19 січня 2024 року Справа № 280/5914/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши в порядку письмового, за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 158-Б)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправним дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивача з урахуванням архівної довідки про заробітну плату від 15.02.2023 № 04-23/73 за період роботи з січня 1994 року по травень 1999 року;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.11.2022, із врахуванням архівної довідки про заробітну плату від 15.02.2023 № 04-23/73 за період роботи з січня 1994 року по травень 1999 року.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що він перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду України як отримувач пенсії. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі архівної довідки про заробітну плату від 15.02.2023 № 04-23/73, однак отримав відмову, обґрунтовану виявленими при її перевірці розбіжностями. Позивач із такою відмовою не погоджується, оскільки надана довідка є достовірною, видана належним органом, містить всі реквізити та відомості, необхідні для здійснення перерахунку пенсії. За таких обставин, вважає позовні вимоги обґрунтованими та просить задовольнити позов.
Ухвалою суду від 03.08.2023 відкрито провадження в адміністративній справі № 280/5914/23; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач у поданому до матеріалів адміністративної справи відзиві (вх. від 24.08.2023 № 36704) проти задоволення позовних вимог заперечує. В обґрунтування заперечень посилається на те, що відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата для обчислення пенсії за період до 01.07.2000 враховується за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Однак, при проведенні перевірки у наданій позивачем довідці про заробітну плату виявлені розбіжності, а отже вона не може враховуватися при нарахуванні пенсії. Відтак, у задоволенні позову просить відмовити.
29.08.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. № 37511), в якій він заперечує проти доводів відповідача.
Позивачем пред'явлено вимогу, яка згідно пункту 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як отримувач пенсії.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 28.10.2022 про перерахунок пенсії на підставі архівної довідки від 19.10.2022 № 04-21/Г-175, яка містить відомості про заробітну плату за період з січня 1994 року по травень 1999 року.
Відповідно до акту відповідача від 19.01.2023 № 0800-1102-1/280 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, установлено, що інформація, вказана у довідці, відповідає інформації, зазначеної у первинних документах, крім січня, липня - грудня 1997 року, липня - грудня 1998 року, де суми заробітної плати не відповідають відомостям. Також в архівній довідці містяться суми нарахувань, на які не нараховані страхові внески, які враховувались до загальної суми нарахувань, та у серпні 1994 року в довідці не зазначено, що сума заробітної плати відображена в тисячах. Архівному управлінню ЗМР рекомендовано надати оновлену довідку.
Супровідним листом від 15.02.2023 № 04-23/73 Архівне управління ЗМР направило відповідачу оновлену архівну довідку від 15.02.2023 № 04-23/73 про заробітну плату позивача за період з січня 1994 року по травень 1999 року.
Листом від 13.07.2023 № 10971-9953/Г-02/8-0800/23 позивача повідомлено, що в оновленій довідці містяться невиправлені відхилення, а отже провести перерахунок пенсії підстав немає.
Вважаючи, що має право на перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 15.02.2023 № 04-23/73, ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Тобто, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.01.2021 у справі № 357/2591/17.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Так, згідно архівної довідки від 15.02.2023 № 04-23/73, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, в особових рахунках працівників Спеціалізованого ремонтно-будівельного управління «Запоріжліфт» треста «Укрліфт», з 01.04.1994 - ВАТ «Ліфтсервіс» значиться «эл.мех. ОСОБА_2 » (так у документі), та зазначені нарахування його заробітної плати за період з січня 1994 року по травень 1999 року із розбивкою по місяцях. Архівна довідка має вихідні реквізити (дату, номер), підписи посадових осіб, які її склали та печатку Архівного управління.
Отже, за формою та змістом вказана архівна довідка відповідає вимогам чинного законодавства, а тому мала бути врахована відповідачем.
В свою чергу, виявлені недоліки, які не були усунуті в оновленій довідці, а саме зазначення сум, на які не нараховані страхові внески, не можуть мати своїм наслідком відмову у перерахунку пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за спірний період, оскільки позивач не несе відповідальності за правильність складання відповідної довідки.
Більш того, суд вважає за необхідне звернути увагу на позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 01.03.2021 у справі №423/757/17, відповідно до якої позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивачу періоду його роботи.
Тобто, навіть за умови несплати/несвоєчасної сплати підприємством-страхувальником страхових внесків, позивач не може бути позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві. Неврахування заробітної плати позивача за час роботи на такому підприємстві є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
З урахуванням викладеного, відповідачем вчинено протиправні дії щодо відмови у перерахунку пенсії позивача на підставі архівної довідки про заробітну плату від 15.02.2023 № 04-23/73 за період з січня 1994 року по травень 1999 року, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради.
Звідси, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі архівної довідки про заробітну плату від 15.02.2023 № 04-23/73 за період з січня 1994 року по травень 1999 року, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, з урахуванням раніше виплачених сум забезпечить ефективне відновлення прав позивача.
Стосовно дати, з якої слід здійснити такий перерахунок, слід зазначити, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Матеріалами справи підтверджується, що довідку від 15.02.2023 № 04-23/73 направлено відповідачу супровідним листом від 15.02.2023 № 04-23/73.
Отже, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023, а не з 01.11.2022, як просить позивач.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного у сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для частково задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Позивача звільнено від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», тому розподіл судових витрат не здійснюється.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на підставі архівної довідки про заробітну плату від 15.02.2023 № 04-23/73 за період з січня 1994 року по травень 1999 року, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ), починаючи з 01.03.2023, на підставі архівної довідки про заробітну плату від 15.02.2023 № 04-23/73 за період з січня 1994 року по травень 1999 року, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, з урахуванням раніше виплачених сум.
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення складено та підписано 19.01.2024.
Суддя Ю.П. Бойченко