22 січня 2024 року м. Ужгород№ 260/10523/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханової З.Б. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії
01 грудня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 01 серпня 2023 року № 32 про відмову у призначенні пенсії за вислугу років.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити та перерахувати пенсію за вислугу років згідно п. «а» етапі 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 07 жовтня 2022 року з врахуванням вислуги років 28 років 07 місяців 18 днів, на підставі грошового атестату № 23 виданого Південним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виданої 20.06.23 р. № 11/33 Південним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) у відповідності до вимог статей 43 і 6 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, з урахуванням вже виплачених сум.
3. Адміністративний позов розглянути в порядку спрощеного провадження з викликом мене у судове засідання.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивач зазначив, що він є с пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років згідно п. "а" ст.12 Закону України № 2262 « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон), пенсійна справа 0710008702. Зазначає, що його право на призначення пенсії за вислугу років на підставі п. "а" ст. 12 Закону встановлено рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.05.21 р.. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2022 р. судова справа 260/7318/21.
Одночасно судом встановлено, що станом на день звільнення з військової служби 06 липня 2015 р. позивач мав право на пенсію за вислугу років на підставі п.»а» ст.12 Закону. Вислуга років позивача станом на 06 липня 2015 року становила 28 років 00 місяців 06 днів.
У зв'язку з непризначенням пенсії на підставі вказаних судових рішень позивач змушений був позиватися до Відповідача.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.12.22 р. по судовій справі 260/4202/22 зобов'язано ГУ ПФ України в Закарпатській області призначити позивачу пенсію за вислугу років згідно п. «а» ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 09 вересня 2021 р. (з врахуванням ухвали суду про виправлення технічної помилки).
На виконання рішення суду 02 лютого 2023 р. Відповідач призначив та нарахував пенсію, в значно меншому розмірі, ніж належало, з порушенням діючого пенсійного законодавства.
Дії Відповідача оскаржені в судовому порядку (судова справа 260/2411/23).
13 жовтня 2023 року Закарпатським окружним адміністративним судом задоволено позов (судова справа 260/2411/23).Рішення суду відповідачем не виконано.
З 25 лютого 2022 року позивач призваний на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період на підставі Указу Президента України від 25 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» Ужгородським РТІЦК та СП Закарпатської області.
Наказом Начальника Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України м. Одеса № 283 -ОС від 07 жовтня 2022 р. позивача виключено зі списків особового складу управління та знято з усіх видів забезпечення.
22 лютого 2023 р. видано посвідчення серії НОМЕР_2 . учасника бойових дій.
Тобто, збільшилася вислуга років за період служби під час мобілізації та збільшилося грошове забезпечення, із якого нараховується пенсія, що є підставою для призначення нової пенсії за вислугу років, перерахунку пенсії.
10.10.22 р. та 24 березня 2023 року позивач направив на адресу Державної Прикордонної служби України заяву про перерахунок вислуги років та направлення документів до ГУ Пенсійного фонду України в Закарпатській області для здійснення перерахунку його пенсії .
07.07.23 за вих. № 11/32521/23 від 07.07.23 р. Адміністрація Держприкордонслужби направила на адресу позивача повідомлення, яким інформувала про направлення його документів Відповідачу для призначення пенсії у зв'язку із збільшенням вислуги років за період служби під час мобілізації.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 32 від 01.08.23 р. про відмову у призначенні пенсії за вислугу років , яким відмовив позивачу у призначенні пенсії за вислугу років, зазначено , що у такого відсутня достатня календарна вислуга років (25 років) на моменту звільнення зі служби 07.10.22 р. визначеної ст. 12 Закону №2262.
Вказане рішення та дії Відповідача позивач вважає неправомірними, такими, що порушують його конституційне право на соціальний захист та ст. 129-1 Конституції України, відповідно до положень якої, судові рішення, що набули законної сили, обов'язкові для виконання.
26 грудня 2023 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позов та докази, які в нього є в термін протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали.
11 січня 2024 року від відповідача суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області, розглянувши заяву ОСОБА_1 (вх. від 24.07.2023 року №258) про призначення пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», подання про призначення пенсії у зв'язку зі збільшенням вислуги років за період служби під час мобілізації від 07.07.2023 року № 11/ПВ-11686 Адміністрації Державної Прикордонної служби України та додані документи прийнято рішення №32 від 01.08.2023р. про відмову у призначенні на пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку із відсутністю достатньої календарної вислуги років ( 25 років) на момент звільнення зі служби (07.10.2022 року), визначеної статтею 12 Закону №2262.
Згідно подання Адміністрації ДПСУ про призначенню пенсії у зв'язку зі збільшенням вислуги років за період служби під час мобілізації, ОСОБА_1 07 жовтня 2022 року звільнено з посади заступника начальника відділу бойової та спеціальної підготовки штабу Південного регіонального управління ДПСУ з наявності календарної вислуга - 22 роки 00 місяців 17 днів (з урахуванням пільгової вислуги -28 років 07 місяців 18 днів.
Отже, для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено. Окрім того, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності вислуги, обчисленої на пільгових умовах.
Згідно розрахунку календарна вислуга років ОСОБА_1 складає 22 роки 00 місяців 17 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких Інших осіб» Таким чином, у Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відсутні правові підстав призначити та перерахувати пенсії за вислугу років згідно п «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Обставини встановлені судом.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 проходив військову службу в органах Державної прикордонної служби України.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області отримує пенсію за вислугу років згідно п.»а» ст.12 Закону України № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» .
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.05.2022 року у справі № 260/7318/21 (головуючий - суддя Ващилін Р.О.), яке набрало законної сили згідно постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.07.2022 року, позовні вимоги задоволено частково:
- Визнано протиправною відмову Адміністрації ДПС України, оформлену листом № 115/П-12733-6430 від 23.09.2021 року, у оформленні та поданні до ГУ ПФУ в Закарпатській області документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та
- Зобов'язано Адміністрацію ДПС України підготувати та направити до ГУ ПФУ в Закарпатській області документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою Правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням загальної вислуги років станом на день звільнення з військової служби.
На підставі вищевказаного рішення суду Адміністрацією Державної прикордонної служби України скеровано до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області документи для призначення пенсії ОСОБА_1 .
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2022 року в адміністративній справі за № 260/4202/22, яке набрало законної сили 18.01.2023, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 06 вересня 2022 року № 20 про відмову у призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 .
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 09 вересня 2021 року.
На підставі вищевказаного рішення суду позивачеві було призначено з 09 вересня 2021 року пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2023 року № 260/2411/23, яке набрало законної сили 13.11.2023 , адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково:
- Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії на підставі Довідка про грошове забезпечення за №11/7457 від 18 серпня 2022 року, виданої Адміністрацією прикордонної служби України, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, починаючи з 09 вересня 2021 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
- Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , на підставі Довідка про грошове забезпечення за №11/7457 від 18 серпня 2022 року, виданої Адміністрацією прикордонної служби України станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, починаючи з 09 вересня 2021 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, з урахуванням вже виплачених сум.
Судом встановлено, що з 25 лютого 2022 року ОСОБА_1 призваний на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період на підставі Указу Президента України від 25 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» Ужгородським РТЦК та СП Закарпатської області.
Наказом Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 06.10.22 р. № 282 - ОС у зв'язку з отриманим пораненням під час військових дій ОСОБА_1 звільнений з військової служби за підпунктом «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку ) пункту 2 частини 4 статті 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» .
Наказом Начальника Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України м. Одеса № 283 -ОС від 07 жовтня 2022 р. ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу управління та знято з усіх видів забезпечення.
Згідно Довідки військової частини НОМЕР_3 Державної прикордонної служби України № 1738 від 19.08.22 р. в період з 07 квітня по 23 червня 2022 р. ОСОБА_1 безпосередньо брав участь у бойових діях або забезпеченні заходів здійснення заходів з національної безпеки і обороті, відсічі і стримування збройної агресії.
Згідно довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Державної прикордонної служби України Південне регіональне управління від 05.12.22 р. № 12/ 41 в період з 18.07.22 р. по 24.07.22 р. ОСОБА_1 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи у Миколаївській області. Займав останню перед звільненням посаду - заступник начальника відділу бонової та спеціальної підготовки штабу Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Рішенням комісії Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій, учасниками війни від 02 лютого 2023 р. № 1/1/611 ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій/учасника війни, відповідно до 11.19 ч. 1 ст.6 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
22 лютого 2023 р. видано посвідчення серії НОМЕР_2 . учасника бойових дій.
10 жовтня 2022 року , позивач звернувся до Державної Прикордонної служби України з заявою про перерахунок вислуги років та направлення документів до ГУ Пенсійного фонду України в Закарпатській області для здійснення перерахунку його пенсії.
24 березня 2023 року, позивач повторно звернувся до Адміністрації Держприкордонслужби України із заявою про призначення/перерахунок пенсії з врахуванням додаткової вислуги за період служби під час мобілізації та з врахуванням грошового забезпечення під час служби. .
17 квітня 2023 року Адміністрація Держприкордонслужби України листом за вих. № 11-11-4626-7374 повідомила позивача зазначивши що:
"Для підготовки уповноваженим структурним підрозділом Адміністрації Держприкордонслужби документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії за Вашою останньою штатною посадою - заступника начальника відділу бойової та спеціальної підготовки штабу Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, з якої Вас повторно було звільнено з військової служби 07.10.2022, у зв'язку зі збільшенням вислуги років за період проходження військової служби за призовом під час мобілізації з 25.02.2022 по 07.10.2022 і отриманням відповідного грошового забезпечення, та їх подальшого надсилання до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, необхідно надіслати на адресу фінансово-економічного управління Адміністрації Держприкордонслужби документи, перелік яких визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402
Надіслані Вами вище перераховані документи разом із підготовленим уповноваженим структурним підрозділом Адміністрації Держприкордонслужби новим поданням про призначення Вам пенсії за вислугу років, а також оформленими Південним регіональним управлінням новим розрахунком вислуги років на пенсію, витягом із наказу про виключення зі списків особового складу військової частини з 07.10.2022, грошовим атестатом та довідкою про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії, які фактично нараховані та виплачені за повні календарні місяці служби у 2022 році, буде надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області для розгляду питання проведення перерахунку раніше призначеної Вам пенсії за вислугу років"
04 травня 2023 року позивач направив на адресу Держприкордонслужби України витребувані від нього документи .
31травня 2023 за вих. №11 -11-6216-10858 Адміністрація Держприкордонслужби направила позивачу листа відповідно до змісту якого зазначено, що :
листом Адміністрації Держприкордонслужби від 24.05.2023 за № 11/23853/23-Вих надано доручення начальнику Південного регіонального управління про підготовку та надання до фінансово-економічного управління Адміністрації Держприкордонслужби нового розрахунку вислуги років на пенсію, витягів із наказів про Ваше зарахування 25.02.2022 до списків особового складу та виключення 07.10.2022 зі списків особового складу регіонального управління, нового грошового атестату та нової довідки про щомісячні додаткові види грошового "забезпечення та премію, фактично нараховані та виплачені Вам за повні календарні місяці служби у 2022 році.
Після отримання від Південного регіонального управління вище перерахованих документів, їх разом із Вашою заявою та копіями особистих документів, а також підготовленим уповноваженим структурним підрозділом Адміністрації Держприкордонслужи новим поданням про призначення Вам пенсії за вислугу років за Вашою останньою штатною посадою - заступника начальника відділу бойової та спеціальної підготовки штабу Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, з якої Вас повторно було звільнено з військової служби 07.10.2022, буде надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області для розгляду питання проведення перерахунку раніше призначеної Вам пенсії за вислугу років, про що Вас буде поінформовано.
07 липня 2023 року за вих. № 11/32521/23 . Адміністрація Держприкордонслужби направила на адресу позивача та до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області листа , яким інформувала про направлення документів позивача Відповідачу для призначення пенсії у зв'язку із збільшенням вислуги років за період служби під час мобілізації.
Згідно розрахунку вислуги років на пенсію, календарна вислуга років ОСОБА_1 складає 22 роки 00 місяців 17 днів, пільгова 06 років 07 місяців 01 днів.
В подальшому, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області, розглянувши заяву ОСОБА_1 (вх. від 24.07.2023 року №258) про призначення пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», подання про призначення пенсії у зв'язку зі збільшенням вислуги років за період служби під час мобілізації від 07.07.2023 року № 11/ПВ-11686 Адміністрації Державної Прикордонної служби України та додані документи прийнято рішення №32 від01.08.2023р. про відмову у призначенні на пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку із відсутністю достатньої календарної вислуги років ( 25 років) на момент звільнення зі служби (07.10.2022 року), визначеної статтею 12 Закону №2262.
Вказане рішення обґрунтоване тим, що згідно подання Адміністрації ДПСУ про призначенню пенсії у зв'язку зі збільшенням вислуги років за період служби під час мобілізації, ОСОБА_1 07 жовтня 2022 року звільнено з посади заступника начальника відділу бойової та спеціальної підготовки штабу Південного регіонального управління ДПСУ з наявності календарної вислуга - 22 роки 00 місяців 17 днів, (з урахуванням пільгової вислуги -28 років07 місяців 18 днів).
Мотиви та норми застосовані судом.
Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що в Україні як у правовій державі, де проголошена дія верховенства права та найвищою соціальною цінністю є людина, згідно з ст.ст. 1, 3, 8, ч.2 ст.19, ч.1 ст.68 Конституції України усі без виключення суб'єкти права (учасники суспільних відносин) зобов'язані дотримуватись існуючого правового порядку, утримуючись від використання права на "злоловживання правом, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати покладені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом, і тому до відносин, які склались на підставі встановлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.
Право громадян України на соціальний захист проголошено ст.46 Конституції України, конкретизовано п.6 ч.1 ст.92 Конституції України і з 01.01.2004р. деталізовано нормами, насамперед, Закону України від 09.07.2003р. №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який був прийнятий на зміну положенням Закону України від 05.11.1991р. №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" і тому має пріоритет у застосуванні як однопредметний та рівносильний акт права, прийнятий пізніше у часі.
У силу дії бланкетної норми ст.4 Закону України від 09.07.2003р. №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України від 09.04.1992р. №2662-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Закон України №2662-ХІІ).
Отже, стосовно відносин з приводу пенсійного забезпечення заявника приписи Закону України №2662-ХІІ є спеціальною нормою права, що поміж тим не виключає випадку регламентування прогалин нормами Закону України від 09.07.2003р. №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також інших актів права з питання пенсійного забезпечення, котрі не суперечать самій суті Закону України №2662-ХІІ.
Законом України №2662-ХІІ запроваджено дві окремі, самостійні і незалежні одна від одної процедури, за якими відбувається обчислення розміру пенсії громадянина, а саме: 1) за ст.43 Закону України №2662-ХІІ - у випадку призначення пенсії вперше та 2) за ст.63 Закону України №2662-ХІІ - у випадку перерахунку розміру (обчислення нового розміру) раніше вже призначеної пенсії за подією збільшення розміру поточної оплати праці працівника на аналогічній (прирівняній) посаді публічної служби.
При цьому, у процедурі обчислення грошового розміру пенсії за ст.43 Закону України №2662-ХІІ базовою розрахунковою величиною є виключно виплати (як винагорода за працю), одержані особисто особою-пенсіонером під час проходження служби (тобто складові елементи структури власного грошового забезпечення).
Натомість, у процедурі обчислення грошового розміру пенсії за ст.63 Закону України №2662-ХІІ базовою розрахунковою величиною є виключно реально отримані (а не уявно можливі до нарахування) виплати (як винагорода за працю) третьої сторонньої особи - діючого публічного службовця за рівнозначною посадою (або тією ж самою, або прирівняною).
Згідно з абз.1 ст.11 Закону України №2662-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону України №2662-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Положеннями ст.10 Закону України №2662-ХІІ визначено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
За правилами п. «а» ч.1 ст.12 Закону України №2662-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Відповідно до п. «б» ч.1 ст.12 Закону України №2662-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Як то указано ч.2 ст.12 Закону України №2662-ХІІ, до календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Згідно з п. «а» ч.1 ст.17 Закону України №2662-ХІІ особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються військова служба.
Відповідно до ч.2 ст.17 Закону України №2662-ХІІ до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Положеннями ст.171 Закону України №2662-ХІІ визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згаданий порядок затверджений постановою КМУ від 17.07.1992р. №393 (далі за текстом Постанова №393).
Відповідно до підпункту «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова №393) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 вказаної постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці-час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
З вказаної Постанови слідує, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується пільговий стаж роботи на встановлених цим Порядком посадах.
Таким чином, з аналізу викладених положень наведеного Порядку вбачається, що пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України № 2262-XI.
Відтак, положення усіх зазначених вище нормативно-правових актів не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги та не встановлюють те, що вислугу років у пільговому обрахуванні не можуть зараховувати до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії.
З огляду на викладені норми, слід вказати, що як Законом № 2262-ХІІ, так і Постановою № 393 не визначено та не передбачено таких понять як пільгове обчислення вислуги років, пільгова пенсія, пільгова вислуга років або загальна вислуга років.
Статтею 12 Закону № 2262-ХІІ визначено умови, коли пенсія призначається саме за вислугу років.
Статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ також врегульовано питання обчислення саме вислуги років, однак за наявності у конкретної особи певних умов при проходженні служби, які обумовлюють застосування пільг при призначенні пенсії згідно Закону № 2262-ХІІ.
В свою чергу, згідно з Постановою № 393 пільгами є зарахування до вислуги років, яка надає право на отримання пенсії, у певній кратності тих періодів служби, які відповідають визначеним цією Постановою умовам (конкретні умови передбачають застосування певної кратності).
Поняття вислуга років, яка обчислюється у будь-якому випадку календарними роками та місяцями, застосовується як до осіб, які не мають пільгових умов на призначення пенсії за Законом № 2262-ХІІ, так і до осіб, які мають такі пільгові умови.
Як слідує зі змісту позовної заяви ГУ ПФУ в Закарпатський області до вислуги років позивача не зараховано пільгову вислугу років за час проходження військової служби .
Статтею 17 Закону №2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону №2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом №2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років військовослужбовцям. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Вказана правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду по справі №805/3923/18-а від 03.03.2021.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду.
Крім того, Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року №530 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року №1294/26071) затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей (далі - Положення №530).
Відповідно до п. 1.3. Положення військовослужбовцям, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону, пенсії призначаються і виплачуються після звільнення їх з військової служби.
Пенсіонерам з числа колишніх військовослужбовців у разі повторного прийняття їх на військову службу у Збройні Сили України, інші утворені відповідно до законів України військові формування, у Державну спеціальну службу транспорту, службу в органи внутрішніх справ, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію та Державну кримінально-виконавчу службу України виплата пенсій здійснюється відповідно до статті 2 Закону.
Відповідно до п. 2.3. Положення при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу):1) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час безперервного перебування на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних військовослужбовцями у військових частинах, штабах та установах, які входили до складу діючої армії; час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих; час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, - з 26 квітня 1986 року до 01 січня 1988 року; час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу відповідно до Закону України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення; час служби, зазначений у постанові Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року N 30 "Про пільги щодо обчислення вислуги років військовослужбовцям Збройних Сил України, які брали участь в операціях Миротворчих Сил ООН" (зі змінами); час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки України, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичних установ України, їх співробітників та членів їх сімей; інші періоди, зазначені в підпункті "а" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (зі змінами);
Отже, висновок пенсійного органу про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, не є обґрунтованим, оскільки базується на хибному тлумаченні та застосуванні норм права, що регулюють спірні правовідносини.
Крім того, право позивача на призначення пенсії за вислугу років на підставі п. »а» ст.12 Закону встановлено рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.05.21 р.. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2022 р. судова справа 260/7318/21.
Судом встановлено, що станом на день звільнення з військової служби 06 липня 2015 р. позивач мав право на пенсію за вислугу років на підставі п.»а» ст.12 Закону, його вислуга років станом на 06 липня 2015 року становила 28 років 00 місяців 06 днів.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.12.22 р. по судовій справі 260/4202/22 зобов'язано ГУ ГІФ України в Закарпатській області призначити ОСОБА_1 у пенсію за вислугу років згідно п. «а» ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 09 вересня 2021 р. (з врахуванням ухвали суду про виправлення технічної помилки).
На виконання рішення суду 02 лютого 2023 р. Відповідач призначив пенсію за вислугу років згідно п. «а» ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» .
Вказані обставини встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили , відтак такі відповідно до положень ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи.
Відтак судом встановлено, що вислуга років ОСОБА_1 , з врахуванням часу служби, який підлягає зарахуванню на пільгових умовах, становить 28 років 07 місяців 18 днів, , що є достатнім в розумінні положень п. «а» статті 12 Закону №2262 для призначення пенсії за вислугу років.
В свою чергу, положеннями статті 17-1 Закону №2262-ХІІ та Постановою №393 передбачено визначення вислуги років у пільговому обчисленні, а посилання відповідача на необхідність врахування виключно календарної вислуги років є необґрунтованими та суперечать зазначеним вище положенням Закону №2262-ХІІ та Постанови №393.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 27.06.2018 у справі №750/9775/16-а.
Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що аналіз норм Закону №2262-XII у взаємозв'язку з нормами постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон №2262-ХІІ. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена постановою №393.
З урахуванням викладеного, Верховний Суд у вказаному рішенні зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Суд також звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення №5-рп/2002).
За наслідками розгляду справи №480/4241/18 Верховний Суд в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, який викладений у постанові від 14.04.2021 про те, що для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.
Таким чином, вислуга років позивача з урахуванням часу служби, що підлягає зарахуванню на пільгових умовах становить більше 24 календарних років, а саме: 28 років 07 місяців 18 днів, а тому позивач має право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ.
Такі ж висновки викладені в рішенні Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.05.21 р.. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2022 р. судова справа 260/7318/21. , на виконання яких Адміністрацією Державної прикордонної служби України оформлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років, згідно пункту «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови y призначенні позивачу пенсії за вислугу років згідно із п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є протиправними.
За наведених обставин дії відповідача щодо відмови в призначенні та виплаті позивачу пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ є протиправними.
А тому з метою ефективного захисту порушених прав позивача слід зобов'язати відповідача призначати та виплачувати позивачу пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ.
Щодо дати призначення пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 48 Закону № 2262-ХІІ заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.
При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою дата їх відправлення.
Згідно з пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.
Пунктом «б» частини першої статті 50 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсія відповідно до цього Закону призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів «а», «в» статті 12 цього Закону, з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення, а членам сімей зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також пенсіонерів з їх числа - з дня смерті годувальника, але не раніше того дня, по який йому сплачено грошове забезпечення або пенсію, крім випадків призначення їм пенсій з більш пізніх строків.
Відповідно до частини третьої статті 50 Закону № 2262-ХІІ пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.
Позивач звільнився зі служби 07.10.2022 р. , а 24.07.2023 року звернувся до Головного управління ПФУ в Закарпатській області із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262- ХІІ.
Однак, несвоєчасне звернення позивача з заявою про призначення пенсії є наслідком захисту його порушених прав в судовому порядку в межах розгляду справи №4260/4202/22.
Звернення позивача з відповідною заявою раніше 24.07.2023 року було унеможливлено у зв'язку з відсутністю всіх необхідних документів в силу вчасного ненаправлення Держприкордонслужбою таких Відповідачу для призначення пенсії у зв'язку із збільшенням вислуги років за період служби під час мобілізації.
Тому, суд дійшов висновку про необхідність ефективного захисту порушених прав позивача шляхом зобов'язання призначити та виплачувати пенсію відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 07 жовтня 2022 року .
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, в ході розгляду справи не довів правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах, а тому позовну заяву належить задовольнити .
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд
1.Позов ОСОБА_1 ( РНКОПП: НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 01 серпня 2023 року № 32 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за вислугу років.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити та перерахувати пенсію за вислугу років ОСОБА_1 ( РНКОПП: НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) згідно п. «а» статі 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 07 жовтня 2022 року з врахуванням вислуги років 28 років 07 місяців 18 днів, на підставі грошового атестату № 23 виданого Південним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виданої 20.06.23 р. № 11/33 Південним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) у відповідності до вимог статей 43 і 6 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, з урахуванням вже виплачених сум.
4.Стягнути на користь ОСОБА_1 ( РНКОПП: НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 1073,60 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЗ.Б.Плеханова