Справа 688/207/24
№ 3/688/110/24
Постанова
Іменем України
12 січня 2024 року м. Шепетівка
Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Козачук С.В., розглянувши матеріали, які надійшли від командира військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Куликівка Герцаївського району Чернівецької області, громадянина України, неодруженого, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , проживаючого по АДРЕСА_2 , солдата сторокової військової служби, механіка-оператора радіостанції зенітної ракетної батареї військової частини НОМЕР_2 (паспорт громадянина України серії № НОМЕР_3 , виданий 22 квітня 2016 року Герцаївським РС УДМС України в Чернівецькій області)
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
06 січня 2024 року о 18 год. 30 хв. солдат строкової служби ОСОБА_1 в умовах особливого періоду (воєнного стану), перебуваючи на території військової частини НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різких запах алкоголю з ротової порожнини, порушення мови, порушення координації рухів, порушення мови, відмовився від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, подав заяву, у якій просив розгляд справи провести у його відсутність, вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, визнав повністю, у вчиненому щиро розкаявся.
За таких обставин, визнаю можливим справу розглянути без участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки перешкод для такого розгляду, визначених ч.3 ст.268 КУпАП, не має.
Дослідивши матеріали справи, дійшла наступних висновків.
Частиною 3 статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність у виді штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Частиною першою ст. 172-20 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборонуУкраїни» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні настав з 18 березня 2014 року відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» та абз. 4 ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
24 лютого 2022 року Указом Президента України №64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указами Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022, від 18 квітня 2022 року №259/2022, від 17 травня 2022 року №341/2022, від 12 серпня 2022 року №253/2022, від 07 листопада 2022 року №757/2022, від 06 лютого 2023 року №58/2023, від 01 травня 2023 року №254/2023, від 26 липня 2023 року №451/2023, від 06 листопада 2023 року №734/2023 строк дії воєнного стану в Україні продовжено, в тому числі із 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року на 90 діб.
Отже, правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП вчинено ОСОБА_1 в умовах особливого періоду та вина останнього у його вчиненні, крім визнання ним вини, також підтверджується даними: протоколу про військове адміністративне правопорушення серії НОМЕР_1 № 6 від 07.01.2024 року, яким зафіксовано подію; висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 3 від 06.01.2024 року, відповідно до якого ОСОБА_1 від проходження медичного огляду для встановлення стану сп'яніння в КНП «Шепетівська БПЛ» відмовився.
Разом з тим, з матеріалів адміністративної справи, а саме з витягу з наказу № 193 від 26.07.2022 року, вбачається, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем строкової служби.
Як слідує з ч. 1 ст. 15 КУпАП військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, поліцейські несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Дисциплінарного статуту Збройних сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV, за вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Згідно ч. 3 ст. 15 КУпАП при порушенні правил дорожнього руху водіями транспортних засобів Збройних Сил України або інших утворених відповідно до законів України військових формувань та Державної спеціальної служби транспорту - військовослужбовцями строкової служби, а також вчиненні ними військових адміністративних правопорушень, передбачених главою 13-Б цього Кодексу, штраф як адміністративне стягнення до них не застосовується. У випадках, зазначених у цій статті, органи (посадові особи), яким надано право накладати адміністративні стягнення, передають матеріали про правопорушення відповідним органам для вирішення питання про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності.
Глава 13-Б КУпАП (Військові адміністративні правопорушення) містить в собі статтю 172-20, частина 3 якої передбачає адміністративне стягнення у виді штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
А тому, враховуючи вищенаведене, матеріали про військове адміністративне правопорушення, вчинене військовослужбовцем строкової служби ОСОБА_1 слід передати до військової частини НОМЕР_1 для вирішення питання про притягнення його до дисциплінарної відповідальності.
Керуючись ст.ст. 15, 172-20 ч. 3, 283, 284 КУпАП, суддя -
постановив:
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення передати до військової частини НОМЕР_1 для вирішення питання про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: С.В. Козачук