Справа № 192/95/24
Провадження № 1-в/192/14/24
29 січня 2024 року Солонянський районний суд Дніпропетровської області, у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Солоне Солонянського району Дніпропетровської області подання начальника Державної установи «Солонянська виправна колонія (№21)» Міністерства юстиції України про встановлення адміністративного нагляду
ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області, засудженого ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 25 травня 2023 року за ч. 2 ст. 185, ч. 2 ст. 186 КК України, ст. ст. 70, 71 КК України до 4 років 1 місяця позбавлення волі,
за участю учасників провадження:
прокурора - ОСОБА_4 ,
особи, відносно якої розглядається подання в режимі відеоконференції - ОСОБА_3 ,
Початок строку: 15.01.2020 року
Кінець строку: 15.02.2024 року
Начальник Державної установи «Солонянська виправна колонія (№21)» звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_3 , посилаючись на те, що дана особа засуджена більше двох разів до позбавлення волі за умисні злочини та за тяжкі злочини та звільняється з місць позбавлення волі 15 лютого 2024 року по закінченню строку покарання. За час відбування покарання засуджений характеризується негативно, допустив 5 порушень режиму відбування покарання, за що має 5 стягнень. Заохочень не має, вперто не бажає ставати на шлях виправлення та залишається небезпечним для суспільства.
Представник Державної установи «Солонянська виправна колонія (№21)» Міністерства юстиції України в судове засідання не з'явився. Згідно поданої заяви, доданої до матеріалів справи, просив розглядати справу за його відсутності.
Прокурор подання підтримав, а ОСОБА_3 просив встановити адміністративний нагляд на мінімальний строк.
Суд, вислухавши думку учасників провадження, дослідивши подані матеріали, приходить до наступних висновків.
Статтею 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них. . Пунктом «б» ч. 1 ст. 3 вказаного Закону передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, зокрема, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 був засуджений вироком Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 23 грудня 2021 року за ч. 2 ст. 185, ч. 2 ст. 186 КК України, ст. ст. 70, 71 КК України до 4 років 1 місяця позбавлення волі, який ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 25 травня 2023 року змінений в частині посилання на ч.ч.1-3 ст. 70 КК України.
Також ОСОБА_3 був засуджений вироком Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 04 жовтня 2019 року за ч. 2 ст. 185 КК України до 3 років позбавлення волі, а судимість за вказаним вироком не погашена та не знята.
Таким чином судом встановлено, що ОСОБА_3 є засудженим два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини.
За час відбування покарання в Державній установі «Солонянська виправна колонія (№21)» ОСОБА_3 характеризується негативно, допустив 5 порушень режиму утримання, за що має 5 стягнень, заохочень не має. Не завжди дотримується правомірних та ввічливих взаємовідносин з персоналом. Спальне місце та при ліжкову тумбочку намагається утримувати у чистоті і порядку. Має охайний зовнішній вигляд під контролем адміністрації. Намагається виконувати роботи із самообслуговування, не має достатнього рівня необхідних навичок. Безвідповідально ставиться до виконання робіт із благоустрою установи.
Вирішуючи питання про встановлення адміністративного нагляду, суд посилається на те, що будь-яке втручання може бути виправданим відповідно до пункту 2 ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, лише якщо воно відповідає закону, переслідує одну або декілька законних цілей, наведених у пункті 2 ст. 8 Конвенції та є необхідним у демократичному суспільстві для досягнення будь-якої такої цілі.
Суд вважає, що втручання в право ОСОБА_3 на повагу до приватного життя ґрунтується на положеннях Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» та відповідні заходи, які просить встановити адміністрація колонії, переслідують законну мету запобігання злочинам.
Заборона ОСОБА_3 виходити з будинку (квартири) в період з 22:00 до 05:00 години та заборона відвідувати місця продажу спиртних напоїв на розлив є необхідним у демократичному суспільстві, пропорційним законній меті, яка переслідується шляхом встановлення таких заборон з огляду на те, що ОСОБА_3 відбуває покарання за умисні злочини, допускав порушення режиму відбування покарання. Перебування його в будинку (квартирі) в нічний час також буде слугувати запобіжником в частині відвідування ним закладів, де продаються спиртні напої на розлив у зв'язку тим, що під час відбування покарання до засудженого застосувалися стягнення за вживання алкоголю (а.с. 3).
Тому суд вважає, що в даному випадку є підстави для встановлення адміністративного нагляду строком 2 роки з огляду на поведінку ОСОБА_3 під час відбування покарання, оскільки остання свідчить про те, що він не бажає ставати на шлях виправлення. Підстави для відмови в задоволенні подання або для зменшення строку адміністративного нагляду - відсутні.
Керуючись п. «б» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд
Подання начальника Державної установи «Солонянська виправна колонія (№21)» Міністерства юстиції України про встановлення адміністративного ОСОБА_3 - задовольнити.
Встановити ОСОБА_3 адміністративний нагляд строком на 2 (два) роки.
Заборонити ОСОБА_3 виходити з будинку (квартири) в період з 22:00 до 05:00 години та заборонити відвідувати місця продажу спиртних напоїв на розлив.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Солонянський районний суд Дніпропетровської області протягом семи днів з дня отримання копії постанови.
Суддя ОСОБА_1