Справа №751/11213/23
Провадження №3/751/3/24
10 січня 2024 р. місто Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
в складі: головуючого-судді Павлова В.Г.,
при секретарі Овдій О.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справ про адміністративні правопорушення, які надійшли від ЧРУП ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, з даних протоколу - не працює; зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 -
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.184 КУпАП -
Як вбачається з адміністративного протоколу серії ВАВ №954307 від 10.12.2023 р., « ОСОБА_1 ухилилась від виконання покладених на неї батьківських обов'язків по відношенню до свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим порушила норми ст. 150 Сімейного кодексу України, а саме: 09.12.2023 р. о 23 год. 11 хв. за місцем мешкання: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 знаходилась в стані, схожому на сильне алкогольне сп'яніння, в якому не могла в повній мірі піклуватися своїм малолітнім сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 схильна до вживання алкогольних напоїв».
Своїми діями ОСОБА_1 скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.184 КУпАП.
Як вбачається з адміністративного протоколу серії ВАВ №954308 від 10.12.2023 р., « ОСОБА_1 ухилилась від виконання покладених на неї батьківських обов'язків по відношенню до свого малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , чим порушила норми ст. 150 Сімейного кодексу України, а саме: 09.12.2023 р. о 23 год. 11 хв. за місцем мешкання: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 знаходилась в стані, схожому на сильне алкогольне сп'яніння, в якому не могла в повній мірі піклуватися своїм малолітнім сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_1 схильна до вживання алкогольних напоїв».
Своїми діями ОСОБА_1 скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.184 КУпАП.
Як вбачається з адміністративного протоколу серії ВАВ №9543058 від 10.12.2023 р., « ОСОБА_1 ухилилась від виконання покладених на неї батьківських обов'язків по відношенню до своєї малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , чим порушила норми ст.150 Сімейного кодексу України, а саме: 09.12.2023 р. о 23 год. 11 хв. за місцем мешкання: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 знаходилась в стані, схожому на сильне алкогольне сп'яніння, в якому не могла в повній мірі піклуватися своєю малолітньою донькою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 схильна до вживання алкогольних напоїв».
Своїми діями ОСОБА_1 скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.184 КУпАП.
09.12.2023 року о 23 год. 11 хв. за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 перебувала в стані, схожому на сильне алкогольне сп'яніння, ухилилась від виконання передбачених ст. 150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання своєї малолітньої доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що виразилось в тому, що остання покинула місце проживання в одній спідній білизні, в подальшому ОСОБА_5 була поміщена до ЧОДЛ: м. Чернігів, вул. Пирогова, буд. 16.
Своїми діями ОСОБА_1 скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.184 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 , будучи у встановленому порядку повідомленою про час та місце розгляду справи, не з'явилася, клопотань про відкладення розгляду справи не заявляла.
З урахуванням положення ст.268 КУпАП, яка не містять заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення, що передбачене ч.2 ст.184 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також вимоги ст.277 КУпАП в частині строків розгляду, з огляду на вжиті заходи для належного інформування про час та місце розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності ОСОБА_1 .
Окрім того, суд враховує, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення без її відкладення, а ОСОБА_1 не позбавлена права в разі незгоди з ним ініціювати його апеляційне оскарження.
Суд, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
Відповідно до ч.4 ст.155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом. Обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини визначені ст.150 норми закону.
Адміністративна відповідальність за ч.2 ст.184 КУпАП настає за повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою ст.184 КУпАП, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Положеннями ст.184 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Водночас, у протоколах про адміністративне правопорушення серії ВАВ №954307, ВАВ №954308, ВАВ №954305 від 10.12.2023 р. не зазначено конкретних обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, невиконання яких ставляться у вину ОСОБА_1 , а уповноважена особа при складанні протоколу обмежилась формальною вказівкою на ст.150 СК України.
Протокол про адміністративне правопорушення, як процесуальний документ, є актом обвинувачення, та повинен відповідати вимогам ст.256 КУпАП, зокрема, щодо зазначення суті вчиненого правопорушення.
Разом з тим, неконкретність обвинувачення порушує право на захист особи, що притягається до адміністративної відповідальності, оскільки не дозволяє належним чином організувати ефективний захист своїх інтересів, а також позбавляє суд можливості належним чином перевірити твердження органу, який склав протокол, про вчинення особою адміністративного правопорушення.
Приписами ч.2 ст.251, ст.255 КУпАП визначено, що співробітники поліції зобов'язані збирати докази для підтвердження обставин, вказаних ними в протоколі про адміністративне правопорушення.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
В розпорядження суду в обґрунтування наявності в діях ОСОБА_1 вини у вчиненні адміністративних правопорушень за протоколами ВАВ №954307, ВАВ №954308, ВАВ №954305 надано лише адміністративні протоколи, письмові пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, копії свідоцтв про народження дітей, та постанову Менського районного суду від 19.09.2023 р. в підтвердження правильності кваліфікації дій особи (повторності).
Наявні в матеріалах справи копії свідоцтв про народження дітей та паспорта громадянина України, виданого на ім'я ОСОБА_1 , не містять інформації про вчинене останньою інкримінованого діяння та як наслідок унеможливлюють суду встановити ознаки об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст.184 КУпАП.
Інших доказів, які б підтверджували обставини, що викладені в протоколі, у розпорядження суду не надано.
З огляду на встановлені фактичні обставини справи, протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належним доказом по даній справі в розумінні ст.251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали в суду сумніви.
У відповідності до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Проаналізувавши вище вказані докази, які надані в підтвердження винуватості ОСОБА_1 , суд позбавлений можливості оцінити дії останньої, що сформульовані в протоколах ВАВ №954307, ВАВ №954308, ВАВ №954305 як такі, що містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП.
Разом з тим, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, сформульованого в протоколі ВАВ №954306, підтверджується власне самим протоколом, поясненнями свідка ОСОБА_6 та узгоджуються з визнавальними поясненнями особи, яка притягується до адміністратвиної відповідальності.
Положеннями ст.23 КУпАП визначено, що адміністративні стягнення є мірою відповідальності та застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно вимог ст.33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст.ст.34,35 КУпАП, обставин, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за скоєння нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП, суд враховує характер вчиненого нею адміністративного правопорушення, особу правопорушника: вік, соціальне положення та рівень правосвідомості, ступінь її вини та відношення до скоєного адміністративного правопорушення, відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих вину обставин, наявність відомостей про повторне притягнення до адміністративної відповідальності.
За таких обставин, дотримуючись принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення та заходом державного примусу, враховуючи наявність негативних наслідків скоєного адміністративного правопорушення, вважаю за необхідне та достатнє для виховання особи, запобігання вчинення нових правопорушень застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах мінімальної межі санкції статті у виді штрафу.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП суд стягує з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності судовий збір в розмірі 536,80 грн.
Керуючись ст.ст. 33,34,35,36,40-1, ч.2 ст.184,ст.ст.221, 268, 283,321-1 КУпАП, суддя -
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП (за протоколами ВАВ №954307, ВАВ №954308, ВАВ №954305), на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення - закрити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 к. судового збору.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст.307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч.1 ст.308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ст.291 КУпАП постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.Г.Павлов