єдиний унікальний номер справи 546/46/24
номер провадження 2-о/546/9/24
про відмову у відкритті провадження у справі
24 січня 2024 року м. Решетилівка
Суддя Решетилівського районного суду Полтавської області Зіненко Ю.В., вивчивши матеріали справи за заявою ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє адвокат Хлистун Ірина Миколаївна, заінтересовані особи: Решетилівська міська рада, про встановлення факту, що має юридичне значення, -
встановив:
19 січня 2024 року до Решетилівського районного суду надійшла вищезазначена заява. Дана заява обґрунтована тим, що ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду, який їй на даний момент забезпечує заявник. ОСОБА_1 щоденно здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 на непрофесійній та безоплатній основі, постійно проживає з своєю хворою тещою. Інших осіб, які могли б здійснювати такий догляд, немає. Факт здійснення ОСОБА_1 постійного догляду за ОСОБА_2 має для заявника юридичне значення, оскільки породжує виникнення прав та обов'язків заявника щодо отримання соціальних пільг та виплат та виникнення прав та обов'язків, визначених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Посилаючись на вищезазначені обставини, заявник просить задовольнити його заяву, оскільки дана заява напряму впливає на його права и обов'язки та інтереси особи, яка потребує постійного догляду, породжує виникнення у заявника прав та обов'язків в органах державної влади та місцевого самоврядування.
Суддя, дослідивши матеріали справи, доходить наступних висновків.
Окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 7 ст. 19 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом вони породжують юридичні наслідки.
Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту.
Відповідно до пункту 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суди розглядають справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений або знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Отже у судовому порядку встановлюються тільки такі факти, які мають юридичні наслідки та від встановлення яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав заявника і їх встановлення в судовому порядку можливе лише тоді, коли діючим законодавством не передбачено іншого порядку.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про соціальні послуги», надавачі соціальних послуг - юридичні та фізичні особи, фізичні особи - підприємці, включені до розділу «Надавачі соціальних послуг» Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг.
Згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про соціальні послуги», реєстр складається з розділів про надавачів соціальних послуг, окремо - про фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, та про отримувачів соціальних послуг.
Формування Реєстру здійснюється шляхом внесення до нього відповідної інформації уповноваженими органами системи надання соціальних послуг та надавачами соціальних послуг (крім фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності) . Внесення відомостей до Реєстру здійснюється протягом однієї доби з моменту настання відповідної події (надходження звернення/повідомлення про надання соціальних послуг, здійснення оцінювання потреб особи/сім'ї у соціальних послугах, прийняття рішення про надання/відмову у наданні соціальних послуг, надання соціальних послуг, у тому числі тих, що надаються одноразово, екстрено (кризово) тощо) (ч. 6 ст. 15 Закону України «Про соціальні послуги»).
Відповідно до положень статті 19 Закону України «Про соціальні послуги», підставою для розгляду питання про надання соціальних послуг надавачами соціальних послуг недержавного сектору (крім соціальних послуг, що надаються за рахунок бюджетних коштів) є подані їм заява, звернення, повідомлення про надання соціальних послуг, передбачені частиною першою цієї статті. Порядок подання заяви, звернення, повідомлення про надання соціальних послуг визначається Порядком організації надання соціальних послуг.
Статтею 22 Закону України «Про соціальні послуги» передбачено порядок укладення між надавачем та отримувачем соціальних послуг чи його законним представником договору про надання соціальних послуг.
Вищевикладене вказує на те, що законом визначено порядок встановлення факту постійного надання соціальних послуг (догляду), про встановлення якого просить заявник. Такий факт може бути підтверджено шляхом внесення відомостей до Реєстру надавачів соціальних послуг.
Враховуючи вищевикладене, суддя звертає увагу, що фактично надання соціальних послуг у вигляді постійного догляду за особою похилого віку, невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися здійснюється в порядку, встановленому чинним законодавством і оформлюється рішенням відповідного органу, а тому даний факт не може бути встановлений в судовому порядку. У разі ж відмови заявнику у внесенні відомостей щодо нього як надавача соціальних послуг до відповідного реєстру він має право оскаржити таке рішення суб'єкта владних повноважень у судовому порядку.
ОСОБА_1 у поданій заяві не вказав та не надав доказів про те, що він використав всі передбачені законодавством можливості для встановлення та підтвердження даного факту в позасудовому порядку.
Додане до заяви рішення про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 22.12.2023, свідчить про відсутність у ОСОБА_1 права на компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. Проте даним документом не заперечується факт здійснення постійного догляду заявником за ОСОБА_2 та не містить відмову у призначенні його надавачем соціальних послуг у даних правовідносинах.
Таким чином, порядок призначення особи для здійснення догляду за особою, яка потребує постійного догляду, та встановлення відповідного факту, чітко визначений відповідним законодавством, у зв'язку з чим не може встановлюватися у судовому порядку в порядку окремого провадження.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що у відкритті провадження у даній справі слід відмовити.
Крім того суд додатково зазначає, що сплачений ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 536,80 грн за квитанцією № 1870-8611-1386-5032 від 05.12.2023 зараховано раніше в іншій справі № 546/1544/23.
На підставі наведеного, та керуючись Законом України «Про соціальні послуги», ст. 186, 258-261, 293, 294, 315 ЦПК України, суд, -
постановив:
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє адвокат Хлистун Ірина Миколаївна, заінтересовані особи: Решетилівська міська рада, про встановлення факту, що має юридичне значення
Копію ухвали направити представниці заявника.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею.
Ухвалу може бути оскаржено протягом п'ятнадцяти днів з моменту її підписання до Полтавського апеляційного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Суддя Ю.В. Зіненко