Провадження № 2-а/712/17/24
Справа № 712/189/24
11 січня 2024 року Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ПИРОЖЕНКО С.А., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, Інспектора СРПП ВП № 2 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ЗУБЕНКА Сергія Володимировича, Заступника начальника СРПП ВП № 2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області МИКОЛЕНКА Михайла Миколайовича про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
Позивач звернувся з позовом до відповідачів про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За правилами Кодексу адміністративного судочинства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам статті 160-161 КАС України.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року (справа № 543/775/17, провадження № 11-1287апп18) зазначено про те, що відповідно до положень статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір» серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об'єктів оплати судовим збором.
За системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов'язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КпАП України, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, Велика Палата Верховного Суду у вказаній постанові, прийшла до висновку, що за подання до адміністративного суду позовної заяви про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності справляється судовий збір, який складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 2024 рік це 605,60 грн.).
Відповідно частини 5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Зазначена норма Кодексу узгоджується з ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Частиною 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» визначено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Позивачем заявлені чотири позовні вимоги немайнового характеру, а саме скасування двох постанов про притягнення до адміністративної відповідальності та визнання дій двох відповідачів неправомірними.
Враховуючи вищевикладене, подана позовна заява не відповідає вимогам статті 161 КАС України. У зв'язку з цим, позивачу необхідно сплатити судовий збір за звернення до суду з даним позовом в розмірі 2 422,40 грн. (605,60 грн. х 4 позовні вимоги).
За вказаних обставин провадження у справі не може бути відкритим, а тому відповідно до ст.169 КАС України дана позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160-161, 169 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, Інспектора СРПП ВП № 2 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ЗУБЕНКА Сергія Володимировича, Заступника начальника СРПП ВП № 2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області МИКОЛЕНКА Михайла Миколайовича про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Позивачу протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали виправити зазначені недоліки. У разі невиконання ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і підлягає поверненню позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Соснівського
районного суду м Черкаси С.А.ПИРОЖЕНКО