Рішення від 10.01.2024 по справі 300/1656/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" січня 2024 р. справа № 300/1656/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Микитин Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (надалі, також - відповідач) про визнання протиправною бездіяльність щодо не проведення службових розслідувань за фактом отримання контузій 05.05.2022 під час виконання бойового завдання при штурмі с. Цупівка Харківської області, 08.05.2022 під час несення служби та 23.05.2022 при виконанні бойового чергування з 08:00 год. до 10:00 год. в населеному пункті с. Прудянка Харківської області, складання відповідних актів службового розслідування та оформлення довідок про обставини травми, зобов'язання провести розслідування стосовно обставин отримання 05.05.2022, 08.05.2022 та 23.05.2022 контузій, скласти акт розслідування і видати позивачу довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва ) за формою зазначеною у Додатку №5 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач з 05.03.2022 призваний у Збройні Сили України за мобілізацією та проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 . За період проходження служби у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , а саме з 07 березня по 26 травня 2022 року, ОСОБА_1 було неодноразово отримано контузії, проте жодного разу не було проведено розслідування та не видано довідки про обставини отримання травми (поранення, контузії, каліцтва). Документи особової справи позивача після його звільнення з військової служби були направлені до Івано-Франківського територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Проте, станом на день подання позову до суду жодних документів від відповідача не надіслано, що свідчить про свідоме не бажання надати довідки про обставини отримання контузій ОСОБА_1 , які він отримав 05.05.2022, 08.05.2022 та 23.05.2022. Так, листом від 23.12.2022 за №1481 військовою частиною НОМЕР_2 повідомлено, що у військовій частині НОМЕР_1 призначено розслідування для встановлення фактів га обставин стосовно вказаних подій. Однак, на думку позивача, розслідування нещасного випадку з військовослужбовцем відрядженим до іншої військової частини проводиться протягом доби після сповіщення про такий випадок, а про нещасний випадок, про який не було своєчасно повідомлено або внаслідок якого втрата працездатності настала не відразу, розслідується протягом місяця з дня повідомлення про такий випадок військовослужбовцем або особою, яка представляє його інтереси. З огляду на вищезазначене, позивач отримавши контузії 05.05.2022, 08.05.2022 та 23.05.2022, повідомив командира військової частини НОМЕР_1 та звернувся за медичною допомогою. Однак, командир військової частіш НОМЕР_1 , всупереч вимогам Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах країни, затвердженої наказом міністра оборони України від 6 лютого 2001 року № 36 не призначив та не провів службове розслідування ;а фактом отримання позивачем контузій. З наведених підстав, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду 10.04.2023 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи, згідно із правилами, встановленими статтею 262 КАС України.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 09.05.2023 та міститься в матеріалах справи. Щодо заявлених позовних вимог заперечив, вказавши, що позивач обґрунтовує позов проходженням служби у військовій частині НОМЕР_1 , однак з 05.03.2022 згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 №55 від 05.03.2022 позивач зарахований до списків військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ), а не до військової частини НОМЕР_1 . Так, відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №51 від 07.03.2022 солдат ОСОБА_1 вважається таким, що вибув у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 , але фактично рахувався військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 . Відтак, 05.05.2022, 08.05.2022 та 23.05.2022 позивач був прикомандирований до військової частини НОМЕР_1 , а фактично був військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 , тому у командира військової частини НОМЕР_1 не було законних підстав призначати та проводити службові розслідування по вказаних у позовній заяві фактах. При цьому, згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №133 від 26.05.2022 позивач потрапив на лікування до військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військова частина НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ) як соматичний, тобто не поранений. Крім того, факт що позивач не був поранений підтверджується виписним епікрізом №1162 від 05.06.2022, де вказано, що позивач лікувався та був виписаний з діагнозом: дифузійний кардіосклероз, СНІ, гіпертонічна хвороба тощо, у виписному епікрізі не зазначено ніяких хвороб чи травм, які би підтверджували факт отримання поранень. Також, на думку представника відповідача, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з даним позовом. В зв'язку із наведеним просить суд в задоволенні позову відмовити повністю.

11.05.2023 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що відповідачем по жодному із випадків, які мали місце під час перебування в безпосередньому розпорядженні військової частини НОМЕР_1 не складалися відповідні акти службового розслідування та не оформлялися довідки про обставини травм контузій, які отримані ОСОБА_1 . При цьому, на момент медичного огляду ВЛК ОСОБА_1 довідка про обставини контузій або акти розслідування про нещасний випадок не були надані, тому причинний зв'язок було винесено - в разі відсутності підтверджуючої документації про обставини отриманих контузій. Однак, при наявності довідок про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) постанова ВЛК Військової частини НОМЕР_4 могла бути ухвалена в іншому формулюванні, ніж це передбачено Положенням №402. Зважаючи на викладене, просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Суд, на підставі положення частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечують проти позову, встановив наступне.

Згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 05.03.2022 за №55, ОСОБА_1 , був зарахований до списків військової частини НОМЕР_2 (а.с.13).

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 07.03.2022 за №51, солдат ОСОБА_1 з 07.03.2022 прибув у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 , для виконання бойового завдання (а.с.15).

Згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 26.05.2022 за №133, солдат ОСОБА_1 вибув зі складу сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації. які залучаються та беруть безпосередню участь у веденні воєнних (бойових) дій на лікування до військово-медичного клінічного центру Північного регіону(військова частина НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ). Підстава - усна доповідь начальника медичної служби - начальника медичного пункту капітана медичної служби (а.с.19).

16.06.2022 військовою частиною НОМЕР_1 видано солдату ОСОБА_1 довідку №407, про те, що він приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів і національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 07.03.2022 до 26.05.2022 (а.с.22).

Згідно із Медичною характеристикою, складеною 11.07.2022 начальником медичної служби військової частини НОМЕР_2 , солдат ОСОБА_1 , за час проходження служби у військовій частині А4267за медичною допомогою звертався та перебував на стаціонарному лікуванні з: 26.05.2022-27.05.2022, 27.05.2022-05.06.2022, 24.06.2022-08.07.2022. На момент огляду скарги головні болі, шум у вухах, перемінний високий тиск, запаморочення. Діагноз: “Дисциркуляторна гіпертензивно - атеросклеротична енцефалопатія ІІ ст. ускладнена ТІА (10.11.2015, 04.01.2017) у ВББ з помірним вестибуло-атактичним, вираженим цефалгічним та астено - невротичним синдромами. Висновок: потребує скерування для проходження ВЛК з метою визначення придатності до військової служби (а.с.21).

Відповідно до виписки із медичної карти стаціонарного хворого №492, ОСОБА_1 перебував в стаціонарі з 12.07.2022 по 30.07.2022 (а.с.24).

Згідно свідоцтва про хворобу №150 від 26.07.2022, 16 Регіональної військово-лікарської комісії, зазначено, що ОСОБА_1 на підставі ст. 39-а, графи ІІ Розладу хвороб, непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Захворювання , ні, не пов'язані з проходженням військової служби (а.с.27-30).

01.09.2022 позивач звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 із вимогою, в якій зазначено, що за період, а саме з 05 травня по 23 травня 2022 року ОСОБА_1 було неодноразово отримано контузії, проте жодного разу не було видано довідки про обставини отримання травми (поранення, контузії, каліцтва), та просив надати йому довідки про обставини отримання контузії 05.05.2022, 08.05.2022 та 23.05.2022 та копії актів (а.с.36-38).

06.12.2022 позивач звернувся до командира військової частини НОМЕР_2 із вимогою, в якій зазначено, що за період, а саме з 05 травня по 23 травня 2022 року ОСОБА_1 було неодноразово отримано контузії, проте жодного разу не було видано довідки про обставини отримання травми (поранення, контузії, каліцтва), та просив надати йому довідки про обставини отримання контузії 05.05.2022, 08.05.2022 та 23.05.2022 та копії актів (а.с.33-35).

Листом від 23.12.2022 за №1481 військовою частиною НОМЕР_2 повідомлено позивача, що у військовій частині НОМЕР_1 призначено розслідування для встановлення фактів га обставин стосовно вказаних подій (а.с.32).

14.03.2023 позивач звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 із вимогою, в якій зазначено, що за період, а саме з 05 травня по 23 травня 2022 року ОСОБА_1 було неодноразово отримано контузії, проте жодного разу не було видано довідки про обставини отримання травми (поранення, контузії, каліцтва), та просив надати йому довідки про обставини отримання контузії 05.05.2022, 08.05.2022 та 23.05.2022 та копії актів (а.с.36-38).

Вважаючи протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не проведення службових розслідувань за фактом отримання контузій 05.05.2022 під час виконання бойового завдання при штурмі с. Цупівка Харківської області, 08.05.2022 під час несення служби та 23.05.2022 при виконанні бойового чергування з 08:00 год. до 10:00 год. в населеному пункті с. Прудянка Харківської області, складання відповідних актів службового розслідування та оформлення довідок про обставини травми, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд, при вирішенні даної справи, керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України “Про військовий обов'язок і військову службу” від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Згідно з частинами 1 та 2 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно частин 2-4 статті 2 Закону 2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України. Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями. Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ), введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.

Суд зазначає, що на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено та діє.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 №402затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Положення №402).

Пунктом 1.1 глави 1 розділу I Положення №402 передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I вказаного Положення військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд, зокрема, військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання (пункт 2.1 глави 2 розділу I Положення №402).

Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час. Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, військовослужбовців до військової служби, а також з метою визначення: можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном; необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я.

Главою 6 розділу II Положення №402 передбачено порядок медичного огляду військовослужбовців.

Пунктом 6.1 глави 6 розділу II Положення №402 визначено, що направлення на медичний огляд проводиться, зокрема, військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.

Пунктом 6.2 глави 6 розділу II Положення №402 визначено чіткий перелік документів, які подаються на військовослужбовців, які направляються на медичний огляд ВЛК у мирний час. Вказаний перелік передбачає, крім того: подання на осіб, які направляються на огляд з приводу поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних у період проходження ними військової служби, - оригінал довідки про обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва) (абзац дев'ятий пункту 6.2 глави 6 розділу II Положення).

Відповідно до пункту 6.10 глави 6 розділу II Положення №402 медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії). Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби.

Пунктом 20.4 глави 20 розділу II Положення №402 передбачено, що за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов, зокрема, "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час".

У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби", за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в.

Відповідно до пункту 21.1 глави 21 розділу II Положення №402 у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення.

Пунктом 21.5 глави 21 розділу II Положення №402 визначено, що постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:

а) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту у роки Громадянської війни, Великої Вітчизняної війни та війни з Японією (Другої світової війни), участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни (Другої світової війни), при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота) або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

б) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане (крім випадків протиправного діяння), у разі фактичного виконання службових обов'язків під час проходження військової служби в частинах, які не входили до складу діючої армії. При ураженнях, зумовлених дією ДІВ, КРП, джерел ЕМП, ЛВ, мікроорганізмів I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами, а також токсичних речовин, які виникають у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби, приймається постанова - "Травма (зазначити фактор), ТАК, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби".

Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, у випадках, передбачених частиною 3 статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

в) "Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок правопорушення.

г) "Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії" - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період перебування в країнах, де велись бойові дії (Перелік країн затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.94 № 63 "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (із змінами), далі - Перелік країн), і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій. Зазначена постанова приймається також, коли наявне захворювання за зазначений період служби досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби. Постанова в такому формулюванні приймається при хронічних, повільно прогресуючих захворюваннях, за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця з країни, де велись бойові дії, або пізніше, але за даними за зазначені десять років, якщо вони дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання на період участі в бойових діях.

ґ) "Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини", якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього, у період служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби.

Постанова в такому формулюванні приймається щодо військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, зазначених у підпункті "а" цього пункту.

Зазначена постанова приймається також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця з діючої армії або пізніше, але за даними за зазначені десять років, якщо вони дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання на період перебування в діючій армії.

д) "Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, які не входять до складу діючої армії, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.

У такому самому формулюванні приймаються постанови при медичному огляді військовослужбовців за результатами поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних ними в період проходження військової служби, коли документи про обставини їх одержання на момент медичного огляду відсутні.

е) "Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно виникло в того, хто пройшов медичний огляд, до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом (у тому числі і захворювання, не діагностовані при призові (під час прийому на військову службу), але патогенетично їх розвиток почався до призову (до прийому) на військову службу), і військова служба не вплинула на вже наявне захворювання і придатність до військової служби.

Постанова в такому формулюванні приймається також за наслідками поранень (травм, контузій, каліцтв), якщо вони одержані до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом і військова служба не вплинула на вже наявні наслідки поранення (травми, контузії, каліцтва) і придатність до військової служби.

є) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби під час участі в бойових діях у складі ІНФОРМАЦІЯ_1 " - якщо поранення (контузія, травма, каліцтво) отримане військовослужбовцем при виконанні миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, де велись бойові дії, і він визнаний учасником бойових дій.

ж) "Захворювання, ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби під час участі в бойових діях у складі ІНФОРМАЦІЯ_1 " - якщо захворювання виникло у військовослужбовця при виконанні миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, де велись бойові дії, або захворювання, що виникло до виконання миротворчих операцій, за період служби у складі національного контингенту досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі і тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності і він визнаний учасником бойових дій.

Постанова в такому формулюванні приймається при хронічних, повільно прогресуючих захворюваннях, за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця з країни, де велись бойові дії, або пізніше, але за даними за зазначені десять років, якщо вони дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання на період участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН.

з) "Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби у складі Миротворчих Сил ООН" - якщо захворювання виникло у військовослужбовця при виконанні миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, де не велись бойові дії, або захворювання, що виникло до виконання миротворчих операцій Місії ООН, за період служби у складі миротворчого контингенту досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі і тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.

и) "Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби у складі миротворчого персоналу" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час виконання обов'язків військової служби у складі миротворчого персоналу.

к) "Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) отримано військовослужбовцем під час виконання миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, де не велись бойові дії. Пунктом 21.7 Положення №402 передбачено, що постанова ВЛК про причинний зв'язок поранення (травми, контузії, каліцтва) приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або засвідченої копії Акта про нещасний випадок (додаток 1 до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06 лютого 2001 року № 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2001 року за № 169/5360 (зі змінами), у яких зазначаються обставини отримання поранення (контузії, травми, каліцтва). На військовослужбовців довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) оформляється у 2 примірниках, перший подається у госпітальну (гарнізонну) ВЛК, а другий зберігається постійно в особовій справі військовослужбовця. У виняткових випадках допускається розгляд ВЛК копії вказаної довідки, засвідченої відповідною посадовою особою та скріпленої гербовою печаткою військової частини (закладу охорони здоров'я Збройних Сил України).

З аналізу вищенаведених норм слідує, що направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться, зокрема, прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, та на таких військовослужбовців подається відповідний перелік документів, в тому числі в разі, якщо особи, які направляються на огляд з приводу поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних у період проходження ними військової служби, - оригінал довідки про обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).

Також Додатком 5 до Положення №402 визначено форму довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) та зі змісту якої слідує, що саме на підставі наказу командира (начальника) військової частини та за його підписом така довідка видається.

Наказом Міністерства оборони України від 27.10.2021 №332 «Про затвердження Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2021 р. за №1667/37289, затверджено Інструкцію про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, що додається (надалі - Інструкція №332).

Пунктом 1 розділу ІІ Інструкції №332 встановлено, що розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме обмеженої в часі події або раптового впливу на військовослужбовця небезпечного фактора чи середовища за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання ним обов'язків військової служби, унаслідок чого зафіксовано шкоду здоров'ю, зокрема, від одержання ним поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострого професійного захворювання і гострого професійного отруєння, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, отримання інших ушкоджень унаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрус, зсув, повінь, ураган тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, комахами, іншими представниками флори і фауни (далі - нещасні випадки), які призвели до звільнення від виконання обов'язків військової служби військовослужбовця на один день і більше, а також у випадку смерті військовослужбовців під час виконання ними обов'язків військової служби.

Згідно пункту 2-3 розділу ІІ Інструкції №332 про кожний нещасний випадок потерпілий або військовослужбовець, який його виявив, чи інша особа повинен(на) негайно сповістити безпосереднього командира (начальника) чи керівника робіт і вжити заходів щодо надання необхідної допомоги потерпілому. У разі настання нещасного випадку безпосередній командир (начальник) або керівник робіт зобов'язаний: терміново організувати надання домедичної допомоги, а за можливості - невідкладної (екстреної) медичної допомоги потерпілому військовослужбовцю, забезпечити за потреби його доставку до закладу охорони здоров'я; негайно повідомити про нещасний випадок командира військової частини; зберегти до прибуття комісії з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку місце події та устаткування, яке там знаходилось, у такому стані, у якому вони перебували на дату настання нещасного випадку (якщо це не загрожує життю чи здоров'ю інших військовослужбовців і не призведе до більш тяжких наслідків), а також вжити заходів щодо недопущення подібних нещасних випадків. Нещасний випадок, про який не було своєчасно повідомлено командуванню військової частини або внаслідок якого втрата працездатності настала не відразу, розслідується згідно з цією Інструкцією протягом місяця з дня надходження рапорту безпосереднього командира потерпілого або потерпілого військовослужбовця або заяви особи, яка представляє його інтереси.

Відповідно до пункту 5 розділу ІІ Інструкції №332 командир військової частини, який отримав повідомлення про нещасний випадок, у свою чергу зобов'язаний:

- негайно через засоби зв'язку повідомити про нещасний випадок (зникнення, смерть) старшого командира (начальника) та протягом доби надати йому письмове повідомлення за формою НВ-1 наведеною у додатку 2 до цієї Інструкції (далі - повідомлення за формою НВ-1);

- у разі зникнення або смерті військовослужбовця внаслідок нещасного випадку протягом доби повідомити його батьків або близьких родичів;

- залежно від того, з чим пов'язаний нещасний випадок (виконання робіт, пожежа, аварія транспортного засобу будь-якого виду та форми власності, гостре професійне захворювання або отруєння тощо),- протягом доби надіслати повідомлення за формою НВ-1 до відповідного військового органу нагляду чи контролю у сфері, з якою пов'язаний нещасний випадок (органу нагляду за безпечним веденням робіт військовослужбовцями, пожежного нагляду, контролю безпеки військової служби, контролю безпеки дорожнього руху, санітарно-епідеміологічного нагляду тощо), а в передбачених законодавством випадках, - повідомити Військову службу правопорядку у Збройних Силах України та (або) Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері;

- якщо потерпілий військовослужбовець був відряджений з іншої військової частини,- повідомити протягом доби через засоби зв'язку його командира та надіслати повідомлення за формою НВ-1;

- протягом доби призначити комісію з розслідування нещасного випадку чисельністю не менш як три особи у складі голови комісії (яким є один із його заступників) та членів - командира роти, батальйону (дивізіону, ескадрильї тощо), до складу якого входить підрозділ, де стався нещасний випадок, та залежно від того, з чим пов'язаний нещасний випадок, - фахівців профільних служб (озброєння, тилу, пожежної, автомобільної, інженерної, медичної тощо). До складу комісії не може входити безпосередній командир (начальник) потерпілого військовослужбовця;

- забезпечити належні умови для роботи комісії (надати приміщення, засоби зв'язку, оргтехніку, автотранспорт, канцелярське приладдя тощо), а також залучених до роботи експертів, інших спеціалістів та сприяти роботі комісії з метою своєчасного і об'єктивного проведення розслідування нещасного випадку.

Пунктом 8 розділу ІІ Інструкції №332 встановлено, що комісія з розслідування нещасного випадку проводить розслідування протягом п'яти робочих днів з дня її утворення.

Комісія з розслідування нещасного випадку зобов'язана:

- обстежити місце нещасного випадку, одержати письмові та усні пояснення (провести опитування) свідків і осіб, які причетні до події, та одержати письмові пояснення потерпілого, якщо це можливо;

- з'ясувати обставини та причини, що призвели до нещасного випадку, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам;

- визначити вид події, що призвела до нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), причини нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та обладнання, устаткування, машини, механізми, транспортні засоби, експлуатація яких призвела до настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), відповідно до Класифікатора видів подій, причин, обладнання, устаткування, машин, механізмів, транспортних засобів, що призвели до настання нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, який наведений у додатку 3 до цієї Інструкції;

- скласти акт проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії) за формою НВ-2 наведеною у додатку 4 до цієї Інструкції (далі - акт за формою НВ-2) та акт про нещасний випадок (зникнення, смерть) під час виконання обов'язків військової служби за формою НВ-3 наведеною у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - акт за формою НВ-3) у разі, якщо нещасний випадок (смерть) визнаний комісією з розслідування таким, що пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби, і надати їх командиру військової частини на затвердження. Акти підписуються головою комісії та її членами. У разі незгоди зі змістом акта член комісії підписує його з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово і додає до акта за формою НВ-2, як його невід'ємну частину.

До акта додаються письмові пояснення (опитування) свідків, потерпілого, а за потреби також схеми, фотографії, витяги з експлуатаційної документації та інші документи, що характеризують місце події (устаткування, машини, апаратура, територія, будівля тощо), медичний висновок щодо діагнозу потерпілого, наявності в його організмі алкоголю (наркотичних засобів чи токсичних або отруйних речовин).

Якщо нещасний випадок визнаний комісією з розслідування таким, що не пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби, на затвердження командиру військової частини надається тільки акт за формою НВ-2, який зберігається у діловодстві військової частини (пункт 9 розділу ІІ Інструкції №332).

Пунктом 18 розділу ІІ Інструкції №332 передбачено, що за результатами розслідування командир військової частини протягом двох робочих днів після затвердження актів за формами НВ-2 та НВ-3 видає наказ, в якому зазначаються: дата, місце та обставини, за яких стався нещасний випадок; військове звання, прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) та дата народження потерпілого військовослужбовця; вид, характер і локалізація поранення, травми, контузії, каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я; коли стався нещасний випадок (під час виконання обов'язків військової служби чи ні); перебував чи ні потерпілий військовослужбовець в стані алкогольного сп'яніння або під впливом наркотичних чи токсичних або отруйних речовин; порушення нормативно-правових актів, що спричинили нещасний випадок або були супутніми факторами його настання, посадові особи, які допустили ці порушення; заходи з попередження подібних нещасних випадків у майбутньому. На підставі наказу командира військової частини складається довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) у двох примірниках за формою наведеною у додатку 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за №1109/15800 (далі - Положення про військово-лікарську експертизу).

У той же час, особливості розслідування нещасних випадків, що сталися в районах бойових дій або проведення операції Об'єднаних сил визначено розділом V Інструкції №332, зокрема, пунктами 1-5 розділу V Інструкції №332 визначено, що у разі настання нещасних випадків, зазначених у пункті 1 розділу II та пункті 1 розділу III цієї Інструкції, що сталися в районі ведення бойових дій або проведення операції Об'єднаних сил, свідок або військовослужбовець, який виявив нещасний випадок, повинен негайно надати потерпілому військовослужбовцю домедичну допомогу, а за можливості - екстрену медичну допомогу і за потреби вжити всіх можливих заходів щодо евакуації потерпілого військовослужбовця до військового або найближчого закладу охорони здоров'я та повідомити найближчого за місцезнаходженням старшого командира (начальника), у безпосередньому або в прямому підпорядкуванні якого на час настання нещасного випадку перебував потерпілий військовослужбовець.

Командир (начальник), який отримав повідомлення про нещасний випадок, першочергово зобов'язаний:

- негайно після прибуття на місце нещасного випадку організувати надання потерпілому військовослужбовцю домедичної допомоги, а за можливості - невідкладної (екстреної) медичної допомоги та за потреби - його евакуацію до закладу охорони здоров'я у разі, якщо ці заходи не були здійснені свідком нещасного випадку або військовослужбовцем, який його виявив;

- оглянути та обстежити місце нещасного випадку, за наявності необхідних засобів здійснити його фото- або відео фіксацію;

- опитати прямих та опосередкованих свідків нещасного випадку та причетних до нього осіб, отримати від них письмові пояснення;

- скласти ескіз або схему місця, де стався нещасний випадок;

- отримати за можливості письмові пояснення військовослужбовців, витяги з наказів або їх копії та інші документи, що підтверджують виконання потерпілим військовослужбовцем під час настання нещасного випадку обов'язків військової служби.

Командир (начальник), який отримав повідомлення про нещасний випадок, після вжиття ним першочергових заходів, зазначених у пункті 2 цього розділу, складає, особисто підписує рапорт та за можливості негайно надсилає (надає) його разом з зібраними ним безпосередньо на місці нещасного випадку матеріалами (пояснення, ескізи, схеми та інші документи) командиру військової частини, у складі якої на дату настання нещасного випадку проходив службу потерпілий військовослужбовець.

У рапорті зазначаються: дата і час настання нещасного випадку; стислий опис та характеристика місця нещасного випадку; відомості про потерпілого військовослужбовця: посада, військове звання, прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), число, місяць та рік народження; стислий опис обставин та ймовірних причин нещасного випадку; вид, характер та локалізація травми або поранення, що отримав потерпілий від нещасного випадку військовослужбовець; відомості про свідків нещасного випадку та причетних до нього осіб; інформація про обсяг домедичної допомоги або невідкладної (екстреної) медичної допомоги, наданої безпосередньо на місці нещасного випадку; заклад охорони здоров'я, у який евакуйовано потерпілого військовослужбовця; час та дата складення рапорту, посада, військове звання, підпис, власне ім'я прізвище командира (начальника), який склав рапорт.

Командир військової частини після отримання рапорту зобов'язаний організувати проведення розслідування та його документальне оформлення згідно з вимогами цієї Інструкції.

Комісія з розслідування після розгляду та вивчення інформації, що міститься в первинному рапорті та наданих разом з ним документах, оформлює акт за формою НВ-2 та у разі, якщо випадок за висновком комісії визнано таким, що пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби, складає акт за формою НВ-3.

Аналіз вищевикладених положень Інструкції №332, дозволяє суду дійти висновку, що у разі виникнення нещасного випадку, а саме обмеженої в часі події або раптового впливу на військовослужбовця небезпечного фактора чи середовища за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби, унаслідок чого зафіксовано шкоду здоров'ю, зокрема, від одержання ним поранення, розслідування проводиться за процедурою, визначеною саме безпосередньо розділами ІІ та V Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 27.10.2021 №332.

Судом з матеріалів справи встановлено, що згідно із Медичною характеристикою, складеною 11.07.2022 начальником медичної служби військової частини НОМЕР_2 , солдат ОСОБА_1 , за час проходження служби у військовій частині НОМЕР_5 медичною допомогою звертався та перебував на стаціонарному лікуванні з: 26.05.2022-27.05.2022, 27.05.2022-05.06.2022, 24.06.2022 08.07.22. На момент огляду скарги головні болі, шум в у вухах, перемінний високий тиск, запаморочення. Діагноз: Дисциркуляторна гіпертензивно - атеросклеротична енцефалопатія ІІ стадія ускладнена ТІА (10.11.2015, 04.01.2017) у ВББ з помірним вестибуло-атактичним, вираженим цефалгічним та астено - невротичним синдромами. Висновок: потребує скерування для проходження ВЛК з метою визначення придатності до військової служби (а.с.21).

Відповідно до виписки із медичної карти стаціонарного хворого №492, ОСОБА_1 перебував в стаціонарі з 12.07.2022 по 30.07.2022 (а.с.24).

Згідно свідоцтва про хворобу №150 від 26.07.2022, 16 Регіональної військово-лікарської комісії, зазначено, що ОСОБА_1 на підставі ст. 39-а, графи ІІ Розладу хвороб, непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Захворювання , ні, не пов'язані з проходженням військової служби (а.с.27-30).

Крім того, відповідно до виписного епікризу із медичної карти стаціонарного хворого №1062, позивач з 27.05.2022 до 05.06.2022 перебував на стаціонарному лікуванні з діагнозом : ІХС: дифузний кардіосклероз. Гіпертонічна хвороба ІІ стадія, 1 ступеня ризик помірний.

Суд звертає увагу, що позивачем в позовній заяві вказано, що вказані вищенаведених медичних документах травми (поранення, контузії, каліцтва) були отримані ним у 05.05.2022 під час виконання бойового завдання при штурмі с. Цупівка Харківської області,, 08.05.2022 та 23.05.2022 під час несення військової служби у складі військової частини НОМЕР_1 , в районі села Прудянка Харківської області, в результаті ворожих обстрілів.

Судом встановлено, що 01.09.2022 та 14.03.2023 позивач звертався до командира військової частини НОМЕР_1 із вимогами, в яких зазначено, що за період, а саме з 05 травня по 23 травня 2022 року ОСОБА_1 було неодноразово отримано контузії, проте жодного разу не було видано довідки про обставини отримання травми (поранення, контузії, каліцтва), та просив надати йому довідки про обставини отримання контузії 05.05.2022, 08.05.2022 та 23.05.2022 та копії актів.

Однак, будь-якої відповіді чи рішень стосовно розгляду питання, порушених позивачем у вимогах, стосовно можливості (наявності підстав) для видачі позивачу вищевказаних довідок відповідач не надав (не прийняв), що свідчить про допущену ним бездіяльність.

Відтак, суд зазначає, що відповідного розслідування за даним фактом відповідачем проведено не було та, як наслідок, не дотримано визначеної процедури та не складено передбачених вищенаведеною інструкцією документів за результатами проведеного розслідування.

Доказів протилежного, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, суду не надав.

При цьому, суд вважає безпідставними твердження відповідача, що солдат ОСОБА_1 вважається таким, що вибув у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 , але фактично рахувався військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 , оскільки згідно наказів командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 07.03.2022 №51 та від 26.05.2022 за №133 позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів і національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 07.03.2022 до 26.05.2022, що також підтверджується довідкою №407 від 16.06.2022, виданою військовою частиною НОМЕР_1 .

Також, суд вважає за необхідне зауважити, що відповідно до змісту позовних вимог позивач просить здійснити саме службове розслідування, проте суд зазначає, що відповідно до Інструкції №332 у разі виникнення нещасного випадку проводиться «розслідування», в той час як «службове розслідування» проводиться у разі вчинення військовослужбовцем правопорушення з метою установлення усіх обставин, які зумовили його вчинення відповідно до Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністерства оборони України №608 від 21.11.2017.

При цьому, вимоги позивача в частині складання відповідних актів розслідування і видача довідок про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва ) за фактом отримання контузій 05.05.2022 під час виконання бойового завдання при штурмі с. Цупівка Харківської області, 08.05.2022 під час несення служби та 23.05.2022 при виконанні бойового чергування з 08:00 год. до 10:00 год, за формою зазначеною у Додатку №5 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року N 402, задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними.

Суд зазначає, що дані акти та довідки мають бути складені відповідачем за наслідком проведення розслідування за фактом отримання контузій 05.05.2022, 08.05.2022 та 23.05.2022, у разі підтвердження нещасного випадку.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про визнання протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не проведення розслідувань за фактом отримання контузій 05.05.2022 під час виконання бойового завдання при штурмі с. Цупівка Харківської області, 08.05.2022 під час несення служби та 23.05.2022 при виконанні бойового чергування з 08:00 год. до 10:00 год. в населеному пункті с. Прудянка Харківської області та зобов'язання військову частину НОМЕР_1 призначити і провести розслідування за фактом отримання ОСОБА_1 контузії 05.05.2022, 08.05.2022 під час несення служби та 23.05.2022 при виконанні бойового чергування з 08:00 год. до 10:00 год. в населеному пункті с. Прудянка Харківської області.

Решта доводів та аргументів учасників справи не впливають на результати вирішення спору по суті, не спростовують встановлених судом обставин у спірних правовідносинах та викладених висновків суду.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Належних і достатніх доказів, які б повністю спростовували доводи позивача, відповідач під час розгляду справи не надав.

Враховуючи вищевикладене, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню частково.

У зв'язку із тим, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір", а доказів понесення ним будь-яких інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, судові витрати розподілу не підлягають.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не проведення розслідувань за фактом отримання ОСОБА_1 контузій 05.05.2022 під час виконання бойового завдання при штурмі с. Цупівка Харківської області, 08.05.2022 під час несення служби та 23.05.2022 при виконанні бойового чергування з 08:00 год. до 10:00 год. в населеному пункті с. Прудянка Харківської області.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 призначити і провести розслідування стосовно отримання ОСОБА_1 контузій 05.05.2022 під час виконання бойового завдання при штурмі с. Цупівка Харківської області, 08.05.2022 під час несення служби та 23.05.2022 при виконанні бойового чергування з 08:00 год. до 10:00 год. в населеному пункті с. Прудянка Харківської області.

В задоволенні решти вимог позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , АДРЕСА_3 );

відповідач: Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , АДРЕСА_4 ).

Суддя Микитин Н.М.