Рішення від 15.01.2024 по справі 160/24232/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2024 рокуСправа №160/24232/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у нездійсненні з 03.11.2022 перерахунку та виплаті пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з урахування особливостей, передбачених статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 03.11.2022 перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків її заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1. Позивач вважає, що при призначенні пенсії відповідачем безпідставно не застосовано норми ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки має пільговий стаж роботи згідно Списку №1 більш ніж 8 років, що не заперечується відповідачем. На думку позивача, вона набула необхідного стажу, що дає право на призначення пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Також, позивач не погоджується з діями відповідача щодо призначення пенсії саме з 01.03.2023, а не з дати звернення - 03.11.2022, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2023 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначив, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.02.2023 у справі №160/19368/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 03.11.2022. Ключовим правовим питанням, яке було предметом розгляду судової справи №160/19368/22 - це право позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно, питання щодо обчислення розміру пенсії (наявність чи відсутність у позивача права за умови наявності відповідного стажу) за нормами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» судом першої інстанції у справі №160/19368/22 не розглядалось. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області діяло в межах та спосіб передбачений законодавством

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.02.2023 (набрало законної сили 13.04.2023) у справі №160/19368/22 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправним та скасовано Рішення про відмову у призначенні пенсії від 09.11.2022 №046150011177 яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 періоди її роботи в Публічному акціонерному товаристві «АрселорМіттал Кривий Ріг» з 18.11.2013 р. по 16.03.2015 р., з 18.03.2015р. по 01.06.2015 р., з 05.06.2015 р. по 16.05.2016 р., з 31.05.2016 р. по 02.08.2016 р., з 03.08.2016 р. по 14.10.2016 р., з 17.10.2016 р. по 04.03.2017 р., з 06.03.2017 р. по 16.10.2017 р., з 18.10.2017р. по 11.01.2018 р., з 13.01.2018 р. по 10.03.2019р., з 12.03.2019 р. по 30.09.2019 р., з 02.10.2019р. по 25.06.2020 р., з 29.06.2020 р. по 18.08.2020 р., з 20.08.2020 р. по 28.02.202 р., з 04.04.2022 р. по 17.07.2022 р., з 19.07.2022 р. по 20.07.2022 р., з 23.07.2022 р. по 24.07.2022 р., з 26.07.2022 р., по 31.07.2022 р., з 01.09.2022 р. по 06.09.2022 р., з 13.09.2022 р. по 03.11.2022 (дата звернення із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1), відповідно до відомостей її трудової книжки та Довідки Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал Кривий Ріг» від 05.10.2022 р. № 1451-1557 про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудового книжки або відповідних записів у ній.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву позивача від 03.11.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23 січня 2020 року у справі № 1-5/2018 (746/15), з урахуванням висновків суду та прийняти рішення відповідно до норм чинного законодавства України.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення суду у справі №160/19368/22 відповідачем призначено позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 01.03.2023, що підтверджується Протоколом/розпорядженням щодо призначення / перерахунку пенсії.

Судом встановлено та відповідачем не заперечується наявність у позивача пільгового стажу за Списком №1 - 8 років 8 місяців 2 дні.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо не застосування вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при нарахуванні пенсії та призначення пенсії саме з 01.03.2023, а не з дати звернення - 03.11.2022, позивач звернулась до відповідача із заявою в якій просила здійснити перерахунок пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відповідач, листом від 28.06.2023 №30037-23413/А-01/8-0400/23 повідомив позивача, що пенсія призначена з 03.11.2022, а право на обчислення пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не були предметом розгляду судової справи №160/19368/22.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулась захистом порушеного права до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

При цьому, таке право не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, воно також кореспондується з нормою, викладеною у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Суд критично ставиться до висновків відповідача про те, що у справі №160/19368/22 позивачем не заявлялось позовних вимог про призначення пенсії з урахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки відсутність у судовому рішенні визначення обов'язку відповідача обчислити розмір пенсії з урахуванням положень даного закону не перешкоджає відповідачу діяти відповідно до вимог законодавства України.

При прийнятті даного рішення суд також виходить з того, що відповідачем не заперечується наявність у позивача необхідного пільгового стажу для обчислення пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Також суд критично ставиться до тверджень відповідача, що позивачу призначено пенсію з дати звернення із заявою про призначення пенсії - 03.11.2022, оскільки жодних доказів на підтвердження даних обставин відповідачем не надано.

Натомість, позивачем до матеріалів справи долучено копію протоколу/розпорядження щодо призначення/перерахунку пенсії, зі змісту якого вбачається, що пенсію позивачу призначено з 01.03.2023 у розмірі 4708,57 грн.

Враховуючи те, що відповідачем не заперечується право позивача на отримання пенсійної виплати саме з дати її звернення із заявою про призначення пенсії - 03.11.2022, суд доходить висновку про необхідність здійснення перерахунку пенсії саме з 03.11.2022.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірності своїх дій, а тому суд доходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи положення статті 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1073,60 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 77, 139, 257 - 262, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у нездійсненні з 03.11.2022 перерахунку та виплати пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 03.11.2022 перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків її заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати з оплати судового збору у сумі 1073,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Маковська