справа № 691/79/24
провадження № 3/691/75/24
24 січня 2024 рокум. Городище
Суддя Городищенського районного суду Черкаської області Черненко В.О., розглянувши матеріали, які надійшли з СПД № 1 ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого АДРЕСА_1 , жителя АДРЕСА_2 ,
Протокол про адміністративне правопорушення Серії ВАБ № 997926 від 22.01.2024 року, складений відносно ОСОБА_1 ДОП СПД № 1 ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області Круподерею М.В. суть правопорушення «…19.01.2024 року близько 23:00 в АДРЕСА_2 ОСОБА_1 був відсутнім за місцем проживання, внаслідок чого порушив встановлені Запорізьким районним судом Запорізької області обмеження, а саме пункт 1 справа 317/7336/23 щодо адміністративного нагляду…» за що передбачена відповідальність ч. 1 ст.187 КУпАП.
У відповідності до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи доданих до протоколу, Запорізьким районним судом Запорізької області 22.12.2023 року ОСОБА_1 було встановлено адміністративний нагляд за таких обмежень: 1. Заборонити вихід з будинку з 21-00 години до 05-00 години наступного дня без отримання письмового дозволу керівництва ВНП; 2. Заборонити перебування у розважальних закладах, де алкогольні напої реалізуються на розлив; 3. Заборонити виїзд за межі населеного пункту, в якому мешкає без узгодження з органами МВС України; 4. Реєструватися в поліції 1 раз на місяць. При встановленні адміністративного нагляду ОСОБА_1 до арешту проживав за адресою АДРЕСА_3 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 . З інформації, яка міститься в довідці про звільнення № 09342 ОСОБА_1 прямує до місця проживання АДРЕСА_3 . Також до матеріалів справи додано Витяг з реєстру територіальної громади, де місце проживання ОСОБА_1 зазначено АДРЕСА_1 . Жодних доказів, що ОСОБА_1 проживає по АДРЕСА_2 , до протоколу не додано.
Виходячи з вищенаведеного, вважаю, що складений протокол не відповідає вимогам КУпАП та Інструкції, а тому справу необхідно повернути до СПД № 1 ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області, для дооформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 251, 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Матеріали справи № 691/79/24, провадження № 3/691/75/24 про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.187 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 повернути до СПД № 1 ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області, для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В. О. Черненко