Рішення від 17.01.2024 по справі 480/10282/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2024 року Справа № 480/10282/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Воловика С.В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/10282/23 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Перша українська транспортна група” (далі - позивач, ТОВ “Перша українська транспортна група”) до Головного управління ДПС у Сумській області (далі - відповідач-1, ГУ ДПС у Сумській області), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2, ДПС України) про:

- визнання протиправним та скасування рішення № 8937664/38244797 від 05.06.2023 про відмову у реєстрації податкової накладної № 8 від 28.04.2023;

- зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 8 від 28.04.2023 датою фактичного подання,

УСТАНОВИВ:

І. Позиція позивача

Під час провадження господарської діяльності ТОВ “Перша українська транспортна група” уклало з ТОВ «ГРЕЙ ПАРТНЕР» договір № 762 від 25.04.2023 відповідно до якого зобов'язувалося поставити пшеницю у кількості 100 т. +/- 10%. На виконання умов вказаного договору, 28.04.2023 було поставлено 50,38 т пшениці на суму 412 108, 40 грн., а 30.04.2023 - 25,04 т. на суму 192 313, 46 грн.

У зв'язку з поставкою пшениці, 28.04.2023 виписана податкова накладна № 8, втім, її реєстрація була зупинена, позивачу запропоновано надати пояснення і копії документів щодо підтвердження вказаної у податковій накладній інформації.

Незважаючи на надання ТОВ “Перша українська транспортна компанія” пояснень та додаткових документів, у реєстрації податкової накладної № 8 від 28.04.2023 було відмовлено, про що 05.06.2023 прийнято відповідне рішення.

Підставою для відмови, податковий орган визначив ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку.

На переконання позивача, оскаржуване рішення податкового органу про відмову у реєстрації податкової накладної є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки господарська операція по договору № 762 від 25.04.2023 є реальною, направленою на настання правових наслідків, обумовлених нею та підтверджена належним чином складеними первинними документами бухгалтерського обліку.

Крім того, позивач зауважив на тому, що рішення про зупинення реєстрації податкової накладної не містило конкретного переліку документів, які необхідно було надати для підтвердження правомірності складання податкової накладної.

За таких обставин ТОВ “Перша українська транспортна група” вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

ІІ. Заперечення відповідачів

Не погоджуючись з позовними вимогами, ДПС України та ГУ ДПС у Сумській області у відзивах зазначили, що ТОВ “Перша українська транспортна компанія” відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України 28.06.2023 направило на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 8 від 28.04.2023 по отримувачу товарів/послуг ТОВ “ГРЕЙ ПАРТНЕР”, втім, з огляду на пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, реєстрація вказаної податкової накладної була зупинена, позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у ній.

За результатами розгляду поданих позивачем пояснень, у зв'язку з відсутністю ряду документів, підтверджуючих господарську операцію, комісією регіонального рівня прийнято рішення щодо направлення ТОВ «Перша українська транспортна група» повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів у графі «Додаткова інформація» якого вказувалось про необхідність надання документів що підтверджують придбання пшениці 3 класу відповідно до ціни вказаної в п. 1.2. договору з ФГ «КНЯЗІВСЬКЕ», оскільки у останнього за накладною №14 від 26.04.2023 придбавається пшениця 4 класу, а покупцю ТОВ «ГРЕЙН ПАРТНЕР» відвантажується пшениця 3 класу. Крім того, зазначалось про те, що у накладній на отримання № 14 від 26. 04.2023 не вказана кількість пшениці, що передбачено договором, що не дає змоги ідентифікувати зміст здійсненої господарської операції та свідчить про невідповідність цього первинного документу вимогам ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», а також вказувалось на відсутність документів про лабораторні експертизи, що підтверджують якість пшениці та передбачена договором з покупцем.

Розглянувши додаткові пояснення та документи, надані ТОВ «Перша українська транспортна група», комісія регіонального рівня встановила, що документи, які підтверджують придбання пшениці 3 класу у ФГ «КНЯЗІВСЬКЕ» не надані. За накладною № 14 від 26.04.2023 придбавалась пшениця 4 класу, а покупцю ТОВ «ГРЕЙН ПАРТНЕР» відвантажувалась пшениця 3 класу. Також була встановлена невідповідність видаткової накладної № 14 від 26.04.2023 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» у зв'язку з не зазначенням у ній кількості пшениці, що не дає змоги ідентифікувати зміст здійсненої господарської операції.

Приймаючи до уваги ненадання позивачем документів, які підтверджують походження пшениці 3 класу, 05.06.2023 відповідачем-1 було прийнято рішення № 8937664/38244797 про відмову у реєстрації податкової накладної № 8 від 28.04.2023.

За наведених обставин, враховуючи приписи Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову у реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, відповідачі вважають оскаржуване рішення правомірним, а позовні вимоги про його скасування - необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати спірну податкову накладну, відповідачі зауважили, що ця вимога не може бути задоволена, оскільки реєстрація податкових накладних є дискреційними повноваженнями відповідача-2 і суд не може втручатись у цю дискрецію при прийнятті рішення.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 20.09.2023, позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі № 480/10282/23, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб, встановлені строки для подання заяв по суті справи.

IV. Обставини справи

Відповідно до договору № 762 від 25.04.2023 ТОВ «Перша українська транспортна група» зобов'язувалося поставити ТОВ «ГРЕЙН ПАРТНЕР» сільськогосподарську продукцію українського походження врожаю 2022 року, а саме: пшеницю 1, 2, 3 та 4 класів. На виконання умов цього договору, відповідно до видаткової накладної № 8 від 28.04.2023, позивач поставив 50, 38 т. пшениці 3 класу на загальну суму 412 108, 40 грн., в тому числі ПДВ 50 609, 80 грн. (а.с. 16-20)

У зв'язку з поставкою товару, 28.04.2023 ТОВ “Перша українська транспортна група” склало податкову накладну № 8, яку 17.05.2023 направило в Єдиний реєстр податкових накладних для реєстрації. Втім, за змістом квитанції, реєстрацію цієї податкової накладної було зупинено у зв'язку з тим, що обсяг постачання товару/послуги 1001 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Додатково позивача повідомлено, що показник “D” = 2.6794%, “P” = 504648,43 та одночасно, запропоновано надати пояснення і копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. (а.с. 10-12)

З метою розблокування податкової накладної № 8 від 28.04.2023, реєстрація якої була зупинена, 19.05.2023 ТОВ “Перша українська транспортна група” направило податковому органу повідомлення про надання пояснень та копій документів, до якого додало пояснення та первинні документи бухгалтерського обліку щодо обставин поставки товарів ТОВ “ГРЕЙН ПАРТНЕР”, зокрема, договір № 19-04/2023 від 19.04.2023, укладений з ФГ «Князівське», видаткову накладну № 14 від 26.04.2023, оборотно-сальдові відомості, товарно-транспортні накладні, документи про оплату. (а.с. 13, 24-62, 117)

Розглянувши отримані документи, 24.05.2023 комісією ГУ ДПС у Сумській області прийнято рішення про направлення ТОВ “Перша українська транспортна група” повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання щодо реєстрації податкової накладної № 8 від 28.04.2023, у якому вказано про необхідність надання документів, що підтверджують придбання пшениці 3 класу, яка відвантажувалась ТОВ «ГРЕЙН ПАРТНЕР», а також зазначалось про те, що за змістом наданої накладної № 14 від 26.04.2023 позивачем фактично придбавалась пшениця 4 класу, а сама видаткова накладна не відповідає вимогам статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», оскільки не містить інформації щодо класу пшениці, що не дає змоги ідентифікувати зміст здійсненої господарської операції. (а.с. 71-73, 115)

Отримавши повідомлення про надання додаткових документів, ТОВ «Перша українська транспортна група» 30.05.2023 надало пояснення у яких зазначило, що пшениця 3 класу, яка була поставлена ТОВ «ГРЕЙН ПАРТНЕР» по договору поставки № 762 від 25.04.2023, придбана у ФГ «Князівське» відповідно до договору № 19-04/2023 від 19.04.2023 та отримана на підставі довіреності № 2 від 26.04.2023 за видатковою накладною № 14 від 26.04.2023. (а.с. 69-70)

Після розгляду додаткових пояснень та документів, відповідачем 05.06.2023 прийнято рішення № 8937664/38244797 про відмову у реєстрації податкової накладної № 8 від 28.04.2023 з тих підстав, що платником податку не надані / частково надані додаткові письмові пояснення та копії документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку. (а.с. 98-99)

V. Норми права які регулюють спірні правовідносини та їх застосування

На виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Податковим кодексом України. Зокрема, цим Кодексом визначається вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів та послуг місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (п. 188.1 ст. 188 ПК України).

Пунктом 201.7 ст. 201 ПК України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 цієї статті та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року № 1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Пункт 7 вказаного Порядку передбачає, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до п. 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165 в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

За змістом вказаної норми, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, податковий орган зобов'язаний вказати, зокрема, критерій ризиковості, на підставі якого зупинено реєстрацію.

Такі критерії визначаються додатком 3 до Порядку № 1165, пункт 1 якого відносить до ознак ризиковості здійснення операцій таке: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.

Відтак, аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, врегульовано Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 (далі - Порядок № 520).

Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Податкового кодексу України.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у п. 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Системний аналіз приписів вказаних норм, дає підстави дійти висновку, що у квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних та/або у повідомленні про надання додаткових пояснень, податковий орган зобов'язаний вказувати конкретні обставини, яких мають стосуватися пояснення платника податків та зазначати конкретні документи, які необхідно надати для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою.

VI. Висновки суду щодо доводів сторін та вирішення спору

Обґрунтовуючи протиправність оскаржуваного рішення, ТОВ «Перша українська транспортна група» вказує на відсутність підстав для зупинення реєстрації податкової накладної № 8 від 28.04.2023 та надання податковому органу усіх документів, які підтверджують зміст та реальність господарської операції з ТОВ «ГРЕЙН ПАРТНЕР».

Втім, дослідивши подані матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності, суд не може погодитись з указаними доводами позивача, з огляду на таке.

Як підтверджено матеріалами справи, за змістом видаткової накладної № 8 від 28.04.2023, під час виконання договору поставки № 762 від 25.04.2023, ТОВ «Перша українська транспортна група» відвантажило в адресу ТОВ «ГРЕЙН ПАРТНЕР» пшеницю 3 класу у кількості 50,38 т. за ціною 7 175, 44 грн. без ПДВ на загальну суму 412 108, 40 грн., в тому числі ПДВ 50 609, 80 грн. (а.с. 20)

У зв'язку з цим, враховуючи виникнення податкових зобов'язань по податку на додану вартість, 28.04.2023 позивачем складено податкову накладну № 8, у розділі «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» якої вказано «Пшениця 3 класу», а у розділі «Кількість (об'єм, обсяг)» - « 50,38». (а.с. 11-12)

Під час перевірки відображеної у вказаній податковій накладній господарської операції на відповідність критеріям ризиковості здійснення операцій платника податку, як то передбачено пунктом 5 Порядку № 1165, податковим органом було встановлено, що обсяг постачання пшениці 3 класу, яка класифікується за кодом УКТ ЗЕД 1001 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

За таких обставин, враховуючи приписи пункту 7 Порядку № 1165, суд робить висновок про наявність у податкового органу підстав для зупинення реєстрації податкової накладної № 8 від 28.04.2023.

З приводу пояснень та документів, які надавались податковому органу для підтвердження інформації, вказаної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено, суд зазначає, що доводячи наявність необхідного обсягу пшениці, яка поставлялась ТОВ «ГРЕЙН ПАРТНЕР» відповідно до договору поставки № 762 від 25.04.2023 та видаткової накладної № 8 від 28.04.2023, позивач посилається на договір купівлі-продажу № 19-04/2023 від 19.04.2023, укладений з ФГ «Князівське» та видаткову накладну № 14 від 26.04.2023. (а.с. 24-31, 69-70)

В той же час, суд акцентує увагу на тому, що відповідно до пункту 1.2 договору № 19-04/2023 від 19.04.2023 ФГ «Князівське» зобов'язувалось продати ТОВ «Перша українська транспортна група» як пшеницю 3 класу за ціною 4 912, 28 грн. за 1 тону без ПДВ, так і пшеницю 4 класу за ціною 4 605, 26 грн. за 1 тону без ПДВ.

У видатковій накладній № 14 від 26.04.2023 вказано про поставку позивачу пшениці у кількості 50,44 тони за ціною 4 605, 26 грн. за тону без ПДВ. Оскільки клас пшениці у зазначеній видатковій накладній не конкретизований, а ціна відповідає вказаній у пункті 1.2 договору ціні пшениці 4 класу, суд робить висновок, що по цій видатковій накладній ТОВ «Перша українська транспортна група» отримала від ФГ «Князівське» саме пшеницю 4 класу, про що також свідчить і посвідчення про якість зерна № 26-1 від 24.04.2023. (а.с. 80)

Інші документи, які б підтверджували придбання ТОВ «Перша українська транспортна група» пшениці 3 класу у кількості 50, 38 тон, про реалізацію якої вказано у податковій накладній № 8 від 28.04.2023, податковому органу не надавались, в матеріалах справи такі документи відсутні.

Враховуючи те, що податковий орган вказував про встановлені розбіжності та зазначав конкретні документи, які необхідно було надати ТОВ «Перша українська транспортна група» для того, аби реєстрація податкової накладної № 8 від 28.04.2023 стала можливою, а також зважаючи на те, що такі документи позивачем надані не були, суд доходить висновку про відповідність оскаржуваного рішення критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України та відсутність підстав для задоволення позовних вимог про його скасування.

Разом з цим, суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що як пшениця 3 класу, так і пшениця 4 класу відносяться до одного коду УКТ ЗЕД 1001, а також на те, що законодавчо не передбачено поділ/класифікацію зернових культур на класи за якістю зерна для цілей контролю за дотриманням податкового законодавства, оскільки клас пшениці охоплюється поняттям «опису (номенклатури) товару», точне зазначення якого у податковій накладній є обов'язковим на виконання підпункту «е» пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України.

Керуючись статтями 3, 6-10, 132, 241, 242, 243, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю “Перша українська транспортна група” до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик