18 січня 2024 р. Справа № 480/12803/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) через представника звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач-1, ГУ ПФУ у Київській області), в якій просила:
1) визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Київській області щодо обчислення розміру пенсії за віком ОСОБА_1 без застосування показника передньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки, скасувавши рішення про відмову у перерахунку пенсії від 05.10.2023 №30584/03-16;
2) зобов'язати ГУ ПФУ в Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021, 2023 роки з 03.10.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.
Свої вимоги мотивувала тим, що при призначенні їй пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у 2023 році, відповдіач-1 протиправно рішенням від 05.10.2023 №30584/03-16 відмовив у застосуванні показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком (за 2020-2022 роки), як передбачено статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою суду від 11.12.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 27.12.2023 до участі у розгляді справи залучено в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду в Сумській області (далі - відповідач-2, ГУ ПФУ в Сумській області), встановлено йому строк для подання відзиву на позовну заяву та витребувано протоколи про призначення позивачу пенсії за вислугу років та за віком.
Відповідач-1 ухвалу суду про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі отримано представником відповідача 12.12.2023, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с.25зворот), однак, відзиву на позовну заяву до суду у встановленій в ухвалі строк надано не було.
Ухвалу суду від 27.12.2023 отримано представником відповідача-2 28.12.2023, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с.32), однак, також відзиву на позовну заяву до суду у встановленій в ухвалі строк надано не було. Втім, витребувані ухвалою суду від 27.12.2023 докази відповідачем-2 було надано (а.с.36-47).
Частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відтак, вбачається можливим розглянути справу за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з позову та підтверджується матеріалами справи, позивачу з 15.08.2007 року призначено пенсію за вислугу років як працівнику освіти відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ) (а.с.40 зворот).
У подальшому, після досягнення 60-річного віку, позивачу з 06.09.2023 рішенням Буринського об'єднаного управління ПФУ №959120161032 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) (а.с.41 зворот). При цьому, розрахунком заробітку для обчислення пенсії за віком підтверджується, що при обчисленні пенсії за віком застосовано показник середньої заробітної плати в цілому в Україні, з яких сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки (а.с.40).
Вважаючи, що при призначенні пенсії за віком відповідачем при визначенні середньомісячного заробітку протиправно було враховано показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення пенсії за вислугу років, позивач звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою від 03.10.2023 про перерахунок пенсії за віком з моменту переведення з урахуванням середньої заробітної плати за 2020, 2021, 2022 роки, яка була з урахуванням принципу екстериторіальності опрацьована ГУ ПФУ у Київській області та рішенням якого від 04.10.2023 №959120161032 позивачу відмовлено у задоволенні її заяви, оскільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено застосування показника середньої заробітної плати в України з якої сплачуються страхові внески, та яка враховується під час призначення пенсії, при переведенні з одного виду пенсії на інший в переході з пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.13).
Не погоджуючись з таким рішенням відповдіача-1, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (стаття 44 Основного Закону).
Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-ІV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно пунктів 2-1, 16 розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону №1058-IV особам, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Розмір пенсії за вислугу років визначається відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. Пенсії за вислугу років фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.
Водночас частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
Втім позивачу з 15.08.2007 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ (а.с.41 зворот), а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV позивач звернувся вперше в 2023 році, а тому в цьому випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058. Тому, за обставин цієї справи має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Аналогічна правова позиція також висловлена Верховним Судом України у постановах від 16.06.2020 у справі №127/7522/17, від 18.08.2020 у справі №263/6611/17, від 24.06.2021 у справі №243/8903/16-а, від 19.01.2022 у справі №528/639/17, від 29.03.2023 року у справі №240/4170/19.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що при обчисленні позивачу пенсії за віком у 2023 році на підставі норм Закону №1058-IV мав бути врахувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням цієї пенсії, тобто за 2020, 2021, 2022 роки.
А тому відмова відповідача-1, викладена у рішенні від 04.10.2023 №959120161032, щодо проведення обчислення пенсійної виплати з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2020, 2021, 2022 роки, є протиправною.
Відтак, з урахуванням ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України та з огляду на те, що позивачу призначена пенсія саме з 06.09.2023, а із заявою від 03.10.2023 позивач зверталася саме до ГУ ПФУ в Сумській області, як територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонера, де і перебуває пенсійна справа позивача, суд, з метою ефективного захисту порушених прав позивача, вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним і скасувати рішення ГУ ПФУ у Київській області від 04.10.2023 №959120161032 щодо відмови у проведенні обчислення призначеної позивачу пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме, за 2020, 2021, 2022 роки, та зобов'язати саме ГУ ПФУ в Сумській області (а не ГУ ПФУ у Київській області) з 06.09.2023 здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме, за 2020, 2021, 2022 роки, з урахуванням проведених виплат.
Відтак, вимоги в частині зобов'язання вчинити дії саме ГУ ПФУ у Київській області задоволенню не підлягають.
Що стосується позовних вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Київській області щодо обчислення розміру пенсії за віком ОСОБА_1 без застосування показника передньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки, суд вказує наступне. Так, визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Київській області від 04.10.2023 №959120161032, якому суд надав правову оцінку при вирішенні спору по суті заявлених позовних вимог, а також зобов'язання відповідача-2 з 06.09.2023 здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме, за 2020, 2021, 2022 роки, з урахуванням проведених виплат, в повній мірі відновлює порушене право позивача, а тому суд не вбачає підстав для задоволення вимог про визнання протиправними вказаних дій ГУ ПФУ у Київській області.
Також, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2023 рік, оскільки судом встановлено, що позивач звернувся до територіального органу ПФУ із заявою про проведення перерахунку пенсії у 03.10.2023, відтак на підставі частини другої статті 40 Закону №1058-IV, позивачу при обчисленні позивачу пенсії за віком у 2023 році мав бути врахувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням цієї пенсії, тобто за 2020, 2021, 2022 роки, а не в т.ч. за 2023 рік, як помилково вважає позивач. Тому вимоги у вказаній частині також не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги, що саме рішення ГУ ПФУ у Київській області стало підставою для звернення позивача з цим позовом, суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань саме вказаного відповідача на користь позивача в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 1073,60грн. згідно квитанції (а.с.7).
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Андрія Саєнка, 10,м. Фастів,Київська обл., Фастівський р-н,08500), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.С.Бандери, буд.43, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 04.10.2023 №959120161032 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні обчислення призначеної пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме, за 2020, 2021, 2022 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області з 06.09.2023 здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме, за 2020, 2021, 2022 роки, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 1073грн. 60коп.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 18.01.2024.
Суддя І.Г. Шевченко