Ухвала від 31.01.2024 по справі 300/1966/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

"31" січня 2024 р. справа № 300/1966/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Боршовського Т.І., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 від 22.01.2024 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в справі № 300/1966/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 задоволено частково позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 926020109314 від 14.03.2023 про відмову в переведенні ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.03.2023 про переведення з пенсії по інвалідності згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на пенсію державного службовця згідно Закону України “Про державну службу”, із врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні в цій справі; відмовлено в задоволенні решти позову.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 в справі № 300/1966/23 набрало законної сили 11.09.2023.

18.09.2023 Івано-Франківський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист № 300/1966/23.

З метою примусового виконання виконавчого листа № 300/1966/23 від 18.09.2023, позивач звернувся до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 21.11.2023 відкрито виконавче провадження № 73395059 з примусового виконання виконавчого листа № 300/1966/23 від 18.09.2023.

Згідно відомостей з Автоматизованої системи виконавчого провадження стан виконавчого провадження № 73395059 «відкрито».

25.01.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 від 22.01.2024 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в справі № 300/1966/23. Вказана заява мотивована тим, що рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 в справі № 300/1966/23 залишається невиконаним у повному обсязі, а Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області створює формальні перешкоди у виконанні головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції обов'язків, передбачених статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження». 12.01.2024 ОСОБА_1 звернувся до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з проханням вжити передбачених статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження» заходів до примусового виконання рішення суду у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим листом № 300/1966/23 від 18.09.2023. За вказаних обставин, позивач просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 в справі № 300/1966/23 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 в справі № 300/1966/23 у 7-денний строк з моменту набрання законної сили ухвалою суду про задоволення заяви в частині встановлення судового контролю.

Розглянувши заяву ОСОБА_1 від 22.01.2024 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в справі № 300/1966/23, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно з статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом (частина четверта статті 372 КАС України).

Відповідно до приписів статті 1 Закону України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Як зазначено в частині першій статті 5 Закону № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1 частини першої статті 26 Закону № 1404-VIII).

Згідно з нормами частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Частиною восьмою статті 382 КАС України визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Аналіз наведених положень закону дозволяє зробити такі висновки:

- примусове виконання рішення суду зобов'язального характеру здійснюється шляхом його звернення до примусового виконання відповідно до Закону України “Про виконавче провадження”;

- судовий контроль за виконанням рішення суду в адміністративній справі, яке набрало законної сили, може здійснюватися двома шляхами: в порядку статті 287 та в порядку статті 382 КАС України;

- судовий в контроль в порядку статті 287 КАС України здійснюється за зверненням учасника виконавчого провадження, тобто у випадку, коли рішення суду виконується в примусовому порядку;

- встановлення судового контролю в порядку статті 382 КАС України віднесено до дискреційних повноважень суду.

Оцінюючи доводи позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд керується такими мотивами.

На виконання рішення суду від 09.08.2023 в справі № 300/1966/23, яке набрали законної сили 11.09.2023, видано виконавчий лист № 300/1966/23 від 18.09.2023. Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 21.11.2023 відкрито виконавче провадження № 73395059 з примусового виконання виконавчого листа № 300/1966/23 від 18.09.2023. Згідно відомостей з Автоматизованої системи виконавчого провадження стан виконавчого провадження № 73395059 «відкрито».

Суд вважає, що виконання рішення суду від 09.08.2023 в справі № 300/1966/23 має здійснюватися в примусовому порядку; державний виконавець володіє достатнім обсягом повноважень впливу на боржника з метою забезпечення його виконання. Так, статтею 63 Закону № 1404-VIII передбачено накладення штрафу за невиконання рішення суду без поважних причин; у випадку, якщо накладення штрафів не призводить до виконання рішення суду зобов'язального характеру, державний виконавець скеровує матеріали для порушення кримінального провадження щодо боржника. Якщо стягувач вважає, що державний виконавець не здійснює належних дій щодо примусового виконання рішення суду, він вправі оскаржити дії/бездіяльність посадових осіб ДВС до суду в порядку статті 287 КАС України.

Суду не подано доказів того, що позивач користався таким способом захисту порушеного права згідно статті 287 КАС України. При цьому, виконавче провадження № 73395059 ще не завершено.

З огляду на зміст заяви від 22.01.2024 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в справі № 300/1966/23 ОСОБА_1 не зазначив жодних обґрунтувань щодо необхідності встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 в справі № 300/1966/23, окрім того, що виконавчий лист № 300/1966/23 від 18.09.2023 перебуває на примусовому виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

За таких обставин суд дійшов висновку про недоцільність застосування передбаченого статтею 382 КАС України заходу судового контролю за виконанням рішенням суду у справі № 300/1966/23.

Керуючись статями 14, 243, 248, 252, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 від 22.01.2024 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в справі № 300/1966/23.

Ухвалу суду може бути оскаржено в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.