Ухвала від 29.01.2024 по справі 295/12941/21

Справа №295/12941/21

Категорія 335

1-кп/295/86/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.01.2024 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира

у складі:

головуючого-судді ОСОБА_1

секретаря судового

засідання ОСОБА_2

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі кримінальне провадження № 42019060360000268 від 04.10.2019 про обвинувачення ОСОБА_3 , ОСОБА_4 за ст. 367 ч.2 КК України, -

з участю:

прокурора ОСОБА_5

представника

потерпілого ОСОБА_6

обвинувачених ОСОБА_3 , ОСОБА_4

захисника ОСОБА_7

ВСТАНОВИВ:

Згідно обвинувального акту 28.12.2015 ОСОБА_4 призначено директором ТОВ «УютСтрой» (ЄДРПОУ38191007 , м. Житомир, вул. Героїв Крут, 64, кв. 104).

У відповідності до пункту 12 статуту ТОВ «Уют Строй» до функціональних обов'язків директора ОСОБА_4 , серед іншого, входить:

-здійснення управління поточною діяльністю товариства;

-вирішення всіх питань, пов'язаних з управлінням поточною діяльністю товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників;

-діяти без довіреності від імені товариства в межах, встановлених актами чинного законодавства та цим статутом;

-затвердження внутрішніх документів товариства , не віднесених установчими документами до компетенції загальних зборів учасників;

-представлення товариства у взаєминах з українськими, іноземними юридичними та фізичними особам, у державних юрисдикційних органах;

-розпорядження майном товариства (враховуючи грошові кошти) в межах, встановлених загальними зборами учасників;

-видача доручення іншим фізичним та/або юридичним особам на представництво інтересів товариства, здійснення господарських операцій;

-укладення та підписання господарських та інших договорів (угод);

-видача наказів та розпоряджень як усних, так і письмових;

-вирішення всіх інших питань діяльності товариства, за винятком питань, вирішення яких віднесено до компетенції інших органів товариства.

Таким чином, відповідно до займаної посади ОСОБА_4 наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, а тому відповідно до ст.18 КК України та положень п.1 Примітки до ст.364 КК України є службовою особою юридичної особи приватного права.

Також, ОСОБА_3 30.07.2015 отримав кваліфікаційний сертифікат відповідального виконавця окремих видів робіт (послуг), пов'язаних зі створенням об'єктів архітектури серії АТ №004193, виданий атестаційною архітектурно-будівельною комісією за професією «інженер технічного нагляду» та спеціалізацією «технічний нагляд за будівництвом будівель і споруд».

19.10.2018 між військовою частиною НОМЕР_1 (ЄДРПОУ 26605516, Житомирська область, м. Бердичів, вул. Шкільна, 3) та ТОВ «Уют Строй» укладено договір №113 про закупівлю робіт «Будівництво вузла підземних інженерних комунікацій спеціального призначення, для відпрацювання тактичної, стрілецької та спеціальної підготовки військовослужбовців в умовах обмеженого простору на території військового містечка № НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 2015-45000000-7», (далі - Договір №113).

Умовами Договору №113, зокрема, передбачено наступне.

Відповідно до п. 1.1. підрядник зобов'язується на свій ризик виконати роботи, зазначені в проектно-кошторисній документації (і при потребі зі змінами, внесеними до неї), що виготовлена на об'єкт «Будівництво вузла підземних інженерних комунікацій спеціального призначення, для відпрацювання тактичної, стрілецької та спеціальної підготовки військовослужбовців в умовах обмеженого простору на території військового містечка№ НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 2015-45000000-7», а замовник - прийняти і оплатити такі роботи.

Відповідно до п. 1.3 Кількість (обсяг) робіт - відповідно до проектно-кошторисної документації (і при потребі зі змінами внесеними до неї).

Відповідно до п. 1.4. Склад і обсяг робіт можуть бути переглянуті в процесі будівництва у разі внесення змін до проектно-кошторисної документації в порядку, зазначеному в п. 53 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 №668, з урахуванням змін і доповнень, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1393.

Відповідно до п. 2.1 Підрядник повинен виконати передбаченим цим договором роботи, якість яких відповідає умовам проектно-кошторисної документації та чинним державним стандартам в будівництві.

Відповідно до п. 2.2. Підрядник виконує роботи у відповідності із затвердженою проектно-кошторисною документацією (і при потребі із змінами внесеними до неї) та поданою ним тендерною пропозицією.

Відповідно до п. 2.3. Підрядник гарантує відповідність будівельних матеріалів, конструкцій і обладнання специфікаціям, державним стандартам, технічним умовам та наявність необхідних сертифікатів, технічних паспортів та інших документів, які посвідчують їх якість.

25.10.2018 між військовою частиною НОМЕР_1 та ТОВ «Уют Строй», керівником якого з 28.12.2015 являвся ОСОБА_4 , укладено додаткову угоду №1 від 25.10.2018 про внесення змін до Договору №113 від 19.10.2018 про закупівлю робіт.

Відповідно до пункту 1 додаткової угоди №1 внесено зміни до Договору №113 в частині вартості робіт та загальна сума визначена у договорі №113 становить 5 490 679,20 грн.

07.11.2018 між військовою частиною НОМЕР_1 та ФОП ОСОБА_3 , який має кваліфікаційний сертифікат інженера з технічного нагляду серії АТ №004193 виданий 30.07.2015,укладено договір №117 на виконання робіт із технічного нагляду та окремих функцій замовника при будівництві об'єкту (далі Договір №117).

Умовами договору №117 зокрема передбачено наступне.

Відповідно до п. 1.1. Замовник доручає, а виконавець зобов'язується за плату виконувати роботи з технічного нагляду та окремі функції замовника при будівництві об'єкту «Будівництво вузла підземних інженерних комунікацій спеціального призначення, для відпрацювання тактичної, стрілецької та спеціальної підготовки військовослужбовців в умовах обмеженого простору на території військового містечка№ НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 2015-45000000-7».

Відповідно до п. 1.2. здійснення технічного нагляду за будівництвом об'єкту виконується у відповідності з Порядком здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єктів архітектури, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 11.07.2007 №903 (далі Порядок 903).

Відповідно до п. 4.3, п. 4.3.1. виконавець (інженер з технічного нагляду ОСОБА_3 ) під час здійснення технічного нагляду зобов'язаний зокрема наступне.

п. 4.3.1.3 Проводити перевірку відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів.

п. 4.3.1.6. вести облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками.

п. 4.3.1.7. проводити з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів.

п. 4.3.1.8. повідомляти підрядника про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів.

п. 4.3.1.9. оформляти акти робіт, виконаних з недоліками.

п. 4.3.1.10. проводити перевірку якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого обладнання, устаткування і механізмів технічним умовам.

п. 4.3.1.11. брати участь в контрольних обмірах, що проводяться, в перевірках органами державного нагляду, відомчими інспекціями, інформувати про наявність необхідної документації, а також самостійно проводити контрольні обміри виконаних робіт.

п. 4. 4.3.1.12. брати участь у складі комісії замовника по прийняттю об'єкта в експлуатацію, та у випадку відсутності порушень підписати Акт готовності об'єкта до експлуатації.

п. 4.3.1.14. у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути повідомляти про це замовника для вжиття заходів відповідно до законодавства.

Відповідно до ч. 2 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об'єкта архітектури» (далі-Порядок 903), ОСОБА_3 , будучи уповноваженою особою на здійснення технічного нагляду по об'єкту: «Будівництво вузла підземних інженерних комунікацій спеціального призначення, для відпрацювання тактичної, стрілецької та спеціальної підготовки військовослужбовців в умовах обмеженого простору на території військового містечка№ НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 2015-45000000-7», зобов'язаний протягом усього періоду будівництва здійснювати контроль за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контроль за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об'єкта.

Згідно ч. 5 Порядку 903, ОСОБА_3 , будучи уповноваженою особою на здійснення технічного нагляду серед іншого зобов'язаний:

1) проводити перевірку: наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду;

2) вести облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками;

3) проводити разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів;

4) повідомляти підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;

5) оформляти акти робіт, виконаних з недоліками;

6) брати участь у проведенні перевірки: робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устатковання і механізмів технічним умовам; органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю;

7) виконувати інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.

Згідно ч. 6 Порядку 903, ОСОБА_3 , будучи уповноваженою особою на здійснення технічного нагляду серед іншого мав право вимагати від підрядника:

1) виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт;

2) зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів;

3) проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування;

4) усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду;

5) зупинення виконання:

робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт;

будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної деформації об'єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.

Згідно ч. 7 Порядку 903, ОСОБА_3 у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.

Таким чином, в силу вищезазначених посадових обов'язків ОСОБА_3 , являючись інженером технічного нагляду та здійснюючи технічний нагляд за об'єктом «Будівництво вузла підземних інженерних комунікацій спеціального призначення, для відпрацювання тактичної, стрілецької та спеціальної підготовки військовослужбовців в умовах обмеженого простору на території військового містечка № НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 2015-45000000-7», виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому є службовою особою.

Згідно розділу 2.2 «Геологічна будова» розробленого проекту «Будівництво вузла підземних інженерних комунікацій спеціального призначення, для відпрацювання тактичної, стрілецької та спеціальної підготовки військовослужбовців в умовах обмеженого простору на території військового містечка№ НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 2015-45000000-7», встановлено можливе утворення на об'єкті будівництва тимчасового водоносного горизонту типу «верховодка».

За результатами геологічних вишукувань, які містяться у зазначеному проекті наявні рекомендації, зокрема передбачити водозахисні заходи від підтоплення верховодкою (влаштування перехоплюючого дренажу).

Відповідно до ч. 16 ДБН В.2.1-10-2009 «Основи та фундаменти споруд» передбачено проектування водозахисту основ і фундаментів, що полягає у наступному.

16.1 проектування водозахисту основ, підземних інженерних споруд, заглиблених конструкцій, ФПЧ і фундаментів виконують з метою збереження довговічності споруд, усунення прискореного зносу залізобетонних елементів в обводненому середовищі. Вимоги до водозахисту слід розробляти з урахуванням впливу води:

- тимчасового через атмосферні опади, паводкові підтоплення, аварії на водовідводах;

- постійного через наявність грунтової вологи або підземних вод.

16.2 у разі прогнозу змін гідродинамічного режиму в проекті необхідно передбачити водозахисні заходи; водозахист основи, гідроізоляцію фундаментів, підземних будівельних конструкцій, приміщень та об'єктів. Для об'єктів, що супроводжують на територіях існуючої забудови, у проекті необхідно передбачити водозахист оточуючої забудови.

16.3 для водозахисту основ від фільтрації поверхневих вод передбачають гарантований водовідвід зливових і технологічних вод із території проектованого будівництва з урахуванням розташування оточуючої забудови.

16.4 для водозахисту основ від фільтрації підземних вод слід передбачити захисні екрани чи гідроізоляційні завіси.

16.5 захисні екрани з використанням гідроізоляційних мембран слід застосовувати при влаштуванні фундаментів відкритим способом у котловані. Конструктивне рішення гідроізоляційної мембрани захисного екрана повинно відповідати вимогам нормативних документів із питань проектування гідроізоляції.

16.6 гідроізоляційні завіси слід передбачати в основі фундаментів мілкого закладання траншейного типу, заглиблених фундаментів та підземних споруд ін'єкційного типу.

16.7 гідроізоляційні завіси траншейного типу проектують у вигляді конструкції «стіна в грунті» із тампонажного розчину розрахункової товщини.

16.8 «Стіну в грунті» для водозахисту будівельного об'єму не допускається проектувати у великоуламкових грунтах, пливунах і артезіанських водоносних шарах з надлишковим напором, що перевищує тиск глинистої суспензії на стінки траншей.

16.9 Гідроізоляційні завіси ін'єкційного типу проектують у вигляді шару основи, перетвореної ін'єктуванням розчинами мінеральних полімермінеральних чи полімерних складів.

16.10 Заходи запобігання підтопленню територій промислових площадок і заселених зон повинні включати дотримання вимог:

- активних, спрямованих на скорочення водоспоживання та водовідведення.

- пасивних (вимушених), призначених для захисту від підтоплення та запобігання чи виключення його шкідливих наслідків.

16.11 Активні вимоги передбачають:

- зниження нормативів споживання;

- вдосконалення технології та системи контролю за водоспоживанням та водовідведенням промисловими підприємствами, населенням, комунальними службами;

- виключення чи зменшення інфільтрації техногенних і поверхневих вод у ґрунт.

16.12 Пасивні заходи передбачають:

- гідроізоляцію підземних конструкцій;

- влаштування дренажів усіх видів під об'єктами, а у необхідних випадках під планувальними насипами;

- влаштування протифільтраційних завіс, екранів і огороджувальних стінок;

- вжиття заходів, що перешкоджають розвитку несприятливих фізико- геологічних процесів (протизсувні, протиерозійні тощо) у вигляді поверхневого водовідводу, дренажів, утримуючих споруд, зелених насаджень тощо;

- вжиття заходів, що перешкоджають механічній суфозії ґрунтів (дренажі, шпунт, закріплення ґрунтів).

16.13 Якщо підземні води чи промислові стоки агресивні до матеріалів заглиблених конструкцій чи можуть підвищити корозійну активність ґрунтів, повинні передбачатись антикорозійні заходи згідно зі СНиП 2.03.11.

16.14 При проектуванні основ, фундаментів і підземних споруд нижче п'єзометричного рівня напірних підземних вод необхідно враховувати їх тиск і передбачати заходи щодо попередження прориву у котловани, спучування дна котловану і спливання споруди.

Вимоги до проектування і розрахунку гідроізоляції фундаментів і заглиблених частин споруд.

16.15 Проектування гідроізоляції окремо розташованих фундаментів і підземних будівельних конструкцій, що знаходяться під впливом гідростатичного напору, слід виконувати згідно з вимогами нормативних документів із питань проектування гідроізоляції.

16.16 Для фундаментів, будівельних підземних конструкцій, що знаходяться без впливу гідростатичного напору, необхідно передбачати гідроізоляцію протикапілярного типу по всіх поверхнях, що контактують з ґрунтом, з підняттям над поверхнею не менше ніж на 500 мм.

16.17 Гідроізоляцію паль слід передбачати шляхом підвищення водостійких характеристик бетону до W-4.

16.18 проектування гідроізоляції фундаментів, фундаментно-підвальних частин будинків і підземних споруд, визначення вимог із забезпечення надійності , довговічності покриття необхідно виконувати з урахуванням:

- типу, конструкції споруди і її призначення;

- природних умов, властивостей грунтів, температурних умов, можливості нерівномірних осідань, просідань основи, мінералізації підземних вод і можливості впливу промислових стоків.

16.20 Довговічність покриття повинна бути не менше ніж довговічність об'єкта, що ізолюється, при допустимих термінах капітального ремонту.

16.21 для забезпечення тривалої водостійкості слід застосовувати матеріали, у яких вміст водорозчинних компонентів (емульсії, розріджені бітуми, фарби й емалі на органічних розчинниках) не повинен перевищувати 0,3%.

16.22 для забезпечення хімічної стійкості в умовах агресивної води - середовища слід застосовувати покриття з хімічно стійкими в даному середовищі наповнювачами.

16.23 вибір типу гідроізоляції здійснюють у залежності від величини гідростатичного напору, тріщиностійкості конструкцій, властивостей гідроізоляції. Слід застосовувати гідроізоляцію: фарбувальну, обклеювальну, штукатурну (цементну, асфальтову гарячу чи холодну), пластмасову, металеву тощо;

16.24 у проектній документації повинне бути передбачене спостереження за станом водозахисту (через наглядові свердловини), підтримка необхідного рівня підземних вод, проведення поточних і капітальних ремонтів гідроізоляції та водозахисних споруд.

Так, ОСОБА_4 , перебуваючи у достовірно невстановленому слідством місці, у період з 04.12.2018 по 26.12.2018, неналежно виконуючи свої службові обов'язки під час виконання робіт «Будівництво вузла підземних інженерних комунікацій спеціального призначення, для відпрацювання тактичної, стрілецької та спеціальної підготовки військовослужбовців в умовах обмеженого простору на території військового містечка № НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 2015-45000000-7», через несумлінне ставлення до них, в порушення умов Договору №113, не перевірив виконання робіт з гідроізоляції стін та фундаментів вхідної групи та гідроізоляції обмазувальної ланок залізобетонних труб 2х2,5м та отвором 1,2м, зазначених в актах приймання виконаних будівельних робіт та не звірив їх з фактично виконаними роботами згідно Договору №113, особисто підписав офіційні документи - акт №1 від 04.12.2018 приймання виконаних будівельних робіт (Кб-2в) за листопад 2018 року, акт №2 від 10.12.2018 приймання виконаних будівельних робіт (Кб-2в) за грудень 2018 року, акт №3 від 26.12.2018 приймання виконаних будівельних робіт (Кб-2в) за грудень 2018 року, акт №4 від 26.12.2018 приймання виконаних будівельних робіт (Кб-2в) за грудень 2018 року, тим самим здав зазначені у них вказані роботи з гідроізоляції, які в частині фактично не були виконані, а в частині виконані в порушення вимог ДБН В.2.1-102009 «Основи та фундаменти споруд», що стало наслідком затоплення зазначеного об'єкту та призвело до неможливості його подальшої експлуатації за призначенням.

У свою чергу, ОСОБА_3 , перебуваючи у достовірно невстановленому слідством місці, у період з 04.12.2018 по 26.12.2018, здійснюючи в силу своїх посадових обов'язків технічний нагляд за об'єктом «Будівництво вузла підземних інженерних комунікацій спеціального призначення, для відпрацювання тактичної, стрілецької та спеціальної підготовки військовослужбовців в умовах обмеженого простору на території військового містечка№ НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 2015-45000000-7», не дотримуючись положень Порядку №903 та Договору №117, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, не перевірив виконання робіт з гідроізоляції стін та фундаментів вхідної групи та гідроізоляції обмазувальної ланок залізобетонних труб 2х2,5м та отвором 1,2м, зазначених в актах приймання виконаних будівельних робіт та не звірив їх з фактично виконаними роботами згідно Договору №117, особисто підписав офіційні документи - акт №1 від 04.12.2018 приймання виконаних будівельних робіт (Кб-2в) за листопад 2018 року, акт №2 від 10.12.2018 приймання виконаних будівельних робіт (Кб-2в) за грудень 2018 року, акт №3 від 26.12.2018 приймання виконаних будівельних робіт (Кб-2в) за грудень 2018 року, акт №4 від 26.12.2018 приймання виконаних будівельних робіт (Кб-2в) за грудень 2018 року, тим самим здав зазначені у них вказані роботи з гідроізоляції, які в частині фактично не були виконані, а в частині виконані в порушення вимог ДБН В.2.1-102009 «Основи та фундаменти споруд», що стало наслідком затоплення зазначеного об'єкту та призвело до неможливості його подальшої експлуатації за призначенням.

Також, 23.04.2018 між військовою частиною НОМЕР_1 та

ТОВ «Житомирбудпроектекспертиза» укладено договір № 14/2018/39 щодо розробки проектно-кошторисної документації по об'єкту «Будівництво вузла підземних інженерних комунікацій спеціального призначення, для відпрацювання тактичної, стрілецької та спеціальної підготовки військовослужбовців в умовах обмеженого простору на території військового містечка№ НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ».

На виконання умов зазначеного договору ТОВ «Житомирбудпроектекспертиза» складено проектно-кошторисну документацію, яка у порушення вимог ДБН В2.1-10-2009 «Основи та фундаменти споруд» та в ігнорування рекомендацій по водозахисту території від «верховодки», на якій розташовано об'єкту будівництва, надані в результатаі інженерно-геологічних вишукувань, не передбачала достатніх попереджувальних захисних заходів від потенційного підтоплення, зокрема не передбачений захист обмазувальної гідроізоляції, гідроізоляції рідким склом, перекачування дренажної води з водоприймального колодязю, не передбачено роботи по водовідведенню при виконанні земляних робіт на об'єкті.

У свою чергу, ОСОБА_3 , неналежно виконуючи свої службові обов'язки під час виконання робіт «Будівництво вузла підземних інженерних комунікацій спеціального призначення, для відпрацювання тактичної, стрілецької та спеціальної підготовки військовослужбовців в умовах обмеженого простору на території військового містечка № НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 2015-45000000-7», через несумлінне ставлення до них, не дотримуючись положень Порядку №903 та Договору №117, не виявив та не зупинив виконання будівельних робіт при виявленні недоліків в проектній документації із недостатнього розроблення водозахисту від «верховодки» та порушень вимог ДБН В2.1-10-2009 «Основи та фундаменти споруд», до їх усунення, чи розроблення відповідних розділів, що стало одним із наслідків затоплення зазначеного об'єкту та приведення його у неможливість для подальшої експлуатації за призначенням.

У подальшому, ОСОБА_4 за результатами виконання робіт згідно укладеного Договору №113, у період з 04.12.2018 по 26.12.2018 передав уповноваженій особі військової частини НОМЕР_1 акти приймання виконаних будівельних робіт по об'єкту «Будівництво вузла підземних інженерних комунікацій спеціального призначення, для відпрацювання тактичної, стрілецької та спеціальної підготовки військовослужбовців в умовах обмеженого простору на території військового містечка № НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 2015-45000000-7», які були погоджені інженером з технічного нагляду ОСОБА_3 , а саме акт №1 від 04.12.2018 приймання виконаних будівельних робіт (Кб-2в) за листопад 2018 року на суму 653 049 грн. 60 коп., акт №2 від 10.12.2018 приймання виконаних будівельних робіт (Кб-2в) за грудень 2018 року на суму 1 159 982 грн. 40 коп., акт №3 від 26.12.2018 приймання виконаних будівельних робіт (Кб-2в) за грудень 2018 року на суму 3 669 310 грн. 80 коп. та акт №4 від 26.12.2018 приймання виконаних будівельних робіт (Кб-2в) за грудень 2018 року на суму 8336 грн. 40 коп., а всього на загальну суму 5 490 679 грн. 20 коп., для затвердження та подальшої передачі до фінансового органу для проведення кінцевого розрахунку згідно умов Договору №113, внаслідок чого військовою частиною НОМЕР_1 на банківський рахунок ТОВ «Уют Строй», відкритий в Житомирському РУ ПАТ КБ «Приватбанк» м. Житомир №26009055910520, відповідно до платіжних доручень №820 від 18.12.2018 на суму 1 159 982,40 грн., №759 від 06.12.2018 на суму 653 049,60 грн. та №867 від 26.12.2018 на суму 3 677 647,10 грн., було перераховано грошові кошти на загальну суму 5 490 679 грн. 20 коп.

Таким чином, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків директором ТОВ «Уют Строй» ОСОБА_4 та інженером з технічного нагляду ОСОБА_3 , через несумлінне ставлення до них під час виконання робіт на об'єкті «Будівництво вузла підземних інженерних комунікацій спеціального призначення, для відпрацювання тактичної, стрілецької та спеціальної підготовки військовослужбовців в умовах обмеженого простору на території військового містечка№ НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 2015-45000000-7», сталося затоплення зазначеного об'єкту, що призвело до неможливості експлуатації його за призначенням, тобто фактичної його втрати, чим державі в особі військової частини НОМЕР_1 завдано матеріальної шкоди на загальну суму 5 490 679 грн. 20 коп.

Захисники ОСОБА_7 та ОСОБА_8 подали клопотання про звільнення обвинувачених від кримінальної відповідальності, у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження закрити. Також просили скасувати арешти на майно, накладені ухвалами слідчого судді.

Обвинувачений ОСОБА_3 клопотання захисника підтримав та просить його задоволити. Зазначив, що йому зрозумілі підстави звільнення від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав.

Обвинувачений ОСОБА_4 клопотання захисника підтримав та просить його задоволити. Зазначив, що йому зрозумілі підстави звільнення від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав.

Представник потерпілого не заперечував щодо задоволення клопотання в частині звільнення обвинувачених від кримінальної відповідальності, у зв'язку із закінченням строків давності. Заперечив щодо скасування арешту на майно, оскільки військова частина буде позиватися до обвинувачених, в порядку цивільного судочинства.

Прокурор висловив думку щодо наявності підстав для задоволення клопотання сторони захисту в частині закриття кримінального провадження. Заперечив щодо скасування арешту на майно. Просив стягнути процесуальні витрати з обвинувачених та вирішити питання про речові докази.

Заслухавши учасників судового провадження, дослідивши матеріали, суд приходить до наступного висновку.

Згідно п. 3 ч.1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пінкті 2 цієї частини.

Відповідно до вимог ч.4 ст. 286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Отже системне тлумачення кримінального та процесуального закону свідчить про те, що до особи можуть бути застосовані положення ст. 49 КК України у випадках, передбачених цією статтею та за наявності клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності. При цьому, звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК України є безумовним і здійснюється судом незалежно від факту того, чи визнає обвинувачений свою вину чи ні.

Кримінальне правопорушення, інкриміноване ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , передбачене ст. 367 ч.2 КК України, згідно ч.4 ст. 12 КК України відноситься до нетяжкого злочину.

Судом встановлено, що з часу вчинення інкримінованого кримінального правопорушення пройшло понад п'ять років, обвинувачені до кримінальної відповідальності не притягувалися, не ухилялися від слідства та суду, з огляду на наведене, суд приходить до висновку про задоволення клопотання сторони захисту.

Відповідно до вимог ст. 129 КПК України суд наділений правом розглядати цивільний позов у кримінальному провадженні лише при ухваленні вироку або постановленні ухвали про примусові заходи медичного та виховного характеру. Тому, у випадку звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України та закриття кримінального провадження, цивільний позов у кримінальному провадженні не підлягає вирішенню по суті, а вимоги потерпілого можуть бути вирішені в порядку цивільного судочинства. З огляду на наведене, цивільний позов представника потерпілого ОСОБА_6 , в інтересах в/ч НОМЕР_1 , суд залишає без розгляду.

Згідно правової позиції Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного суду від 12.09.2022 (справа 203/241/17) якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, окрім витрат, пов'язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту.

З огляду на наведене, процесуальні витрати, пов'язані з проведенням судових експертиз, які залучалися стороною обвинувачення, суд відносить на рахунок держави.

Відповідно до ч.4 ст. 174 КПК України суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту на майно. Суд скасовує арешт майна, зокрема у випадку виправдання обвинуваченого, закриття кримінального провадження судом, якщо майно не підлягає спеціальній конфіскації, непризначення судом покарання у виді конфіскації майна та/або незастосування спеціальної конфіскації, залишення цивільного позову без розгляду або відмови в цивільному позові.

У даному кримінальному провадженні санкція статті не передбачає конфіскацію майна, як і не передбачає застосування спеціальної конфіскації. Цивільний позов залишено без розгляду, що не позбавляє цивільного позивача звернутися із позовом в порядку цивільного судочинства, так і з заявою про забезпечення позову.

З врахуванням вимог ч.4 ст. 174 КПК України, підлягають скасуванню арешти на майно обвинувачених, накладені ухвалами слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира від 20.08.2021.

Питання про речові докази, суд вирішує в порядку ст. 100 КПК України.

Керуючись ст. 49 КК України, 284, 286, 372 КПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звільнити від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності на підставі п.3 ч.1 ст. 49 КК України, а кримінальне провадження № 42019060360000268 від 04.10.2019 за ст. 367 ч.2 КК України - закрити.

ОСОБА_4 звільнити від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності на підставі п.3 ч.1 ст. 49 КК України, а кримінальне провадження № 42019060360000268 від 04.10.2019 за ст. 367 ч.2 КК України - закрити.

Цивільний позов представника потерпілого ОСОБА_6 , в інтересах в/ч НОМЕР_1 - залишити без розгляду.

Процесуальні витрати, пов'язані з проведенням судових експертиз віднести на рахунок держави.

Скасувати арешти на майно ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , накладені ухвалами слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира від 20.08.2021.

Речові докази: документи вилучені 13.07.2021 в ході тимчасового доступу до речей і документів у виконавчому комітеті Житомирської міської ради, а саме документи реєстраційної справи ТОВ «Уют Строй», які зберігаються в матеріалах кримінального провадження Житомирської обласної прокуратури - повернути виконавчому комітеті Житомирської міської ради; інші документи, які вилучалися в ході тимчасового доступу до речей і документів - зберігати в матеріалах кримінального провадження.

Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом семи днів з дня її постановлення.

Суддя ОСОБА_1