Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 січня 2024 року Справа№200/190/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної
І.С., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
25 грудня 2023 року ОСОБА_1 , позивач, звернувся з позовом до Донецького окружного адміністративного суду з вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати ОСОБА_1 з 22 червня 2023 року щомісячної доплати до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000,00 грн.;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугою років та невиплаті заборгованості з недоплачених сум пенсії, починаючи з 22 червня 2023 року у відповідності до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції від 01 квітня 2014 року (що діяла станом на 16 квітня 2014 року, тобто, на дату призначення пенсії), тобто, у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги у розмірі 80 % грошового забезпечення;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 з 22 червня 2023 року з врахуванням премії у розмірі 55,63%;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити з 22 червня 2023 року виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000,00 грн., а також виплатити заборгованість зі щомісячної доплати до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», яка виникла з 19 червня 2023 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 та виплату заборгованості з недоплачених сум пенсії, починаючи з 22 червня 2023 року у відповідності до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції від 01 квітня 2014 року (що діяла станом на 16 квітня 2014 року, тобто, на дату призначення пенсії), тобто, у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги у розмірі 80% грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням виплачених сум, обчисливши її з розміру грошового забезпечення, враховуючи з 22 червня 2023 року премію у розмірі 180%, що була встановлена станом на 15 квітня 2014 року Наказом ГУМВС України в Донецькій області №129о/с від 15 квітня 2014 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
09 січня 2024 року відповідач надав до суду відзив на позовну заяву та докази по справі.
10 січня 2024 року судом долучено до матеріалів справи відзив на позовну заяву та докази по справі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2024 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії у справі №200/7465/23 роз'єднано та виділено у самостійні провадження окремі позовні вимоги.
Згідно протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду, справі за вказаними вище позовними вимогами присвоєно унікальний номер 200/190/24, справу передано на розгляд судді Молочній І. С.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2024 року прийнято до провадження адміністративну справу №200/190/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії:
- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 з 22 червня 2023 року з врахуванням премії у розмірі 55,63%;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням виплачених сум, обчисливши її з розміру грошового забезпечення, враховуючи з 22 червня 2023 року премію у розмірі 180%, що була встановлена станом на 15 квітня 2014 року наказом ГУМВС України в Донецькій області №129о/с від 15 квітня 2014 року.
Інших клопотань від сторін до суду не надходило.
За правилами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Відповідно до частини п'ятої статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відтак, відсутні перешкоди для розгляду справи по суті.
Так, позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач 30 серпня 2022 року надіслав позивачу протокол про перерахунок пенсії, відповідно до якого при обчисленні пенсії врахована таку складову грошового забезпечення: премія - 55,63%. Позивач вважає, відповідач безпідставно зменшив йому розмір премії з 01.12.2019 року з 180% до 55,63%, оскільки розмір премії 180% йому був встановлений при звільненні на пенсію, що підтверджується повідомленням про призначення пенсії та витягом з наказу Головного управління Міністерства внутрішніх справі України в Донецькій області №129 о/с від 15 квітня 2014 року.
Позивач вважає такі дії протиправними та такими, що порушують його конституційні права. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позивних вимог, обґрунтовуючи це тим, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2021 року у справі №200/15434/21 проведено перерахунок на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Разом із цим, відповідач зазначає, що довідка Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» №33/25-1530 від 01 липня 2021 року, яка визначена позивачем в позовній заяві та була предметом розгляду у справі №200/15434/21, не містить інформації щодо нарахування премії у розмірі 180%. Також, будь-яких довідок про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням премії у розмірі 180% до відповідача не надходило.
Відповідач наголошує, що він не має повноважень самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивача та проводити будь-які перерахунки пенсії без отримання належних документів від уповноваженого структурного підрозділу, де проходив службу позивач, тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, що підтверджується матеріалами справи.
Позивач є одержувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 16 квітня 2014 року, що підтверджується матеріалами справи та не оскаржується сторонами.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 01 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення Поліцейських Національної поліції», позивачу з 01 січня 2016 року, на підставі довідки нового зразка, отриманої від Головного управління МВС України в Донецькій області, здійснено перерахунок пенсії та встановлено розмір пенсії - 70% відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується протоколом від 24 жовтня 2019 року.
На звернення позивача, відповідач листом від 30 жовтня 2019 року повідомив, що підстав для перерахунку пенсії з урахуванням 80% відповідних сум грошового забезпечення немає, оскільки Законом України №1166 «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні», внесено зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за якими максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, передбаченого статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 року у справі №200/8150/20-а, яке набрало законної сили 11 грудня 2020 року, адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року основного розміру пенсії з розрахунку 70 відсотків грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 1 січня 2016 року виходячи з розрахунку 80% грошового забезпечення, із урахуванням раніше виплачених сум.
Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» підготувала щодо позивача та направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку від 01.07.2021 року №33/25-1530 про розмір грошового забезпечення позивача, до якої включені додаткові види грошового забезпечення, які не були включені до попередньої довідки.
Так, в цій довідці зазначений розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського, згідно з якою грошове забезпечення позивача становило: посадовий оклад - 3250 грн., оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2200 грн., надбавка за стаж служби (50%) - 2725 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (74,22 %) - 6067,49 грн., премія (55,63 %) - 7923,09 грн.; всього - 22165,58 грн.
В примітці до довідки зазначено, що її складено враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019 року, та рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19.
Факт отримання вказаної довідки відповідачем не заперечується.
Згідно з вказаною довідкою, на відміну від попередньої довідки, на підставі якої було проведено перерахунок пенсії позивача, грошове забезпечення позивача за прирівняною посадою поліцейського збільшилося: введено надбавку за специфічні умови проходження служби та збільшено розмір премії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2021 року у справі №200/15434/21, яке набрало законної сили 16 червня 2022 року, позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 01.07.2021 року № 33/25-1530 про розмір грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області провести з 01.12.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 01.07.2021 року №33/25-1530 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та провести виплату перерахованої пенсії за вирахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Встановлені рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2021 року у справі №200/15434/21, яке набрало законної сили 16 червня 2022 року, обставини, не потребують доказування.
06 жовтня 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом вих.№19622-18306/Н-02/8-0500/23 надало відповідь на звернення позивача на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України №ВЕБ-05001-Ф-С-23-215624 від 14 вересня 2023 року, в якій зазначило, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01 липня 2021 року позивачу встановлено щомісячну доплату у розмірі 1135,58 грн. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2021 року у справі №200/15434/21, яке набрало законної сили 16 червня 2022 року, в липні 2022 року проведено перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 01 липня 2021 року №33/25-1530. Після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати позивача збільшився більше ніж 2000,00 грн. Тому виплату щомісячної доплати по Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» припинено з 01 серпня 2022 року.
Судом встановлено, що відповідно до витягу з наказу Головного управління Міністерства внутрішніх справі України в Донецькій області №129 о/с від 15 квітня 2014 року «По особовому складу» підполковника міліції ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ у відставку з 15 квітня 2014 року, встановивши йому у квітні 2014 року премію у розмірі 180%.
Відповідно до повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про призначення пенсії від 13 травня 2014 року вих.№3744/94 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 16 квітня 2014 року позивачу призначена пенсія за вислугу років, при обчисленні пенсії враховано грошове забезпечення, зокрема, премія 180%.
Відповідно до протоколу призначення пенсії по пенсійній справі №0503012280 - МВС ОСОБА_1 від 16 квітня 2014 року грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача складалось, зокрема, з премії у розмірі 180%.
Відповідно до виписки з протоколу перерахунку пенсії по пенсійній справі №0503012280 - МВС ОСОБА_1 з 01 серпня 2022 року здійснено перерахунок пенсії позивача із сум грошового забезпечення, зокрема, з премії у розмірі 55,63%. Підстава перерахунку: рішення суду.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії по пенсійній справі №0503012280 - МВС ОСОБА_1 від 30 серпня 2022 року грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача складається, зокрема, з премії у розмірі 55,63%.
Отже, спірним питанням у цій справі є правомірність обчислення розміру пенсії позивача з 22 червня 2023 року з врахуванням премії у розмірі 55,63%.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керувався наступним.
Стаття 129-1 Конституції України передбачає, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до частини першої статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Водночас у пункті 5 рішення №8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
За змістом преамбули Закону №2262-ХІІ, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За приписами частин першої-четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так відповідна заява пенсіонера про перерахунок пенсії у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.
Відповідно до пунктів 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Аналіз наведених норм Порядку №45 дає підстави для висновку, що перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. А оскільки пенсія, яка призначена за Законом №2262-ХІІ, підлягає перерахунку у разі підвищення грошового забезпечення відповідної категорії осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, то є підстави стверджувати, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, складається у разі підвищення грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (пункт 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ).
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, цією постановою передбачено такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови №704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови №704).
Як встановлено судом у рішенні від 10 грудня 2021 року у справі №200/15434/21, Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» підготувала щодо позивача та направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку від 01 липня 2021 року №33/25-1530 про розмір грошового забезпечення позивача, до якої включені додаткові види грошового забезпечення, які не були включені до попередньої довідки. Так, в цій довідці зазначений розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського, згідно з якою грошове забезпечення позивача становило: посадовий оклад - 3250 грн., оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2200 грн., надбавка за стаж служби (50%) - 2725 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (74,22 %) - 6067,49 грн., премія (55,63 %) - 7923,09 грн.; всього - 22165,58 грн.
Тобто, 01 липня 2021 року №33/25-1530 саме Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» видана довідка про розмір грошового забезпечення позивача, яка відповідно до зазначених вище норм є підставою для перерахунку пенсії позивача, що не є спірним питанням у справі.
Разом із цим, позивачем не заперечується, що довідка Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 01 липня 2021 року №33/25-1530 містить в собі одну із таких складових, як премія у розмірі 55,63%.
Суд зауважує, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі - Порядок №3-1) (в редакції, що діяла до 18 квітня 2023 року).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій у разі зміни розміру грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2021 року у справі №200/15434/21, яке набрало законної сили 16 червня 2022 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 01 липня 2021 року №33/25-1530 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та провести виплату перерахованої пенсії за вирахуванням виплачених сум.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується сторонами, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2021 року у справі №200/15434/21, яке набрало законної сили 16 червня 2022 року, в липні 2022 року відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01 грудня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 01 липня 2021 року №33/25-1530, яка була видана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області», з врахуванням з премії у розмірі 55,63%.
Враховуючи встановлене, відсутні підстави вважати, що органом пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії саме з 22 червня 2023 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 01 липня 2021 року №33/25-1530.
Підсумовуючи, оскільки відповідач є органом, який здійснює перерахунок та виплату пенсії виключно на підставі наданих документів, до його повноважень не відноситься складання довідок про розмір грошового забезпечення, та визначення обсягу й розміру їх складових, зокрема, процентного розміру премій, суд дійшов висновку, що відповідач при обчисленні розміру пенсії позивача з 01 грудня 2019 року не допустив порушень прав позивача щодо врахуванням премії у розмірі 55,63%, що визначена у довідці про розмір грошового забезпечення від 01 липня 2021 року №33/25-1530.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (частина друга статті 77 КАС України).
Підсумовуючи вищевикладене, повно та всебічно проаналізувавши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Щодо питання дотримання строку звернення до суду.
Вирішуючи питання про дотримання строку звернення до суду із цим позовом, проаналізувавши наведені у позовній заяві обставини та докази, суд виходить з наступного.
Частиною першою статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Правилами частини другої статті 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів.
В порядку частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини, на підставі статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, у справі Delcourt v. Belgium Європейський суд зазначив, що у демократичному суспільстві у світлі розуміння Конвенції, право на справедливий суд посідає настільки значне місце, що обмежувальне тлумачення статті 6 не відповідало б меті та призначенню цього положення.
У справі Bellet v. France Європейський суд зазначив, що стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.
У той же час, рішенням Європейського Суду з прав людини по справі «Іліан проти Туреччини» визначено, що правило встановлення обмежень звернення до суду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
Отже, як свідчить позиція Європейського суду у багатьох справах, основною складовою права на суд є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
Враховуючи вищезазначені норми та доводи позивача, в той час предмет спору стосується соціального права позивача, суд вважає їх достатніми та дійшов висновку про визнання поважними причини пропуску строку звернення позивача до суду.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_3 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 24 січня 2024 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».
У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.С. Молочна