15 січня 2024 рокуСправа №160/30865/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коренева А.О.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якій просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 046350014351 від 31.10.2023 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до мого пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, згідно з ч. 3 ст. 114 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди моєї роботи:
з 02.08.2001 по 10.09.2001 у ВСП «Шахта ім. В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля» на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті;
з 01.04.2003 по 31.12.2004, з 28.12.2005 по 31.12.2005, з 12.03.2007 по 23.08.2007 у СП «Шахтоуправління ім.В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля» на посаді електрослюсаря підземного та горноробочогоочисного забою з повним робочим днем у шахті;
з 09.07.2014 по 31.07.2014 у СП «Шахта ім.В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля» на посаді горноробочого очисного забою з повним робочим днем під землею;
з 04.11.2020 по 10.11.2020; з 21.11.2020 по 21.11.2020; з 03.12.2020 по 15.12.2020; з 21.12.2020 по 31.12.2020; з 17.01.2021 по 28.01.2021; з 25.03.2021 по 25.03.2021; з 14.06.2021 по 23.06.2021; з 19.07.2021 по 26.07.2021 у ТОВ «Шахтопроходчиське управління «Гірник» на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем у шахті;
повторно розглянути заяву про призначення пільгової пенсії від 25.10.2023 із застосуванням до стажу роботи горноробочим (гірником) очисного забою з повним робочим днем в шахті роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 № 8, та призначити пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії від 25.10.2023 року.
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 25.10.2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте, рішенням пенсійного органу, було відмовлено в призначення пенсії в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. Позивач вважає таке рішенні відповідача протиправним, оскільки безпідставно відмовив у зарахуванні до пільгового стажу періоди роботи та не врахував його при розрахунку пільгового стажу за провідною професією горноробочого (гірника) очисного забою кратності згідно з роз'ясненнями Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що порушує його гарантовані Конституцією соціальні права на пенсійне забезпечення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2023 року відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
26 грудня 2023 року до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування відзиву зазначили, що до загального страхового стажу зараховано всі періоди роботи ОСОБА_1 , який складає 41 рік 11 місяців 09 днів. Пільговий стаж у ОСОБА_1 складає: за списком № 1 - 18 років 06 місяців 04 днів, з них: працівник провідних професій - 14 років 09 місяців 25 днів; - працівник на підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджуються Постановою Кабінетом Міністрів України від 31.03.1994 № 202 - 03 роки 08 місяців 09 днів. При застосуванні взаємозаліку пільговий стаж Позивача на підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, будівництві шахт і рудників та в металургії становить 22 роки 02 місяці 19 днів (при необхідних не менше 25 років). До пільгового стажу зараховано періоди фактично відпрацьованого часу. Для зарахування до пільгового стажу оскаржуваних періодів Позивачу необхідно надати уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, чи звернутись з заявою до комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах при Головному управлінні. Таким чином, оскільки у ОСОБА_1 відсутній необхідний пільговий стаж роботи по Списку № 1, який передбачений ч. 3 ст. 114 Закону №1058, тому відсутні підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 25.10.2023 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до абз. 14 п.4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності заява ОСОБА_1 про призначення пенсії, була розглянута головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 31.10.2023 року № 046350014351 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
На обґрунтування рішення зазначено, що до загального страхового стажу зараховано всі періоди роботи ОСОБА_1 , який складає 41 рік 11 місяців 09 днів. Пільговий стаж у ОСОБА_1 складає: за списком № 1 - 18 років 06 місяців 04 днів, з них: працівник провідних професій - 14 років 09 місяців 25 днів; - працівник на підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджуються Постановою Кабінетом Міністрів України від 31.03.1994 № 202 - 03 роки 08 місяців 09 днів. При застосуванні взаємозаліку пільговий стаж Позивача на підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, будівництві шахт і рудників та в металургії становить 22 роки 02 місяці 19 днів (при необхідних не менше 25 років). До пільгового стажу зараховано періоди фактично відпрацьованого часу. Для зарахування до пільгового стажу оскаржуваних періодів Позивачу необхідно надати уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, чи звернутись з заявою до комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах при Головному управлінні. Таким чином, оскільки у ОСОБА_1 відсутній необхідний пільговий стаж роботи по Списку №1, який передбачений ч. 3 ст. 114 Закону №1058, тому відсутні підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Позивач не погодившись із вказаним рішенням відповідача звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначає Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі Закон №1058).
Частиною 3 ст.114 Закону № 1058 визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що право на пенсію незалежно від віку мають, зокрема, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років. Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (далі Постанова № 202).
Таким чином, право на передбачену частиною третьою статті 114 Закону №1058-IV пенсію незалежно від віку мають працівники за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. № 202, за умови їх безпосередньо зайнятості повний робочий день на підземних роботах не менше 25 років.
Як вбачається з оскаржуваного рішення, відповідачем визнається наявність у позивача стаж роботи на посадах, передбачених Постановою КМУ № 202 - 22 роки 02 місяці 19 днів.
Згідно з рішенням Відповідача від 31.10.2023 та роздруківкою РС-право до рішення про відмову у призначенні пенсії, Відповідачем не зараховано до пільгового стажу роботи позивача з повним робочим днем під землею періоди роботи: у ВСП «Шахта ім. В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля» з 02.08.2001 по 10.09.2001 на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті; у СП «Шахтоуправління ім. В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля» з 01.04.2003 по 31.12.2004, з 28.12.2005 по 31.12.2005, з 12.03.2007 по 23.082007 на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті; у СП «Шахта ім.В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля» з 09.07.2014 по 31.07.2014 на посаді горноробочого очисного забою з повним робочим днем під землею; у ТОВ Шахтопроходчиське управління гірник» з 04.11.2020 по 10.11.2020; з 21.11.2020 по 21.11.2020; з 03.12.2020 по 15.12.2020; з 21.12.2020 по 31.12.2020; з 17.01.2021 по 28.01.2021; з 25.03.2021 по 25.03.2021; з 14.06.2021 по 23.06.2021; з 19.07.2021 по 26.07.2021 на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем у шахті, оскільки для зарахування вказаних періодів позивачу необхідно надати уточнюючі довідки про пільговий стаж роботи.
Однак, посади, на яких працював позивач у шахті з повним робочим днем під землею відносяться до посад, які дають право призначення пенсії шахтаря відповідно до ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» про що містить записи його трудова книжка, а зазначені посади атестовані за умовами праці, про що стоять відповідні записи.
Так, відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 року, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Отже, за ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, на реалізацію вказаної норми Закону № 1788-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 (далі - Порядок № 637).
Пунктом 1 Порядку N 637 передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
Тобто, за приписами наведеної норми уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати лише в разі коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного адміністративного суду Верховного Суду у справі № 227/4273/16-а від 23.09.2021 року та від 17.11.2021 року у справі №242/5635/16-а.
Окрім цього, як встановлено ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, про що також зазначено у правовій позиції Великої Палати Верховного Суду у п. 37 постанови від 19.02.2020 р. у справі № 520/15025/16-а.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що законодавством України встановлено пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах.
Так, згідно з записами у трудовій книжці, позивач працював в спірні періоди роботи, а саме: з 02.08.2001 по 10.09.2001 у ВСП «Шахта ім. В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля» на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті;
з 01.04.2003 по 31.12.2004, з 28.12.2005 по 31.12.2005, з 12.03.2007 по 23.08.2007 у СП «Шахтоуправління ім. В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля» на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті;
з 09.07.2014 по 31.07.2014 у СП «Шахта ім.В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля» на посаді горноробочого очисного забою з повним робочим днем під землею;
з 04.11.2020 по 10.11.2020; з 21.11.2020 по 21.11.2020; з 03.12.2020 по 15.12.2020; з 21.12.2020 по 31.12.2020; з 17.01.2021 по 28.01.2021; з 25.03.2021 по 25.03.2021; з 14.06.2021 по 23.06.2021; з 19.07.2021 по 26.07.2021 у ТОВ Шахтопроходчиське управління гірник» на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем у шахті.
Також, записи у трудовій книжці позивача щодо роботи в спірний період викладені чітко та розбірливо.
Отже, позивач має право на зарахування спірних періодів роботи саме до пільгового стажу роботи з повним робочим днем під землею на підставі записів в трудовій книжці.
Так, надана позивачем трудова книжка містить записи про спірні періоди роботи з повним робочим днем під землею однак, надати будь-які уточнюючі довідки у зв'язку з тим, що територія на якій знаходяться підприємства потрапила під окупацію.
Зі змісту преамбули Закону України від 15.04.2014 №1207-УП «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (Закон №1207-VII) вбачається, що Україна згідно з Конституцією України є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території У країни підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцієюта законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1049 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російсько»:) Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
В силу приписів статей 13 Закону № 1207-УІІ, тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дії Конституціїта законів України. Основою гуманітарної, соціальної та економічної політики держави Україна стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист і повноцінна реалізація національно-культурних, соціальних та політичних прав громадян України, у тому числі корінних народів та національних меншин.
Згідно частин 1 і 2ст. 4 Закону №1207 на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
За ч. 1ст. 17 Закону №1207передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені Законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (ч. 1, ч. 2 ст. 18 Закону №1207-УІІ).
Правовий статус органів та посадових осіб, які діють на території України та створені і проводять свою діяльність не у відповідності із законодавством України, визначено, зокрема, Законом № 1207.
Частинами 1 - 3 ст. 9 Закону №1207передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
З огляду на викладене, посилання органу Пенсійного фонду на ненадання позивачем довідок, довідки не є вирішальними документами для визначення мого стажу на підземних роботах. Записів в трудовій книжці для цього повністю достатньо, оскільки в трудовій книжці зазначені періоди роботи, назви професій, а також визначено, що роботи виконувались повний робочий день в шахті.
Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (ст. 18 Закону).
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» відповідно доКонституціїта законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
За приписами частин 1-3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат.
Отже, отримати відповідні уточнюючі довідки з вказаних підприємств в будь-який спосіб неможливо.
Відсутність можливості надання Відповідачу уточнюючих довідок про його пільговий стаж роботи на підприємствах, архіви яких знаходиться на непідконтрольній українській владі території не може бути підставою для відмови у реалізації наявного у позивача права на пенсійне забезпечення.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною Верховним Судом у постанові від 06.04.2022 року у справі № 423/3259/16-а.
Аналізуючи наведені положення законодавства, яке дає право на пенсію на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст.114 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач має право на зарахування до спеціального стажу роботи з повним робочим днем під землею спірних періодів роботи, у зв'язку з чим слід визнати дії Відповідача щодо не зарахування спірних періодів роботи в шахті підземно -протиправними.
Крім того, Відповідач не зараховує з урахуванням кратності період роботи на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті. Проте, згідно з записами трудової книжки позивача він працював з 12.03.2007 року по 24.02.2015, з 06.04.2015 по 09.04.2020, з13.10.2020 по 26.07.2020 та з 03.08.2021 по 25.10.2023 (день подачі заяви на призначення пенсії) за основною професією (роботи підземні, провідні - 20) гірник очисного забою з повним робочим днем в шахті, тобто більш ніж 16 років.
Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:
кожного повного року гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці;
кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
Згідно частини 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» 05.11.1991 № 1788-ХІІ працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Тобто, відповідно до роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 № 8, основною умовою для взаємозаліку пільгового трудового стажу роботи є наявність 10-річного стажу роботи.
Згідно з роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченою зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього кожного повного року роботи прохідником - за 1 рік роботи 3 місяці.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-УІІІ внесено зміни до Прикінцевих положень
«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пункт 16 цих положень передбачає, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії. Статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено умови призначення пільгових пенсій.
Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики щодо застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Міністерство соціальної політики розглянуло звернення Пенсійного фонду України щодо застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
У листі Міністерства соціальної політики України №12281/0/2-18/21 від 26.06.2018 року зазначено, що пунктом 5 постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 року №1931-XII «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788), обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України. Згідно вказаного листа, у зв'язку з тим, що роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечений» втратило чинність і право та порядок призначення пенсій на пільгових умовах працівникам, зайнятим на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії визначаються відповідно до частини третьої ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», немає підстав зараховувати позивачу до стажу кожного повного року роботи гірничим очисного забою - за 1 рік роботи 3 місяці.
Листом від 02.10.2018 року № 19997/0/2-18 Міністерство соціальної політики України відкликало свій лист від 26.06.2018 року № 12281 /0/2-18-21 та зазначило про доцільність застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно листа Міністерства соціальної політики України №1209-27 від 12.09.2018 року, до законодавчого врегулювання питання внесення змін до статті 114 Закону № 1058, органи Пенсійного фонду України при призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058-ІV враховують роз'яснення №8.
Із зазначеного слідує те, що роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 № 8 підлягає врахуванню органами Пенсійного фонду України при призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 24.08.2023 року у справі № 160/6777/23.
Оскільки стаж роботи позивача згідно з трудовою книжкою на провідній посаді підземно: горноробочого очисного забою з повним робочим днем в шахті (провідні професії - 20) складає 16 років, що визнається Відповідачем, тобто більше ніж 10 років, як зазначено в роз'ясненні Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 № 8, то Відповідач повинен застосувати вказане вище роз'яснення та зараховувати мені до стажу кожного повного року роботи на посаді машиніста гірничих виймальних машин - за 1 рік роботи 3 місяці.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про зобов'язання Відповідача зарахувати спірні періоди роботи до пільгового стажу позивача з повним робочим днем в шахті, та повторно розглянути заяву від 25.10.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням кратності періоду роботи гірником очисного забою з повним робочим днем в шахті - із зарахуванням до кожного повного року роботи за 1 рік 3 місяці.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У п.145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства"(Chahalv. TheUnited Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п.75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьев проти України від 05.04.2005 р. (заява № 38722/02).
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, суд дійшов до висновку, що діями Відповідача порушено право позивача, яке підлягає захисту шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 046350014351 від 31.10.2023 та зобов'язання Відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача періоди роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, згідно з ч. 3 ст. 114 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у ВСП «Шахта ім. В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля» з 02.08.2001 по 10.09.2001 на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті; у СП «Шахтоуправління ім.В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля» з 01.04.2003 по 31.12.2004, з 28.12.2005 по 31.12.2005, з 12.03.2007 по 23.08.2007 на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті; у СП «Шахта ім.В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля» з 09.07.2014 по 31.07.2014 на посаді горноробочого очисного забою з повним робочим днем під землею; у ТОВ Шахтопроходчиське управління гірник» з 04.11.2020 по 10.11.2020; з 21.11.2020 по 21.11.2020; з 03.12.2020 по 15.12.2020; з 21.12.2020 по 31.12.2020; з 17.01.2021 по 28.01.2021; з 25.03.2021 по 25.03.2021; з 14.06.2021 по 23.06.2021; з 19.07.2021 по 26.07.2021 на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем у шахті.
Також суд зазначає, що не наділений відповідними повноваженнями проводити розрахунок пільгового стажу позивача, оскільки це є дискреційні повноваження органів Пенсійного фонду України.
Дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.
Тобто, дискреційні повноваження це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Відповідно до Рекомендацій Ради Європи № R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятих Кабінетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він уважає найкращим за конкретних обставин, та яке захистить або відновить порушене право.
Водночас, адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції.
При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи викладене, а також беручи до уваги наданної судом правової оцінки рішенню відповідача яке є предметом оскарження, в т.ч. відповідних висновків щодо застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8, суд вважає, що ефективним способом захисту права позивача буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області повторно розглянути заяву позивача від 25.10.2023 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи, що дають право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8.
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 1073,60 грн, що підтверджується квитанцією.
Отже, відповідно до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір за подання позову до суду в сумі 1073,60 грн підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача протиправність рішення якого встановлено за результатом розгляду цієї справи.
Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
У зв'язку з перебуванням судді Коренева А.О. у відпустці, судове рішення ухвалене у перший робочий день судді - 15.01.2024 року.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 046350014351 від 31.10.2023 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, згідно з ч. 3 ст. 114 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи:
з 02.08.2001 по 10.09.2001 у ВСП «Шахта ім. В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля» на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті;
з 01.04.2003 по 31.12.2004, з 28.12.2005 по 31.12.2005, з 12.03.2007 по 23.08.2007 у СП «Шахтоуправління ім.В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля» на посаді електрослюсаря підземного та горноробочогоочисного забою з повним робочим днем у шахті;
з 09.07.2014 по 31.07.2014 у СП «Шахта ім.В.І.Леніна» ДП «Артемвугілля» на посаді горноробочого очисного забою з повним робочим днем під землею;
з 04.11.2020 по 10.11.2020; з 21.11.2020 по 21.11.2020; з 03.12.2020 по 15.12.2020; з 21.12.2020 по 31.12.2020; з 17.01.2021 по 28.01.2021; з 25.03.2021 по 25.03.2021; з 14.06.2021 по 23.06.2021; з 19.07.2021 по 26.07.2021 у ТОВ «Шахтопроходчиське управління «Гірник» на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем у шахті;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пільгової пенсії від 25.10.2023 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням до стажу роботи горноробочим (гірником) очисного забою з повним робочим днем в шахті роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 № 8.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ-14099344).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.О. Коренев