Рішення від 22.01.2024 по справі 200/6511/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2024 року Справа№200/6511/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в перерахунку пенсії № 914550147097 від 3 березня 2023 року на заміну рішення від 4 січня 2023 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву позивача від 29 грудня 2022 року про призначення / перерахунок пенсії із зарахуванням до пільгового стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, періоду перебування позивача на інвалідності з 6 травня 2009 року по 29 грудня 2022 року та призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах з 29 грудня 2022 року.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

29 грудня 2022 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив перевести його з пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За результатами розгляду його заяви 3 березня 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було прийнято рішення № 914550147097 про відмову позивачу в перерахунку пенсії на заміну рішення від 4 січня 2023 року у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи який дає право на пенсію відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Крім іншого у рішенні вказано, що стаж позивача на підземних роботах за постановою № 202 складає 4 роки 4 місяці 25 днів, провідні професії - 4 роки 1 місяць 9 днів, навчання за фахом - 3 роки 5 місяців 10 днів, знаходження на інвалідності внаслідок нещасного випадку - 3 роки 7 місяців 16 днів.

Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 3 березня 2023 року позивач отримав в серпні 2023 року.

22 серпня 2023 року за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України позивач звернувся зі скаргою на вказане рішення до Пенсійного фонду України та просив зобов'язати відповідача (або інший уповноважений орган ПФУ) здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії за його заявою від 29 грудня 2022 року та призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV, зарахувавши до пільгового стажу період знаходження позивача на інвалідності внаслідок нещасного випадку з 6 травня 2009 року по 28 грудня 2022 року, починаючи з моменту виникнення права на пенсію за віком на пільгових умовах.

Листом від 11 жовтня 2023 року № 37595-36827/А-03/8-2800/23 Пенсійний фонд України відмовив позивачу у задоволенні його скарги та вказав, що при визначенні права на призначення пенсії на пільгових умовах до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, період перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва можливо зарахувати за періоди, коли особа не працювала.

Позивач вважає рішення відповідача від 3 березня 2023 року неправомірним та таким, що порушує його право на отримання належної пенсії, так як воно прийнято у зв'язку із неправомірним не зарахуванням відповідачем всього періоду знаходження ОСОБА_1 на інвалідності внаслідок трудового каліцтва до стажу, що дає право на призначення пенсії за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV (а.с. 1-7).

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, обґрунтовуючи свої заперечення наступним.

ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності ІІ групи (трудове каліцтво) в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

29 грудня 2022 року позивач звернувся із заявою та доданими до неї документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії - перехід на інший вид пенсії.

Після реєстрації заява за принципом екстериторіальності була визначена для розгляду до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 4 січня 2023 року № 914550147097 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку - переході на інший вид пенсії (за віком на пільгових умовах за Списком № 1) у зв'язку із недосягненням необхідного віку та відсутністю необхідного страхового та пільгового стажу; визначено, що страховий стаж заявника складає 21 рік 4 місяці 19 днів; стаж на підземних роботах - 8 років 1 місяць 7 днів; загальний страховий стаж - 29 років 4 місяці 19 днів.

3 березня 2023 року Головним управлінням прийнято уточнене рішення № 914550147097, згідно з яким у позивача відсутній необхідний стаж роботи, який дає право на пенсію відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зазначено, що страховий стаж ОСОБА_1 складає 22 роки 1 місяць 12 днів; стаж на підземних роботах за постановою № 202 складає: 4 роки 4 місяці 25 днів, провідні професії - 4 роки 1 місяць 9 днів, навчання за фахом - 3 роки 5 місяців 10 днів, знаходження на інвалідності внаслідок нещасного випадку (з 1 червня 2009 року по 16 січня 2013 року) - 3 роки 7 місяців 16 днів.

Також у відзиві зазначено, що оскаржуваний в межах цієї справи період врахований до страхового стажу позивача.

Оскільки у позивача відсутнє право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV через відсутність необхідного пільгового стажу, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 4 січня 2023 року та від 3 березня 2023 року про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії (перехід на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058) прийняті відповідно до чинного законодавства, є правомірними та законними, а отже позовні вимоги позивача є безпідставними.

У відзиві на позов відповідач також зазначив, що позивач звернувся до суду із даним позовом із пропуском строку, встановленого ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Просив суд залишити позовні вимоги ОСОБА_1 без розгляду (а.с. 49-52, 84-85).

Ухвалою суду від 20 листопада 2023 року відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні; зобов'язано відповідача, крім іншого, надати суду пояснення з приводу не зарахування до пільгового стажу позивача періоду перебування ОСОБА_1 на інвалідності з 6 травня 2009 року по 29 грудня 2022 року; роз'яснено відповідачу, що не подання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (а.с. 38-39).

7 грудня 2023 року судом отримано від відповідача відзив на позов та витребувані судом документи; у відзиві зазначено про те, що період знаходження позивача на інвалідності враховано у розмірі 3 роки 7 місяців 16 днів (з 1 червня 2009 року по 16 січня 2013 року), разом із цим не наведено жодних пояснень щодо не врахування до страхового та пільгового стажу позивача спірного періоду в частині періодів з 7 по 31 травня 2009 року та з 17 січня 2013 року по 29 грудня 2023 року (а.с. 44-69).

Ухвалою суду від 21 грудня 2023 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду.

Ухвалою суду від 25 грудня 2023 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області надати суду додаткові докази та пояснення (а.с. 75-77).

17 січня 2024 року судом отримано від відповідача додаткові докази (довідка РС-право станом на 3 березня 2023 року) та пояснення (а.с. 83-93).

Ухвалою суду від 22 січня 2024 року відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про залишення адміністративного позову ОСОБА_1 без розгляду.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX«Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 22 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 № 573/2022, від 7 листопада 2022 року № 757/2022, від 6 лютого 2023 року № 58/2023, від 1 травня 2023 року № 254/2023, від 26 липня 2023 року № 451/2023, від 6 листопада 2023 року № 734/2023, затверджених Законами України «Про продовження дії воєнного стану в Україні» від 15 березня 2022 № 2119, від 21 квітня 2022 року № 2212, від 22 травня 2022 року № 2263, від 15 серпня 2022 року № 2500-IX, від 16 листопада 2022 року № 2738-IX, від 7 лютого 2023 року № 2915-IX (відповідно), від 2 травня 2023 року № 3057-IX, від 27 липня 2023 року № 3275-IX, від 8 листопада 2023 року № 3429-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5 год 30 хв 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 20 травня 2023 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 18 серпня 2023 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.

Станом на день розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України згідно паспорта НОМЕР_1 від 1 листопада 2008 року, РНОКПП НОМЕР_2 зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 8-10).

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, код ЄДРПОУ 14099344, зареєстроване місцезнаходження: 61022, Харківська область, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, є органом державної влади та суб'єктом владних повноважень, який здійснює у спірних правовідносинах владні управлінські функції та є належним відповідачем у даній справі (а.с. 47-48).

Відповідно до акту № 3 про нещасний випадок, пов'язаний із виробництвом, (форма Н-1) від 28 січня 2009 року, який затверджений 29 січня 2009 року, на ВП Шахта «Стаханова» ДП «Красноармійськвугілля» 15 січня 2009 року мав місце нещасний випадок на виробництві, внаслідок якого позивач отримав травми: руйнування лівого ока, забита рана повік, перелом кісток носа, нижньої стінки орбіти гайморової пазухи, струс головного мозку (а.с. 25-27).

Як вбачається з протоколу/розпорядження про призначення/перерахунок пенсії від 28 лютого 2023 року, згідно із довідкою МСЕК ДОН-07 № 062808 позивачу встановлена інвалідність другої групи (трудове каліцтво згідно з актом Н1/П4) з 6 травня 2009 року довічно (а.с. 19).

Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААА № 166060 від 19 травня 2011 року та довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії ДОН-04 № 085582 від 19 травня 2011 року, позивачу підтверджено 2 групу інвалідності внаслідок трудового каліцтва довічно (а.с. 19, 28-29).

Рішенням про призначення пенсії від 14 липня 2018 року № 914550147097 ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (2 група інвалідності, трудове каліцтво) з 6 травня 2009 року довічно; у рішенні зазначено, що позивач працює (а.с. 62).

29 грудня 2022 року позивач через вебпортал Пенсійного фонду України звернувся із заявою, адресованою Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області, про перехід на інший вид пенсії з визначенням виплати пенсії через банк, до якої додав додаткові документи. Також у заяві вказано, що позивач працює (а.с. 13, 16, 53).

Суд зазначає, що пояснення щодо переліку доданих позивачем до заяви від 29 грудня 2022 року додаткових документів суду не надані.

Відповідно до матеріалів справи заява позивача була опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області (а.с. 49-52, 69).

Як вбачається з копій наданих суду документів з пенсійної справи позивача, під час розгляду заяви позивача від 29 грудня 2022 року були враховані, крім інших, наступні документи: трудова книжка НОМЕР_3 ; акт № 3 про нещасний випадок, пов'язаний із виробництвом, від 28 січня 2009 року (форма Н-1); довідка до акту огляду МСЕК від 19 травня 2011 року № 166060; довідка про ступень втрати професійної працездатності від 19 травня 2011 року № 085582; довідка № 185 від 27 жовтня 2022 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана ВП «Шахта «Центральна» ДП «Мирноградвугілля»; довідка № 181 від 21 вересня 2022 року, видана ВП «Шахта «Центральна» ДП «Мирноградвугілля», про кількість про кількість підземних виходів, страйки, відпусток без оплати, роботи на поверхні; диплом ДР № 002138 від 15 лютого 1999 року, згідно якого позивач 1 вересня 1995 року вступив до ПТУ № 105 м. Димитрова Донецької області та 10 лютого 1999 року закінчив повний курс названого училища за професією електрослюсар підземний, машиніст підземних установок з отриманням середньої освіти (а.с. 54-61, 25-29).

Рішенням відділу перерахунків пенсій № 4 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області від 4 січня 2023 року № 914550147097 ОСОБА_1 відмовлено «в перерахунку - переході на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1». В якості обґрунтування відмови у рішенні зазначено, що страховий стаж позивача складає 21 рік 4 місяці 19 днів, стаж на підземних роботах складає 8 років 1 місяць 7 днів, загальний страховий стаж складає 29 років 4 місяці 19 днів. Інших обґрунтувань прийняття цього рішення (відсутність необхідного страхового стажу, відсутність необхідного пільгового стажу, не досягнення певного віку та т.і.) вказане рішенні не містить (а.с. 71).

Відповідно до довідки за формою РС-право, яка названа у переліку додатків до відзиву на позов як «Розрахунок стажу Амелін 2» і відомості в якій щодо страхового та пільгового стажу позивача співпадають із даними щодо пільгового та страхового стажу ОСОБА_1 , наведеними у рішенні від 4 січня 2023 року (страховий стаж 21 рік 4 місяці 19 днів, стаж на підземних роботах складає 8 років 1 місяць 7 днів, загальний страховий стаж складає 29 років 4 місяці 19 днів):

- період навчання позивача з 1 вересня 1995 року по 10 лютого 1999 року зараховано до його страхового стажу та як «навчання за фахом»;

- періоди роботи позивача з 3 березня 1999 року по 12 вересня 2001 року, з 17 вересня 2001 року по 31 березня 2003 року, з 18 серпня 2003 року по 31 грудня 2003 року, з 1 січня 2004 року по 18 вересня 2004 року, з 26 вересня 2005 року по 19 травня 2008 року, з 1 січня 2009 року по 6 травня 2009 року - зараховано до страхового та пільгового стажу позивача (ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в);

- періоди з 19 вересня 2004 року по 31 жовтня 2004 року, з 1 березня 2005 року по 31 серпня 2005 року, з 21 вересня 2005 року по 25 вересня 2005 року, з 20 травня 2008 року по 31 травня 2008 року, з 7 травня 2009 року по 31 травня 2009 року, з 1 січня 2013 року по 28 лютого 2022 року - зараховані до страхового стажу позивача;

всього страховий стаж ОСОБА_1 - 21 рік 4 місяці 19 днів, додаткові роки за Списком № 1 - 8 років, всього для розрахунку: 29 років 4 місяці 19 днів (а.с. 70).

За поясненням відповідача, управлінням було отримано лист від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому наголошувалось на необхідності перегляду обчислення страхового та пільгового стажу позивача, у зв'язку із чим Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 29 грудня 2022 року.

3 березня 2023 року за наслідком повторного розгляду на виконання листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заяви ОСОБА_1 від 29 грудня 2022 року відділом перерахунків пенсій № 4 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було прийнято рішення № 914550147097 «в зміну рішення від 4 січня 2023 року № 914550147097», яким позивачу відмовлено «у здійсненні перерахунку пенсії відповідно абз. 1 п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із «відсутністю необхідного стажу роботи, який дає право на пенсію відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; також у рішенні зазначено, що наявний страховий стаж ОСОБА_1 становить 22 роки 1 місяць 12 днів, стаж на підземних роботах за постановою № 202 складає 4 роки 4 місяці 25 днів, провідні професії - 4 роки 1 місяць 9 днів, навчання за фахом - 3 роки 5 місяців 10 днів, знаходження на інвалідності внаслідок нещасного випадку - 3 роки 7 місяців 16 днів (а.с. 14, 72).

Як вбачається з довідки за формою РС-право, наданої суду відповідачем на виконання вимог ухвали від 22 грудня 2023 року, яка містить актуальні дані станом на час прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області рішення від 3 березня 2023 року (страховий стаж - 22 роки 1 місяць 12 днів, стаж на підземних роботах за постановою № 202 - 4 роки 4 місяці 25 днів, провідні професії - 4 роки 1 місяць 9 днів, навчання за фахом - 3 роки 5 місяців 10 днів, знаходження на інвалідності внаслідок нещасного випадку - 3 роки 7 місяців 16 днів):

- період навчання позивача з 1 вересня 1995 року по 10 лютого 1999 року зараховано до його страхового стажу та як «навчання за фахом»;

- періоди з 3 березня 1999 року по 26 травня 2020 року, з 2 червня 2000 року по 31 серпня 2000 року, з 10 вересня 2000 року по 18 грудня 2000 року, з 17 вересня 2001 року по 31 березня 2003 року, з 20 серпня 2003 року по 31 грудня 2003 року, з 19 січня 2004 року по 21 серпня 2004 року, з 1 вересня 2004 року по 3 жовтня 2004 року, з 9 березня 2005 року по 17 березня 2005 року, з 3 грудня 2008 року по 12 грудня 2008 року - зараховано до страхового стажу позивача та пільгового стажу (ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в);

- періоди з 21 грудня 2000 року по 12 вересня 2001 року, з 25 березня 2005 року по 29 серпня 2005 року, з 26 вересня 2005 року по 28 липня 2006 року, з 1 серпня 2006 року по 27 травня 2007 року, з 1 червня 2007 року по 27 вересня 2007 року, з 1 жовтня 2007 року по 10 квітня 2008 року, з 1 травня 2008 року по 19 травня 2008 року, з 17 грудня 2008 року по 26 січня 2009 року, з 1 лютого 2009 року по 6 травня 2009 року - зараховано до страхового та пільгового стажу позивача (ст. 14, ПП, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в);

- періоди з 27 травня 2000 року по 1 червня 2000 року, з 1 вересня 2000 року по 9 вересня 2000 року, з 19 грудня 2000 року по 20 грудня 2000 року, з 18 серпня 2003 року по 19 серпня 2003 року, з 1 січня 2004 року по 18 січня 2004 року, з 22 серпня 2004 року по 31 серпня 2004 року, з 4 жовтня 2004 року по 31 жовтня 2004 року, з 1 березня 2005 року по 8 березня 2005 року, з 18 березня 2005 року по 24 березня 2005 року, з 30 серпня 2005 року по 31 серпня 2005 року, з 21 вересня 2005 року по 25 вересня 2005 року, з 29 липня 2006 року по 31 липня 2006 року, з 28 травня 2007 року по 31 травня 2007 року, з 28 вересня 2007 року по 30 вересня 2007 року, з 11 квітня 2008 року по 30 квітня 2008 року, з 20 травня 2008 року по 31 травня 2008 року, з 13 грудня 2008 року по 16 грудня 2008 року, з 27 січня 2009 року по 31 січня 2009 року, з 1 січня 2013 року по 31 листопада 2022 року зараховано до страхового стажу позивача;

всього страховий стаж ОСОБА_1 - 22 роки 1 місяць 12 днів, додаткові роки за Списком № 1 - 8 років, всього для розрахунку: 30 років 1 місяць 12 днів (а.с. 88-90).

За поясненням відповідача, пільговий стаж позивача був зарахований із врахуванням уточнюючих довідок:

• довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 631 від 30 серпня 2022 року, виданої ВП “Шахта «Капітальна» ДП «Мирноградвугілля», з врахуванням відпусток без оплати згідно довідки № 335 від 30 серпня 2022 року, виданої ВП “Шахта «Капітальна» ДП «Мирноградвугілля»;

• довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 184 від 27 жовтня 2022 року, виданої ВП «Шахта «Центральна» ДП «Мирноградвугілля», з врахуванням відпусток без оплати згідно довідки № 181а від 21 вересня 2022 року, виданої ВП «Шахта «Центральна» ДП «Мирноградвугілля»;

• довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 89 від 6 вересня 2022 року, виданої ВП «Шахта «5/6» ДП «Мирноградвугілля», з врахуванням відпусток без оплати згідно довідки № 120 від 6 вересня 2022 року, виданої ВП «Шахта «5/6» ДП «Мирноградвугілля»;

• довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 01/11-224/3 від 16 вересня 2022 року, виданої ДП «ВК “Краснолиманська» (зв.бік а.с. 84).

Суд вважає за необхідне зазначити, що копії вказаних у поясненнях довідок суду не надані.

Також суд зауважує, що ухвалою від 22 грудня 2023 року судом було зобов'язано відповідача надати суду, крім іншого, пояснення із зазначенням періодів, які зараховані до страхового та спеціального (пільгового) стажу позивача рішенням від 4 січня 2023 року та рішенням від 3 березня 2023 року.

У наданих суду поясненнях відповідачем зазначено: «Щодо пояснення із зазначенням періодів, які зараховані до страхового та спеціального (пільгового) стажу позивача рішенням від 4 січня 2023 року та рішенням від 3 березня 2023 року, Головне управління надає форму РС-право, яка є актуальною до рішення від 03.03.2023» (зв. бік а.с. 84).

У спірному рішенні від 3 березня 2023 року вказано, що «відповідно до абз. 4 п. 1 ст. 24 Закону [….] час перебування на інвалідності у зв'язку із нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах» та «знаходження на інвалідності внаслідок нещасного випадку - 3 роки 5 місяців 6 днів»(а.с.72).

У відзиві на позов зазначено наступне:

«Рішенням Головного управління від 04.01.2023 №914550147097 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку - переході на інший вид пенсії (за віком на пільгових умовах за Списком № 1), в зв'язку з недосягненням необхідного віку та відсутністю необхідного страхового та пільгового стажу.

Страховий стаж - 21 рік 4 місяці 19 днів.

Стаж на підземних роботах складає: 08 років 01 місяць 07 днів.

Загальний страховий стаж: 29 років 04 місяці 19 днів.

03.03.2023 Головним управлінням прийнято уточнене рішення № 914550147097, в зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи який дає право на пенсію відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивачу обраховано страховий стаж - 22 роки 1 місяць 12 днів.

Стаж на підземних роботах за постановою № 202 складає: 4 роки 04 місяці 25 днів,

провідні професії - 4 роки 1 місяць 9 днів,

навчання за фахом - 3 роки, 5 місяців 10 днів,

знаходження на інвалідності внаслідок нещасного випадку - 3 роки 7 місяців 16 днів (з 01.06.2009 р. по 16.01.2013 р.)».

Інших відомостей щодо зарахування/не зарахування до пільгового стажу позивача за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV періодів перебування останнього на інвалідності внаслідок трудового каліцтва матеріали справи не містять.

Отже, ані у спірних рішеннях, ані у відзиві на позов, ані у додаткових поясненнях, ані у довідці РС-право жодним чином не зазначено про те, що період перебування позивача на інвалідності (починаючи з 7 травня 2009 року по дату звернення із заявою про переведення на інший вид пенсії) зараховано до пільгового стажу за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV (49-52, 84-85, 88-90).

22 серпня 2023 року позивач звернувся зі скаргою (№ ВЕБ-28000-Ф-С-23-194314) на рішення відповідача від 3 березня 2023 року (зареєстрована за вх. № 36827/А-2800-23 від 23 серпня 2023 року) та просив визнати протиправним та скасувати вказане рішення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (або інший уповноважений орган Пенсійного фонду України) здійснити перерахунок пенсії за його заявою від 29 грудня 2022 року про призначення/перерахунок пенсії та призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV, зарахувавши до пільгового стажу період знаходження на інвалідності внаслідок нещасного випадку з 6 травня 2009 року по 28 грудня 2022 року, тобто 13 років 7 місяців 22 дня, починаючи з моменту виникнення права на пенсію за віком на пільгових умовах (а.с.15-16).

Листом від 11 жовтня 2023 року (вих. № 37595-36827/А-03/8-2800/2) Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонд України направив позивачеві лист, в якому вказав, що відповідь щодо пенсійного забезпечення позивача надавалась останньому листом Пенсійного фонду України від 20 березня 2023 року № 10152-7214/А-03/8-2800/23. Також повідомлено, що відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. Тобто, період перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, зокрема, з 1 січня 2004 року, при обчисленні страхового стажу не враховується. Зазначений період підлягає зарахуванню до стажу роботи із шкідливими умовами при визначенні права на пільгову пенсію з урахуванням трудової діяльності. При визначенні права на призначення пенсії на пільгових умовах до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, період перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва можливо зарахувати за періоди, коли особа не працювала (а.с. 17).

Надана суду довідка з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містить інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період його роботи з 1999 року, а саме:

- 1999 рік: 9 міс 29 дн за кодом підстави для обліку (далі - код) «ЗПЗ014А1»;

- 2000 рік - 11 міс 18 дн за кодом «ЗПЗ014А1», 0 міс 13 дн за кодом «ЗПЗ014А2»;

- 2001 рік: 8 міс 12 дн за кодом «ЗПЗ014А2»; 3 міс 14 дн за кодом «ЗПЗ013А1»;

- 2002 рік: 12 міс 0 дн за кодом «ЗПЗ013А1»;

- 2003 рік: 7 міс 14 дн за кодом «ЗПЗ013А1»;

- 2004 рік: 0 міс 26 дн за кодом «ЗПЗ013А1», 8 міс 8 дн за кодом «ЗПЗ014А2»;

- 2005 рік: 5 міс 12 дн за кодом «ЗПЗ014А2»;

- 2006 рік: 12 міс 0 дн за кодом «ЗПЗ014А2»;

- 2007 рік: 12 міс 0 дн за кодом «ЗПЗ014А2»;

- 2008 рік: 3 міс 21 дн за кодом «ЗПЗ014А2», 0 міс 29 дн за кодом «ЗПЗ013А1»;

- 2009 рік: 4 міс 6 дн за кодом «ЗПЗ013А1» (а.с. 68).

Згідно з Довідником кодів підстав обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435, в редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 травня 2018 року № 511, який діяв до 1 січня 2022 року:

• код підстави «ЗПЗ013А1» проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць;

• код підстави «ЗПЗ014А1» проставляється працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202;

• код підстави «ЗПЗ014А2» проставляється працівникам провідних професій: робітникам очисного вибою, прохідникам, вибійникам на відбійних молотках, машиністам гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202.

Інших доказів щодо спірних правовідносин матеріали справи не містять.

Будучи не згодним із рішенням відповідача від 3 березня 2023 року про відмову в переведенні його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закон № 1058-IV).

Згідно зі ст. 8 Закону № 1058-IV громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи.

Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Положеннями ст. 114 цього Закону визначено право та умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

З метою реалізації положень зазначеної норми Кабінет Міністрів України Постановою № 202 затвердив Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії терміном не менше 25 років, у якому наведено перелік робіт і професій, що дають право на таку пільгову пенсію (далі - Список № 202).

Пунктом І Списку № 202 передбачені підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Аналіз зазначених норм дає підстави дійти висновку, що право на передбачену ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV пенсію незалежно від віку мають працівники провідних професій, визначених у ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV, та працівники, професії яких містяться у Списку № 202, за умови безпосередньої зайнятості на цих роботах повний робочий день та за наявності стажу такої роботи не менш, ніж передбачено ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV.

Суд зауважує, що ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV на відміну від частин 1 та 2 цієї ж статті не містить вимог щодо досягнення заявником певного віку, наявності документів щодо атестації робочих місць, на яких працював заявник, надання пенсійному органу інформації щодо переліків робочих місць, виробництв, професій і посад працівників, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення та інших умов праці, розділу, підрозділу, пункту, номер у списку, що визначають пільговий характер роботи цієї особи.

За правилами ч. 5 ст. 114 Закону № 1058-IV у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до ч.ч. 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Згідно із ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше […].

Відповідно до п. «д» ч. 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Згідно зі ст. 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10 лютого 1998 року № 103/98-ВР час навчання в професійно-технічному учбовому закладі зараховується в трудовий стаж учня, слухача, у тому числі в стаж роботи за фахом, яка надає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу по придбаній професії не перевищує 3 місяці.

Відповідно до ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Статтею ст. 62 Закону № 1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка (п. 1).

Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1, яка були чинною станом на час звернення позивача із заявою від 29 грудня 2022 року) (далі - Порядок № 22-1) заява про […] переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України […] через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.

Заява про […] переведення з одного виду пенсії на інший […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Згідно з п. 1.9 розділу І Порядку № 22-1 […] днем звернення за […] переведенням з одного виду пенсії на інший […] вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів […].

Відповідно до п. 2.8 розділу ІІ Порядку № 22-1 […] переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Згідно із п. 4.3 Порядку № 22-1 страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви […].

Частиною ч. 4 ст. 9 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ «Про охорону праці» (далі - Закон України «Про охорону праці») визначено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.

Зазначені приписи кореспондуються з положеннями Закону № 1788-ХІІ та Закону № 1058-IV.

Так, згідно з ч. 5 ст. 56 Закону № 1788-ХІІ час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (ст.ст. 13 і 14).

За приписами абз. 4 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Судом встановлено, що з 6 травня 2009 року ОСОБА_1 встановлена інвалідність ІІ групи внаслідок трудового каліцтва, що підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем.

Отже, інвалідність позивача є наслідком трудового каліцтва, отриманого позивачем під час роботи гірником очисного забою 5 розряду в шахті з повним робочим днем під землею, тобто за професією, що передбачена ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-ІV (провідна професія) і яка дає право на пільгове пенсійне забезпечення (ст. 14, провідні професії, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1 п.»а» - «в»).

Проаналізувавши наведені вище нормативно-правові приписи суд висновує, що позивач має право на зарахування всього періоду його перебування на інвалідності з 7 травня 2009 року (день отримання травми, 6 травня 2009 року, є останнім днем роботи позивача, який зараховано до його страхового (робочого) та пільгового стажу за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-ІV саме як робочий день) по 30 листопада 2022 року (по останній день місяця, що передує місяцю подання відповідної заяви) до його стажу роботи для призначення пенсії (страхового стажу), а також до спеціального (пільгового) стажу на підземних роботах - ст. 14, провідні професії, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1 п. «а» - «в».

Таке правозастосування відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним в постановах від 5 грудня 2019 року у справі № 185/8539/16-а, від 8 липня 2021 року у справі № 212/1743/17-а.

Як вбачається з рішення відповідача від 4 січня 2023 року та довідки РС-право (відомості щодо розрахунку стажу в якій відповідають наведеному у рішенні розрахунку стажу - «Розрахунок стажу Амелін 2»), при прийнятті даного рішення управління безпідставно не зарахувало до страхового стажу позивача періоди його роботи: з 3 грудня 2008 року по 31 грудня 2008 року (згідно даних реєстру), з 1 червня 2009 року по 31 грудня 2012 року (період перебування позивача на інвалідності внаслідок трудового каліцтва); з 1 березня 2022 року по 30 листопада 2022 року (період роботи позивача в ТОВ «Нова пошта» - згідно відомостей реєстру); також відповідачем було неправомірно не зараховано до стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-ІV, за даними трудової книжки: період роботи позивача з 9 березня 2005 року по 29 серпня 2005 року (гірником очисного забою з повним днем у шахті в ВП «Шахтоуправління ім. Г.М.Димитрова» ДП «Донецька вугільна коксівна компанія» - провідна професія, повний робочий день у шахті), з 3 грудня 2008 року по 31 грудня 2008 року (гірником очисного забою з повним днем у ДП «Красноармійськвугілля» «Шахта «Стаханова» - провідна професія, повний робочий день у шахті), а також період перебування позивача на інвалідності внаслідок трудового каліцтва з 7 травня 2009 року по 30 листопада 2022 року (останній день місяця, що передував місяцю звернення позивача із заявою про переведення його на інший вид пенсії).

Крім цього, як вбачається із наведеної довідки РС-право, відповідачем неправильно було відображено в електронній базі ПФУ підстави зарахування до пільгового стажу позивача за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-ІV періодів його роботи: з 19 грудня 2000 року по 12 вересня 2001 року, з 24 жовтня 2003 року по 18 вересня 2004 року, з 26 вересня 2005 року по 19 травня 2008 року, з 1 січня 2009 року по 6 травня 2009 року, а саме: вказано «ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в», замість правильного визначення пільгового стажу «ст. 14, провідні професії, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в» (а.с. 70).

Враховуючи наведене, рішення відповідача від 4 січня 2023 року є необґрунтованим та неправомірним.

Суд зазначає, що позивачем в межах цієї справи не оскаржується рішення відповідача від 4 січня 2023 року (як зазначає позивач у позові - він не згоден із рішенням від 3 березня 2023 року, яке прийнято «в зміну рішення від 4 січня 2023 року»).

Враховуючи, що матеріали справи не містять доказів направлення позивачу рішення від 4 січня 2023 року, беручи до уваги, що способом захисту порушеного права позивачем обрано зобов'язання відповідача повторно розглянути його заяву від 29 грудня 2022 року, а також керуючись приписами ч. 1 ст. 2 та ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позивачем вимог та визнати рішення відповідача від 4 січня 2023 року протиправним та скасувати його.

Надаючи оцінку рішенню відповідача від 3 березня 2023 року, суд виходить з наступного.

Як зазначено у даному рішенні, страховий стаж - 22 роки 1 місяць 12 днів, стаж на підземних роботах за постановою № 202 - 4 роки 4 місяці 25 днів, провідні професії - 4 роки 1 місяць 9 днів, навчання за фахом - 3 роки 5 місяців 10 днів, знаходження на інвалідності внаслідок нещасного випадку - 3 роки 7 місяців 16 днів (а.с. 72).

Відповідно до довідки РС-право, яка містить актуальні дані станом на час прийняття відповідачем рішення від 3 березня 2023 року:

- період навчання позивача з 1 вересня 1995 року по 10 лютого 1999 року зараховано до його страхового стажу та як «навчання за фахом»;

- періоди роботи з 3 березня 1999 року по 26 травня 2020 року, з 2 червня 2000 року по 31 серпня 2000 року, з 10 вересня 2000 року по 18 грудня 2000 року, з 17 вересня 2001 року по 31 березня 2003 року, з 20 серпня 2003 року по 31 грудня 2003 року, з 19 січня 2004 року по 21 серпня 2004 року, з 1 вересня 2004 року по 3 жовтня 2004 року, з 9 березня 2005 року по 17 березня 2005 року, з 3 грудня 2008 року по 12 грудня 2008 року - зараховано до страхового стажу позивача та пільгового стажу (ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в);

- періоди з 21 грудня 2000 року по 12 вересня 2001 року, з 25 березня 2005 року по 29 серпня 2005 року, з 26 вересня 2005 року по 28 липня 2006 року, з 1 серпня 2006 року по 27 травня 2007 року, з 1 червня 2007 року по 27 вересня 2007 року, з 1 жовтня 2007 року по 10 квітня 2008 року, з 1 травня 2008 року по 19 травня 2008 року, з 17 грудня 2008 року по 26 січня 2009 року, з 1 лютого 2009 року по 6 травня 2009 року - зараховано до страхового та пільгового стажу позивача як роботи за провідними професіями (ст. 14, ПП, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в);

- періоди з 27 травня 2000 року по 1 червня 2000 року, з 1 вересня 2000 року по 9 вересня 2000 року, з 19 грудня 2000 року по 20 грудня 2000 року, з 18 серпня 2003 року по 19 серпня 2003 року, з 1 січня 2004 року по 18 січня 2004 року, з 22 серпня 2004 року по 31 серпня 2004 року, з 4 жовтня 2004 року по 31 жовтня 2004 року, з 1 березня 2005 року по 8 березня 2005 року, з 18 березня 2005 року по 24 березня 2005 року, з 30 серпня 2005 року по 31 серпня 2005 року, з 21 вересня 2005 року по 25 вересня 2005 року, з 29 липня 2006 року по 31 липня 2006 року, з 28 травня 2007 року по 31 травня 2007 року, з 28 вересня 2007 року по 30 вересня 2007 року, з 11 квітня 2008 року по 30 квітня 2008 року, з 20 травня 2008 року по 31 травня 2008 року, з 13 грудня 2008 року по 16 грудня 2008 року, з 27 січня 2009 року по 31 січня 2009 року, з 1 січня 2013 року по 31 листопада 2022 року зараховано до страхового стажу позивача;

всього страховий стаж ОСОБА_1 - 22 роки 1 місяць 12 днів, додаткові роки за Списком № 1 - 8 років, всього для розрахунку: 30 років 1 місяць 12 днів (а.с. 88-90).

За поясненням відповідача, пільговий стаж позивача був зарахований із врахуванням уточнюючих довідок (копії яких суду не надані) (зв. бік а.с. 84).

Як зазначалось судом вище, право на передбачену ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV пенсію незалежно від віку мають працівники провідних професій, визначених у ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV, та працівники, професії яких містяться у Списку № 202, за умови безпосередньої зайнятості на цих роботах повний робочий день та за наявності стажу такої роботи не менш, ніж передбачено ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV, а також що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка

Згідно із довідкою РС-право періоди роботи позивача з 24 жовтня 2003 року по 3 жовтня 2004 року, з 9 березня 2005 року по 17 березня 2005 року, з 3 грудня 2008 року по 12 грудня 2008 року зараховано до пільгового стажу позивача як «ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в».

Відповідно до записів у трудовій книжці позивача у періоди з 24 жовтня 2003 року по 3 жовтня 2004 року, з 9 березня 2005 року по 17 березня 2005 року, з 3 грудня 2008 року по 12 грудня 2008 року (які визначені у довідці як «ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в») він працював повний робочий день у шахті «гірником очисного забою», тобто, за професією, яка належить до провідних професій, отже, вказані періоди підлягали зарахуванню до пільгового стажу позивача за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV саме як робота за провідними професіями - «ст. 14, ПП, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в».

Жодних доказів на спростування зазначеного у трудовій книжці (тобто, на спростування того, що позивач у вказані періоди працював саме гірником очисного забою) відповідачем суду не надано.

Суд зауважує, що відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З врахуванням зазначеного суд висновує, що вказані періоди протиправно не враховані до пільгового стажу позивача як робота за провідними професіями.

Також судом встановлено, що період перебування позивача на інвалідності зараховано до страхового та пільгового стажу позивача частково, а саме: до страхового стажу (відповідно до довідки РС-право, а.с. 88-90) зараховано періоди роботи позивача у ФОП ОСОБА_2 та «ТОВ Нова Пошта» - з 1 січня 2013 року по 30 листопада 2022 року, до пільгового (згідно відзиву на позов) - з 1 червня 2009 року по 16 січня 2013 року (зв.бік а.с. 50).

Беручи до уваги приписи ч. 4 ст. 9 Закону України «Про охорону праці», ч. 5 ст. 56 Закону № 1788-ХІІ, ч. 4 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV, а також враховуючи висновки Верховного Суду, наведені у постановах від 5 грудня 2019 року у справі № 185/8539/16-а, від 8 липня 2021 року у справі № 212/1743/17-а, суд приходить до висновку, що відповідачем було неправомірно не зараховано до страхового стажу позивача період його перебування на інвалідності з 7 травня 2009 року по 31 грудня 2012 року (період, коли позивач не працював) та до пільгового стажу за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV - період з 17 січня 2013 року по 30 листопада 2022 року (період, коли позивач працював).

Таким чином, рішення відповідача від 3 березня 2023 року є необґрунтованим та неправомірним, а тому підлягає скасуванню.

Крім цього, відповідачем не доведено існування нормативних підстав повторного розгляду у березні 2023 року заяви позивача від 29 грудня 2022 року, враховуючи наявність чинного (не скасованого) рішення від 4 січня 2023 року, та прийняття за наслідком такого розгляду рішення "в зміну" раніше прийнятого рішення, що також має своїм наслідком визнання цього рішення неправомірним.

Як наслідок, позовні вимоги ОСОБА_1 в цій підлягають задоволенню.

Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (п. 2); визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (п. 3); визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (п. 4); інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (п. 10).

Відповідно до ч. 3 цієї ж статті у разі скасування […] індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У «Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень», прийнятих Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року, зазначено, що суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Поняття дискреції міститься в п. 1.6 Методологи проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 23 червня 2010 року № 1380/5, де зазначено, що дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

За таких обставин, у цій справі суд не може перебирати повноваження Пенсійного фонду щодо переведення позивача на інший вид пенсії.

Враховуючи встановлені судом обставини, беручи до уваги, що відмова позивача у задоволенні його заяви про переведення на інший вид пенсії (за ч. 3 ст. 114 № 1058-IV) мала місце у зв'язку із не зарахуванням до пільгового стажу позивача періоду його перебування на інвалідності (протягом якого позивач працював), а питання переведення позивача на інший вид пенсії з а у м о в и зарахування періоду перебування його на інвалідності до пільгового стажу - не є спірним в межах цієї справи, суд вважає, що належним та достатнім способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язати відповідача: 1) зарахувати до страхового стажу позивача періоду з 7 травня 2009 року по 31 грудня 2012 року; 2) до пільгового стажу за ч. 3 ст. 114 № 1058-IV (провідні професії) періоду з 17 січня 2013 року по 30 листопада 2022 року; 3) внести зміни до індивідуальних відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб (автоматизованого банку відомостей, створеного для ведення обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, ведення якого забезпечує Пенсійний фонд України) в частині визначення підстави зарахування до пільгового стажу позивача періоду його роботи з 24 жовтня 2003 року по 3 жовтня 2004 року, з 9 березня 2005 року по 17 березня 2005 року, з 3 грудня 2008 року по 12 грудня 2008 року, зазначивши в якості підстав «ст. 14, ПП (провідні професії), підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в».

Позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача періоду з 1 червня 2009 року по 16 січня 2013 року задоволенню не підлягають внаслідок відсутності спору щодо такого зарахування.

Таким чином, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" позивач є звільненим від сплати судового збору.

Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а клопотань щодо розподілу судових витрат, передбачених ч. 2 ст. 139 КАС України сторонами не заявлялось, тому питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 12, 72-77, 94, 139, 242-246, 255, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, зареєстроване місцезнаходження: 61022, Харківська область, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення відділу перерахунків пенсій № 4 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області від 4 січня 2023 року № 914550147097, яким ОСОБА_1 відмовлено у переході на пенсію за віком на пільгових умовах.

Визнати протиправним та скасувати рішення відділу перерахунків пенсій № 4 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області від 3 березня 2023 року № 914550147097, яким ОСОБА_1 відмовлено у переході на пенсію за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області внести зміни до індивідуальних відомостей про застраховану особу щодо ОСОБА_1 в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду України в частині визначення підстав зарахування до пільгового стажу останнього періодів його роботи: з 24 жовтня 2003 року по 3 жовтня 2004 року, з 9 березня 2005 року по 17 березня 2005 року, з 3 грудня 2008 року по 12 грудня 2008 року, зазначивши в якості таких підстав «ст. 14, провідні професії, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29 грудня 2022 року про призначення/перерахунок пенсії із зарахуванням:

- до його страхового стажу періоду з 7 травня 2009 року по 31 грудня 2012 року;

- до його пільгового стажу за ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (провідні професії) періодів з 7 травня 2009 року по 31 травня 2009 року, з 17 січня 2013 року по 30 листопада 2022 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна