Ухвала
Іменем України
08 січня 2024 року
смт Краснопілля
Справа № 578/1859/23
провадження № 6/578/10/24
Краснопільський районний суд Сумської області у складі головуючого судді КОСАР Алевтини Іванівни розглянув ПОДАННЯ старшого державного виконавця Зарічного відділу державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ВЕРБЕНКО Вікторії Михайлівни про видачу дублікату виконавчого документу у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу та стягнення аліментів на дитину
та установив:
29.12.2023 старший державний виконавець Зарічного відділу державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Вербенко Вікторія Михайлівна /далі по тексту також державний виконавець/ звернулася до суду із ПОДАННЯМ, яким просила видати дублікат виконавчого листа від 27.05.2009 по цивільній справі № 2-113/2009 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про стягнення аліментів на доньку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ПОДАННЯ мотивоване тим, що на примусовому виконанні Зарічного відділу державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавче провадження № 13201242 з примусового виконання: виконавчого листа № 2-113/2009 виданого 27.05.2009Краснопільським районним судом Сумської області про стягнення з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 аліментів у розмірі частини від його заробітку, щомісячно на утриманні доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Оригінал виконавчого документу було втрачено у зв'язку з переїздом Зарічного відділу державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з м. Суми, вул. Гамалія, 31А за адресою: м. Суми, проспект Перемоги, 6.
Дослідивши матеріали справи та подання, суд приходить до наступних висновків.
ПОДАННЯ про видачу дубліката виконавчого листа не відповідає вимогам статті 175 Цивільного процесуального кодексу України /далі по тексту також ЦПК/ та підпункту 17.4 пункту 17 перехідних положень ЦПК.
Згідно підпункту 17.4 пункту 17 перехідних положень ЦПК, у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ухвала про видачу чи відмову у видачі дубліката виконавчого документа може бути оскаржена в апеляційному та касаційному порядку.
Разом з цим, до ПОДАННЯ державного виконавця про видачу дублікату виконавчого листа не додано докази сплати судового збору за видачу дублікату виконавчого листа.
Згідно з частинами першою, третьою статті 185 ЦПК суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовувати встановлення фінансових обмежень на доступ особи до суду.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону зокрема за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 42 Закону України "Про виконавче провадження" кошти виконавчого провадження складаються з: виконавчого збору, стягнутого з боржника в порядку, встановленому статтею 27 цього Закону, або основної винагороди приватного виконавця; авансового внеску стягувача; стягнутих з боржника коштів на витрати виконавчого провадження.
Витрати органів державної виконавчої служби та приватного виконавця, пов'язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, є витратами виконавчого провадження. Витрати виконавчого провадження приватних виконавців здійснюються за рахунок авансового внеску стягувача, стягнутих з боржника коштів на витрати виконавчого провадження. Витрати виконавчого провадження можуть здійснюватися приватним виконавцем за рахунок власних коштів. Розмір та види витрат виконавчого провадження встановлюються Міністерством юстиції України.
Згідно з наказом Міністерства юстиції України від 29 вересня 2016 року № 2830/5 "Про встановлення видів та розмірів витрат виконавчого провадження" до витрат виконавчого провадження відноситься, зокрема, сплата судового збору.
Відповідно до частини першої, третьої статті 136 ЦПК суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Відповідно статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (частина друга статті 8 Закону України "Про судовий збір").
Тобто, за певних умов суд може звільнити від сплати судового збору саме сторону в справі.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Оскільки в цій справі державний виконавець не діє в особистих інтересах, а є суб'єктом, який здійснює виконання судового рішення, суд уважає, що він не є особою, яка належить до категорії осіб, стосовно яких законодавцем встановлені пільги щодо сплати судового збору.
Відповідно до положень ст.7 Закону України «Про Державний бюджет на 2023 рік» у 2023 році установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2023 у розмірі 2684 грн.
Отже, заявнику необхідно сплатити судовий збір на користь держави за подання про видачу дубліката виконавчого листа у розмірі 80 грн 52 коп. та надати суду документ, що підтверджує його сплату.
Діючим законодавством не визначені вимоги до форми та змісту заяви про видачу дубліката виконавчого листа.
Разом з тим, відповідно до постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 25 вересня 2015 року за № 8 «Про узагальнення практики розгляду судами процесуальних питань, пов'язаних із виконанням судових рішень у цивільних справах» заява про видачу дубліката виконавчого листа повинна містити необхідні відомості для вирішення питання видачі дубліката виконавчого листа. У таких заявах потрібно зазначати назви сторін виконавчого провадження, підстави для видачі дубліката виконавчого листа; посилання на докази, якими підтверджувались би втрата виконавчого листа.
Відповідно до положень стст.12,81 ЦПК , кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Звернувшись із Поданням про видачу дубліката виконавчого листа, державний виконавець у поданні не вказав докази які підтверджують відкриття виконавчого провадження, докази які підтверджують втрату такого виконавчого документу, підстави та мету отримання дубліката виконавчого документу. Крім того, у поданні стягувачем зазначено ОСОБА_7 . Разом з цим, матеріали цивільної справи 2-113/09, у рамках якої подано це подання, відсутня інформація про стягувача ОСОБА_7 .
Недоліки мають бути усунуті шляхом подання нової редакції ПОДАННЯ про видачу дублікату виконавчого листа з виправленням недоліків.
За таких обставин, наявні підстави для залишення ПОДАННЯ без руху з наданням заявнику державному виконавцю Зарічного відділу державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції строку для усунення зазначених недоліків.
Керуючись ст. 185, 258,259, 260, 353, 354, підпункту 17.4. пункту 17 Перехідних положеньЦивільного процесуального кодексу України,
Постановив:
ПОДАННЯ старшого державного виконавця Зарічного відділу державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ВЕРБЕНКО Вікторії Михайлівни про видачу дублікату виконавчого документу у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 залишити без руху, надавши строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання ухвали, про що повідомити заявника.
Ухвала остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя А. І. КОСАР