Справа № 502/2349/23
01 лютого 2024 року м. Кілія
Кілійський районний суд Одеської області
у складі:
головуючого - судді Балан М. В.,
присяжних: Митюк Н.М., Морозова Є.Ю.,
за участю:
секретаря судового засідання - Урсул Г.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
цивільну справу за заявою
ОСОБА_1
заінтересована особа:
Кілійська міська рада Ізмаїльського району Одеської області
про
визнання фізичної особи померлою
28.11.2023 року до Кілійського районного суду Одеської області надійшла заява ОСОБА_1 , яка підписана її представником ОСОБА_2 про оголошення особи померлою.
В обґрунтування заяви представник заявника зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народився чоловік заявника - ОСОБА_3 .
11.05.1991 року сторони зареєстрували шлюб.
На початку жовтня 2014 році чоловік заявниці поїхав на роботу, однак додому з роботи не повернувся, зв'язок з чоловіком зник. Всі намагання заявниці дізнатися де знаходиться її чоловік, ніяких результатів не дали.
13.10.2014 року заявник подала заяву до поліції про зникнення чоловіка, на підставі якої органами внутрішніх справ була заведена оперативна розшукова справа та кримінальне провадження № 12014160310000866 від 14.10.2014 року за фактом зникнення ОСОБА_3
19.10.2023 року заявник з заявою звернулася до відділення поліції № 1 (Кілія) Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області про надання копії прийнятого рішення по кримінальному провадженню № 12014160310000866 від 14.10.2014 року.
25.10.2023 року заявником отримана копія постанови про закриття кримінального провадження на підставі ст. 284 ч. 1 КПК України, в якій зазначено, що її чоловік був знайдений мертвим, без ознак насильницької смерті. За фактом подій було встановлено, що ОСОБА_3 втопився у р. Дунай, та його тіло прибило до берегів Румунії. Впізнання проводилось за допомогою фотографій. Оскільки заявник, не мала фінансової змоги проїхати до Румунії, її чоловіка поховано на Румунській території.
На підставі викладено, представник заявника просив суд:
-оголосити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Нерушай Татарбунарського району Одеської області - померлим.
Ухвалою судді Кілійського районного суду Одеської області від 08.12.2023 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання, про що повідомлені сторони.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась.
Представник заявника ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність та у відсутність заявника, заявлені вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи: Кілійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області в судове засідання не з'явився надав відзив, відповідно до якого просив розглянути справу без участі представника, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
Дослідивши матеріали заяви та додані до неї докази в їх сукупності, судом встановлено наступні юридичні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 01.03.2002 року Кіілйським РВ УМВС України в Одеській області вбачається, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Нерушай Татарбунарського району Одеської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.5/.
Шлюб ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Нерушай Татарбунарського району Одеської області та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був зареєстрований 11.05.1991 року, Фурманівською сільською радою Кілійського району Одеської області, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , актовий запис № 04 від 11.05.1991 року /а.с.6/.
Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014160310000866 від 14.10.2014 року вбачається, що ОСОБА_1 13.10.2014 року звернулася з заявою до органу внутрішніх справ про те, що з 23.09.2014 року по дату звернення, її чоловік ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який мешкав окремо за адресою: АДРЕСА_2 не виходить з нею на зв'язок та місце його знаходження їй невідомо /а.с.7/.
19.10.2023 року ОСОБА_1 звернулась до ВП № 1 Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області з заявою про надання копії рішення, прийнятого у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014160310000866 від 14.10.2014 року за ч. 1 ст. 115 КК України /а.с.8/.
Відповідно до копії постанови про закриття кримінального провадження від 29.06.2015 року, винесеної слідчим СВ Кілійського ГУ МВС України в Одеській області вбачається, що 13.10.2014 року надійшла заява ОСОБА_1 в якій вона просить встановити місцезнаходження свого чоловіка ОСОБА_3 , 1966 року народження. За даним фактом було відкрито кримінальне провадження № 12014160310000866 за ч. 1 ст. 115 КК України. В ході проведення досудового розслідування, першочерговими слідчими (розшуковими) діями було виявлено труп ОСОБА_3 , 1966 року народження. В результаті проведення СМЕ трупа ОСОБА_3 , 1966 року народження встановлено, що ознак насильницької смерті не виявлено. На підставі вищезазначеного, кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014160310000866, закрито у зв'язку з відсутністю події кримінального правопорушення /а.с. 9/.
Згідно повідомлення №13/24.11-20 від 09.01.2024 року наданого Кілійським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області встановлено, що згідно перевірки по архіву підпорядкованого відділу державної реєстрації актів цивільного стану по первинним та поновленим справам за період з 2014 року по 2023 рік, актовий запис про смерть ОСОБА_3 - відсутній /а.с.24/.
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд виходить з таких норм права.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Згідно зі ст. 305 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Частиною 1 статті 308 ЦПК України визначено, що суд розглядає справу за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Цивільного кодексу України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку - протягом шести місяців.
Оголошення особи померлою має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Рішення про оголошення фізичної особи померлою приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку,- протягом шести місяців.
Особливості цієї категорії справ, є те що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
При цьому заявник має мати особисту цивільну-правову заінтересованість у зміні правового стану особи, яку він просить оголосити померлою. Для підтвердження цього повинні бути наведені обставини, які свідчать про те, що між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою існують особисті або майнові правовідносини-матеріально-правовий зв'язок або за відсутності такого зв'язку - дані про те, що відсутність фізичної особи є для заявника перешкодою у реалізації суб'єктивних прав або виконання обов'язків.
Відповідно до ст. 47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
Статтею 48 ЦК України встановлено, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилась, або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи, або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Згідно з ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це.
Пункт 13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» звертає увагу суду на необхідність відрізняти оголошення особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті.
Аналізуючи норми права, суд вважає, що підставою для оголошення особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
З урахуванням наведеного, у суду не має підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених заявником у заяві.
Таким чином, у судовому засіданні було достовірно встановлено, що вимоги заяви є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд роз'яснює, що відповідно до норм ч. 1 ст. 309 ЦПК України, у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи, суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.
Відповідно до положень ст. ст. 3, 4, 13, 19, 23, 76-83, 89, 258-259, 263-265, 268, 308 ЦПК України, суд,
Заяву - задовольнити.
Оголосити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Нерушай Татарбунарського району Одеської області - померлим.
Днем смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Нерушай Татарбунарського району Одеської області, вважати день набрання законної сили рішенням суду про оголошення його померлим.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення рішення.
Головуючий суддя М. В. Балан
Присяжні Н.М. Митюк
Є.Ю. Морозов