06 листопада 2023 рокуСправа №160/22604/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
29.09.2023 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у не зарахуванні під час перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 довідки про отриману заробітну плату №96 від 02.09.2020, яка видана АТ «Вільнус Сігма» м. Вільнюс, Литовська Республіка за період роботи з 01.11.1982 по 30.09.1991;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у не зарахуванні під час призначення пенсії за віком ОСОБА_1 до Коефіцієнту страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% період роботи з 01.11.1982 по 30.09.1991 на підприємстві Державний вільнюський завод лічильних машин;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перегляд пенсійної справи ОСОБА_1 з зарахуванням до Коефіцієнту страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% період роботи з 01.11.1982 по 30.09.1991 на підприємстві Державний вільнюський завод лічильних машин;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням довідки про отриману заробітну плату №96 від 02.09.2020, яка видана АТ «Вільнус Сігма» м. Вільнюс, Литовська Республіка за період роботи з 01.11.1982 по 30.09.1991 з дати призначення пенсії, а саме з 25.01.2023.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправними діями відповідача, який безпідставно відмовив у перерахунку пенсії із врахуванням заробітної плати за період з 01.11.1982 по 30.09.1991 на підставі довідки про заробітну плату №96 від 02.09.2020, яка видана АТ «Вільнус Сігма» м. Вільнюс, Литовська Республіка, чим порушив соціальне право на отримання пенсії в більшому розмірі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.09.2023 відкрито провадження у справі №160/22604/23 та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
29.09.2023 від представника відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що 07.03.2023 позивач звернувся до Головного управління та надав заяву для проведення перерахунку пенсії у зв'язку з допризначенням, а саме наданням довідки про страховий дохід №96 від 02.09.2020, яка видана АТ «Вільнюс Сігма» м. Вільнюс, Литовська Республіка за період роботи з 01.11.1982 по 30.09.1991. Оскільки Угодою між Україною та Литовською Республікою про внесення змін і доповнень до Договору між Україною та Литовською Республікою про соціальне забезпечення від 08.12.2017, яка ратифікована Законом України від 18.07.2022 №20400-ІХ та набула чинності 29 вересня 2022 не передбачено врахування заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії за періоди роботи в Литовській Республіці прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії у зв'язку з застосуванням заробітної плати згідно довідки №96 від 02.09.2020 від 14.03.2023 №045750021625.
02.10.2023 на адресу суду від представника позивача надійшла письмова відповідь на відзив, в якій було підтримано аналогічну правову позиці, що і в позовній заяві.
Згідно положень ст. 262 КАС України, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 25.01.2023 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
07.03.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про проведення перерахунку пенсії до якої було долучено довідку про страховий дохід №96 від 02.09.2020, яка видана АТ «Вільнус Сігма» м. Вільнюс, Литовська Республіка за період роботи з 01.11.1982 по 30.09.1991.
Однак, відповідачем було відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з дати призначення, оскільки Угодою між Україною та Литовською Республікою про внесення змін і доповнень до Договору між Україною та Литовською Республікою про соціальне забезпечення від 08.12.2017, яка ратифікована Законом України від 18.07.2022 №20400-ІХ та набула чинності 29 вересня 2022 не передбачено врахування заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії за періоди роботи в Литовській Республіці.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.
При вирішені спору суд виходить із того, що стаття 55 Конституції України гарантує кожному право на захист своїх прав і свобод у суді, а також на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон України №1058).
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно із п. 1 ст. 41 Закону України №1058 до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України №1058, якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.
Відповідно до статті 6 Угоди між Урядом України і Урядом Литовської Республіки про співробітництво в галузі пенсійного забезпечення при визначенні права на пенсію повністю зараховується страховий (трудовий) стаж, в тому числі в пільговому обчисленні, набутий згідно з законодавством кожної Договірної Сторони, незалежно від того, яка частка страхового (трудового) стажу набута на території тієї чи іншої Договірної Сторони.
При призначенні пенсії на пільгових умовах та за вислугу років зараховується тільки стаж, набутий згідно з законодавством кожної з Договірних Сторін, у відповідній системі або на тій же посаді, роботі чи професії.
Особам, які переселилися з території однієї Договірної Сторони на територію іншої Договірної Сторони на постійне місце проживання, середньомісячний заробіток для призначення пенсії обчислюється згідно з законодавством Договірної Сторони, яка призначає пенсію, із заробітку, одержуваного у будь-якій Договірній Стороні, з урахуванням офіційного курсу валюти, який діє на момент призначення пенсії.
З огляду на викладене, цією Угодою визначено стаж, який підлягає врахуванню при визначенні розміру пенсії, а відтак, і заробіток за відповідний період підлягає включенню при обчисленні пенсії.
Відповідно до абз. 5 пп. 3 п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (надалі - Порядок № 22-1), особи, яким пенсія відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення призначається з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди роботи на територіях держав-учасниць міжнародних договорів (угод), надають довідки про заробітну плату для призначення пенсії (з розбивкою по місяцях), видані підприємствами, установами чи організаціями (їх правонаступниками), де працювала особа, або архівними установами.
Аналіз наведених вище правових норм свідчить про те, що заробіток (дохід) за періоди роботи на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, враховується при обчисленні розміру пенсії за умови надання особою довідки про заробітну плату для призначення пенсії (з розбивкою по місяцях).
Як вже встановлено судом, за результатами звернення позивача, що стосувалося проведення перерахунку пенсії із врахуванням заробітної плати за період з 01.11.1982 по 30.09.1991 на підставі довідки про отриману заробітну плату №96 від 02.09.2020, яка видана АТ «Вільнус Сігма» м. Вільнюс, Литовська Республіка, відповідачем було відмовлено у здійсненні такого перерахунку пенсії.
Мотивом відмови слугувало те, що Угодою між Україною та Литовською Республікою про внесення змін і доповнень до Договору між Україною та Литовською Республікою про соціальне забезпечення від 08.12.2017, яка ратифікована Законом України від 18.07.2022 №20400-ІХ та набула чинності 29 вересня 2022 не передбачено врахування заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії за періоди роботи в Литовській Республіці.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що Угодою між Урядом України і Урядом Литовської Республіки про співробітництво в галузі пенсійного забезпечення, яка була ратифікована 16.05.1995, чітко визначено, що середньомісячний заробіток для призначення пенсії обчислюється згідно з законодавством Договірної Сторони, яка призначає пенсію, із заробітку, одержуваного у будь-якій Договірній Стороні, з урахуванням офіційного курсу валюти, який діє на момент призначення пенсії.
Суд також звертає увагу на те, що відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської соціальної хартії та ст. 46 Конституції України, працівники у старості мають право на пенсію, що є основним джерелом існування, яка має забезпечувати достатній життєвий рівень.
Відтак, дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо неврахування під час розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 довідки про отриману заробітну плату №96 від 02.09.2020, яка видана АТ «Вільнус Сігма» м. Вільнюс, Литовська Республіка за період роботи з 01.11.1982 по 30.09.1991 є протиправними, у зв'язку з чим є необхідність зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням довідки про отриману заробітну плату №96 від 02.09.2020, яка видана АТ «Вільнус Сігма» м. Вільнюс, Литовська Республіка за період роботи з 01.11.1982 по 30.09.1991 з дати призначення пенсії, а саме з 25.01.2023.
Що стосується позовних вимог відносно визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у не зарахуванні під час призначення пенсії за віком ОСОБА_1 до Коефіцієнту страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% період роботи з 01.11.1982 по 30.09.1991 на підприємстві Державний вільнюський завод лічильних машин та зобов?язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перегляд пенсійної справи ОСОБА_1 з зарахуванням до Коефіцієнту страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% період роботи з 01.11.1982 по 30.09.1991 на підприємстві Державний вільнюський завод лічильних машин, то суд ввжає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до абзаців першого-шостого частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з абзацами восьмим-дванадцятим частини другої статті 40 Закону № 1058-IV коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де:
Кз коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (абзац другий підпункту 3 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1) (далі Порядок № 22-1).
Отже, в разі наявності бажання пенсіонера для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв, а також того, чи становить страховий стаж пенсіонера починаючи з 01.07.2000 60 місяців.
Відтак за бажанням пенсіонера при поданні ним відповідної довідки (довідок) про заробітну плату (дохід) до 30.06.2000 до суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Ск) можуть бути включені коефіцієнти заробітної плати (доходу) (Кз) виключно за 60 календарних місяців страхового стажу підряд за період по 30.06.2000.
Суд встановив, що 07.03.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до якої додав довідку про отриману заробітну плату №96 від 02.09.2020, яка видана АТ «Вільнус Сігма» м. Вільнюс, Литовська Республіка за період роботи з 01.11.1982 по 30.09.1991.
Отже, 07.03.2023 позивач подав до відповідача довідку про заробітну плату за один період до 30.06.2000, який перевищує 60 місяців підряд. Який 60-місячний безперервний період позивач бажав врахувати при обчисленні йому пенсії ним не зазначено.
Поряд з цим, питання вибору відповідних 60 місяців страхового стажу позивача підряд у період до 30.06.2000, які відповідач повинен обрати його у найбільш вигідному варіанті для позивача, не є предметом судового розгляду в цій справі. Зміст позовних вимог у цій частині зводиться до зобов'язання відповідача здійснити перерахунок коефіцієнту заробітної плати позивача з урахуванням всіх періодів його роботи, що зазначені в довідці №96 від 02.09.2020.
Отже, зазначені вимоги, на думку суду, є передчасними, адже спір в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні ще не проведено, відтак такі задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. 1 ст. 90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.
Щодо питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 1073,60 грн.
Отже, відповідно до положень ст. 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір за подання позову до суду в сумі 1073,60 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неврахування під час розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 довідки про отриману заробітну плату №96 від 02.09.2020, яка видана АТ «Вільнус Сігма» м. Вільнюс, Литовська Республіка за період роботи з 01.11.1982 по 30.09.1991.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням довідки про отриману заробітну плату №96 від 02.09.2020, яка видана АТ «Вільнус Сігма» м. Вільнюс, Литовська Республіка за період роботи з 01.11.1982 по 30.09.1991, з дати призначення пенсії, а саме з 25.01.2023.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1073,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст. 295 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А. Ю. Рищенко