ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"19" січня 2024 р. справа № 300/6320/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Голови Болехівської міської ради Яцинина Івана Васильовича
про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання до вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 13.09.2023 звернувся в суд з позовною заявою до Голови Болехівської міської ради Яцинина Івана Васильовича (надалі, також - відповідач, Голова міської ради, ОСОБА_2 ), в якій просить:
- скасувати розпорядження Болехівського міського голови Івана Яцинина від 19.06.2023 за №01-аг «Про видачу планшетних ПК» в частині пункту 1 щодо укладення договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність;
- визнати неправомірними дії посадових осіб Болехівської міської ради, щодо не видачі ОСОБА_1 для проведення поіменного голосування на офіційному веб-сайті депутатами Болехівської міської ради придбаних для цієї мети планшета ПК Samsung Gelaxy Tab A8 10/5 Wi-Fi GB Grey (SM-X200NZAESEK);
- зобов'язати Болехівського міського голову Івана Яцинина вжити заходів щодо забезпечення ОСОБА_1 , депутата Болехівської міської ради електронним засобом (планшетом) ПК Samsung Gelaxy Tab A8 10/5 Wi-Fi GB Grey (SM-X200NZAESEK), для участі в голосуванні на період проведення кожної сесії Болехівської міської ради.
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивує тим, що розпорядження від 19.06.2023 за №01-аг «Про видачу планшетних ПК» в частині пункту 1 щодо укладення договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність є протиправним та підлягає скасуванню. На підтвердження своєї позиції зауважив, що укладення договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність з депутатом є неможливим, оскільки депутат не є працівником, а статтею 135-1 Кодексу законів про працю України передбачено можливість укладення такого виду договору лише з працівником. При цьому, позивач вказує, що така умова щодо укладення договору позбавляє його права брати участь у голосуванні на сесії міської ради та перешкоджає виконанню ним депутатських повноважень. Вважає, що йому має бути забезпечений електронний засіб (планшет) для участі в голосуванні на період проведення кожної сесії Болехівської міської ради. З метою захисту порушених прав звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с. 39-82).
Відповідач подав відзив на позов №2863/021-16/23 від 06.10.2023 (а.с. 43-48), який надійшов на поштову адресу суду 09.10.2023. У поданому відзиві Голова міської ради вказав на безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 . На підтвердження своєї позиції зазначив, що спірним розпорядженням жодним чином не порушено права та інтереси позивача. Вказав, що запропонований депутатам згідно спірного розпорядження договір несе добровільний, а не зобов'язальний характер. У випадку незгоди депутата на укладення такого договору, останній вправі скористатися іншим способом голосування, зокрема, шляхом заповнення бюлетня. Зуважив, що спірне розпорядження прийняте з метою збереження майна, яке перебуває на балансі Болехівської міської ради та на виконання Головою міської ради як керівника бюджетної установи обов'язку щодо збереження комунального майна. Вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Позивач 11.10.2023 подав до суду відповідь на відзив (а.с. 142-143). У поданій відповіді на відзив позивач повторно наголосив на зобов'язальному характері, передбаченого пунктом 1 спірного розпорядження, договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, оскільки у випадку незгоди депутата з укладенням такого договору, він не може отримати планшет для голосування. Звернув увагу, що фізичне збереження електронних приладів і їх належна експлуатація можуть бути забезпеченні в спосіб гарантійного обслуговування, а також шляхом покладення цивільно-правової відповідальності за навмисне пошкодження такого майна. Також вказав, що депутати Болехівської міської ради не приймали жодних рішень стосовно закупівлі планшетних персональних комп'ютерів для кожного депутата та рішень про розпорядження таким комунальним майном, тому таке розпорядження є одноосібним рішенням Голови міської ради та марнотратством в умовах воєнного стану. Просив врахувати викладені у відповіді на відзив доводи та позовні вимоги задовольнити повністю.
На поштову адресу суду 20.10.2023 надійшли заперечення відповідача №3051/02.2-16/23 від 17.10.2023 (а.с. 145-150). Голова міської ради вказав на помилковість доводів позивача, викладених у відзиві на позов. Звернув увагу, що на неодноразові звернення депутатів Болехівської міської ради секретар ради І.Герецький 13.02.2023 подав Голові міської ради службову записку №94/02.1-18/23, в якій просив виділити кошти для закупівлі 27 планшетних персональних комп'ютерів. На підставі вказаної службової записки Болехівська міська рада прийняла рішення №01-27/23 від 06.04.2023 «Про внесення змін до бюджету Болехівської міської територіальної громади на 2023 рік», яким вирішила здійснити перерозподіл коштів бюджетних призначень. Також зауважив, що під час розгляду такого питання 06.04.2023 на сесії міської ради позивач виступив та вказав, що проект рішення детально обговорили під час засідання профільної комісії та запропонував перейти до запитань та голосування. Зазначив про безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 та просив відмовити у їх задоволенні.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.
Відповідно до додатку 1 до рішення Болехівської міської ради №01-01/20 від 26.11.2020 «Про підсумки виборів, визнання повноважень і реєстрацію депутатів Болехівської міської ради та Болехівського міського голови» ОСОБА_1 25.10.2020 обраний депутатом Болехівської міської ради, а згідно з додатком 2 до зазначеного рішення ОСОБА_2 25.10.2020 обраний Болехівським міським головою (а.с. 49-54).
Секретар Болехівської міської ради Ігор Герецький 13.02.2023 подав міському голові службову записку №94/02.1-18/23, в якій, враховуючи звернення депутатів міської ради, з метою забезпечення належної роботи засідань Болехівської міської ради, просив виділити кошти в сумі 324 000 гривень для закупівлі планшетних ПК в кількості 27 штук та 30 000 гривень на придбання смартфону для забезпечення здійснення веб-трансляції пленарних засідань сесій ради, засідань постійних комісій та погоджувальної ради в режимі реального часу (а.с. 151).
Болехівська міська рада, керуючись пунктом 23 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на підставі, зокрема, службової записки секретаря міської ради від 13.02.2023 №94/02.1-18/253, прийняла рішення №01-27/23 від 06.04.2023 «Про внесення змін до бюджету Болехівської міської територіальної громади на 2023 рік», пунктом 1.3 якого, серед іншого, вирішила здійснити перерозподіл коштів бюджетних призначень по головних розпорядниках коштів: збільшити бюджетні призначення по міській раді, зокрема, по спеціальному (видатки розвитку) по коду бюджетної програми 0110180 «Інша діяльність у сфері державного управління» (Програма підтримки розвитку органів місцевого самоврядування на 2023 рік) на суму 354,0 тис, гривень (а.с. 152-154).
Болехівський міський голова Іван Яцинин видав розпорядження №01-аг від 19.06.2023 «Про видачу планшетних ПК», пунктом 1 якого погодив начальнику відділу бухгалтерського обліку та звітності виконавчого комітету Болехівської міської ради (О.Семко) передати планшетні ПК депутатам Болехівської міської ради (за згодою депутата) з укладенням договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність (а.с. 12).
Не погоджуючись з таким розпорядженням в частині щодо укладення договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд, при вирішенні даної справи, керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 3, 4 статті 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.
Згідно із статтею 2 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 №280/97-ВР (надалі, також - Закон №280/97-ВР), місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до статті 10 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частини 1 статті 12 Закону №280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Відповідно до пункту 20 частини 4 статті 42 Закону №280/97-ВР сільський, селищний, міський голова видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Згідно з частиною 1 статті 45 Закону №280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада, складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Статус депутата місцевої ради визначається Конституцією України, Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 №93-IV (надалі, також - Закон №93-IV) та іншими законами України.
Частиною 2 статті 2 Закону №93-IV передбачено, що депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 3 Закону №93-IV депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради - представницького органу місцевого самоврядування.
Депутат місцевої ради відповідно до цього Закону наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів.
Права депутата місцевої ради у раді та її органах визначені у статті 19 Закону №93-IV.
Так, депутат місцевої ради користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях ради та її органів, до складу яких він входить. Депутат місцевої ради набуває права ухвального голосу з моменту визнання його повноважень.
Кожний депутат місцевої ради у раді та її органах, до складу яких він входить, має один голос. Депутат місцевої ради, який не входить до складу відповідного органу ради, може брати участь у його роботі з правом дорадчого голосу.
Депутат місцевої ради має право: 1) обирати і бути обраним до органів відповідної ради; 2) офіційно представляти виборців у відповідній раді та її органах; 3) пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами; 4) вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті; 5) вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю; 6) вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них; 7) висловлюватися щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються радою; 8) порушувати питання про недовіру сільському, селищному, міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування; 9) брати участь у дебатах, звертатися із запитами, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, головуючому на засіданні; 10) вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а також з питань, що віднесені до компетенції ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території; 11) порушувати в раді та її органах питання про необхідність перевірки роботи підзвітних та підконтрольних раді органів, підприємств, установ, організацій; 12) виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів голосування, давати довідки; 13) ознайомлюватися з текстами виступів у стенограмах чи протоколах засідань ради та її органів до їх опублікування; 14) оголошувати на засіданнях ради та її органів тексти звернень, заяв, пропозицій громадян або їх об'єднань, якщо вони мають суспільне значення; 15) об'єднуватися з іншими депутатами місцевої ради в депутатські групи, фракції, які діють відповідно до регламенту ради.
Депутат місцевої ради може передати головуючому тексти свого невиголошеного виступу, пропозицій і зауважень з обговорюваного питання для включення до протоколу засідання ради або її органу, в якому він бере участь.
Порядок реалізації зазначених прав депутатів місцевих рад визначається цим Законом, іншими законами України, які регулюють діяльність місцевих рад та їх органів, а також регламентом відповідної ради.
Відповідно до частин 1, 4, 5, 10, 13, 14, 17 статті 46 Закону №280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Рішення про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (частини перша, четверта, п'ята, десята, тринадцята, чотирнадцята, сімнадцята ст. 46 Закону №280/97).
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос (абзац 1 частини 2 статті 59 Закону №280/97-ВР).
Згідно з частиною 3 статті 59 Закону №280/97-ВР рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання затвердження регламенту ради.
Так, рішенням Болехівської міської ради від 26.11.2020 № 09-01/20 затверджено Регламент Болехівської міської ради VIІІ демократичного скликання (надалі, також - Регламент міської ради) (а.с. 18-37).
Регламент міської ради визначає діяльність міської ради та її органів, встановлює порядок скликання і проведення сесій міської ради, засідань постійних та інших комісій, формування органів ради, порядок здійснення контрольної діяльності та інші процедури, а також функції органів міської ради та її посадових осіб, які випливають з їх повноважень (пункт 6 розділу І Регламенту міської ради).
Суд погоджується з доводами позивача стосовно того, що у випадку неукладення договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, депутат буде позбавлений можливості використовувати планшетний персональний комп'ютер для поіменного голосування.
Однак з цього приводу суд звертає увагу на положення підрозділ 2.9 розділу ІІ Регламенту міської ради , який визначає порядок голосування.
Так, відповідно до підпункту 2.9.1 Регламенту міської ради на сесії з усіх питань проводиться відкрите поіменне голосування, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", в яких рішення ухвалюються таємним голосуванням.
Пунктами 2.9.3 - 2.9.4 передбачено, що результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному вебсайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань.
Всі поіменні голосування проводяться на офіційному вебсайті поіменного голосування депутатів Болехівської міської ради за допомогою веб-переглядача на ноутбуці, планшетному персональному комп'ютері чи мобільному пристрої. Відповідальність за організацію, проведення та висвітлення поіменного голосування відповідно до до ч.3 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" несе головний спеціаліст з питань комп'ютеризації відділу бухгалтерського обліку та звітності міськвиконкому.
Водночас, пунктом 2.9.5 Регламенту міської ради передбачено, що у випадку коли поіменне голосування неможливо провести згідно п. 2.8.4 даного регламенту через технічні та інші причини, в Болехівській міській раді встановлюється така процедура персонального голосування:
відкрите поіменне голосування з кожного питання порядку денного здійснюється шляхом заповнення депутатами бюлетеня (згідно зразка) (пункт 2.9.5.1 Регламенту міської ради);
бюлетені, підписані депутатами, опрацьовуються лічильною комісією, результати голосування на пленарному засіданні оголошує один із депутатів лічильної комісії (пункт 2.9.5.2 Регламенту міської ради);
депутат лічильної комісії передає бюлетені секретарю ради (пункт 2.9.5.3 Регламенту міської ради);
результати відкритого поіменного голосування оприлюднюються на офіційному вебсайті міської ради або в інший, передбачений законодавством спосіб (пункт 2.9.5.4 Регламенту міської ради).
Тобто у випадку відсутності можливості проведення поіменного голосування депутатів Болехівської міської ради за допомогою веб-переглядача на ноутбуці, планшетному персональному комп'ютері чи мобільному пристрої через технічні чи інші причини, передбачено можливість здійснення депутатом поіменного голосування шляхом заповнення паперового бюлетня відповідного зразка.
Як вбачається з матеріалів справи, саме у такий спосіб, зокрема, шляхом заповнення паперових бюлетенів ОСОБА_1 брав участь в голосуванні на пленарних засіданнях міської ради 17.07.2023, 15.08.2023, 19.09.2023, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями протоколів таких засідань та копіями бюлетнів (а.с. 57-133).
Таким чином, право позивача брати участь у голосуванні на сесіях міської ради та виконувати свої депутатські повноваження жодним чином не порушено.
Натомість, ні Закон №280/97-ВР, ні Закон №93-IV, ні Регламент міської ради ні жоден інший нормативний акт не містять норм, які би передбачали прямий обов'язок голови чи інших посадових осіб міської ради забезпечити депутату участь в голосуванні на засіданнях відповідної ради саме за допомогою елетронних пристроїв (ком'ютерів, планшетів, мобільних телефонів тощо).
У зв'язку з викладеним, суд вважає безпідставними позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання неправомірними дії посадових осіб Болехівської міської ради щодо невидачі йому для проведення поіменного голосування на офіційному веб-сайті депутатами Болехівської міської ради придбаних для цієї мети планшета ПК Samsung Gelaxy Tab A8 10/5 Wi-Fi GB Grey (SM-X200NZAESEK) та зобов'язання Болехівського міського голову Івана Яцинина вжити заходів щодо забезпечення ОСОБА_1 , депутата Болехівської міської ради електронним засобом (планшетом) ПК Samsung Gelaxy Tab A8 10/5 Wi-Fi GB Grey (SM-X200NZAESEK), для участі в голосуванні на період проведення кожної сесії Болехівської міської ради.
Таким чином, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в зазначеній частині слід відмовити.
Що стосується позовної вимоги про скасування розпорядження Болехівського міського голови Івана Яцинина від 19.06.2023 за №01-аг «Про видачу планшетних ПК» в частині пункту 1 щодо укладення договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, суд зазначає таке.
Як встановлено судом, секретар Болехівської міської ради ОСОБА_3 13.02.2023 подав міському голові службову записку №94/02.1-18/23 в якій, враховуючи звернення депутатів міської ради, з метою забезпечення належної роботи засідань Болехівської міської ради, просив виділити кошти в сумі 324 000 гривень для закупівлі планшетних ПК в кількості 27 штук та 30 000 гривень на придбання смартфону для забезпечення здійснення веб-трансляції пленарних засідань сесій ради, засідань постійних комісій та погоджувальної ради в режимі реального часу (а.с. 151).
Болехівська міська рада, керуючись пунктом 23 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на підставі, зокрема, службової записки секретаря міської ради від 13.02.2023 №94/02.1-18/253, прийняла рішення №01-27/23 від 06.04.2023 «Про внесення змін до бюджету Болехівської міської територіальної громади на 2023 рік», пунктом 1.3 якого, серед іншого, вирішила здійснити перерозподіл коштів бюджетних призначень по головних розпорядниках коштів: збільшити бюджетні призначення по міській раді, зокрема, по спеціальному (видатки розвитку) по коду бюджетної програми 0110180 «Інша діяльність у сфері державного управління» (Програма підтримки розвитку органів місцевого самоврядування на 2023 рік) на суму 354,0 тис, гривень (а.с. 152-154).
Болехівський міський голова Іван Яцинин видав розпорядження №01-аг від 19.06.2023 «Про видачу планшетних ПК», пунктом 1 якого погодив начальнику відділу бухгалтерського обліку та звітності виконавчого комітету Болехівської міської ради (О.Семко) передати планшетні ПК депутатам Болехівської міської ради (за згодою депутата) з укладенням договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність (а.с. 12).
З наведеного вбачається, що видачі такого розпорядження предувало прийняття Болехівською міською радою рішення №01-27/23 від 06.04.2023 «Про внесення змін до бюджету Болехівської міської територіальної громади на 2023 рік», на якому, з урахуванням службової записки секретаря міської ради від 13.02.2023 №94/02.1-18/23 про виділення коштів для закупівлі планшетних ПК в кількості 27 штук, погоджено перерозподілити бюджетні призначення.
При цьому, відповідно до витягу з протоколу четвертого пленарного засідання чергової XXVII сесії Болехівської міської ради VIII демократичного скликання від 06 квітня 2023 року, позивач був присутнім під час прийняття такого рішення, при обговоренні питання про внесення змін до бюджету Болехівської міської територіальної громади на 2023 рік виступив та зауважив, що проєкт рішення міської ради детально обговорили під час засідання профільної комісії та Погоджувальної ради, запропонував перейти до запитань та голосування. Після цього було ухвалене відповідне рішення, за яке депутати, в тому числі і позивач, проголосували «За» одноголосно (а.с. 155).
Таким чином, доводи позивача щодо одноосібного вирішення Головою міської ради питання щодо закупівлі планшетних ПК та неприйняття депутатами Болехівської міської ради відповідних рішень, є помилковим.
З приводу доводів позивача стосовно того, що законодавством про працю передбачено можливість укладення договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність лише з працівником, а депутати місцевих рад не є працівниками, слід зазначити таке.
Так, одним з основоположних принципів цивільного права є свобода договору.
Відповідно до статті 6 Цивільного кодексу України сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства.
Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами.
Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
У частині 1 статті 627 Цивільного кодексу України зазначено, що сторони, відповідно до статті 6 цього Кодексу, є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Статтею 628 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін та погоджені ними, а також умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно з частиною 1 статті 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Тобто, під час укладення договору сторони є вільними у виборі умов договору, на власний розсуд та за взаємною згодою визначають умови, порядок, взаємне виконання прав та обов'язків.
Таким чином, навіть за відсутності чітко передбаченої законодавством, яке регулює статус депутатів місцевих рад, можливості щодо укладення з депутатом місцевої ради договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, укладення такого договору в добровільному порядку з таким суб'єктом узгоджується з визначеним принципом свободи договору та, за умови двостороннього волевиявлення та погодження умов такого договору, не суперечить жодним нормам законодавства.
Окрім цього, оскільки спірне розпорядження в частині укладення договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність не визначає обов'язок депутата укласти такий договір, а передбачає можливість передання планшетних ПК депутатам міської ради (за згодою депутата) та за наявності іншого способу для участі у поіменному голосуванні на засіданнях міської ради, таке розпорядження не несе ніяких наслідків для позивача у разі його незгоди на укладення договору.
Таким чином доводи позивача щодо протиправності розпорядження Болехівського міського голови Івана Яцинина від 19.06.2023 за №01-аг «Про видачу планшетних ПК» в частині пункту 1 щодо укладення договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність не знайшли свого підтвердження під час розгляду судом цієї справи, а відтак підстав для скасування такого розпорядження у відповідній частині суд не вбачає.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідачем підтверджено дотримання при винесенні розпорядження від 19.06.2023 за №01-аг «Про видачу планшетних ПК» в частині пункту 1 щодо укладення договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність вимог частини 2 статті 2 КАС України, а тому підстави для його скасування в цій частині відсутні.
За викладених вище мотивів, заявлений позов є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
У зв'язку із відмовою в задоволенні позову, судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ;
відповідач - Голова Болехівської міської ради Яцинин Іван Васильович, адреса: вул.Івана Франка, 2, м. Болехів, Калуський р-н, Івано-Франківська обл., 77202.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.