Постанова від 11.01.2024 по справі 607/760/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.01.2024 Справа №607/760/24

11 січня 2024 року м. Тернопіль

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Черніцька І.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , військовослужбовця, начальника служби забезпечення та експлуатації військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_1 , проживаючого по АДРЕСА_2

за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з протоколу про військове адміністратвине правопорушення серії ЛВТ №133 від 31 грудня 2023 року, 30 грудня 2023 року о 22 год. 20 хв. начальником патруля Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку Збройних Сил України сержантом ОСОБА_2 на території військової частини НОМЕР_1 був виявлений майор ОСОБА_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння. 30 грудня 2023 року о 22 год. 40 хв. майор ОСОБА_3 був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де йому було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, а саме аналізатора вмісту парів алкоголю «Алконт-М» №00239-15. За результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння у майора ОСОБА_1 встановлено алкогольне сп'яніння - показник 2,19% проміле, що підтверджується тестом №665 від 30 грудня 2023 року час 23 год 10 хв. Таким чином, майор ОСОБА_1 , в умовах особливого періоду, 30 грудня 2023 року о 22 год 30 хв., перебував на території військової частини НОМЕР_1 та виконував обов'язки військової служби, перебуваючи в нетверезому стані.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні інкримінованого йому правопорушенні не визнав. Вказав, що працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 було порушення порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння. На вимогу працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 він пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння в приміщенні Тернопільського зонального відділу за допомогою аналізатора вмісту правів алкоголю «Алконт-М». Однак, з результатом вказаного огляду був не згідний та виявив бажання пройти огляд на стан сп'яніння в найближчому медичному закладі, про що зазначив у протоколі. Однак, у проходженні такого огляду йому було відмовлено. Посилаючись на наведене, просив закрити провадження у справі, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Суд, вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши в сукупності наявні в матеріалах докази, вважає, що провадження в справі підлягає закриттю з наступних підстав.

Відповідно до вимог ч. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно з вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

В силу вимог ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з вимогами ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.

Згідно з вимогами ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 15 КУпАП за вчинення військових адміністративних правопорушень військовослужбовці, а також військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б цього Кодексу, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Положеннями ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Порядок проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції регулюється вимогами ст. 266-1 КУпАП.

В силу вимог ч. ч. 1, 2, 4, 5, 6, 7 ст. 266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

З протоколу про військове адміністративне правопорушення серії ЛВТ №133 від 31 грудня 2023 року вбачається, що ОСОБА_1 інкримінується вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20, а саме, що останній, в умовах особливого періоду, 30 грудня 2023 року о 22 год 30 хв., перебував на території військової частини НОМЕР_1 та виконував обов'язки військової служби, перебуваючи в нетверезому стані.

На підтвердження обставин викладених у протоколі до матеріалів справи долучено:

-акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, з якого вбачається, що 30 грудня 2023 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 був проведений огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 . Результат огляду позитивний та становить 2,19% проміле. Вказаний акт містить зазначення про наявність свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . З вказаним результатом огляду ОСОБА_1 був не згідний та відмовився від підпису;

-роздруківку тестування на алкоголь до протоколу, згідно з якою ОСОБА_1 30 грудня 2023 року о 23 год 10 хв. пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою технічного приладу газоаналізатора «Алконт-М» №00239, результат огляду - 2,19% проміле. Від підпису ОСОБА_1 відмовився;

-витяг із наказу командира військової частини НОМЕР_1 за №02 від 10 листопада 2023 року про призначення майора ОСОБА_1 на посаду начальника служби забезпечення та експлуатації військової техніки військової частини НОМЕР_1 ;

-рапорт начальника патруля ІНФОРМАЦІЯ_3 сержанта ОСОБА_6 від 30 грудня 2023 року, згідно з яким 30 грудня 2023 року о 22 год 20 хв. під час проведення профілактичних заходів у військові частині НОМЕР_1 було затримано військовослужбовця майора ОСОБА_1 , який перебував з явними ознаками алкогольного сп'яніння. В подальшому військовослужбовця було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 для припинення правопорушення, встановлення стану сп'яніння та складання адміністративних матеріалів;

-копію військового квитка серії НОМЕР_2 від 24 лютого 2022 року, виданого на ім'я ОСОБА_1 .

Інших доказів в матеріалах справи немає.

На підставі наявних в матеріалах справи доказів судом встановлено, що 30 грудня 2023 року працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 було виявлено військовослужбовця ОСОБА_1 , який перебував на території військової частини НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння. В подальшому ОСОБА_1 було доставлено в приміщення ІНФОРМАЦІЯ_3 , де працівниками відділу, в присутності двох свідків було проведено огляд останнього на стан алкогольного сп'яніння за допомогою технічного приладу газоаналізатора «Алконт-М», результат якого показав - 2,19% проміле. Після цього, працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 відносно ОСОБА_1 було складено протокол за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

При цьому, встановлено, що з проведеним, в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , оглядом на стан сп'яніння ОСОБА_1 був не згідний, про що останній вказав у протоколі.

Так, у протоколі у графі «Пояснення особи і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу особою, яка притягується до адміністративної відповідальності», ОСОБА_1 зазначено, що працівники Військової служби правопорушення та заступник з МПЗ військової частини НОМЕР_1 відмовили у задоволенні його прохання про проходження відповідного обстеження на факт вживання алкогольних напоїв в іншому закладі.

Факт незгоди ОСОБА_1 з результатами огляду підтверджується відсутністю його підпису в акті огляду у графі «З результатами згоден», де зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від підпису.

Вказані обставини ОСОБА_1 підтвердив в судовому засіданні.

Таким чином, враховуючи незгоду ОСОБА_1 з результатами огляду, проведеного в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , огляд останнього на стан сп'яніння в силу вимог ч. 4 ст. 266-1 КУпАП повинен був проводиться в закладах охорони здоров'я.

Водночас, в матеріалах справи відсутні докази про направлення ОСОБА_1 на проходження огляду в медичному закладі та проведення огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння в медичному закладі.

На підставі наведеного, суд вважає, що при проведенні огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння було порушено порядок проведення такого огляду, передбачений ст. 266-1 КУпАП.

В силу вимог ч. 9 ст. 266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Таким чином, судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні належні та достатні докази, які в їх сукупності та взаємозв'язку доводили б вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, оскільки долучені до матеріалів справи акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка тестування на алкоголь, в силу вимог ч. 9 ст. 266 КУпАП є недійсними.

Також, слід зазначити, що у роздруківці тестування на алкоголь зазначено, що остання долучається до протоколу серії ЛВТ №152. Проте, відносно ОСОБА_1 складено протокол серії ЛВТ №133.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

При цьому, державні органи не мають права перекладати обов'язок доказування невинуватості на особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.

Вимагання від особи представлення доказів на свій захист і спростування протоколу, є неприпустимим в розумінні принципу презумпції невинуватості, закріпленому в ст. 62 Конституції України, оскільки доказування є правом особи, а не її юридичним обов'язком.

У справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v.Russia», рішення від 30.05.2013, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v.Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема, у справах «Кобець проти України» від 14.02.2008, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001, «Леванте проти Латвії» від 07.11.2002, неодноразово вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.

За вказаних обставин судом установлено, що належні та достатні докази вини ОСОБА_1 у вчинені ним дій, передбачених ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, в матеріалах справи відсутні.

Згідно з вимогами п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 172-20, 247, 252, 283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП закрити, у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 статті 7 КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Суддя І.М. Черніцька