Ухвала від 22.01.2024 по справі 480/378/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

22 січня 2024 року Справа № 480/378/24

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Павлічек В.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у не призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 на підставі пункту “а” статті 13 Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішенням Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1 -р/2020 з дня, наступного за днем досягнення нею пенсійного віку 45 років, а саме з 20.08.2017 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № на підставі пункту '"а” статті 13 Закону № 1788-ХІІ в редакції, чинній до внесення змін Законом України від 2 березня 2015 № 213-УІП “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” (далі - Закон № 213-УІІІ) з урахуванням Рішенням Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020.

Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Поданий адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий з порушенням вимог Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з абзацом 1 частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Зі змісту наведених норм слідує, що для звернення до адміністративного суду з позовом встановлено шестимісячний строк і цей строк обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 6 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Суд звертає увагу, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

При вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття “дізнався” та “повинен був дізнатись”.

Так, під поняттям “дізнався” необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.

Поняття “повинен був дізнатися” необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.

Викладені висновки відповідають позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 21.02.2020 у справі № 340/1019/19.

Зі змісту позовної заяви суд вбачає, що позивач просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у не призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 на підставі пункту “а” статті 13 Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішенням Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1 -р/2020 з дня, наступного за днем досягнення нею пенсійного віку 45 років, а саме з 20.08.2017 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № на підставі пункту '"а” статті 13 Закону № 1788-ХІІ в редакції, чинній до внесення змін Законом України від 2 березня 2015 № 213-УІП “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” (далі - Закон № 213-УІІІ) з урахуванням Рішенням Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020.

Водночас, обгрунтовуючи позовні вимоги, в позовній заяві зазначено, що 19 серпня 2017 року, досягнувши 45-річного віку позивачка звернулася до ГУ ПФУ України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Однак 10.01.2018 року ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з недосягненням пенсійного віку, та зазначено, що станом на 31.10.2017 страховий стаж становить - 28 років 29 днів, в тому числі на пільгових умовах 12 років 6 місяців 9 днів. У лютому 2020 року ОСОБА_1 повторно звернулась до ГУ ПФУ України в Сумській області з заявою про призначення їй пенсії та надала довідку про підтвердження пільгового стажу з 15.04.2005 року по 20.02.2020 року на посаді рентгенлаборанта в КНП «ЦМКЛ» СМР, стаж роботи якої склав 14 років 10 місяців 5 днів. 03.03.2020 року рішенням ГУ ПФУ України в Сумській області було повторно відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з не зарахуванням пільгового стажу. При цьому, 17.03.2020 року після повторної перевірки документів ОСОБА_1 було призначено пенсію на пільгових умовах за Списком №1.

Тобто фактично про порушення своїх прав позивач дізналася щонайменше в січні 2018 року. Проте з даною позовною заявою до суду через свого представника звернулася засобами поштового зв'язку лише 16.01.2024 року (до суду надійшла 18.01.2024 року), тобто із порушенням встановленого шестимісячного строку звернення до суду.

А відтак суд зазначає, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з даною позовною заявою. При цьому заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даними позовними вимогами та доказів поважності причин пропуску такого строку позивачем суду не надано.

Водночас судом враховано, що до позовної заяви не було додано будь-які докази, які б підтверджували оскарження позивачем рішень пенсійного органу від 10.01.2018 та від 03.03.2020 щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Крім того, як вбачається з матеріалів доданих до позовної заяви, а також зазначено у позовній заяві, позивачу було призначено пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1 з 20.02.2020 року.

Враховуючи викладене, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даною позовною заявою, у якій зазначити поважні причини пропуску такого строку та докази поважності причин пропуску такого строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Водночас згідно ч. 1 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Встановити позивачу/представнику позивача десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків.

Роз'яснити позивачу/представнику позивача, що в разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута протягом п'яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя В.О. Павлічек