єдиний унікальний номер справи 546/1292/23
номер провадження 3/546/45/24
24 січня 2024 року м. Решетилівка
Суддя Решетилівського районного суду Полтавської області Романенко О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Решетилівка у залі суду протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та матеріали справи додані до нього щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, заміжньої, маючої на утриманні двох неповнолітніх дітей, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , яка протягом року до адміністративної відповідальності не притягалася, -
09.01.2024 до Решетилівського районного суд Полтавської області від Головного управління ДПС у Полтавській області Державної податкової служби України надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення за ознаками ч. 1 ст. 155-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 після належного оформлення.
Згідно протоколу № 7353 від 09.10.2023, складеного головним державним інспектором відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС у Полтавській області Литвин В.Ф., за результатами проведення фактичної перевірки магазину, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , що належить ФОП ОСОБА_1 , ОСОБА_1 , ФОП, особа, що проводила розрахунки в магазині не забезпечила проведення розрахункових операцій через РРО для підакцизних товарів з видачою розрахункового документу встановленої форми та змісту, відсутні марки акцизного податку, чим порушила пп. 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. № 265/95-ВР, в редакції Закону України від 01.06.2000р. № 1776-ІІІ із змінами та доповненнями, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Після роз'яснення відповідно до ст.268 КУпАП прав особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, в тому числі права на захист, у судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала повністю. Щиро розкаялася, зазначила, що дане порушення усунуто, запевнила суд, що в подальшому подібне не повториться.
Вирішуючи питання про наявність чи відсутність у діях ОСОБА_1 складу інкримінованого їй адміністративного правопорушення, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд прийшов до наступних висновків.
Частиною 1 ст.155-1 КУпАП, передбачена відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до пп.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється.
Відповідно до пп.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Фізичні особи - підприємці, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, при продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або наданні послуг мають право в розрахунковому документі зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи..
У відповідності до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Дослідивши матеріали справи, зокрема: копію акту (довідка) за результатами фактичної перевірки № 003846 від 09.10.2023 (а.с. 1); пояснюючу записку до акту перевірки (а.с. 2); протокол № 7353 від 09.10.2023 (а.с. 3), додаткові пояснення (а.с. 9), перелік розрахункових документів РРО ф/н 3000990392 ОСОБА_1 , що використовуються в магазині за адресою: АДРЕСА_2 за період з 01.09.2023 по 05.10.2023 (а.с. 10-12), суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Відповідно до частини другої статті 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Відповідно до ч. 7 ст. 247 КУпАП обставиною, що виключає провадження в справі про адміністративне правопорушення є закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Відповідно до акту (довідки) фактичної перевірки магазину, розташованого за адресою: за адресою: АДРЕСА_2 , що належить ФОП ОСОБА_1 , від 09.10.2023, додаткових пояснень та переліку розрахункових документів РРО ф/н 3000990392 ОСОБА_1 , що використовуються в магазині за адресою: АДРЕСА_2 за період з 01.09.2023 по 05.10.2023 вбачається, що порушення порядку здійснення розрахункових операцій були допущені в період з 01.09.2023 по 05.10.2023.
Таким чином, судом достовірно встановлено, що дати вчинення адміністративних правопорушень припадають на період з 01.09.2023 по 05.10.2023, що вбачається з додаткового пояснення та перелік розрахункових документів РРО ф/н 3000990392 ОСОБА_1 , що використовуються в магазині за адресою: АДРЕСА_2 за період з 01.09.2023 по 05.10.2023 (а.с.9, 10-12).
Даний вид правопорушення не є триваючим, а його подія чи події носять відокремлений разовий характер. У зв'язку з чим строки накладення стягнення повинні обраховуватися з моменту вчинення кожного факту правопорушення, а не з моменту його виявлення.
Суд звертає увагу на те, що вперше справа надійшла до суду 16.10.2023 та постановою суду від 19.10.2023 була повернута ініціатору для належного оформлення, оскільки матеріали не містили додатків до акту перевірки , що унеможливлювало встановити дати скоєння порушень.
До суду матеріали повторно надійшли майже через три місця, а саме 09.01.2024.
Враховуючи, що адміністративний матеріал щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП надійшов до Решетилівського районного суду Полтавської області після належного офрмлення лише 09.01.2024, тобто поза межами строку, визначеного ч. 2 ст. 38 КУпАП, який за останнім фактом порушення тривав до 05.01.2024, тому суд приходить до висновку, що на момент розгляду справи судом, тримісячний строк притягнення особи до адміністративної відповідальності сплив, що є підставою для закриття провадження по адміністративній справі у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Згідно з ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи.
Беручи до уваги наявність підстав для закриття справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності у встановленому законодавством порядку, суд вважає за необхідне закрити адміністративну справу у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст. ст. 38, 221, 280, 283-285, 287, 289, 294 КУпАП, суд,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Решетилівський районний суд Полтавської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.О. Романенко