Постанова від 25.01.2024 по справі 160/12114/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2024 року м. Дніпросправа № 160/12114/23

Головуючий суддя І інстанції - Лозицька І.О.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Іванова С.М. (доповідач),

суддів: Шальєвої В.А., Чередниченка В.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 року в адміністративній справі №160/12114/23 за позовом Приватного акціонерного товариства "Дніпропетровський комбінат харчових концентратів" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Дніпропетровський комбінат харчових концентратів" звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області №0096730408 від 09.05.2023 року про застосування суми штрафних санкцій у розмірі 172138,33 грн. за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних, визначених ст.201 Податкового кодексу України.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 року адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Дніпропетровський комбінат харчових концентратів" було задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області №0096730408 від 09.05.2023 року про застосування суми штрафних санкцій частині суми у розмірі 172 019,00 грн. за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних, визначених ст.201 ПК України.

У задоволенні іншої частини позовних вимог було відмовлено.

Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати вищезазначене рішення як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення було прийнято останнім з дотриманням приписів податкового законодавства, оскільки позивачем було порушено граничні строки реєстрації податкових накладних.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі ст. 311 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, на підставі підпункт 19-1.1.1 пункту 19.1 статті 19-1, підпункту 19-1,1 статті 19-1, підпункту 20.1.4., підпункту 20.1.19, пункту. 20.1 статті 20 розділу І в та пункту 75.1.1. пункту 75.1 ст. 75 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ зі змінами та доповненнями, головним державним інспектором Придніпровського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб Головного управлінця ДПС Дніпропетровській області Наталією Мірошніченко проведено камеральну перевірку підприємства ПРАТ "ДКХК" (код 00374048) з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Камеральною перевіркою встановлено, що ПрАТ "Дніпропетровський комбінат харчових концентратів" порушено строки реєстрації у ЄРПН по наступним накладним, а саме: №61373111 від 15.05.2018 - дата реєстрації 25.02.2020 (635 днів затримки) на суму ПДВ 184,26 грн; №16126 від 28.02.2022 - дата реєстрації 19.07.2022 (4 дня затримки) на суму ПДВ 318 226,86 грн;№1763823 від 13.07.2022 - дата реєстрації 11.08.2022 (11 днів затримки) на суму ПДВ 272,00 грн; №191431 від 15.10.2022 - дата реєстрації 02.12.2022 (32 дня затримки) на суму ПДВ 318 226,86 гривень.

За результатами перевірки складено акт «Про результати камеральної перевірки ПРАТ «ДКХК» (код 00374048) з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних» та зроблено висновок, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ПРАТ «ДКХК» (код 00374048).

Акт перевірки направлено ПрАТ "Дніпропетровський комбінат харчових концентратів" на юридичну адресу засобами поштового зв'язку. Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення акт перевірки вручено ПрАТ "Дніпропетровський комбінат харчових концентратів" 13.04.2023 р.

ПрАТ "Дніпропетровський комбінат харчових концентратів" подано заперечення до акту перевірки, в якому не погоджується з висновками, викладеними в акті перевірки, посилаючись на те, що підприємством своєчасно подано на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні, а саме: №1626 від 28.02.2022 р. (граничний строк реєстрації 15.07.2022, зареєстровано в ЄРПН - 11.03.2022; №191431 від 15.10.2022 (граничний строк реєстрації 31.10.2022, зареєстровано в ЄРПН -21.10.2022.

Стосовно податкових накладних №1373111 від 15.05.2018 та №1763823 від 13.07.2022 в запереченні відсутні будь-які пояснення.

Також, до заперечення платником надано копії квитанції з автоматичної системи «Єдине вікно подання електронних документів» платника податків ПрАт "Дніпропетровський комбінат харчових концентратів" в частині направлення податкової накладної № 16126 від 28.02.2022 та №19143 від 15.10.2022 на реєстрацію в ЄРПН.

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 08 травня 2023 року вказані заперечення залишені без розгляду.

Не погодившись з обґрунтованістю прийняття вказаного податкового повідомлення-рішення, позивач звернувся до суду з метою захисту порушених прав.

Вирішуючи спір між сторонами та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач, направивши на реєстрацію податкові накладні, а саме: №16126 від 28.02.2022 р., та №191431 від 15.10.2022 р. виконав обов'язок щодо своєчасної їх реєстрації, а тому накладення штрафу згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України є протиправним.

Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно п. 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.

За приписами п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну (розрахунок коригування) та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Так, постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010р. затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно з пунктами 12-15 вказаного Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Зі змісту зазначених правових норм вбачається, що на платників ПДВ- продавців товару, при здійсненні господарської операції, покладається обов'язок по складенню податкової накладної та її реєстрації в строки, визначені п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України. Недотримання строків реєстрації податкової накладної має наслідком порушення платником податків податкової дисципліни та притягнення його до фінансової відповідальності у вигляді штрафу, розмір якого визначається в залежності від кількості днів затримки такої реєстрації.

Як свідчать встановлені обставини справи, підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення було встановлення податковим органом факту несвоєчасної реєстрації позивачем податкових накладних, відображених в акті про результати камеральної перевірки, а саме №1626 від 28.02.2022 р. (граничний строк реєстрації 15.07.2022, зареєстровано в ЄРПН - 11.03.2022) та №191431 від 15.10.2022 (граничний строк реєстрації 31.10.2022, зареєстровано в ЄРПН -21.10.2022).

Так, з матеріалів справи вбачається, що податкову накладну №1626 від 28.02.2022 р. було подано позивачем на реєстрацію 11.03.2022 року, що підтверджується квитанцією № 1 від 11.03.2022 р., в якій зазначено про доставляння документу до центрального рівня ДПС України.

Відтак, з огляду на викладені обставини справи, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції щодо своєчасності реєстрації наведеної податкової накладної.

Щодо податкової накладної № 19143 від 15.10.2022 року, то колегія суддів апеляційного суду зазначає, що позивачем 21.10.2022р. в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстровано податкову накладну (зведена) №19143 від 15.10.2022р. та отримано квитанцію № 1 про реєстрацію податкової накладної.

В подальшому, 02.12.2022 позивачеві від ТОВ «АТБ-Маркет» стало відомо про те, що в ЄРПН не відображено податкову накладну № 19143 від 15.10.2022р., оскільки відсутня ознака «зведена».

02.12.2022 р. позивачем самостійно виправлено допущену помилку, шляхом подання податкової накладної № 191431 від 15.10.2022 з аналогічними фінансовими показаними. В подальшому, позивачем подавались уточнюючі податкові накладні.

Відтак, позивач застосував другий варіант виправлення помилки та 02.12.2022р. повторно подав податкову накладну № 191431 від 15.10.2022 із зазначенням «зведена податкова накладна з кодом ознак - 4», яку і було зареєстровано в ЄРПН.

Отже, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що викладене свідчить про те, що позивачем не допущено порушення строку подання податкових накладних для реєстрації в ЄРПН, що підтверджується квитанціями про прийняття, а тому відсутні правові підстави для накладання штрафу.

Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, а саме: №11126 від 28.02.2022 р. на суму 31 822,69 грн. та № 191431 від 15.10.2022 р. на суму 140 196,31 грн. Разом - 172 019,00 грн., підлягає скасуванню.

Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 року в адміністративній справі №160/12114/23 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.М. Іванов

суддя В.А. Шальєва

суддя В.Є. Чередниченко