"16" січня 2010 р.справа № 2а-154/10
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю Коршуна А.О.
при секретарі судового засідання: Булана Л.О.
за участю представників сторін:
позивача : - не з'явився
відповідача: - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу громадян: ОСОБА_2, ОСОБА_3
на постанову: Хортицького районного суду м.Запоріжжя від 15.01.2010р. у справі № 2а-154/10
за позовом: ОСОБА_2, ОСОБА_3
до: Хортицької районної державної адміністрації Запорізької міської ради
про: визнання протиправною бездіяльність, -
Постановою Хортицького районного суду м.Запоріжжя від 15.01.2010р. у справі № 2а-154/10 (суддя -Нещеретна Л.М.) в задоволенні адміністративного позову громадян: ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Хортицької районної державної адміністрації Запорізької міської ради про визнання протиправною бездіяльності - відмовлено.
Постанова суду з посиланням на ст. 64, 70 Конституції України, ст.3, п. 5 ч.1 ст.10, ч.5 ст.17 Закону України «Про Державний реєстр виборців»від 22.02.2007 року та ч. 1 ст. 173 КАС України мотивована тим, що право громадянам України ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на участь у виборах гарантовано Конституцією України, до списку виборців вони внесені у відповідності до вимог законодавства, їх конституційні права жодним чином не порушені та не обмежені, вони на свій власний розсуд, відповідно до релігійних переконань можуть використовувати своє право виборця, а тому дії Хортицької районної адміністрації Запорізької міської ради є законними та правомірними і у суду відсутні правові підстави для знищення усіх записів про ОСОБА_3 та ОСОБА_2 в електронному державному реєстрі виборців.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подано апеляційну скаргу, згідно якої заявники апеляційної скарги просять скасувати постанову Хортицького районного суду м.Запоріжжя від 15.01.2010р. у справі № 2а-154/10 як таку, що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржники вважають, що суд не врахувавши норми Конституції України що стосуються релігійних прав позивачів, необґрунтовано дійшов висновку, відповідно до якого відмовив позивачам в задоволенні позовних вимог.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені в порядку ст.38 КАС України
До судового засідання не з'явились представники сторін. Жодних клопотань, повідомлень до суду не надходило.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи громадяни ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до суду зі скаргою на Хортицьку районну адміністрацію Запорізької міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови в анулюванні інформаційного запису щодо них в електронному державному реєстрі виборців, посилаючись на те, що не бажають брати участь у виборах президента України . Зазначили, що наявність запису в електронному державному реєстрі виборців порушує їх конституційне право на вільне віросповідання; також просять зобов'язати відповідача анулювати усі записи про них в електронному державному реєстрі виборців та зобов'язати видати офіційний документ, який підтверджує вилучення всіх записів про них з реєстру виборців.
Відповідач при розгляді справи в суді першої інстанції зазначив, що відомості в Державний електронний реєстр виборців про ОСОБА_2 та ОСОБА_3 внесені у відповідності до вимог Закону України «Про Державний реєстр виборців»від 22.02.2007 року, яким релігійні переконання, як підстава для знищення запису Реєстру не передбачена.
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду погоджуючись з висновками суду першої інстанції зазначає наступне.
Згідно ст. ст. 64, 70 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.
У відповідності до ст. З Закону України «Про Державний реєстр виборців»від 22.02.2007 року загальний характер Реєстру забезпечує включення до Реєстру усіх виборців незалежно від місця їх проживання чи перебування з метою реалізації принципу загального виборчого права. Повнота і цілісність відомостей Реєстру забезпечуються внесенням до бази даних Реєстру повного обсягу відомостей про виборця, передбачених цим Законом, їх коректністю, а також веденням бази даних Реєстру в єдиному форматі даних.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про Державний реєстр виборців»від 22.02.2007 року кожен виборець має право звертатися у порядку, встановленому цим Законом, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру себе чи інших осіб, запису про себе чи про інших осіб, виправлення недостовірних відомостей Реєстру щодо себе або інших осіб.
Крім того, зазначеним Законом передбачені підстави для знищення запису Реєстру, зокрема ч. 5 ст. 17 ЗУ «Про Державний реєстр виборців»від 22.02.2007 року передбачає знищення запису Реєстру після закінчення встановленого цією статтею строку збереження запису про виборця, який помер або громадянство України якого припинено; виявлення кратного включення виборця до Реєстру. Запис, що міститься у базі даних Реєстру, щодо особи, яка померла або громадянство України якої припинено, зберігається з відповідною службовою відміткою протягом п'ятнадцяти років після настання зазначених обставин.
Таким чином, враховуючи викладене, колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає що право голосу громадянам України ОСОБА_2 та ОСОБА_3 гарантовано Конституцією України, до Єдиного державного реєстру вони внесені у відповідності до вимог законодавства, їх конституційні права жодним чином не порушені та не обмежені та вони на свій власний розсуд, відповідно до релігійних переконань можуть використовувати своє право виборця. Дії Хортицької районної адміністрації Запорізької міської ради , яка діє в спосіб та на підставі повноважень, передбачених Конституцією України та діючим законодавством є законними та правомірними, у відповідача відсутні правові підстави для знищення усіх записів про ОСОБА_3 та ОСОБА_2 в електронному державному реєстрі виборців.
Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що відповідно до Закону України Державний реєстр виборців - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система,призначена для зберігання, обробки даних, які містять передбачені цим Законом відомості, та користування ними, створена для забезпечення державного обліку громадян України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, на яку також посилаються і заявники апеляційної скарги.
Наявність державного реєстру виборців забезпечує законність і пріоритет прав людини , гарантує захист прав людини і громадянина, відповідність порядку ведення Реєстру вимогам Конституції та законів України, міжнародним договорам України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України.
Загальний характер Реєстру забезпечує включення до Реєстру усіх виборців незалежно від місця їх проживання чи перебування з метою реалізації принципу загального виборчого права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції під час розгляду даної адміністративної справи об'єктивно, повно та всебічно з'ясовано усі обставини, які мають суттєве значення для вирішення даної справи, та застосовано до правовідносин, які виникли між сторонами у даній справі, норми матеріального права, які регулюють саме ці правовідносини і ухвалено законне рішення, яким в задоволенні позову відмовлено. Порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права, які б потягли за собою скасування чи зміну оскаржуваної судової постанови, колегією суддів під час розгляду даної справи не встановлено, а тому постанову суду першої інстанції у даній адміністративній справі необхідно залишити без змін.
Доводи апеляційної скарги позивачів спростовуються дослідженими судом доказами та не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу позивачів слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.196, п.1.ч.1 ст.198, 200, п.1.ч.1.ст.205, 206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на постанову Хортицького районного суду м.Запоріжжя від 15.01.2010р. у справі № 2а-154/10 - залишити без задоволення.
Постанову Хортицького районного суду м.Запоріжжя від 15.01.2010р. у справі № 2а-154/10 - залишити без змін.
Ухвала суду набирає чинності з моменту її проголошення, є остаточною та не підлягає оскарженню.
Головуючий: Н.А Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: А.О. Коршун