Рішення від 16.10.2023 по справі 160/20290/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2023 рокуСправа №160/20290/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, щодо:

-не зарахування ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби у оперативних підрозділах МВС України з 25.03.1997 року по 06.11.2015 року із розрахунку один місяць служби за півтора місяця, відповідно до послужного списку;

- не підготовки та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відносно ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області, зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди служби:

-з 25.03.1997 року по 01.08.2000 року - на посаді оперуповноваженого кримінальної міліції у справах неповнолітніх лінійного відділення на станції Дніпропетровськ-Південний УМВС України на Придніпровській залізниці;

- з 01.08.2000 по 02.10.2000 року - на посаді оперуповноваженого кримінальної міліції у справах неповнолітніх лінійного відділення на станції Дніпропетровськ-Південний УМВС України на Придніпровській залізниці;

- з 02.04.2001 по 14.07.2003 року - на посаді оперуповноваженого кримінальної міліції у справах неповнолітніх УМВС України на Придніпровській залізниці;

-з 14.07.2003 по 16.02.2004 року - на посаді заступник начальника-начальник кримінальної міліції лінійного відділу на станції Синельникове УМВС України на Придніпровській залізниці;

-з 16.02.2004 по 01.06.2005 року - на посаді старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах кримінальної міліції у справах неповнолітніх УМВС України на Придніпровській залізниці;

-з 01.06.2005 по 07.08.2006 року - на посаді начальника сектору кримінальної міліції у справах неповнолітніх УМВС України на Придніпровській залізниці;

- з 07.08.2006 по 01.11.2007 року - на посаді начальника сектору боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України на Придніпровській залізниці;

- з 01.11.2007 по 16.11.2007 року - на посаді виконуючого обов'язки начальника відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України на Придніпровській залізниці;

- з 16.11.2007 по 28.02.2008 року - на посаді начальника відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України на Придніпровській залізниці;

- з 28.02.2008 по 10.04.2008 року - на посаді виконуючого обов'язки начальника відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України на Придніпровській залізниці;

- з 10.04.2008 по 18.06.2009 року - на посаді начальника відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України на Придніпровській залізниці;

- з 18.06.2009 по 14.09.2009 року - на посаді виконуючого обов'язки начальника відділу боротьбу з незаконним обігом наркотиків УМВС України на Придніпровській залізниці;

- з 14.09.2009 по 03.08.2011 року - на посаді начальника відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України на Придніпровській залізниці;

- з 03.08.2011 по 22.05.2015 року на посаді начальника сектору боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України на Придніпровській залізниці;

- з 22.05.2015 по 31.08.2015 року - на посаді начальника сектору розкриття майнових злочинів та злочинів проти особи відділу карного розшуку УМВС України на Придніпровській залізниці;

- з 31.08.2015 по 06.11.2015 року - на посаді оперуповноваженого відділу попередження та викриття правопорушень на об'єктах легального обігу наркотичних засобів Управління боротьби з незаконним обігом наркотиків Головного управління МВС України в Дніпропетровській області; із розрахунку один місяць служби за півтора місяця, та здійснити відповідний перерахунок вислуги років.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії за вислугу років з 06.08.2020 року, на підставі пункту "а" ч. 1 ст. 12 Закону України від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відносно ОСОБА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що при звільненні ОСОБА_1 з Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області йому не зараховано до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди служби у підрозділах МВС України з 25.03.1997 по 06.11.2015. В результаті вказаних дій посадовими особами Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області було надано до Пенсійного фонду неправильну інформацію про вислугу років, в результаті чого було призначено пенсію за вислугу років на підставі п. «б» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а не на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.08.2023 року відкрито провадження у справі №160/20290/23, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст. 257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.

Згідно з ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області у відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Для отримання права на призначення пенсії по вислузі років згідно Закону України №2262 обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років.

Позивач просить зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області зарахувати до календарної вислуги років пільгову вислугу на посадах в підрозділах карного розшуку та підрозділах боротьби з незаконним обігом наркотиків у період з 03.08.2011 по 06.11.2015, проте відповідач звертає увагу на те, що пільгова вислуга років на посадах в підрозділах карного розшуку із розрахунку один місяць служби за півтора місяця розраховувалась особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліція) у період дії постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 №1497 та втратила чинність - 27.07.2011, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 №780.

Пільгова вислуга років на посадах в підрозділах боротьби з незаконним обігом наркотиків із розрахунку один місяць служби за півтора місяця розраховувалась особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліція) у період дії постанови Кабінету Міністрів України від 19.09.2007 №1144 та втратила чинність - 27.07.2011, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 №780.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Відповідно до копії витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області за п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) звільнено підполковника поліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу викриття правопорушень у сфері легального обігу наркотиків управління протидії наркозлочинності, з 5 серпня 2020 року.

Стаж служби для призначення пенсії:

у календарному обчисленні: 23 роки 04 місяці 11 днів;

у пільговому обчисленні: не має;

загальнотрудовий стаж 28 років 07 місяців 02 дні

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі п. «б» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 53% від грошового забезпечення.

14.07.2023 позивач - ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області із заявою, в якій окрім іншого просив: зарахувати йому до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди служби у оперативних підрозділах МВС України з 1996 року, з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, та здійснити відповідний перерахунок вислуги років;

Після зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відносно ОСОБА_1 .

Листом №1/Р-3499/103/05-2023 від 27.07.2023 Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області повідомило про відсутність правових підстав для зарахування ОСОБА_1 вислуги років на пільгових умовах та подання до органів Пенсійного фонду України документів, для призначення пенсії за вислугу років, оскільки відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, в редакції Закону від 8 липня 2011 року №3668-VІ, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Бездіяльність відповідача у не зарахуванні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії відповідно п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", вислуги в пільговому обчисленні, за певні періоди служби, позивач вважає протиправною.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст. 46 Конституції України громадяни наділені правом на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ст. 59 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 2 ст. 78 Закону № 580-VIII встановлено, що до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(ч.1ст. 102 Закону № 580-VIII).

Статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлені умови призначення пенсії за вислугу років, однією з умов є наявність певної вислуги років.

Пунктом «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше (враховуючи звільнення позивача з 05.08.2020).

Одночасно частиною першою статті 17 Закону № 2262-ХІІ визначено вичерпний перелік видів служби та періодів часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом.

Частиною 2 ст.17 Закону №2262-ХІІ передбачено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Згідно ч. 4 ст. 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Відповідно до ст. 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, з послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом (ч.1 ст.17-2 Закону України №2262-ХІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (Порядок №393).

Вказана постанова прийнята відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію цього Закону».

Абзацами 8, 9 п. 1 Порядку №393 (в редакції від 15.06.2019 - на час призначення пенсії) встановлено, що відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах внутрішніх справ, Службі безпеки, Національній поліції, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі на посадах офіцерського та начальницького складу, в Службі судової охорони на посадах середнього і вищого складу; дійсна військова служба у Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Відповідно до п. 2 Порядку №393 до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, під час призначення пенсії згідно з пунктом “а” статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п'яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.

Підпунктом «в» п. 3 Порядку №393 (на час служби позивача) було передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абз 1 п. 1 цієї постанови зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ; час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків та боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

Час проходження служби у вказаних підрозділах підлягав зарахуванню на пільгових умовах відповідно до:

постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 N 1497 «Про внесення доповнення до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393», відповідно до якої зараховувався "час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністром внутрішніх справ";

постанови Кабінету Міністрів України від 19.09.2002 №1144 Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393, відповідно до якої зараховувався час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків та боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

Постанови №1497 і №1144 втратили чинність постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 р. N 780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».

Разом з тим п. 2 цієї постанови встановлено, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає.

Тобто, наведені у позовній заяві позивачем періоди його служби (до набрання чинності постанови КМУ №780) повинні обраховуватись у пільговому обчисленні.

Статтею 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадів, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За змістом положень ст.ст. 21,22 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Суд зазначає, що Конституційний Суд України у своїх рішеннях від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001 та від 13.03.2012 № 6-рп/2012 висловив позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Таким чином, зміст правовідносин, зокрема, прав та обов'язків особи, не може змінюватися зі зміною законодавчих норм.

З урахуванням наведеного, право позивача на зарахування при обчисленні вислуги років на пільгових умовах часу проходження служби в органах внутрішніх справ визначаються за тими правилами, які були чинними на момент виникнення відповідного права.

Крім того, Конституційний Суд України в рішенні від 06.07.1999 №8-рп/99 і від 20.03.2002 №5-рп/2002 сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду.

Суд враховує висновки Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду в постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а, який вказав: «основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон N2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

9.14.Отже, в даному випадку, ураховуючи наведене, Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду погоджується з висновком, викладеним у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі №750/9775/16-а, та не вбачає підстав для відступу від нього в цій справі.

9.15.Водночас, з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону N 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, враховуючи пільгове нарахування стажу, колегія суддів вважає за необхідне відступити від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17.

9.16.Отже, є необґрунтованим висновок суду апеляційної інстанції про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.»

Виходячи з вищенаведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області, зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди служби, наведені позивачем у позовній заяві із розрахунку один місяць служби за півтора місяця, та здійснити відповідний перерахунок вислуги років, підлягають задоволенню.

В той же час позовні вимоги визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області не можуть бути задоволені.

Дії суб'єкта владних повноважень - активна поведінка, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб. Відмінна риса даного виду юридичних фактів полягають у тому, що норми права пов'язують з ними юридичні наслідки саме в силу вольового характеру юридичних дій.

Бездіяльність - пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та інтересів фізичної та юридичної особи. Сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити.

В даному випадку, відмовляючи позивачу у зарахуванні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби у оперативних підрозділах МВС України з 25.03.1997 року по 06.11.2015 року із розрахунку один місяць служби за півтора місяця, відповідно до послужного списку; підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідач вчинив активні дії.

Саме діями відповідача, а не бездіяльністю порушуються права позивача, оскільки рішення про відмову у зарахуванні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні і підготовці та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії, повідомлено через оформлення листом №1/Р-3499/103/05-2023 від 27.07.2023 .

За приписами ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За наведених обставин, враховуючи вищенаведені норми, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби у оперативних підрозділах МВС України з 25.03.1997 року по 06.11.2015 року із розрахунку один місяць служби за півтора місяця, відповідно до послужного списку;

щодо не підготовки та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відносно ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 65 Закону №2262-ХІІ орган поліції, який забезпечує ведення особової справи зобов'язаний забезпечити достовірність та правильність відомостей такої особової справи, оскільки видача для оформлення пенсій недостовірних даних і документів має наслідком притягнення винних осіб до юридичної відповідальності .

За п. 1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно з вказаним Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Пунктом 12 Порядку №3-1 визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10- денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку. Отже, отримавши заяву позивача про підготовку документів для призначення пенсії, Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області в межах своїх повноважень повинно було підготувати такі документи і направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для вирішення питання щодо призначення пенсії.

До повноважень Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області не входить питання щодо вирішення наявності чи відсутності необхідного для призначення пенсії стажу.

Таким чином, з аналізу вказаних норм законодавства суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 відповідно до Закону №2262-ХІІ є протиправними.

Повноваження щодо кратного обчислення, у тому числі із необхідністю здійснення такого пільгового обчислення належать відповідачу, який має вчинити дії на поновлення порушеного права позивача.

За приписами ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

За ч. 3ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем при зверненні до суду із даним позовом було сплачено судовий збір у сумі 1073,60 грн., що підтверджується квитанцією №32528798800007512175 від 10.08.2023.

Суд, керуючись положеннями статті 139 КАС України, враховуючи часткове задоволення позову вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь позивача судовий збір у сумі 536,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись статями 139,243-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (вул. Троїцька, буд. 20-А, м Дніпро, 49101, код ЄДРПОУ 40108866) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо:

не зарахування ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби у оперативних підрозділах МВС України з 25.03.1997 року по 06.11.2015 року із розрахунку один місяць служби за півтора місяця, відповідно до послужного списку;

не підготовки та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відносно ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області (вул. Троїцька, буд. 20-А, м Дніпро, 49101, код ЄДРПОУ 40108866) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди служби:

з 25.03.1997 року по 01.08.2000 року - на посаді оперуповноваженого кримінальної міліції у справах неповнолітніх лінійного відділення на станції Дніпропетровськ-Південний УМВС України на Придніпровській залізниці;

з 01.08.2000 по 02.10.2000 року - на посаді оперуповноваженого кримінальної міліції у справах неповнолітніх лінійного відділення на станції Дніпропетровськ-Південний УМВС України на Придніпровській залізниці;

з 02.04.2001 по 14.07.2003 року - на посаді оперуповноваженого кримінальної міліції у справах неповнолітніх УМВС України на Придніпровській залізниці;

з 14.07.2003 по 16.02.2004 року - на посаді заступник начальника-начальник кримінальної міліції лінійного відділу на станції Синельникове УМВС України на Придніпровській залізниці;

з 16.02.2004 по 01.06.2005 року - на посаді старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах кримінальної міліції у справах неповнолітніх УМВС України на Придніпровській залізниці;

з 01.06.2005 по 07.08.2006 року - на посаді начальника сектору кримінальної міліції у справах неповнолітніх УМВС України на Придніпровській залізниці;

з 07.08.2006 по 01.11.2007 року - на посаді начальника сектору боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України на Придніпровській залізниці;

з 01.11.2007 по 16.11.2007 року - на посаді виконуючого обов'язки начальника відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України на Придніпровській залізниці;

з 16.11.2007 по 28.02.2008 року - на посаді начальника відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України на Придніпровській залізниці;

з 28.02.2008 по 10.04.2008 року - на посаді виконуючого обов'язки начальника відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України на Придніпровській залізниці;

з 10.04.2008 по 18.06.2009 року - на посаді начальника відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України на Придніпровській залізниці;

з 18.06.2009 по 14.09.2009 року - на посаді виконуючого обов'язки начальника відділу боротьбу з незаконним обігом наркотиків УМВС України на Придніпровській залізниці;

з 14.09.2009 по 03.08.2011 року - на посаді начальника відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України на Придніпровській залізниці;

з 03.08.2011 по 22.05.2015 року на посаді начальника сектору боротьби з незаконним обігом наркотиків УМВС України на Придніпровській залізниці;

з 22.05.2015 по 31.08.2015 року - на посаді начальника сектору розкриття майнових злочинів та злочинів проти особи відділу карного розшуку УМВС України на Придніпровській залізниці;

з 31.08.2015 по 06.11.2015 року - на посаді оперуповноваженого відділу попередження та викриття правопорушень на об'єктах легального обігу наркотичних засобів Управління боротьби з незаконним обігом наркотиків Головного управління МВС України в Дніпропетровській області; із розрахунку один місяць служби за півтора місяця, та здійснити відповідний перерахунок вислуги років.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області (вул. Троїцька, буд. 20-А, м Дніпро, 49101, код ЄДРПОУ 40108866) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії за вислугу років з 06.08.2020 року, на підставі пункту "а" ч. 1 ст. 12 Закону України від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відносно ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

В решті позовних вимог -відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (вул. Троїцька, буд. 20-А, м Дніпро, 49101, код ЄДРПОУ 40108866) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) О.В. Врона

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду

Помічник судді М.В.Юрченко

16.10.2023

Рішення не набрало законної сили 16 жовтня 2023 р.

Суддя О.В.Врона