Справа № 2-3597
2010 рік
11 жовтня 2010 року Суворовський районний суд м. Одеси, в складі:
головуючого - судді Бузовського В.В.,
при секретарі - Петровської О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Одеської міської ради до ОСОБА_1, треті особи Суворовська райадміністрація Одеської міськради, ОСОБА_2 про знесення самочинного будівництва, звільнення земельної ділянки,
встановив
До початку розгляду справи по суті за ініціативи суду на обговорення поставлено питання щодо закрити провадження у справі, оскільки дані позовні вимоги підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Сторони та представники сторін залишили питання на розсуд суду.
Відповідно до ч.1 ст.3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
За змістом ч. 1 ст. 17 Кодексу про адміністративне судочинство України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функції, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно п. 5 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Право на звернення до суду у Одеської міської ради виникло на підставі ст. 12 ЗК України.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 01.04.2010р. № 1-6/2010р. положення пунктів «а», «б», «в», «г» ст. 12 Земельного кодексу України у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб'єкти владних повноважень.
Отже, з урахуванням зазначеного, правовідносини, які виникли між суб'єктом владних повноважень та відповідачем, є публічно-правовими, оскільки виникли за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції стосовно забезпечення законності, правопорядку, охорони прав і свобод і законних інтересів громадян у сфері землекористування.
Крім того, право Одеської міської ради на звернення до суду, в частині вимог про знесення самочинного будівництва, визначено ч. 7 ст. 367 ЦК України, відповідно до якої у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову, або знести самочинне будівництво.
Частиною 2 ст. 376 ЦК України передбачено, що особа, яка здійснила самочинне будівництво нерухомого майна не набуває права власності на нього.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про основи містобудування», при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені:
- розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих о б'єктів;
- раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок;
- урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові
територій;
- урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва;
- захист прав громадян та громадських організацій згідно з законодавством.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи містобудування» будівництво об'єктів містобудування незалежно від форм власності здійснюється з дозволу відповідних рад.
Таким чином, і в цій частині позову, зазначений спір є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції стосовно забезпечення законності, правопорядку, охорони прав і свобод і законних інтересів громадян у сфері містобудування.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених Конституцією України та законами України (ст. 17 КАС України в ред. 07.07.2010 року).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.205 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст.205 ЦПК України, -
Провадження у справі за позовом Одеської міської ради до ОСОБА_1, треті особи Суворовська райадміністрація Одеської міськради, ОСОБА_2 про знесення самочинного будівництва, звільнення земельної ділянки - закрити.
Роз'яснити Одеській міській раді право звернення до суду в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційний суд Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-ти денний строк з дня оголошення ухвали суду.
Суддя -