11 грудня 2023 року справа № 580/9288/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
06.10.2023 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1, яка полягає у не внесенні до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , виданої станом на 01.01.2021 від 08.03.2023 №ФР51305, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), та премії 116% від посадового окладу відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів -України від 30.08.2017 №704 наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 та рішення Міністра оборони України від 27 січня 2021 року № 248/612 для перерахунку пенсії з 01.02.2021 року;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 надати до Головного управління Пенсійного фонду України Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , станом на 01.01.2021, відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 19.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень Постанови КМУ від 30.08.2017 №704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,14 до Постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та рішення Міністра оборони України від 27 січня 2021 року №248/612, також про розмір процентної надбавки за вислугу років, про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) із зазначенням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії у розмірі 116% посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2021 основного розміру пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач склав довідку від 08.03.2023 №ФР51305 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021, застосувавши в якості розрахункової величини для визначення розмірів основних видів грошового забезпечення розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня календарного року, натомість зазначив розмір надбавки за особливості проходження служби у розмірі 0% та розмір премії у розмірі 10%, натомість телеграмою МО від 27.01.2021 №248/612 передбачено виплачувати у 2021 році надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% та премію 116%. Тому позивач просить застосувати вказані відсоткові значення у довідці станом на 01.01.2021.
Ухвалою суду від 11.10.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) правилами спрощеного позовного провадження.
31.10.2023 відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у її задоволенні, зазначивши, що видаючи довідку на виконання рішення суду про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 відповідач застосував розмір надбавки за особливості проходження служби та премії у мінімальному розмірі згідно з нормами Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам затвердженим Наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260. При цьому, телеграма МО від 27.01.2021 №248/612 не є нормативно-правовим актом, який підлягає безумовному застосуванню.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.
Позивач отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідач склав довідку від 08.03.2023 №ФР51305 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2021 з такими складовими: посадовий оклад - 3750,00 грн.; оклад за військовим званням - 1320,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 2535,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 0%; премія (10%) - 375,00 грн; Усього - 7980,00 грн.
Заявою від 21.03.2023 позивача звернулась до відповідача з проханням скасувати вказану довідку та скласти нову з урахуванням вимог Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Постанови №704.
Відповідач листом від 13.04.2023 №6/8/5/ФР51305/1684 відмовив позивачу в підготовці та видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та повідомив, що пунктом 4 Постанови № 704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, розраховуються виходячи з розміру 1 762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт. Тому, оскільки рішення Кабінетом Міністрів України про перерахунок пенсій, призначених за Законом, не приймалося, а розміри посадового окладу позивача, окладу за військовим званням та інших складових грошового забезпечення розраховані шляхом множення 1762 гривні на відповідний тарифний коефіцієнт.
Крім того зазначено, що відповідно до Постанови №704 мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби - 0%, премії - 10% посадового окладу.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся в суд з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
На підставі частин 2, 3 вказаної норми до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Частиною 3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (далі - Постанова №704).
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Суд зазначає, що у межах даної справи спірним є включення до складу грошового забезпечення позивача визначеного станом на 01.01.2021 надбавки за особливості проходження служби в розмірі - 65%, премії в розмірі 116%.
Так, відповідно до підп. 1, 2 п.5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати:
- надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;
- здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, до розміру грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у 2021 році включалися надбавка за особливості проходження служби до 100% та щомісячної премії у мінімальному розмірі - 10%.
При цьому виплата, як надбавки за особливості проходження служби (у розмірі до 100% посадового окладу), так і премії (у мінімальному розмірі 10%) є правом а не обов'язком керівника та виплачується у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання.
Крім того, виплата надбавки за особливості проходження служби залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою, а преміювання - відповідно до особистого внеску військовослужбовця в загальний результат служби.
Тобто, виплата вказаних надбавок залежить від результатів служби діючого військовослужбовця.
Разом з тим, позивач не є військовослужбовцем та отримує пенсію по втраті годувальника ОСОБА_2 , у зв'язку із чим суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача про необхідність включення у довідку для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби - 65% та премії - 116%.
Стосовно посилання позивача на телеграму міністра оборони від 27.01.2021 №248/612, суд зазначає, що ця телеграма не є нормативним чи розпорядчим актом, яким би встановлювався сталий розмір надбавки чи премії, який потім враховується при визначенні розміру пенсії.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а вказала, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців.
Таким чином, з урахуванням наведених висновків, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача при підготовці оновленої довідки саном на 01.01.2021 зазначити надбавку за особливості проходження служби - 65%, премії - 116%.
Відтак, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, а понесені судові вистати - розподілу згідно зі ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 .
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ