийняття незаконного та необґрунтованого оскаржуваного рішення про відмову позивачу у переході на інший вид пенсії згідно із Законом України Про державну службу, у зв'язку із недоцільністю, оскільки елементарні математичні операції на підставі відображеної у довідках інформації свідчать про вищий рівень пенсійної виплати згідно зі ст. 37 Закону України "Про державну службу" , на яку має право позивач, у порівнянні із отримуваною ним на сьогодні пенсією за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав суду доказів неможливості перерахувати пенсію на підставі поданих позивачем документів.

Таким чином, необґрунтованими та безпідставними є висновки відповідача про те, що для перерахування пенсії як державному службовцю позивачу немає достатніх правових підстав, оскільки пенсія за віком є вищою, при цьому не наведено належних обґрунтувань неврахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №02-08/3157 та №02-08/3158 від 14.12.2021.

Відтак, позовні вимоги є обґрунтованими та підставними, а позов підлягає до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з копією довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ №0230960 від 28.05.2014, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України інвалідів II групи (а.с. 11). Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір” позивач звільнений від сплати судового збору.

З огляду на те, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору чи інших витрат, керуючись частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави для розподілу судових витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 за віком з 20.10.2022 згідно Закону України "Про державну службу" без урахування заробітної плати, зазначеної в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця видані виконавчим комітетом Рогатинської міської ради №02-08/3157 та №02-08/3158 від 14.12.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ) за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 20.10.2022, в розмірі 60%, з врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №02-08/3157 від 14.12.2021 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №02-08/3158 від 14.12.2021 та провести виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Сторонам рішення надіслати через підсистему “Електронний суд”.

Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ “Мої справи”.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.