Постанова від 29.01.2024 по справі 539/14/24

Справа № 539/14/24

Провадження № 3/539/101/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.01.2024

місто Лубни Полтавської області

Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Мирошникова О. Ш.,

за участю секретаря судового засідання Гнітій А. В.,

військовослужбовця ОСОБА_1 , адвоката Подорожняка В. В.,

розглянула у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення щодо військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_1 , передбачене частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та

винесла цю постанову про накладення адміністративного стягнення про таке:

1.05.01.2024 працівник апарату суду зареєструвала справу про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 172-20 КУпАП: військовослужбовця* ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ветеран війни - особа з інвалідністю внаслідок війни, має неповнолітню дитину.

*Примітка: військове звання, місце служби та посада військовосліжбовця суд не зазначає в постанові, в зв'язку з оголошенням воєнного стану на території України, ці відомості вказані в протоколі про адміністративне правопорушення.

2.Військовослужбовець ЗСУ ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненому правопорушенні не визнав, з обставинами, зазначеними в протоколі не погодився.

3.В судовому засіданні надав такі пояснення: 29.12.2023 зранку під час шикування у військовій частини, де він проходить службу, представники Військової служби правопорядку проводили огляд військовослужбовців із застосуванням службової собаки. Собака декілька разів проходив поруч з військовослужбовцем ОСОБА_1 і не реагував, надалі представник ВСП став поруч з ОСОБА_1 та покликав до нього собаку. Надалі ОСОБА_1 видав перевіряючим особам наркотичну речовину, яка була у нього в підмінній формі, далі його повезли в лікарню на аналіз. Лікар розпакував в його присутності тест та провів огляд, за результатом якого у ОСОБА_1 встановлений стан наркотичного сп'яніння.

3.1. ОСОБА_1 вважає, що його зразок сечі лікар міг переплутати, про право оскаржити цей висновок лікаря він не знав.

3.2.Також, ОСОБА_1 пояснив, що вживав наркотики за три дні до тесту, 29.12.2023 - не вживав.

4.В судовому засіданні адвокат Подорожняк В. В. подав до суду клопотання про закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, оскільки під час проведення медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 порушено вимоги частини 6 статті 266-1 КУпАП в частині не проведення відеофіксації та не залучення свідків.

4.1.Адвокат Подорожняк В. В. зазначив, що медичний огляд був проведений більше ніж через дві години після виявлення у ОСОБА_1 ознак сп'яніння та протокол про адміністративне правопорушення був складений не в день його виявлення 29.12.2023, а лише 01.01.2024, що суперечить ст. 254 КУпАП.

5.В судовому засіданні свідок ОСОБА_2 надав показання: зранку 29.12.2023 на території військової частини під час шикування представники ВСП виявили декілька війсковослужбовців частини, які мали ознаки наркотичного сп'яніння, серед цих військовослужбовців був ОСОБА_1 , який не заперечував проти його огляду в наркодиспансері в місті Лубни. Свідок супроводжував цих військовослужбовців до медичного закладу, які були в цей день доставлені туди автомобілем, який керував військовослужбовець ОСОБА_3 .

5.1. Свідок був присутній під час медичного огляду військовослужбовця ОСОБА_1 , у якого лікар встановив стан наркотичного сп'яніння. ОСОБА_1 добровільно здав сечу, яку дослідили в присутності ОСОБА_1 за допомогою тесту із застосуванням смужок. ОСОБА_1 не заперечував проти проведення огляду, з результатами тесту погодився, заперечень не висловлював.

І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи.

6.Відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення від 01.01.2024 № 2 серія КИП за частиною третьою статті 172-20 КУпАП, 29.12.2023 приблизно о 10:00 годині військовослужбовець ОСОБА_1 в умовах воєнного стану перебував в стані наркотичного сп'яніння на території військової частини. Цей стан виявлено військовослужбовцями військової частини* та ІНФОРМАЦІЯ_2 під час проведення профілактичної роботи серед військовослужбовців щодо запобігання правопорушенням, пов'язаним із незаконним обігом наркотичних речовин, їх аналогів та прекурсорів на території військової частини та проведено його медичний огляд у ВСП № 6 у м. Лубни КП «Полтавський обласний центр терапії залежностей Полтавської обласної ради» з метою виявлення ознак наркотичного сп'яніння, за висновком від 29.12.2023 № 79 - перебуває в стані канабіноїдного сп'яніння. Крім того, в ході бесіди ОСОБА_1 повідомив, що має при собі наркотичну речовину, яку готовий добровільно видати. Про це повідомлено на лінію 102, за результатами чого слідчо-оперативною групою Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області у ОСОБА_1 вилучено паперовий згорток з речовиною рослинного походження в висушеному та подрібненому стані, за зовнішніми ознаками схожу на наркотичну. За даним фактом внесені відомості до ЄРДР.

*Примітка: військове звання, місце служби та посада військовослужбовця суд не зазначає в постанові, в зв'язку з оголошенням воєнного стану на території України, ці відомості вказані в протоколі про адміністративне правопорушення.

6.1. У протоколі ОСОБА_1 письмово підтвердив що 29.12.2023 під час перевірки на території військової частини він добровільно повідомив про наявну у нього коноплю і готовність її добровільно видати. Потім приїхала поліція та вилучила у нього цю наркотичну речовину. Далі його та інших військовослужбовців відвезли до наркодиспансеру, де вони пройшли огляд. Вину у вчиненні вказаного правопорушення він заперечував у повному обсязі, наркотичні речовини не вживає і ніколи не вживав.

7.За висновком № 79 від 29.12.2023 щодо результатів медичного огляду з метою встановлення факти вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, на час огляду 29.12.2023 о 13:05 год ОСОБА_1 перебував в стані канабіноїдного сп'яніння. У висновку наявний підпис ОСОБА_1 про ознайомлення з його результатами.

8.В письмових поясненнях військовослужбовці ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підтвердили обставини зазначені в протоколі.

ІІ. Закон, яким керувалася суддя

9.Закон України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України»:

Пункти 7, 33 частини першої статті 7 - військовослужбовцям Служби правопорядку під час виконання покладених на них завдань надається право, зокрема, складати протоколи про адміністративні правопорушення стосовно військовослужбовців у випадку та в порядку, передбачених законами України, а також у разі вчинення адміністративних правопорушень; проводити огляд військовослужбовців на стан наркотичного сп'яніння, а також використовувати у випадках, визначених законом, спеціальні технічні засоби для проведення такого огляду.

10. Кодекс України про адміністративні правопорушення:

Стаття 9 адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Диспозиція частини 1 статті 172-20 - розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Частина 3 статті 172-20 зокрема, дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду - тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

Стаття 266-1 - військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Огляд військовослужбовців Збройних Сил України, які виконують обов'язки військової служби у складі національного контингенту (національного персоналу), може проводитися в медичних закладах, що входять до складу міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки, в яких бере участь національний контингент (національний персонал).

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Стаття 280 - орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності тощо.

11. Наказ Міністерства оборони України № 329 від 14.12.2021 «Про затвердження Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення»:

пункт 1 розділу ІІ - уповноважена посадова особа складає протокол не пізніше 24 годин з моменту виявлення військовослужбовця (військовозобов'язаного), що вчинив військове адміністративне правопорушення, у двох примірниках, один з яких під розписку вручається військовослужбовцю (військовозобов'язаному), який притягується до адміністративної відповідальності.

12.Дисциплінарний статут Збройних Сил України:

Стаття 1 - військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.

Стаття 4 - зокрема, військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби.

Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, зокрема - у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, та 08.11.2023 дію воєнного стану в Україні продовжено з 05:30 годині 16.11.2023 строком на 90 діб.

ІІІ. Оцінка судді

13. З 24.02.2022 в України оголошений воєнний стан, тобто діють умови особливого періоду.

14. Суддя встановила, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем Збройних Сил України, що підтверджується копією його військового квитка та копією витягу з наказу командира військової частини, в якій ОСОБА_1 проходить військову службу та виконує обов'язки військової служби.

15. Суддя погоджується з доводом адвоката Подорожняка В. В., що протокол був складений військовослужбовцем ВСП з порушенням статті 254 КУпАП - пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, оскільки виявлення відбулося 29.12.2023, а складання протоколу 01.01.2024.

15.1. Суддя встановила, що виявлення ОСОБА_1 з ознаками наркотичного сп'яніння відбулося у місті Лубни в п'ятницю 29.12.2023, а складання протоколу щодо нього у понеділок 01.01.2024 у місті Полтаві.

15.2. Суддя вважає, що хоча КУпАП та Інструкція зі складання протоколів встановлюють 24-годинний строк його складання, проте порушення цього строку не свідчить про недійсність чи нечинність протоколу про адміністративне правопорушення.

16. Суддя не погоджується з доводами ОСОБА_1 та його адвоката Подорожняка В. В. про порушення порядку медичного огляду на встановлення стану наркотичного сп'яніння з таких мотивів:

16.1. Суддя встановила, що під час виконання обов'язків військової служби у військовослужбовця ОСОБА_1 виявлені ознаки перебування у стані наркотичного сп'яніння: неприродна блідість, сповільненість ходи, мови та почервоніння очей, які не реагували на світло, поведінка, яка не відповідала обстановці.

16.2. Порядок огляду військовослужбовців ЗСУ на стан наркотичного сп'яніння встановлений в статті 266-1 КУпАП.

16.3. Суддя вважає, що в цій справі огляд військовослужбовця ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння проведений у відповідності до частин четвертої та п'ятої статті 266-1 КУпАП - в закладі охорони здоров'я, який мав право на проведення дослідження біоматеріалу військовослужбовця та є у переліку закладів охорони здоров'я, який затверджений управлінням здоров'я місцевої державної адміністрації - КП «Полтавський обласний центр терапії залежностей ПОР».

16.4. Суддя відхиляє твердження адвоката, що огляд ОСОБА_1 слід було проводити відповідно до частини шостої статті 266-1 КУпАП із застосуванням спеціальних технічних засобів відеозапису, а в разі їх відсутності огляд проводити у присутності двох свідків.

16.5. Суддя вважає, що частина шоста статті 266-1 КУпАП регулює проведення огляду військовослужбовців з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноваженою посадовою особою на місці виявлення правопорушення. В цій справі огляд проводився в закладі охорони здоров'я відповідно до частини четвертої статті 266-1 КУпАП, тому частина шоста статті 266-1 КУпАП не може бути застосована.

17. Суддя відхиляє довід ОСОБА_1 , що під час дослідження сечі лікар міг сплутати ємності, оскільки цей довід спростований показаннями свідка ОСОБА_2 , який був присутній під час медичного огляду.

18. Суддя відхиляє довід ОСОБА_1 , що він не знав, що можна оскаржити висновок, оскільки йому були роз'яснені його права під час складання протоколу та він з 08.01.2024 користується правовою допомогою адвоката, однак до часу прийняття цієї постанови висновок ані військовослужбовець, ані його адвокат не оскаржили.

19. Суддя відхиляє довід ОСОБА_1 , що 29.12.2023 він не перебував в стані наркотичного сп'яніння, оскільки цей довід спростовується висновком медичного огляду № 79 від 29.12.2023.

20. Суддя критично ставиться до пояснень ОСОБА_4 , зазначених в протоколі, що він не вживає та ніколи не вживав наркотичних речовин, оскільки під час судового розгляду він надавав протилежні пояснення про вживання наркотичних речовин за три дня до огляду.

21. За встановлених обставин, суддя вважає, що в діях військовослужбовця ОСОБА_1 наявний склад військового адміністративного правопорушення, яке передбачене частиною третьою статті 172-20 КУпАП - виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в стані наркотичного сп'яніння в умовах особливого періоду.

22. Вина військовослужбовця ОСОБА_1 підтверджується доказами у справі про адміністративне правопорушення відповідно до статті 251 КУпАП: протоколом про військове адміністративне правопорушення; висновком щодо результатів медичного огляду; письмовими поясненнями ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , витягом з наказу № 130 від 27.07.2007; службовою та медичною характеристикою, показаннями ОСОБА_1 та свідка ОСОБА_5 в судовому засіданні.

23. Оскільки в діях військовослужбовця наявний склад військового адміністративного правопорушення за частиною третьою статті 172-20 КУпАП, суддя не встановила підстав для закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, тому в задоволенні клопотання адвоката Подорожняка В. В. суддя відмовляє.

ІV. Адміністративне стягнення.

24. Суддя при накладенні стягнення враховує: характер вчиненого правопорушення об'єктом правопорушення є суспільні відносини у сфері військової дисципліни під час особливого періоду; об'єктивна сторона - виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в стані наркотичного сп'яніння в умовах особливого періоду; час вчинення правопорушення; суб'єктивна сторона умисне вчинення дій; суб'єкт - спеціальний, військовослужбовець, має інвалідність внаслідок війни; особу порушника, його майновий стан, посада, характеристики військовослужбовця, стан його здоров'я. Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, суддя не встановила.

25. Оскільки військовослужбовець ОСОБА_1 має певні захворювання та інвалідність 2 групи внаслідок війни та отримує щомісяця грошове забезпечення, суддя вважає недоцільним застосування до нього арешту з утриманням на гауптвахті та накладає на військовослужбовця ОСОБА_1 адміністративне стягнення у межах, установлених КУпАП, у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.

26. Суддя вважає, що це стягнення відповідатиме меті виховання військовослужбовця ОСОБА_1 в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття та запобігатиме вчиненню нових правопорушень правопорушником згідно зі статтею 23 КУпАП.

27. Оскільки ОСОБА_1 має інвалідність 2 групи внаслідок війни, він за законом звільнений від сплати судового збору.

З цих підстав суддя вирішила:

1.Громадянина України військовослужбовця ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні військового адміністративного правопорушення за частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

2.Накласти на громадянина України військовослужбовця ОСОБА_1 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.

3.Роз'яснити правопорушнику, що штраф має бути сплачений протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу. У разі несплати в зазначений строк, штраф стягується в подвійному розмірі.

4.Відповідно до пункту 9 та пункту 12 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 звільняється від сплати судового збору.

5.Копію постанови вручити особі, яка вчинила адміністративне правопорушення та направити до військової частини.

6.Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо така скарга не була подана. У разі подання апеляційної скарги, постанова суду, якщо вона не скасована набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Ця постанова може бути оскаржена в десятиденний строк з дня її винесення до Полтавського апеляційного суду.

Суддя Лубенського міськрайонного суду

Полтавської області Олена МИРОШНИКОВА