Рішення від 18.01.2024 по справі 480/8658/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2024 р. Справа № 480/8658/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач, Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки), в якому просив:

1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.02.2023 для перерахунку основного розміру пенсії з 01.03.2023 у зв'язку зі зростанням з 01.02.2023 розміру грошового забезпечення військовослужбовців на підставі рішення МО України №2683/з від 01.02.2023;

2) зобов'язати відповідача скласти та подати встановленим порядком до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку на ім'я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою (48 тарифний розряд) станом на 01.02.2023 для перерахунку з 01.03.2023 основного розміру його пенсії відповідно до норм та розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, з урахуванням всіх складових, виплати яких носять щомісячний регулярний характер, у тому числі надбавок, доплат, винагород та премій, встановлених частиною 3 ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ, Постановою Кабінету Міністрів України № 704 та рішенням МО України № 2683/з від 01.02.2023 р., а саме: надбавки за особливості проходження служби - 65%; надбавки за роботу з таємними документами - 15%; премії - 390%, та з урахуванням індексації грошового забезпечення, обчисленої згідно з Законом, з 01.04.2018 р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Зазначає, що станом на 01.02.2023 розмір грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України збільшився у зв'язку з фактичним зростанням з цієї дати розміру грошового забезпечення військовослужбовців, яке відбулося на підставі рішення МО України, що викладене в Окремому дорученні Міністра оборони України № 2683/з від 01.02.2023. Вважає, що оскільки інформація про зростання розміру грошового забезпечення опублікована органом державної влади України в мережі Інтернет на офіційному веб-сайті Міністерства оборони України, то факт підвищення з 01.02.2023 розміру грошового забезпечення для діючих військовослужбовців, в тому числі і для тих із них, хто не приймає будь-якої участі у бойових діях, є доведеним.

Збільшення розміру грошового забезпечення відбулось за рахунок зростання, як мінімум, одного з видів грошового забезпечення, передбачених для обчислення пенсії ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, а саме премії, розмір якої, згідно з Додатком 2 до доручення МО України № 2683/з, з 01.02.2023 р. для посад з тарифним розрядом з 23 по 60 складає 390%.

Також згідно з інформацією, викладеною в листі заступника директора Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України № 423/3394 від 08.06.2023, за період з 01.01.2020 року військовослужбовцям виплачується надбавка за особливості проходження служби - у розмірі 65% та премія з 01.02.2023 р. у розмірі 390%.

У зв'язку з вказаним позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення та подання до органу Пенсійного фонду України довідки на його ім'я про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023 року у зв'язку з фактичним зростанням з цієї дати розміру грошового забезпечення військовослужбовців, яке відбулося на підставі рішення МО України, що викладене в Окремому дорученні Міністра оборони України № 2683/з від 01.02.2023 р., втім відповідач листом відмовив йому у виготовленні такої довідки станом на 01.02.2023 року, оскільки з 01.02.2023 змін прожиткового мінімуму для працездатних осіб та структури грошового забезпечення не відбулося.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Позовна заява була розподілена автоматизованою системою комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" судді Діскі А.Б. та ухвалою суду від 15.08.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

На підставі розпорядження керівника апарату Сумського окружного адміністративного суду від 17.10.2023 №245 було здійснено повторний автоматичний розподіл справи та цю справу розподілено судді Шевченко І.Г. та ухвалою суду від 18.10.2023 прийнято до провадження справу №480/8658/23, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Сторонами подано заяви по суті спору, зокрема, відповідачем подано відзив на позовну заяву (а.с.35-42), а позивачем - відповідь на відзив (а.с.45-46).

Так, у відзиві на позовну заяву відповідач просив відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що Урядом України не приймалось будь-яких рішень про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, а також списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року по справі №826/6452/18 від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, на адресу відповідача не надходило. Жодних підвищень грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців у 2023 році не відбувалось.

Встановлення премій, передбачених дорученням Міністром оборони України від 01.02.2023 №2633/з, не може бути підставою для перерахунку пенсій відповідно до приписів передбачених ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а відтак не спричиняє правових наслідків у вигляді покладання на відповідача обов'язку внесення у довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 % та премії в розмірі 390% посадового окладу.

Позивач у відповіді на відзив просив вимоги задовольнити, оскільки аргументи відповідача у відзиві позову не спростовують, а зростання розміру премій відповідних категорій військовослужбовців з 35% до 390% посадового окладу та загальне зростання розміру грошового забезпечення для військовослужбовців ЗС України, що, відповідно до норм ст.63 Закону №2262-ХІІ є належною підставою для перерахунку пенсій.

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з позову та підтверджується матеріалами справи, позивач є отримувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області (а.с.26).

Позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з обчисленим у відповідності з нормами ч.3 ст.43 Закону №2262-XII, Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 розміром грошового забезпечення з урахуванням всіх складових, виплати яких носять щомісячний регулярний характер, у тому числі надбавок, доплат, винагород та премій, обчислених відповідно до норм Окремого доручення Міністра Оборони України № 2683/з від 01.02.2023 р. станом на 01 лютого 2023 року, а саме: надбавки за особливості проходження служби - 65%; премії - 390% (а.с.13), втім у відповідь на яку листом відповідачем в задоволенні заяви позивача було відмовлено з огляду на те, що станом на 01.02.2023 змін прожиткового мінімуму для працездатних осіб та структури грошового забезпечення не відбувалося, тому підстави для видачі довідки станом на 01.02.2023 відсутні (а.с.16-17).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно ч.3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.

Таким чином, заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, проте за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

На час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, на відповідача покладено обов'язок по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

01 березня 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), якою було затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

У пункті 3 Постанови № 704 передбачено виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Сторонами не заперечується та це підтверджується матеріалами справи, що відповідно до вказаної Постанови позивачу було видано довідку (а.с.22).

Поряд з цим у цій справі позивач просить видати довідку для перерахунку його пенсії станом 01.02.2023.

Втім станом на 01.02.2023 рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення колишнім військовослужбовцям або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, не приймалось.

У той же час прохання позивача видати йому довідку для перерахунку його пенсії станом 01.02.2023 обумовлено фактичним зростанням, на його думку, з цієї дати розміру грошового забезпечення військовослужбовців, яке відбулося на підставі рішення МО України, що викладене в Окремому дорученні Міністра оборони України № 2683/з від 01.02.2023.

Відповідно до вказаного дорученням Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з дійсно доведено, зокрема, що військовослужбовцям Збройних Сил України встановлено в 2023 році надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, та встановлено з 01.02.2023 премію в залежності від тарифного розряду в мінімальному розмірі від 140% до 352% посадового окладу (додаток 1 до доручення), в мінімальному розмірі від 390% до 650% посадового окладу (додаток 2 до доручення) на 2023 рік.

Тобто вказаним дорученням було збільшено відсотковий розмір окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби. Однак суд наголошує, що встановлення чи збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення, зокрема на підставі розпорядчих документів Міноборони, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому.

У пункті 8 Постанови № 740 зазначено, що умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються цією постановою (затвердженою Кабінетом Міністрів України) та іншими актами Кабінету Міністрів України.

Згідно приписів п.п. 5, 6 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш, як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Поряд з цим надання повноважень щодо установлення порядку виплати не наділяє державні органи повноваженням встановлювати складові, розмір та інші умови грошового забезпечення, які визначено Кабінетом Міністрів України.

У свою чергу суд звертає увагу, що Постанова № 704 не передбачає конкретний відсоток надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовця чи премії. В той же час, граничні розміри надбавок визначаються керівником державного орану в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення, залежно від розміру посадового окладу, виконуваних обов'язків та напрямку діяльності відповідного підрозділу. Зазначене свідчить, що надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями та премія мають тимчасовий характер, а їх виплата дозволена за н а я в н о с т і п і д с т а в та тільки у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання військовослужбовців.

Згідно з пунктом 17 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, що затверджений наказом Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за №745/32197, на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.

Саме на виконання пункту 17 розділу І цього Порядку Міністром оборони України і було прийнято окреме доручення №248/2683/з від 01.02.2023, за яким відбулись зміни, як у структурі грошового забезпечення діючих військовослужбовців Збройних Сил України, так і у показниках відсоткового значення складниках грошового забезпечення діючих військовослужбовців Збройних Сил України.

Відповідно до п.5,7 окремого доручення від 01.02.2023 №2683/з було установлено, що витрати на грошове забезпечення військовослужбовців у 2023 році здійснювати за нормами, установленими нормативно-правовими актами та рішеннями Міністра оборони України, у межах виділених асигнувань на грошове забезпечення. Під час підготовки та видання у військових частинах (до бригади включно) наказів про встановлення премії та виплату додаткової винагороди особовому складу вказувати окремо військовослужбовців із зазначенням посади, прізвища, імені та по батькові, евакуйованих унаслідок поранень, через хворобу до закладів охорони здоров'я, а також таких, що зникли безвісти, захоплені в полон або заручниками (щомісячно протягом усього періоду, за який їм зберігається виплата грошового забезпечення).

Таким чином вказане окреме доручення Міністра оборони України стосується виключно структури та розмірів грошового забезпечення діючих військовослужбовців Збройних Сил України в умовах воєнного стану. Рішення Міністра оборони України у формі окремого доручення №2683/з від 01.02.2023, видане під час дії правового режиму воєнного стану, має виключно тимчасовий характер, позаяк діє у межах окремого календарного року та не містить постійно незмінних на майбутнє показників відсоткових значень елементів (компонентів) структури грошового забезпечення військовослужбовця Збройних Сил України. Ці надбавки та премія, встановлені рішенням Міністра оборони України носять індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки, а тому встановлення такої премії у збільшеному розмірі з 01.02.2023 не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Суд наголошує, що окреме доручення №2683/з від 01.02.2023 не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, як пенсіонера-військовослужбовця. Отже, рішення МО України №2683/з від 01.02.2023 у розумінні ст. 63 Закону №2662-ХІІ та п. 5 Порядку №45 не може бути кваліфіковане як підстава для перерахунку розміру раніше призначених пенсій за Законом №2662-ХІІ, адже стосується проходження військової служби у період дії правового режиму воєнного стану та не виключає випадків зменшення розмірів видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців Збройних Сил України у наступному календарному році, а також розраховане лише на спеціальне коло суб'єктів.

Така правова позиція щодо застосування норм права у аналогічних правовідносинах відповідає установленій практиці Верховного Суду, викладеній зокрема, у постановах від 23.02.2023 у справі №420/26816/21 та від 28.02.2023 №420/21377/21, від 22.06.2023 у справі №420/26813/21, відповідно до якої накази керівників органів державних органів, у тому числі розпорядчі документи Міністерства оборони України про встановлення або скасування відповідних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовця, а також їх відсоткового розміру від посадового окладу є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Доводи позивача щодо незастосуванні вказаних постанов через неправомірне, на думку позивача, застосування Верховним Судом у цих постановах висновків Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а є необґрунтованим, оскільки незгода позивача з висновками Верховного Суду, викладених у постановах, у тому числі від 23.02.2023 у справі №420/26816/21 та від 28.02.2023 №420/21377/21 не є підставою для їх не застосуванні при прийнятті рішення у цій справі з подібними правовідносинами. Більше того відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Також суд звертає увагу на те, що під час вирішення тотожних спорів суди мають враховувати саме останню правову позицію Верховного Суду (правова позиція, висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 в справі №755/10947/17 та підтримана у постановах Верховного Суду, зокрема у постанові від 22.06.2023 у справі №420/26813/21).

Суд не бере до уваги посилання позивача на рішення Київського окружного адміністративного рішення від 06 вересня 2023 року у справі №320/20213/23, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.11.2023, оскільки спір у справі №320/20213/23 постановлений за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо правомірності саме Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у нездійсненні перерахунку на підставі оновленої довідки Міністерства оборони України від 21.04.2023 №423/2191, починаючи з 01.03.2023. У той час як у цій справі спір стосується саме правомірності дій Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про відмову у видачі оновленої довідки та подання її до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку станом на 01.02.2023 для перерахунку з 01.03.2023 основного розміру його пенсії. Тобто рішення у справі №320/20213/23 прийняте у справі, правовідносини у якій не є подібними, ухвалені за інших фактичних обставин справи, з урахуванням іншої нормативної бази, що у своїй сукупності не дозволяє аналогічно застосувати ті ж самі положення законодавства та, відповідно, правову позицію у справі №320/20213/23 до цієї справи.

Крім того, як вже зазначалось вище відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені саме в постановах Верховного Суду.

Враховуючи вищевикладене та встановлені під час розгляду справи обставини справи, суд доходить висновку, що у відповідача відсутні підстави для складання довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.02.2023 для перерахунку пенсії з 01.03.2023, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат, понесених позивачем, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Герасима Кондратьєва, 30,м. Суми,Сумська область,40000, код ЄДРПОУ 08269552) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 18.01.2024.

Суддя І.Г. Шевченко